Політика
нові кваліфікаційні іспити для суддів та вимога до всіх аптек доєднатися до програми «Доступні ліки»

Експерти найвище оцінили регуляцію про розширення доступу населення до лікарських засобів
До 253 випуску Індексу реформ за період з 2 до 15 грудня потрапило 8 регуляцій. Четвертий випуск поспіль значення Індексу становить 0,8 бала. Найвищу оцінку експертів отримала регуляція, яка зобов’язує усі аптеки в Україні укласти договір із НЗСУ за програмою «Доступні ліки».
Також серед реформ випуску – оновлений закон про кваліфікаційний іспит на посаду судді та постанова, яка дозволяє відтермінувати погашення заборгованості для підприємств тепло- і водопостачання, які постраждали від ведення бойових дій.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

ПОСТАНОВА ПРО ОБОВ’ЯЗОК УСІХ АПТЕК ПІДПИСАТИ ДОГОВОРИ З НЗСУ ЗА ПРОГРАМОЮ «ДОСТУПНІ ЛІКИ», +1,5 БАЛА
Постанова Кабміну №141 зобов’язує всі аптеки укласти договори з Національною службою здоров’я України (НЗСУ) за програмою «Доступні ліки». Це означає, що пацієнти зможуть отримати препарати безплатно чи із частковою оплатою в рамках програми в будь-якій аптеці країни. Раніше обов’язок доєднуватися до програми «Доступні ліки» поширювався лише на аптеки, розташовані в лікарнях, інші могли зробити це добровільно.
Більшість експертів оцінили цю регуляцію позитивно, оскільки вона розширить доступ населення до лікарських засобів. Це особливо важливо для осіб, які проживають далеко від лікарень (наприклад, у сільській місцевості). Проте експерти також зауважують, що таке зобов’язання може негативно вплинути на аптечний бізнес. На старті аптеки можуть зіткнутися з додатковим фінансовим навантаженням: зниженням прибутку від участі в програмі або ж затримкою державних компенсацій, що може призводити до браку обігових коштів. Крім того, впровадження програми потребує навчання персоналу, відповідного технічного забезпечення, що не завжди є в окремих аптечних пунктах, на відміну від великих аптечних мереж.
Щоб аптечний бізнес мав час підготуватися до змін, постанова почне діяти з 1 липня 2025 року.
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ
Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України»
«Нововведення, яке впроваджується тепер у програмі реімбурсації, зобовʼязує всі аптеки до липня 2025 підписати договір із НСЗУ в межах програми реімбурсації «Доступні ліки». Відповідне рішення ухвалив Кабмін. Це має наблизити доступ до гарантованих ліків для пацієнтів, особливо у віддалених регіонах. Тепер їм не треба буде їхати в аптеку на іншому кінці міста, ліки за програмою реімбурсації будуть доступні в кожному аптечному пункті. Для пацієнтів це спростить та пришвидшить час отримання препаратів. Загалом рішення покращить доступ пацієнтів до лікування за програмою “Доступні ліки”».
Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я
«Рішення є зайвим регулюванням бізнесу і фактично означає примус до участі у державній програмі. Обов’язок укладати договори з НЗСУ за програмою «Доступні ліки» суттєво погіршує бізнес-клімат і мало впливає на реальну доступність ліків для людей».
ЗАКОН ПРО ОСОБЛИВОСТІ СКЛАДАННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНОГО ІСПИТУ КАНДИДАТАМИ НА ПОСАДУ СУДДІ, +1 БАЛ
Закон 4072-ІХ вносить зміни до правил проходження кваліфікаційного іспиту кандидатами на посаду судді. Раніше для успішного складання іспиту потрібно було обов’язково надати не менше ніж 75% правильних відповідей на когнітивний тест (тест на IQ). Тепер мінімальний бал для IQ-тесту встановлюватиме не закон, а Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС). Проте загалом іспит на посаду судді вважатиметься успішно складеним за додаткових умов: якщо кандидат набере не менше як 75% максимально можливого бала за кожне з тестувань з історії української державності, права, відповідної спеціалізації суду, а також за виконання практичного завдання на тему спеціалізації суду. До того ж, якщо раніше кандидати обов’язково мали скласти іспит з усіх типів судової спеціалізації: адміністративної, господарської та загальної (цивільної та кримінальної), тепер вони зможуть обрати для складання іспиту та практичного завдання одну або декілька спеціалізацій на власний розсуд.
КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ
Михайло Жернаков, голова правління та співзасновник Фундації DEJURE
«Ці зміни мають як позитивні, так і негативні аспекти. З одного боку, підвищені вимоги до кандидатів сприяють відбору найбільш компетентних і доброчесних фахівців. З іншого боку, надзвичайно високий поріг відбору призвів до того, що лише 7 кандидатів із 238 змогли успішно пройти всі етапи конкурсу до Антикорупційного суду. Це зумовлює дискусії про доцільність настільки жорстких критеріїв і їхнього впливу на формування судової системи».
Олена Овчаренко, докторка юридичних наук, експертка з питань судівництва Центру політико-правових реформ
«Закон № 4072-IX від 20 листопада 2024 року спрямований на вдосконалення процедури добору суддів, він стосується перевірки професійної компетентності майбутніх служителів Феміди. Нові норми дещо ускладнюють процес складення тестувань для кандидатів на посади суддів, проте більш чітко та однозначно окреслюють повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України під час оцінювання результатів кваліфікаційного іспиту.
Серед основних нововведень:
● уніфікація підходів до оцінювання професійних знань кандидатів на посади судів різного рівня і спеціалізації. Кваліфікаційний іспит є основним інструментом виміру компетентності у сфері права як для кандидатів у судді в місцевих судах, так і для суддів і кандидатів на цю посаду в апеляційних, вищих спеціалізованих судах і Верховному суді;
● збільшення кількості тестувань під час кваліфікаційного іспиту. Виконання практичного завдання зі суддівської спеціалізації залишилось незмінним. Однак анонімне тестування кандидатів доповнено іспитом з когнітивних здібностей. До тестів із загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір додані питання про історю української державності;
● більш чітке визначення правил складання та критеріїв оцінювання результатів кваліфікаційного іспиту. Під час конкурсних доборів до 2023 року ВККС самостійно визначала правила оцінювання кожного етапу тестування під час кваліфікаційного іспиту. Це призводило до довільного оцінювання практичних завдань або тестувань кандидатів на посади суддів з боку ВККС. Кандидат, який не впорався з тестуванням або з практичним завданням, за загальними сумарними результатами складав кваліфікаційний іспит успішно, подолавши поріг у 75%. За новими правилами кандидат на посаду судді успішно склав іспит із вибраної спеціалізації, якщо набрав: не менше ніж 75% максимально можливого бала за тестування з історії української державності, знань із права та відповідної спеціалізації суду та за виконання практичного завдання з відповідної спеціалізації суду. А також успішно пройшов тестування з когнітивних здібностей відповідно до порогового бала, встановленого ВККС;
● підвищення рівня прозорості проведення кваліфікаційного іспиту. Іспит фіксується за допомогою відео- та звукозапису – відбувається онлайн-трансляція іспиту на офіційному ютуб-каналі ВККС. Позитивним є новий обов’язок ВККС завчасно, не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення іспиту, публікувати питання тестування, та не пізніше ніж за 10 днів до іспиту – правильні відповіді на них. Для кандидатів на посади суддів публікуються і рішення Верховного Суду, на основі яких підготовлені практичні завдання.
Загалом нововведення спрямовані на встановлення чітких правил проведення кваліфікаційного іспиту. Це має полегшити підготовку до нього для кандидатів та оцінювання результатів іспиту членами ВККС. Єдина новація, що занепокоює, – зменшення строку чинності результатів кваліфікаційного іспиту з трьох до двох років: кандидат на посаду судді, який склав кваліфікаційний іспит, але не набрав прохідний бал, зможе використати результати такого іспиту під час участі у наступному доборі на посаду судді, оголошеному протягом двох років з дня затвердження таких результатів. Зважаючи на те, що конкурсні процедури у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України є складними і довготривалими, мало хто з кандидатів на посаду судді зможе скористатися результатами успішно складеного кваліфікаційного іспиту протягом двох років».
КРИТЕРІЇ ВИЗНАЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ ВОДОПОСТАЧАННЯ ДЛЯ ВІДСТРОЧЕННЯ ПОГАШЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ, +0,75 БАЛА
Кабмін визначив умови, за яких підприємства тепло- та водопостачання, що уклали договори реструктуризації заборгованості, можуть розраховувати на додаткову відстрочку. Її отримають підприємства, які мають підрозділи у зоні бойових дій або які раніше постраждали від бойових дій.
Якщо на момент звернення по відстрочку погашення заборгованості підприємство відновило основну діяльність, рішення про відстрочення ухвалюють виключно за рішенням боржника та кредитора (органів державної влади і місцевого самоврядування) з урахуванням фінансового стану підприємства та обсягу його заборгованості.
КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА
Роман Ніцович, DiХi Group
«Рішення дозволяє відстрочити борги підприємств теплової комунальної енергетики (ТКЕ) і водоканалів, які вже уклали договори реструктуризації заборгованості, якщо такі підприємства зазнали впливу бойових дій – знищені, зазнали руйнувань чи пошкоджень або зупинили роботу. Це врахування реальності “на землі”, щоб запобігти погіршенню і без того складного фінансового стану операторів комунального господарства та громад, де вони працюють. Водночас такі кроки не матимуть суттєвого впливу: в умовах мораторію на перегляд тарифів на тепло та постійного зростання витрат комунальні підприємства виживають лише завдяки підтримці місцевих бюджетів».
Графік 3. Події, що визначали значення Індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України із впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Фото: depositphotos.com/ua
Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня «Індексу реформ»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Політика
Рішення ЄСПЛ щодо порушення Росією прав людини вплине на політику багатьох країн

Рішення Європейського суду з прав людини про численні порушення прав людини з боку Росії вплине на політичні рішення влади у багатьох країнах.
Таку думку в коментарі кореспондентові Укрінформу висловив керівник Центру дослідження міжнародних злочинів Варшавського університету, доцент кафедри кримінології та кримінальної політики, член правління фонду Sunflowers Андрій Косило.
«Рішення такого масштабу міжнародних судових органів мають вплив на політику… Я переконаний, що це рішення ЄСПЛ матиме вплив на прийняття політичних рішень органами влади в різних країнах», – зауважив експерт.
За його словами, це «переломний» момент, адже це перше рішення міжнародного суду, яке значною мірою стосується російсько-української війни.
Він підкреслив, що рішення ЄСПЛ охоплює дуже багато аспектів, адже базується на широкій доказовій базі.
«І практично всі аспекти, які воно охоплює, – це дуже важливі моменти, які з юридичної точки зору вимагали б якогось підтвердження. Натомість зараз усе вже підтверджено в доволі категоричній формі рішенням Європейського суду – дуже авторитетною судовою інстанцією не тільки в масштабах Європи, а й у світі», – наголосив Косило.
Він зауважив, що рішення ЄСПЛ є «певним еталоном і стандартом» в міжнародному праві, юристи в усьому світі орієнтуються на них.
Експерт нагадав, що ЄСПЛ є органом Ради Європи, як і майбутній Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Відповідно, це рішення ЄСПЛ матиме преюдиціальний характер (обов’язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили, для суду при розгляді інших справ) для майбутнього Спецтрибуналу.
«По-перше, факти, встановлені в рішенні ЄСПЛ, враховуватимуться Спецтрибуналом. По-друге, Спецтрибуналу буде легше приймати свої рішення, оскільки вони орієнтуватимуться на рішення Європейського суду, яким встановлено конкретні факти воєнних злочинів, зокрема позбавлення волі, тортури, примусове переміщення людей тощо», – наголосив експерт.
Як повідомлялося, Велика палата ЄСПЛ у Страсбурзі 9 липня оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала численні порушення прав людини з боку РФ.
Міністерство закордонних справ України розцінює рішення ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» як вагомий крок на шляху до притягнення РФ до відповідальності.
Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17. Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
25 червня Президент Володимир Зеленський у Палаці Європи у Страсбурзі поставив підпис під угодою з Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
Фото: ennhri.org
Політика
Очільники МЗС країн Південно-Східної Європи підтримали вступ України в НАТО

Міністри закордонних справ країн Південно-Східної Європи підтримали Україну на її шляху до євроатлантичної інтеграції, включно із членством в НАТО.
Як передає Укрінформ, про це йдеться у спільному комюніке учасників Другої міністерської зустрічі «Україна – Південно-Східна Європа» у Дубровнику, розміщеному на сайті українського МЗС.
«Після понад 1200 днів незаконного, неспровокованого та невиправданого повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну ми, як міністри, відповідальні за зовнішню політику наших країн, підтверджуємо нашу непохитну відданість підтримці України та вирішенню викликів, що стоять перед нашим регіоном», – йдеться у комюніке.
В документі зазначається, що міністри підтвердили беззастережну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Вони наголосили, що повне виведення російських сил та засобів з усієї території України, припинення бойових дій та повне відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів «залишаються важливим для всеохоплюючого, справедливого та сталого миру».
Глави МЗС країн Південно-Східної Європи засудили триваюче повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну, підкресливши, що ця агресивна війна є «злочином проти українського народу, кричущим порушенням міжнародного права, включаючи Статут ООН, та серйозною загрозою миру, безпеці та стабільності в Європі та в усьому світі».
Міністри також заявили про підтримку України на її шляху до євроінтеграції, включно із членством у НАТО.
«Ми підтримуємо Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО, і вітали б запрошення Україні вступити до НАТО, коли союзники погодяться і будуть виконані умови. Членство в НАТО залишається найкращим економічно ефективним варіантом безпеки для України», – йдеться у документі.
Учасники міністерської зустрічі висловили повну підтримку права України обирати власні механізми безпеки та вирішувати своє майбутнє, вільне від зовнішнього втручання.
Крім цього, очільники зовнішньополітичних відомств підтримали відповідальність за військові злочини, злочини проти людяності та інші порушення міжнародного гуманітарного права, скоєні РФ під час війни проти України. Вони підтримали створення Спеціального трибуналу для розгляду злочинів агресії проти України та Міжнародний кримінальний суд у розслідування ймовірних міжнародних злочинів, скоєних в Україні.
Посадовці також закликали міжнародне співтовариство зберегти і посилити санкції проти Росії, зокрема у банківському та енергетичному секторах, та запобігти обходу обмежень.
«Вільна, мирна та процвітаюча Європа неможлива без вільної, мирної та процвітаючої України. Наше прагнення до цієї мети та підтримка України протягом усього необхідного часу залишаються незмінними», – підсумували міністри.
Як повідомляв Укрінформ, 11-12 липня у хорватському Дубровнику пройшов політичний форум за участю представників низки країн.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга та прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович обговорили у Дубровнику підтримку України.
Фото: МОУ
Політика
Зеленський після наради з Умєровим анонсував зміни в державних інституціях

Президент Володимир Зеленський провів нараду з міністром оборони Рустемом Умєровим, під час якої обговорили виробництво безпілотників, а також зміни в державних інституціях, рішення про які будуть оприлюднені найближчим часом.
Як передає Укрінформ, про це Зеленський повідомляє у Телеграмі.
“Перше – контрактування та виробництво дронів. Доручив контрактувати всі доступні обсяги пріоритетних типів дронів. Окремо працюємо з європейськими партнерами щодо фінансування. Цього року маємо вийти на значно більші показники виробництва та постачання дронів у війська, ніж було заплановано”, – зазначив Зеленський.
Також, за його словами, готуються нестандартні кроки для підтримки захисту України – розширюється географія такої підтримки.

“Друге – зміни в державних інституціях. Україні потрібно більше позитивної динаміки у відносинах зі Сполученими Штатами та водночас потрібні нові кроки в управлінні сферою оборони нашої держави”, – підкреслив Зеленський.
За його словами, відповідні рішення будуть оприлюднені найближчим часом.
Як повідомляв Укрінформ, Зеленський заявив про можливі кадрові зміни через невиконання домовленостей із партнерами.
Фото: ОП
-
Політика1 тиждень ago
Духовний радник Трампа – про атаку РФ по Україні: Світ не повинен мовчати
-
Спорт1 тиждень ago
Діого Жота незадовго до смерті отримав пораду від лікарів
-
Події1 тиждень ago
Унаслідок вибухів під Житомиром постраждали музей, бібліотека та будинок культури
-
Усі новини1 тиждень ago
на всіх смартфонах треба терміново ввімкнути ці налаштування
-
Політика1 тиждень ago
про атаку РФ: По Києву били дрони з китайськими компонентами, а в Одесі пошкоджене консульство КНР
-
Війна1 тиждень ago
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області
-
Війна1 тиждень ago
У Дніпропетровській області боїв з ворогом не відбувається
-
Відбудова1 тиждень ago
Мінімальну зарплату будівельникам, які працюють на обʼєктах відновлення, підвищили удвічі