Війна
Памʼяті сержанта-піхотинця Василя Музики (позивний «Вітер»)

Хотів бачити рідну Україну вільною, а тих, кого любить, щасливими
Василь народився 7 січня 1976 року у Жашкові на Черкащині. Мав двох старших сестер. У родині завжди поважали добрі традиції. А родинне прізвище, за словами односельчан, повністю відповідало талантам сім’ї. Переповідають, що співоче тріо дітей Музиків було добре відоме своїми виступами в окрузі. Сам Василь гарно грав на гітарі, любив співати та був музикально обдарований.
Хлопцю легко давалося навчання, тому після закінчення школи та місцевого профтехучилища продовжив здобувати освіту у Білоцерківському національному аграрному університеті. Згодом Василь отримав й другу вищу освіту – економічну, в Уманському сільськогосподарському інституті (нині Уманський національний університет садівництва – ред.). Потім була строкова служба в армії – у розвідці 95-ї окремої аеромобільної бригади.
У 2005 році працював начальником відділу ЖКГ в Уманській районній державній адміністрації. Пізніше Василь встиг очолити виробничо-будівельну фірму “Арсенал” та ТОВ “Транспортна Компанія ДВС”. Працював в інших державних та приватних установах.

Дружина героя Оксана, яка за фахом є вчителькою української мови, з теплотою згадує, як їх із Василем “познайомили” граматичні помилки на одному з оголошень на дверях місцевої адміністрації. Вже тоді Оксану вразила Василева активна, небайдужа й патріотична вдача.
“Він завжди був переконаний, що спільна справа залежить від вкладу кожного. Особливо це проявилося в ньому під час Революції Гідності, на Майдані, куди він їздив разом з іншими уманчанами, – розповідає Оксана. – Василь був насправді щирим свідомим українцем, який жив переконанням, що ми є народ, нація і ми повинні будувати країну для своїх дітей. Він був із тих людей, хто вважав, що саме він зможе змінити щось у цій країні, коли він прийшов працювати до місцевої адміністрації”. Тому після 24 лютого 2022 року рішення Василя було чітким та однозначним: він йде до війська. “Щоправда, не хотів прямо говорити про це свої стареньким батькам. Та й потім, коли приходив у відпустку чи відновлювався після поранення, нічого особливо про війну не розповідав. Казав лише, що у нас найкращі люди та народ”, – каже жінка.

У березні 2022 року Василь мобілізувався. Спочатку перебував у складі Білоцерківського зенітно-ракетного полку, а згодом його перевели до 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського, де став головним сержантом мотопіхотного взводу з позивним «Вітер». Воював у Бахмуті, там отримав бойове поранення. Також зі своєю бригадою тримав оборону на Чернігівщині, Харківщині та у Донецькій області.
“Наш Василь така людина, що не міг просто дивитися й спостерігати, яка біда прийшла на рідну землю. Він казав родині: “Моя Україна починається із моєї сім’ї”. І пішов захищати свою сім’ю, щоб сюди, в його дім, не прийшли вороги”, – зазначає рідна сестра Інна.
Василь Музика прийняв останній бій 12 березня 2023 року під час бойового завдання в районі Ямполя Краматорського району Донецької області.
“У непростий момент Василь прийняв командування взводу на себе, бій завершився, потрібно було проводити дорозвідку. Але тут ворожа снайперська куля поцілила йому прямо в серце”, – переказує дружина Оксана обставини того дня.


Сержанта «Вітер» поховали на кладовищі у Городецькому на Черкащині. З тильної сторони надгробку на його могилі є такі слова: “Я буду спокійним, коли всі, кого люблю, будуть щасливими. А моя Україна вільною”.
За проявлений героїзм Василь Музика посмертно нагороджений почесною відзнакою “За заслуги перед Уманщиною”, почесною відзнакою “За мужність та відвагу”, орденом “За мужність” III ступеня та медаллю “За вірне служіння Україні”.

“Якби Бог дав Василю ще одне життя, переконаний, він би все вчинив так само”, – сказав місцевий волонтер Іван Кузьменко в другі роковин загибелі воїна на місцевому кладовищі.
Василю Музиці тепер навіки 47 років. У нього залишилися дружина Оксана, син Віктор та донька Анастасія.
Вічна памʼять Герою!
Фото: Паланська громада, з відкритих джерел
Війна
У квітні росіяни зменшили темпи із захоплення території

У квітні цього року російські війська продовжували захоплювати територію України значно повільнішими темпами, ніж наприкінці 2024 року.
Про це у соцмережі Х повідомило Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки, передає Укрінформ.
Як зазначили у відомстві, російські сухопутні війська, найімовірніше, захопили приблизно 200 кв. км території України у квітні 2025 року, тобто в середньому приблизно 6 кв. км на день. Аналітики відзначають, що це незначне збільшення порівняно з приблизно 150 кв. км, захопленими російськими військами в березні цього року, що було найнижчим показником з червня 2024 року.
Також, як зазначається, протягом квітня ЗС РФ досягли тактичних успіхів навколо Покровська – ключового українського логістичного вузла, який підтримує операції на Донбасі.
«Покровськ, імовірно, залишається пріоритетним напрямком для Росії в її наступі, але з кінця 2024 року РФ не змогла досягти жодних помітних успіхів навколо міста», – йдеться у звіті.
Також зазначається, що поки Росія святкуватиме День перемоги, українські війська, найімовірніше, продовжуватимуть проводити обмежені бойові операції в прикордонному районі Курської області Росії, що є першим випадком з часів Другої світової війни, коли іноземні війська проводять операції на російській території.
Як повідомляв Укрінформ, загальні бойові втрати російських військ з 24 лютого 2022 року по 7 травня 2025 року на війні проти України становлять близько 960 тисяч 770 осіб, з них 1270 осіб – за минулу добу.
Війна
9 травня по урядовій будівлі у Бєлгороді влучив дрон — відео

Безпілотник поцілив у будівлю уряду Бєлгородської області. Місцева влада звинуватила в атаці Україну.
Кадрами з моментом удару 9 травня поділився губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков.
“У День перемоги ЗСУ вдарили безпілотником літакового типу по будівлі уряду Білгородської області”, — написав він.
Губернатор повідомив, що в результаті атаки отримали поранення двоє осіб. Співробітник Росгвардії був госпіталізований зі сліпим уламковим пораненням стегна. Заступник Гладкова Олександр Лоренц був оглянутий медиками після покладання квітів до Вічного вогню. У нього діагностували струс та акубаротравму, тобто травму від акустичної вибухової хвилі (в народі називають контузією). Чиновник продовжить лікування амбулаторно.
Про удар стало відомо о 8:43. Гладков підтверджував влучання в урядову будівлю, але повідомляв, що ніхто не постраждав. Попри атаку дрона росіяни проводили святкові заходи до 9 травня згідно з планом, але губернатор запевняв, що було вжито заходів для максимальної безпеки.
У Генеральному штабі ЗСУ не підтверджували, але й не спростовували інформацію про удар по Бєлгороду. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський також коментарів не публікував.
Нагадаємо, 9 травня проходив святковий парад у Москві. Серед гостей Кремля був лідер КНР Сі Цзіньпін. Президент РФ Володимир Путін продемонстрував йому зброю, якою окупанти б’ють по Україні.
Москва оголошувала перемир’я на три дні до 9 травня і, зі слів українських бійців, підрозділи отримали наказ відкривати вогонь лише у відповідь. Однак, як повідомили в ОСУВ “Хортиця” ще 8 травня, загарбники не дотримувались обіцянки.
Війна
ЄС оголосив про намір виділити майже €1,9 мільярда на військову підтримку України

“Сьогодні ЄС офіційно оголосив про намір виділити майже 1,9 мільярда євро на військову підтримку України. Це історичне рішення, адже зброя для України буде закуплена за рахунок прибутків від заморожених російських активів через Європейський фонд миру”, – написав глава уряду.
Прем’єр-міністр додав, що 1 мільярд євро з цієї суми буде спрямовано на закупівлю зброї за так званою данською моделлю — безпосередньо в українських виробників. За його словами, це не просто посилить здатність України до захисту, а й стимулюватиме економіку та інновації в оборонно-промисловому комплексі.
“Щиро дякуємо Європейському Союзу за це далекоглядне рішення, лідерство та підтримку. Особлива вдячність Данії, Франції, Нідерландам та Італії, які реалізуватимуть закупівлі української зброї на суму 1 мільярд євро. Разом — сильні. Разом забезпечимо справедливий мир для України й безпеку для всієї Європи”, — зазначив він.
Шмигаль поінформував, що ще понад 600 мільйонів євро буде спрямовано на артилерію та боєприпаси, понад 200 мільйонів євро — на посилення української ППО.
Як повідомляв Укрінформ, Європейський Союз, Данія, Франція, Італія домовилися про передачу на підтримку української оборонної промисловості 1 млрд євро фінансування, наданого Європейському фонду миру з надзвичайних чистих доходів від заморожених активів Росії.
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Політика1 тиждень ago
В Єврокомісії прокоментували жорстоке вбивство Вікторії Рощиної у російському полоні
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року