Суспільство
Оборона Харківщини: полковнику Лапіну у суді стало зле

Полковнику Іллі Лапіну, який фігурує у справі про неналежну оборону Харківської області, стало зле під час засідання у Печерському райсуді столиці, де розглядається клопотання про зміну йому запобіжного заходу.
Про це передає Укрінформ із посиланням на юридичну компанію «Міллер», яка забезпечує захист Лапіна у суді.
«Сьогодні під час судового засідання Іллі Лапіну раптово стало погано. Лікарі екстреної допомоги, яких конвой викликав прямо до зали суду, не просто оглянули комбата, а взяли всі медичні документи зі справи про інвалідність та цілий пакет хронічних захворювань. Лікар досі перебуває з ним», – йдеться у повідомленні.
Як зазначається, сьогодні о 14:30 суд мав розглянути клопотання адвокатів про зміну запобіжного заходу на м’якший у зв’язку з важким станом здоров’я полковника. Зокрема, у Лапіна 3 група інвалідності, хронічні хвороби, проблеми з легенями.
Ще раніше Лапін повідомив суду та прокурора, що у камері СІЗО співкамерники спеціально поступилися йому ліжком на другому поверсі під вікном, щоб він міг періодично його відкривати та вільно дихати.
Останні тижні Лапін перебуває у стаціонарі СІЗО через суттєве погіршення стану здоровʼя.
Повідомляється, що під час судового засідання прокурор заявив клопотання про продовження терміну перебування Лапіна під вартою, а також заявив відвід судді.
У зв’язку з цим слідчий суддя поставив це питання на розгляд окремо і зробив перерву у судовому засіданні з обрання запобіжного заходу Лапіну на невизначений час.
Як повідомлялося, 20 січня СБУ та ДБР затримали двох генералів і полковника Збройних сил України, які, за інформацією слідства, не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу військ РФ у травні 2024 року.
21 січня Печерський суд Києва обрав запобіжні заходи для трьох високопосадовців ЗСУ, яких підозрюють у неналежній обороні під час наступу на північ Харківщини у 2024 році. Зокрема, полковника Іллю Лапіна заарештували на 60 діб.
3 березня Київський апеляційний суд залишив полковника Іллю Лапіна під вартою.
Фото: Суспільне Київ/Анна Сергієць
Суспільство
Криголам «Ноосфера» завершив четвертий антарктичний сезон

Український науково-дослідний корабель “Ноосфера” завершив четвертий антарктичний сезон і повернувся до порту Кейптауна у Південно-Африканській Республіці.
Про це Національний антарктичний науковий центр повідомив у Фейсбуці.
“Завершився найактивніший – четвертий антарктичний сезон українського науково-дослідницького криголама “Ноосфера”. Після майже п’яти місяців роботи судно повернулося до порту Кейптауна (ПАР) вчора, 10 травня 2025 року”, – йдеться у повідомленні.
Як зазначили у НАНЦ, за цей час команда “Ноосфери” здійснила рекордних п’ять рейсів в Антарктику, а найбурхливішу на планеті протоку Дрейка перетинала десять разів. Загалом судно пройшло більше ніж 20 тисяч морських миль, що еквівалентно понад 37 тисячам кілометрів. Це, зауважили в НАНЦ, майже дорівнює довжині екватора Землі.
Цей шлях був подоланий, щоб забезпечити перезмінку річних 29 і 30 українських антарктичних експедицій, а також доправити до станції “Академік Вернадський” і назад сезонну експедицію, яка виконувала завдання на станції упродовж антарктичного літа.
Також були проведені спільні рейси з експедиціями антарктичних програм Польщі, США, Іспанії і Чехії. У НАНЦ підкреслили, що ці рейси були виконані коштом зазначених держав та дали Україні більше можливостей забезпечити потреби власної програми, зокрема доправляти до “Вернадського” додаткові вантажі і фахівців.
Крім того, були виконані низка геологічних, океанографічних і метеорологічних досліджень. У межах міжнародного проєкту OCEAN:ICE українські науковці вперше запустили шість аргобуїв, які вже активно збирають інформацію про течії у Південному океані. Також українські вчені вперше провели одночасне радіозондування атмосфери з “Вернадського” і “Ноосфери”, щоб більше дізнатися про процеси утворення хмар та опадів та їхній вплив на океан, морський лід і танення льодовиків.
“Пишаємося, що навіть в умовах повномасштабного вторгнення РФ ми не тільки лишаємося частиною світової науки та продовжуємо дослідження в Антарктиці та Південному океані, а й за рахунок збільшення міжнародної співпраці додали нові напрями досліджень й отримали додаткові можливості. Тож цей сезон став рекордним не лише за кількістю рейсів, а й колаборацій з іноземними партнерами”, – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
У НАНЦ зауважили, що через російську агресію “Ноосфера” поки не може повернутися в порт приписки – Одесу. Тому перебуватиме у порту тимчасової дислокації – Кейптауні.
Як поінформували у НАНЦ, насичену програму четвертого сезону виконали два українські капітани родом з Одеської області: Павло Панасюк та Андрій Старіш. Павло водить “Ноосферу” ще з її першої антарктичної місії 2022 року. Для Старіша це був перший сезон у ролі капітана.
У НАНЦ подякували капітанам за зважене планування рейсів, навігацію за складних умов, уміння уникати штормів та інноваційний підхід до виконання наукової програми.
Як зауважили в НАНЦ, із січня 2022 року до травня 2025 року “Ноосфера” успішно відпрацювала чотири антарктичні сезони.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці березня команда 29 Української антарктичної експедиції вирушила додому, а 30-та стала повноправним господарем на станції “Академік Вернадський”.
Фото: Національний антарктичний науковий центр, Facebook
Суспільство
Жителя Роздільнянського району затримали за підозрою у вивезенні чоловіків за кордон Анонси

Правоохоронці затримали в Одесі жителя Роздільнянського району за підозрою в організації незаконного переправлення чоловіків через державний кордон України.
Про це повідомили у пресслужбі Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Одеські правоохоронці стверджують, що молодик організував схему переправлення військовозобов’язаних осіб через державний кордон України поза межами офіційних пунктів пропуску і підшукує в месенджерах клієнтів.
Слідчі задокументували підготовку зловмисником кількох оборудок, пов’язаних із незаконним перетином державного кордону як на човнах через водойму, так і пішим ходом. Зокрема, фігурант пообіцяв трьом чоловікам допомогти із втечею до Молдови за грошову винагороду розміром 17, 14 та 7 тисяч доларів. Усі військовозобовʼязані сплатили зловмиснику по 1000 доларів завдатку та стали очікувати на виїзд до прикордонних районів Одещини.
Утім, плани зірвали поліцейські та співробітники Управління Служби безпеки України в Миколаївській області, які також документували протиправну діяльність чоловіка на своїй території обслуговування, пов’язану зі ще одним епізодом із переправлення військовозобовʼязаних через державний кордон і перешкоджанням законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань. Слідчі СБУ затримали у процесуальному порядку зловмисника, а надалі суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави в розмірі 566 тисяч гривень.
Наразі слідчі одеської поліції зібрали достатню кількість доказів і повідомили зловмиснику про підозру за двома фактами організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні їх вчиненню вказівками, зокрема з корисливих мотивів (частиною 3 статті 332 Кримінального кодексу України). Вирішується питання про повідомлення йому про підозру за третім фактом. Згідно з чинним законодавством, за ці злочини ділку загрожує до дев’яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. В ході досудового розслідування поліцейські встановлюватимуть спільників фігуранта.
Суспільство
Одещина – на четвертому місці в Україні за кількістю боргів через порушення військового обліку

Одеська область посіла четверте місце серед регіонів України за кількістю проваджень, відкритих через порушення правил військового обліку. Про це повідомила аналітична платформа «Опендатабот», передає Бессарабія.UA.
З початку 2025 року в Україні зареєстровано понад 17 тисяч проваджень за несплату штрафів, накладених територіальними центрами комплектування.
У лідерах за кількістю справ — Київ (1992 провадження), Дніпропетровська (1946) та Сумська області (1722). На четвертому місці опинилась Одещина з 1310 справами.
Рекордною стала ситуація в Одесі: Приморський суд відкрив одразу сім проваджень проти одного чоловіка — найбільша кількість щодо однієї особи у 2025 році.
Аналітики також зазначають, що переважна більшість порушників — чоловіки віком від 25 до 35 років (43,8%). Ще 39% справ стосуються осіб у віці 36–45 років. У 22 випадках провадження відкрито щодо жінок.
Частичное или полное использование материалов разрешается только при условии прямой и открытой для поисковых систем гиперссылки на сайт Бессарабія.UA. Гиперссылка должна быть размещена в подзаголовке или в первом абзаце материала и вести непосредственно на цитируемый материал. Гиперссылка обязательна вне зависимости от полного либо частичного использования материалов. Использование фотографий и видео разрешается при условии указания источника Бессарабія.UA. Если на фотографии присутствует вотермарк сайта, их сохранение при использовании фотографий обязательно
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Суспільство7 днів ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика5 днів ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика4 дні ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Усі новини1 тиждень ago
українці обурились кадрами «Громовержців» з літерою Z у назві месників (відео)
-
Політика5 днів ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Політика5 днів ago
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль
-
Суспільство4 дні ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси