Відбудова
Понад 8 тисяч будинків у Харкові зруйновані, однак планувати відбудову міста треба вже зараз

Після закінчення війни Харків матиме план глобальної відбудови, однак вже зараз треба вирішувати насамперед проблеми в енергетиці, щоб люди могли повертатись, коли настане мир.
Про це міський голова Харкова Ігор Терехов розповів кореспонденту Укрінформу на полях міжнародного бізнес-форуму з економічної стійкості в Люксембурзі.
«Ми розуміємо, що війна закінчиться. І нам дуже важливо, щоб ми були повною мірою готові. Дуже багато потрібно зробити для того, щоб повернути людей. Тому насамперед зараз ми говоримо про енергетику. Це сьогодні найважливіше питання, яке є по місту Харків. Ми чудово розуміємо, що без енергетики не буде життя. І ми дуже багато зробили, починаючи з 2022 року. Я ділитимусь тут нашим досвідом, оскільки, як ви бачили, попри дуже важкі очікування, ми змогли пройти зиму більш-менш спокійно», – розповів міський голова, наголосивши, що енергетична система міста продовжує працювати, не зважаючи на щоденні обстріли.
За його словами, це відбувається завдяки підтримці міжнародних партнерів, з якими потрібно пропрацювати також проєкти на майбутнє.
«Я буду говорити з заступником голови Європейського інвестиційного банку. І для нас це дуже важливо. Тому що ми маємо із собою цілий портфель проєктів, які ми сьогодні втілюємо в життя, незважаючи на війну. Це і будівництво метрополітену, і закупка рухомого складу, купівля електробусів. Але головне, про що я хочу домовитися, про фінансування відбудови житла», – поділився Терехов.
За його словами, ідеться про залучення кредитних коштів на відбудову, оскільки разом з урядом Німеччини вже створена програма щодо муніципального житла.
«Ми сьогодні працюємо разом з урядом Німеччини, з нашими партнерами з Нюрнберга по створенню програми щодо будівництва муніципального житла. Нам ще потрібно прийняти на рівні Верховної Ради певні правки в законопроєкти. І це дуже важливо. Але муніципальне житло – це те, що нам дасть можливість сьогодні самостійно будувати житло і давати його людям», – підкреслив міський голова.
Він нагадав, що німецькі архітектори розробляють генеральний план міста Харків, участь у цьому бере також архітектурне бюро фонду лорда Нормана Фостера. Що стосується відбудови та повернення інвесторів після війни, то закладати основи потрібно саме зараз.
«Ми чудово розуміємо, що безпосередньо сьогодні, під обстрілами, ніхто не прийде з найпотужніших інвесторів в Харків. Але саме зараз ми закладаємо фундамент майбутнього. І вони всі зацікавлені, щоб побачити, порахувати, поспілкуватися. Щоб вкладати кошти вже маючи перший контакт, побачивши наші проєкти власні очі», – додав Терехов.
Станом на сьогодні чимало західних інвесторів допомагають Харкову з вирішенням нагальної проблеми – заміни вікон.
«Кожен великий приліт – це практично тисяча вікон, як мінімум. Станом на сьогодні в нас зруйновано або мають пошкодження 8 200 будинків. Серед них – і приватні, і офісні, і житлові. Порахуйте, скільки потрібно вікон. Ми працюємо з міжнародними фондами, з підприємцями, бо вікна нам потрібні сьогодні», – додав мер Харкова.
Як повідомляв Укрінформ, мер Харкова Ігор Терехов просить швидше декриміналізувати статтю про використання гуманітарної допомоги комунальними підприємствами.
Фото надані Катериною Мостової
Відбудова
На Київщині відновили 23 тисячі пошкоджених росіянами об’єктів

У Київській області відновили більш як 23 із понад 30 тисяч об’єктів, які були пошкоджені з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Як передає Укрінформ, про це віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба повідомив у Фейсбуці.
“Київська область. Разом із командою Мінрозвитку, Агентством відновлення, Київською ОВА та місцевою владою працюємо в регіоні, де активно триває відбудова. Тут з початку повномасштабного вторгнення пошкоджено понад 30 тисяч об’єктів – 25 тисяч приватних осель, 2 тисячі багатоквартирних будинків, сотні закладів освіти, медицини, критичної інфраструктури”, – зазначив Кулеба.
Він поінформував, що “вже відновлені понад 23 тисячі обʼєктів – 75% відбудованого від усіх руйнувань. Це житло, школи, лікарні, інфраструктура”, і зауважив, що “робота йде системно”.
За словами Кулеби, ще понад 15,5 тисячі родин на Київщині вже отримали компенсації за державною програмою єВідновлення за пошкоджене житло, ще 3,5 тисячі родин – за зруйноване. Загальна сума виплат становить понад 10 мільярдів гривень.
Кулеба наголосив, що “окремий фокус сьогодні – Бородянка. Нарешті в селищі, яке одне з найбільш зруйнованих на Київщині, триває відбудова”.
Вже зараз, за його словами, Бородянка відновлена на 72%. Від початку повномасштабного вторгнення там зруйновані або пошкоджені 825 об’єктів. На сьогодні відновлені майже 600 обʼєктів.
Кулеба поінформував, що паралельно створюються публічні простори, відновлюються об’єкти соціального захисту, облаштовуються безбар’єрні маршрути.
“Також діє тимчасовий Активний парк, працює центр реабілітації, ліцей, ЦНАП. Бородянка оживає”, – зазначив Кулеба.
За його словами, в області триває відновлення логістичних маршрутів, зокрема і мостів. Це важливо для того, підкреслив Кулеба, щоб люди не стояли в заторах, щоб було нормальне сполучення між громадами, щоб швидко і безпечно доїжджати до роботи, лікарні, школи, а також для економічної стійкості регіону.
Кулеба констатував, що після російського вторгнення на Київщині пошкоджені 29 мостів і штучних споруд. Він поінформував, що “дев’ять уже відновлені, ще сім у роботі цього року”, і додав: “За пʼять місяців зроблена величезна робота”.
“Окремий приклад – відбудова мосту через канал у Вишгороді на дорозі Р-69 Київ – Вишгород – Десна – Чернігів. Роботи вже виконані на понад 20%, доставлено металоконструкції з Великобританії, збудовано технологічний острів, триває монтаж опор і плити”, – зазначив Кулеба.
Він подякував міжнародним партнерам, які підтримали цей проєкт.
Кулеба зазначив: “Київщина демонструє, що відбудова – це конкретна робота, яку виконуємо щодня”.
Як повідомляв Укрінформ, тимчасова переправа у Лебедівці Вишгородського району Київської області запрацює для водіїв наприкінці липня.
Відбудова
У МОЗ пояснили, чому відновлення Охматдиту триває вже майже рік

Після атаки на Охматдит минулого року вже через два тижні було відновлено роботу всіх відділень лікарні, окрім відділення трансплантації кісткового мозку, яке потребує особливих умов.
Про це в телеефірі розповів міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко, передає Укрінформ
“Такий складний об’єкт, як Охматдит, не можна порівняти з адміністративною будівлею, де конструкції залишились стабільними, вікна поставили, внутрішні роботи зробили. Охматдит, як і будь-яка інша лікарня, – це дуже великий організм, перед тим як його відновлювати, потрібно дослідити багато речей. Ми проходимо всі бюрократичні етапи. Спочатку розробили проєкт консервації, законсервували. В цей же час робилось технічне обстеження всіх інженерних мереж: вентиляція, вода, опалення, як працює, чи потрібно його перекладати. Запроєктували, пройшли експертизу, провели тендер на майданчику ProZorro і визначили підрядника, який розпочав будувати”, – розповів Ляшко.
Він зауважив, що цей процес мав би тривати і впродовж 2025 року, проте всі процедури намагалися провести настільки швидко, наскільки це можливо.
Міністр нагадав, що у травні 2025 року на тендері вже було обрано підрядника, укладено контракти.
“Деякі роботи вже ведуться по зовнішніх фасадних роботах, їдуть металоконструкції, і підрядник обіцяє, що якщо не буде ніяких збоїв, ми, в принципі, до холодів повинні закрити об’єкт”, – розповів він.
Всередині лікувально-діагностичного корпусу, як додав Ляшко, наразі пріоритетно відновлюють третій поверх, де мають бути стерильні приміщення, з тим, щоб впродовж липня завершити всі роботи і повноцінно запустити відділення трансплантації кісткового мозку.
Як наголосив міністр, в міжнародній практиці при ремонті лікарні лікувальний процес в ній зупиняється, у випадку з “Охматдитом” це зробити неможливо. Тому підрядник запланував будівельні роботи таким чином, щоб не заважати лікувальній діяльності.
“Такого згуртування навколо проблеми, напевно, ми не пам’ятаємо в історії нашої країни. І коли всі відгукнулися, досить швидко розібрали завали, досить швидко допомогли нам евакуювати тих маленьких пацієнтів, які були в лікарні, в інші лікарні, щоб допомога не переривалася. Ми одразу почали дивитися, що можемо відновити якомога швидше. І буквально вже за три дні ми відновили Центр кров, який розпочав працювати. Потім розпочали працювати відділення. І в принципі, за два тижні лікарня розпочала працювати, окрім одного відділення, де відбувається трансплантація кісткового мозку. Там є особливості лікувально-технологічного процесу”, – сказав Ляшко.
Він пояснив, що діти, яким пересадили кістковий мозок, мають знаходитися в стерильних приміщеннях, що неможливо було забезпечити після атаки на лікарню. Ці пацієнти були евакуйовані до інших медзакладів, де їм продовжили надавати меддопомогу.
Ляшко нагадав, один з корпусів лікарні був визнаний аварійним та непридатним для експлуатації. Тому одразу була сформована медична рада з тим, щоб визначитися, як в існуючих умовах переформатувати надання медичної допомоги в Охматдиті і при цьому забезпечити ії безперервність. Спочатку в лікарні було проведено підготовку лікувально-діагностичного корпусу до зими.
Він додав, що на жаль, неможливо випрацювати єдиний алгоритм, як діяти лікарям, які в момент обстрілів вже проводять операції. Росія не дотримується міжнародного законодавства і домовленостей, в тому числі щодо питань, які стосуються надання медичної допомоги під час воєнних дій. І пропозиції перенести в бомбосховища операційні не завжди можуть бути реалізовані.
“Після Другої світової, в перші післявоєнні роки, було прийнято Женевську конвенцію, де чітко виписали, що об’єкти з Червоним Хрестом, тобто заклади охорони здоров’я, повинні бути поза будь-якими атаками. Тому що неможливо транспортувати пацієнтів з операційної в бомбосховище, з бомбосховища в операційну. І, як нам говорили, перенести все під землю – нереалістично, коли велика країна, велика кількість людей, які потребують і екстрених, і планових хірургічних втручань”, – сказав Ляшко.
За його словами в медзакладах. які наближені до лінії фронту максимально намагаються надавати меддопомогу в підземних укриттям.
“Але чим далі в тил, ми працюємо у (звичайних – ред.) алгоритмах. І можу тільки подякувати лікарям, які навіть під час повітряних тривог продовжують робити свою роботу, продовжують рятувати життя українців”, – сказав міністр.
Як повідомляв Укрінформ, в НДСЛ “Охматдит” розпочалася активна фаза капітального ремонту пошкодженого корпусу. 8 липня 2024 року Росія здійснила ракетну атаку на Охматдит, внаслідок якої було зруйновано історичний корпус лікарні та пошкоджено низку інших корпусів, в тому числі новий лікувально-діагностичний корпус.
Відбудова
на Харківщині придбали вже понад 2700 квартир і будинків

На Харківщині за державною програмою «єВідновлення» придбали 2 746 квартир і будинків на понад 4,8 млрд грн.
Про це у Телеграмі повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов, передає Укрінформ.
«2746 квартир і будинків придбали жителі Харківщини за державною програмою «єВідновлення». Вартість придбаного житла — понад 4,8 мільярда гривень», – написав Синєгубов.
За його словами, житловими сертифікатами скористалися 4 080 отримувачів компенсації за зруйноване житло з Харківської області. Більшість із них придбали житло у Харкові, Ізюмській та Балаклійській громадах, решта – на території Київської, Львівської, Дніпропетровської, Полтавської, Закарпатської та інших областей.
Для ремонту житла у межах держпрограми 34 669 людей отримали понад 3,5 млрд грн компенсацій.
Загалом станом на зараз у 37 громадах області сформовано понад 7 тисяч сертифікатів на більш ніж 9,3 мільярда гривень.
Як повідомлялось, в Україні у межах програми «єВідновлення» майже 97 тисяч родин отримали допомогу на відновлення пошкодженого майна, ще майже 20 тисячам сімей виплатили компенсацію для придбання нового житла замість зруйнованого.
-
Війна1 тиждень ago
Зараз у ворога немає переправ через Оскіл
-
Одеса1 тиждень ago
У липні запустять додатковий потяг з Вінниці до Одеси – Укрзалізниця
-
Війна1 тиждень ago
На фронті від початку доби сталися 69 зіткнень, третина з них
-
Війна1 тиждень ago
Дрони на оптоволокні несуть загрозу вглиб лінії фронту на 50 кілометрів
-
Політика1 тиждень ago
ВАКС призначив ₴120 мільйонів застави Чернишову
-
Суспільство5 днів ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Події5 днів ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Політика1 тиждень ago
НАБУ і САП просять ₴120 мільйонів застави і відсторонення від посади