Суспільство
Оборона Харківщини: полковнику Лапіну у суді стало зле

Полковнику Іллі Лапіну, який фігурує у справі про неналежну оборону Харківської області, стало зле під час засідання у Печерському райсуді столиці, де розглядається клопотання про зміну йому запобіжного заходу.
Про це передає Укрінформ із посиланням на юридичну компанію «Міллер», яка забезпечує захист Лапіна у суді.
«Сьогодні під час судового засідання Іллі Лапіну раптово стало погано. Лікарі екстреної допомоги, яких конвой викликав прямо до зали суду, не просто оглянули комбата, а взяли всі медичні документи зі справи про інвалідність та цілий пакет хронічних захворювань. Лікар досі перебуває з ним», – йдеться у повідомленні.
Як зазначається, сьогодні о 14:30 суд мав розглянути клопотання адвокатів про зміну запобіжного заходу на м’якший у зв’язку з важким станом здоров’я полковника. Зокрема, у Лапіна 3 група інвалідності, хронічні хвороби, проблеми з легенями.
Ще раніше Лапін повідомив суду та прокурора, що у камері СІЗО співкамерники спеціально поступилися йому ліжком на другому поверсі під вікном, щоб він міг періодично його відкривати та вільно дихати.
Останні тижні Лапін перебуває у стаціонарі СІЗО через суттєве погіршення стану здоровʼя.
Повідомляється, що під час судового засідання прокурор заявив клопотання про продовження терміну перебування Лапіна під вартою, а також заявив відвід судді.
У зв’язку з цим слідчий суддя поставив це питання на розгляд окремо і зробив перерву у судовому засіданні з обрання запобіжного заходу Лапіну на невизначений час.
Як повідомлялося, 20 січня СБУ та ДБР затримали двох генералів і полковника Збройних сил України, які, за інформацією слідства, не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу військ РФ у травні 2024 року.
21 січня Печерський суд Києва обрав запобіжні заходи для трьох високопосадовців ЗСУ, яких підозрюють у неналежній обороні під час наступу на північ Харківщини у 2024 році. Зокрема, полковника Іллю Лапіна заарештували на 60 діб.
3 березня Київський апеляційний суд залишив полковника Іллю Лапіна під вартою.
Фото: Суспільне Київ/Анна Сергієць
Суспільство
Єврокомісія інвестує €5 мільйонів на друк українських підручників

Європейська комісія інвестує 5 мільйонів євро на друк 2 мільйонів примірників українських підручників.
Про це повідомляє Міністерство освіти та науки, передає Укрінформ.
“Під час Конференції з питань відновлення України (URC 2025) Європейська комісія оголосила про новий етап підтримки для української освіти. У 2025–2026 навчальному році ЄС інвестує 5 млн євро на друк близько 2 млн підручників для українських шкіл. Цей внесок допоможе забезпечити учнів матеріалами для ефективного навчання”, – йдеться у повідомленні.
Єврокомісія також підтвердила, що триває підготовка до асоційованої участі України у програмі Erasmus+. Процес відбувається під керівництвом Роксани Мінзату, виконавчої віцепрезидентки Єврокомісії. Новий статус дозволить закладам освіти України отримати повний доступ до всіх конкурсів Програми, а також користуватися такими ж можливостями, що доступні європейським університетам.
Як повідомляв Укрінформ, Литва виділяє 21 мільйон євро на відновлення освіти в Україні.
Фото: пресслужба Міністерства освіти і науки України
Суспільство
Втікачі за кордон через Одещину потрапляли на допити до придністровських силовиків Анонси

Організатори схем з незаконного переправлення чоловіків призовного віку через кордон на окуповану територію Молдовського Придністров’я, не лише допомагають ухилятися від мобілізації, а й передають українців до рук спецслужби “ПМР”, яка контролюється росією.
Як дізналися журналісти “Слідства.Інфо” під час роботи над розслідуванням, більшість організаторів схем з переправлення чоловіків просять клієнтів приїхати в Одесу, звідки залучені водії перевозять їх до кордону з окупованою частиною Молдови.
Прикордонники визнають, що ця ділянка приваблює порушників значно слабшим контролем ніж інші ділянки кордону з Молдовою, адже придністровці пильнують свій бік значно слабше ніж українці та офіційні молдовські прикордонники.
Журналісти стверджують, що перевізники співпрацюють із так званим Міністерством державної безпеки, співробітники якого випитують у втікачів інформацію про українську армію, розташування військових об’єктів та систем ППО. Ці дані російська фсб може використовувати проти України. З 2017 року “мдб” очолює колишній співробітник федеральної служби безпеки Валєрій Гебос.
Журналістка вдавши із себе жінку, яка хоче вивезти чоловіка з України, поспілкувалася з п’ятнадцятьма втікачами. Виявилось, ті, хто тікав самостійно, мали можливість спокійно сісти в таксі до Кишинева. А ті, хто користувався послугами перевізників за гроші, — проходили допити в так званому Міністерстві держбезпеки “ПМР”.
Журналістка також знайшла чоловіка, який самостійно перетнув кордон у ділянці з так званою “ПМР” — без послуг платних перевізників. Але за порадою інших осіб здався місцевим прикордонникам, а ті — повезли його спочатку у міліцію, а згодом — на допит.
“У мене були жорсткі допити. І, найімовірніше, це були фсбівці. Цей, що мене допитував, ну дуже схожий був. Тому що запитували про військову техніку. Принижували… Кайданки можуть надягнути, кинути на підвал, якщо підозрюють, що ти брешеш чи щось іще”, — розповів чоловік.
Усі чоловіки проходили допит за стандартною схемою: спочатку здавались прикордонникам або одразу їхали у відділ внутрішніх справ. Там їх тримали в камері, поки не наставала черга їхати на допит — до слідчих так званого МДБ. Кілька чоловіків виїжджали через Рибницю — придністровське місто поблизу з українським кордоном.
Суспільство
У Болградському районі попри спеку триває активна фаза збиральної кампанії

Станом на 9 липня аграрії зібрали близько 230 тис. тонн нового врожаю з площі 62 тис. гектарів. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на Болградську РДА.
Попри складні погодні умови та ресурсні обмеження, аграрії району демонструють високий рівень організації та ефективності. Середня врожайність складає 36,9 ц/га.
Зокрема серед культур зібрано:
- пшеницю — 105,5 тис. тонн, врожайність 39,3 ц/га;
- ячмінь — 96,4 тис. тонн (40,8 ц/га);
- горох — 27,4 тис. тонн (24,2 ц/га).
Також активно збирається ріпак, результат — 68,95 тис. тонн з врожайністю 27,7 ц/га.
Частичное или полное использование материалов разрешается только при условии прямой и открытой для поисковых систем гиперссылки на сайт Бессарабія.UA. Гиперссылка должна быть размещена в подзаголовке или в первом абзаце материала и вести непосредственно на цитируемый материал. Гиперссылка обязательна вне зависимости от полного либо частичного использования материалов. Использование фотографий и видео разрешается при условии указания источника Бессарабія.UA. Если на фотографии присутствует вотермарк сайта, их сохранение при использовании фотографий обязательно
-
Відбудова1 тиждень ago
Уряд цьогоріч виділив ₴3,6 мільярда на відбудову та розвиток Донеччини
-
Війна1 тиждень ago
в ОВА повідомили кількість загиблих і постраждалих внаслідок атаки — фото
-
Події1 тиждень ago
Репера P. Diddy виправдали за найважчими звинуваченнями, але йому все ще загрожує 20 років тюрми
-
Політика1 тиждень ago
Країни ЄС можуть збільшити підтримку України завдяки новій фінансовій цілі НАТО
-
Політика1 тиждень ago
Духовний радник Трампа – про атаку РФ по Україні: Світ не повинен мовчати
-
Спорт1 тиждень ago
Діого Жота незадовго до смерті отримав пораду від лікарів
-
Політика1 тиждень ago
Сибіга та Сікорський обговорили вступ до ЄС та обороноздатність України
-
Усі новини1 тиждень ago
Курйози — жінка переїхала мешкати у підземний бункер — фото, відео