Політика
Питання окупованих територій України є ключовим у врегулюванні конфлікту

Ключовою проблемою в урегулюванні розв’язаної Росією війни проти України є питання тимчасово окупованих територій.
Про це заявив спецпосланник президента США Стів Віткофф в інтерв’ю американському блогеру Такеру Карлсону, передає Укрінформ.
За словами Віткоффа, йдеться про Крим і «так звані чотири регіони: Донбас, Луганськ і ще два». Спецпосланник повторив російські наративи про псевдореферендуми на тимчасово окупованих РФ українських територіях, що, за його словами, буцімто є обгрунтуванням для «включення» їх до складу Росії.
«Вони (окуповані Росією українські регіони – ред.) російськомовні, були референдуми, де переважна більшість людей показали, що вони хочуть бути під владою Росії. Я вважаю, що це ключове питання конфлікту», – зазначив Віткофф.
Він додав, що це завжди було «проблемою, хоча про це ніхто не хоче говорити».
«Це слон у кімнаті. Слон у кімнаті – це і конституційні питання в Україні щодо того, чим вони можуть поступитися, коли йдеться про відмову від територій. Росіяни де-факто контролюють ці території. Питання в тому, чи визнає світ, що це російські території? Чи зможе Зеленський вижити політично, якщо визнає це? Це і є центральним питанням конфлікту», – вважає спецпредставник Трампа.
Щодо вступу України в НАТО Віткофф заявив, що Україна наразі не може приєднатися до Альянсу «через позицію Росії та США». Однак питання надання їй гарантій безпеки за 5-ю статтею Північноатлантичного договору про колективну оборону залишається відкритим.
«Щодо НАТО, я думаю, що Зеленський і його права рука Єрмак (керівник Офісу Президента Андрій Єрмак – ред.), вони значною мірою визнали, що не збираються бути членами НАТО», – сказав Віткофф.
За словами спецпредставника президента США, були різні розмови про те, чи може Україна мати такий захист.
«Було багато розмов про те, чи може Україна все ж отримати так званий захист за статтею 5, який мають усі країни НАТО. Мовляв, чи може Україна отримати якусь форму такого захисту – чи то від США, чи від європейських держав – навіть без повноправного членства в НАТО. І я думаю, що це тема для обговорення», – заявив Віткофф.
Він зазначив, що «якщо має бути мирна угода між Україною і Росією, то Україна не повинна бути членом НАТО».
На запитання Карлсона, чи очікувати виборів в Україні, Віткофф відповів ствердно. «Так, ви маєте рацію. Будуть (вибори – ред.). Так, вони погодилися про це. В Україні будуть вибори», – зазначив Віткофф.
На його переконання, Президент України Володимир опинився у складній ситуації. «Зеленський намагається зробити все можливе. Він у дуже, дуже складному становищі, але він протистоїть ядерній державі, і він також проти держави, яка має в чотири рази більше населення, ніж у нього… Зараз найкращий час для нього, щоб укласти угоду. Президент Трамп може надати йому найкращу можливу угоду, яку він коли-небудь отримає», – заявив спецпредставник США.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не визнає окуповані території російськими, водночас він підтвердив, що під час переговорів у Джидді питання окупованих територій порушувалося.
Фото: Bloomberg
Політика
Стефанішина очікує від данського головування в Раді ЄС проривних рішень щодо членства України

Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина очікує від данського головування у Раді Євросоюзу проривних рішень щодо членства України в ЄС та реформи організації, щоб зробити її більш динамічною.
Про це вона заявила у телеефірі, передає Укрінформ.
“…Премʼєр-міністерка (Данії – ред.) Метте Фредеріксен і данське головування підтвердили свої пріоритети: це розширення (Євросоюзу – ред.). Відповідно, ми очікуємо важливих проривних рішень щодо майбутнього членства України в Європейському Союзі та реформи в ЄС, щоб зробити його більш динамічним”, – сказала Стефанішина.
Віцепремʼєрка пояснила, що реформи у ЄС стосуються рішень, які будуть оновлювати методологію переговорів і членства країн, а також будуть створювати інструменти впливу на деякі держави, які займають деструктивну позицію.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський привітав Данію з початком головування в Раді ЄС і висловив сподівання, що наступні пів року стануть “періодом важливих рішень”.
У вівторок, 1 липня, Данія розпочала головування у Раді Європейського Союзу, яке триватиме до 31 грудня 2025 року.
Минулого тижня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила підтримку України, яка “під постійними обстрілами” продовжує втілювати реформи, у питанні відкриття першого переговорного кластера про вступ нашої держави до Європейського Союзу.
Натомість Угорщина залишається єдиною державою-членом ЄС, яка блокує відкриття першого кластера у переговорах про вступ України до Євросоюзу, тоді як інші 26 лідерів на саміті 26 червня виступили за таке відкриття.
Політика
Зеленський закликав Раду невідкладно ратифікувати угоду про Спецтрибунал щодо злочину агресії РФ

Президент Володимир Зеленський заявив, що підписав документи для ратифікації Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Про це глава держави повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.
«Щойно підписав документи для ратифікації Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Угода була підписана нещодавно між нашою державою та Радою Європи і тепер має бути оперативно ратифікована, щоб розпочати процес реального створення трибуналу», – розповів Зеленський.
Він також доручив якнайшвидше опрацювати та внести на розгляд Верховної Ради необхідні законодавчі зміни, щоб «з нашого боку все було забезпечено на сто відсотків заради повної реалізації угоди про створення трибуналу».
«Прошу народних депутатів розглянути це питання невідкладно», – сказав Президент.
Він додав, що очікує «і на швидке представлення командами Міністерства закордонних справ України та Офісу відповідного графіка роботи з партнерами для імплементації угоди про створення трибуналу та фактичного запуску інституції».
«Уже цього року в Росії мають відчути, що їхня відповідальність за злочин агресії є неминучою і що реально розпочався міжнародний юридичний процес для притягнення Росії до відповідальності. Агресія є злочином, і дійсно невідворотне покарання Росії за цей злочин є глобальним інтересом всіх у світі, хто хоче для своїх людей мирного життя», – підсумував глава держави.
Як повідомляв Укрінформ, 25 червня Зеленський у Палаці Європи у Страсбурзі поставив підпис під угодою з Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. З боку Ради Європи документ підписав генеральний секретар РЄ Алан Берсе.
Після підписання основної угоди про створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ проти України ще одну (додаткову) угоду мають підписати Нідерланди. Після цього парламенти країн Ради Європи та Україна мають ратифікувати основний документ.
Політика
Україна та Японія обговорили поглиблення безпекової співпраці

Перший заступник міністра оборони України Сергій Боєв і тимчасово повірений у справах посольства Японії в Україні Юджі Токіта обговорили подальші кроки щодо поглиблення безпекової співпраці країн.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міністество оборони України.
Японська делегація висловила вдячність Україні за участь у Міжнародній виставці озброєння та військової техніки DSEI Japan 2025. За словами посла, такі заходи та двосторонні діалоги сприяють поглибленню співпраці України та Японії.
Боєв, своєю чергою, наголосив, що поряд із пріоритетом України у налагодженні оборонної співпраці важливою залишається гуманітарна та фінансова підтримка.
“Ми зацікавлені у взаємовигідному співробітництві та відкриті до пропозицій. Японія демонструє високий рівень розвитку технологій – це може стати ключем до глибшої взаємодії”, – підкреслив перший заступник міністра оборони.
Японська сторона висловила зацікавленість в обміні досвідом з Україною у низці питань, зокрема в сфері інноваційних розробок.
Боєв підкреслив, що підтримка України з боку Японії ще раз підтверджує, що тихоокеанський та європейський регіони обʼєднані: “У нас спільні загрози, і наша відповідь на них повинна бути спільна”.
Як повідомляв Укрінформ, за словами Боєва, Україна готова до співпраці у сфері виробництва дронів, боєприпасів та ракет у межах ініціативи Європейського Союзу SAFE (Security Action for Europe).
Фото: Міноборони
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події6 днів ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Усі новини6 днів ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика7 днів ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Усі новини6 днів ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика6 днів ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня