Події
Раритет Петра Могили, плащаниця XVII сторіччя і колекційні писанки

У Києві відкрилася масштабна виставка «Дерево життя: Великодній символ єдності»
Уперше за понад три роки повномасштабної російсько-української війни у великій залі першого поверху Національного музею декоративного мистецтва України відкрилася велика виставка «Дерево життя: Великодній символ єдності». Упродовж цього періоду в закладі було представлено чимало проєктів, проте нинішній наймасштабніший, коли залучили багатьох партнерів і зі сховищ дістали унікальні раритети: атрибут для богослужінь – антимінс митрополита Петра Могили (1596-1647) та плащаницю – ікону на полотні, якій понад 220 років – із церкви Сорока Святих міста Конотопа, пов’язаної з нащадками роду гетьмана Івана Самойловича (1630-1690).
Давній символ в українських традиціях та візуальній культурі – дерево життя – дав змогу поєднати у виставковій залі писанки, витинанки, живопис, вишивку і гончарство. Через цей символ відчувається зв’язок поколінь від найдавніших часів і тяглість сенсів, що проходять крізь століття.

Укрінформ побував на відкритті виставки «Дерево життя: Великодній символ єдності» і розповідає про експонати, які укріплюють віру в перемогу світла.

ГЕНЕТИЧНА ПАМ’ЯТЬ УКРАЇНЦІВ: У МИСТЕЦТВІ ВІД ДАВНІХ ЧАСІВ ДО СУЧАСНОСТІ
«Дерево життя, з одного боку, – це образ, який ми дуже часто можемо бачити в різних виставках, різних інтерпретаціях, на рушниках. Утім, він тим і цікавий, що гнучкий, легкий, його можна по-різному використовувати», – каже співкураторка проєкту Анна Гудімова.

Починається виставка з палеоліту – кам’яної доби, найдавнішого періоду людського суспільства; із розповіді про Мізинську стоянку на Сіверщині (Чернігівська область), яка стала відома завдяки виявленим там понад сто років тому, зокрема, мистецьким творам. Один з них – браслет із бивня з орнаментом. Таке занурення в історію може когось здивувати. Утім, саме з такої глибини маємо формування української культури.

«Це диво, генетична пам’ять», – каже керівниця проєкту «Дерево життя: Великодній символ єдності» Людмила Строкова, генеральна директорка Національного музею декоративного мистецтва України. І підкреслює, що головною ідеєю виставки є показ через мистецькі трансформації символу дерева життя минулого української нації, яке сягає давніх часів, сьогодення і майбутнього.

Дерево життя – один із найвідоміших архетипів у візуальній культурі, який уособлює зв’язок між трьома світами – підземним світом, землею та небом, а також між минулим, теперішнім і майбутнім. У нашій традиції ці смисли збережені й продовжують жити в декоративному мистецтві, обрядах і сучасних художніх творах.

«Люди не часто у повсякденному житті задумуються про мистецькі знаки, образи, семантику у святкових обрядах, про які знають і яких багато хто дотримується», – зауважує Людмила Строкова. Тож експонати виставки допоможуть подивитися на оздоблені орнаментами порохівниці, скрині, кахлі, форми для пряників та пасок як на твори мистецтва; а також зчитати закладений культурний код у предметах чи елементах, які пов’язані з богослужінням.



Побудова виставки слідує за логікою дерева: коріння – стовбур – крона. У першому розділі представлені артефакти із символами, що мають давнє походження: меандри, солярні знаки та архаїчні орнаменти.


Ці знаки простежуються як в археологічних знахідках від часів палеоліту, так і в ужиткових предметах XIX століття, якими користувалися українці. В експозиції можна роздивитися орнаментований браслет із бивня мамута (Мізинська стоянка, 19–18 тис. років тому); кубок Трипільської культури, (середина 4 тис. до н. е.), писанки XI-XII століть. А поряд дерев’яні – різьблені 200-літні форми для пряників медяників, які візуально відразу сприймаються як художні вироби.

ПИСАНКИ, «СОЛДАТКА» ЗАРЕЦЬКОГО І РАРИТЕТ МИТРОПОЛИТА ПЕТРА МОГИЛИ
В експозицію вкраплено живопис. Поряд із бароковою вишивкою священицьких підризників XVII століття, від яких не відірвати очей, розміщені такі ж різнокольорові квіти на картинах Ганни Собачко-Шостак (1883-1965). Просторово поєднані пасхальна «Солдатка» Віктора Зарецького, чиє 100-ліття від дня народження відзначаємо нині, та «Великодня заутреня» Микола Пимоненко – на жаль, фотокопія, бо Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка у період кількамісячної тимчасової російської окупації міста у 2022 році ворог пограбував.



Які ще експонати з кількох сотень представлених на виставці не варто пропустити? Радить Ксенія Башуцька, завідувачка виставково-експозиційного відділу НМДМУ, співкураторка проєкту «Дерево життя: Великодній символ єдності». Кілька – відгороджені у глибині зали ліворуч. Там справжні раритети колекції Національного музею декоративного мистецтва України, які не часто показували навіть у період до повномасштабної війни.


Представлені два антимінси – унікальні атрибути для богослужінь: порівняно невеликого розміру зображення на тканинній основі, куди зашиті мощі святих. Один (орієнтовно 1633 р.) належав митрополиту Петру Могилі. Про інший відомо лише те, що походить з першої половини XVII століття. Загалом антимінси (у перекладі «замість престолу») з’явився тоді, коли стало потрібно правити Літургію поза храмом, у походних умовах.

Ще один раритет, представлений на виставці, – унікальна плащаниця з церкви Сорока Святих міста Конотопа, пов’язана з нащадками роду гетьмана Івана Самойловича (1630-1690). По суті, це ікона на полотні, якій понад 220 років.


Плащаниця тривалий час була на реставрації, з 2014 по 2021 рік. І виставлялася після цього лише раз упродовж тижня, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, уточняє Ксенія Башуцька.

Центральна частина виставки присвячена великоднім святковим традиціям, у яких Дерево життя є символом оновлення, родинної єдності та тяглості мистецьких традицій. Можна уявляти, як сирну паску робили у родині Михайла Грушевського, роздивляючись родинну відтворену дерев’яну різблену копію форми для її приготування. Поряд – фрагменти автентичної такої форми позаминулого століття з Полтавщини.


Представлені також десятки писанок з однієї з найбільших в Україні колекцій – Національного музею декоративного мистецтва України. Всього в ній майже 5 тисяч одиниць зберігання – писанки, зокрема Курщини й Кубанщини. Історія створення цієї музейної колекції розпочалася понад 100 років тому.

ПАМ’ЯТЬ ПРО ЗАХИСНИКІВ ІЗ ВИТИНАНКАМИ ДАРІЇ АЛЬОШКІНОЇ
Центром експозиції є «Дерево пам’яті» – інсталяція, створена на основі трьох витинанок Дарії Альошкіної: «Дерево життя», «Насіння» і «Молитви». Четверта сторона обрамленого білосніжними витворами простору – це стрічки, на які кожен відвідувач може повісити білосніжну пташку як подяку захисникам, які загинули в борні за Україну. Це простір тиші, вдячності всім, хто боронить країну, й глибокої спільної пам’яті про тих, хто поклав своє життя за майбутнє, підкреслюють куратори.

Дарія Альошкіна, яка не змогла приїхати у Київ на відкриття виставки «Дерево життя: Великодній символ єдності», розповідає Укрінформу: «Дерево життя – мій улюблений мотив! Це не просто красивий елемент мистецтва, а глибокий символ, що несе в собі віковічну мудрість та зв’язок поколінь. Його можна знайти майже в кожній культурі світу, адже воно уособлює безперервність життя, єдність минулого, теперішнього і майбутнього, а також гармонію між людиною та природою».
Центром витинанки «Насіння» є образ жінки – берегині, яка є основним носієм інформації, її збереження та передачі новому поколінню. Образ жінки обплетений мереживом із символами – кодами, які ми зустрічаємо на традиційних рушниках, килимах, писанках… Це витинанка про близькість природи до людини; про ресурс який допомагає і відновлює.

«У витинанці «Молитва» зображено два скорботних ангели, що стоять біля вікна, сповнені жалю та співчуття. Їхні схилені голови й опущені крила передають глибокий смуток та біль, адже в кожний дім прийшла біда, – розповідає художниця Дарія Альошкіна. – Ці небесні істоти ніби охороняють оселю, несучи світлу молитву за тих, хто страждає, за тих, хто втратив рідних або переживає важкі часи.


Вікно символізує межу між світом людей і вищими силами, через нього ангели передають прохання про захист, надію та спокій. Ангели уособлюють не лише сум, а й духовну підтримку, їхня присутність нагадує, що навіть у найтемніші часи молитва залишається незгасним вогником віри».

Ми наближаємося до Великодня – четвертого, який зустрічаємо в умовах повномасштабної війни. Попри втрати й виклики, знаходимо сили глибше осмислювати спадщину та з особливою відповідальністю її зберігати, бо код нації треба передати майбутнім поколінням.
Виставка «Дерево життя: Великодній символ єдності» триватиме до 25 травня.
Самченко Валентина, м.Київ
Фото Олександра Клименка
Події
В Одесі цього місяця розпочнуться зйомки фільму «Режисер»

На вулицях Одеси у квітні розпочнуться зйомки фільму «Режисер» про життя Олександра Довженка.
Про це у Фейсбуці повідомили на Одеській кіностудії, передає Укрінформ.
«Наступний етап знімального процесу відбудеться у квітні-травні цього року на вулицях Одеси, локаціях Одеської кіностудії, а також у Києві (на території Національної кіностудії ім. О. Довженка, ВДНГ, Музеї залізничного транспорту)», – йдеться в повідомленні.
Директор Одеської кіностудії Андрій Осіпов зазначив, що вони завершили попередній рік із прибутком і на сьогоднішній день кіностудія являє собою стабільне підприємство, яке не тільки продовжує знімати унікальний історичний фільм, а й працює над новими проєктами.
Як повідомляв Укрінформ, в середині літа на Одеській кіностудії планували розпочати зйомки фільму «Режисер» про життя та творчість Олександра Довженка. Знімальні майданчики планувалося облаштувати просто на вулицях міста. Через те, що знімальний процес мав стартувати з недоформованим бюджетом, до зйомок у масовці запрошували всіх охочих.
В коментарі Укрінформу на кіностудії зауважили, що на створення фільму «Режисер» близько $300 тисяч планували виділити компанії з Туреччини, Молдови та Румунії. Проте зйомки довелося перенести.
Фото: Одеська кіностудія
Події
В Україні за рік зняли з продажу 7700 видань, випущених у Росії та Білорусі

Із квітня 2024 року завдяки вжитим заходам Державного комітету телебачення і радіомовлення України припинено розповсюдження 7,7 тис. найменувань видавничої продукції.
Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій, передає Укрінформ.
“Держкомтелерадіо проводить моніторинг українського сегмента мережі Інтернет з метою виявлення на вітчизняному книжковому ринку видань, що були виготовлені та/або випущені видавництвами країни-агресора та Республіки Білорусь, розповсюдження яких заборонено в Україні згідно зі статтею 281 Закону України «Про видавничу справу». Загалом з квітня 2024 року завдяки вжитим заходам Держкомтелерадіо припинено розповсюдження 7,7 тис. найменувань видавничої продукції, незаконно розміщеної продавцями на інформаційних ресурсах Prom.ua та ROZETKA.UA”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що заборонену до розповсюдження видавничу продукцію було видалено, а продавців попереджено про передбачену законом відповідальність за провадження неправомірної діяльності у видавничій справі.
Зусиллями Держкомтелерадіо припинено розповсюдження дитячої літератури авторства громадянина РФ Андрія Усачова, який очолює опікунську раду Російської державної дитячої бібліотеки, інтернет-магазинами Balka-book, DREAMBOOK, mybook.biz.ua, «Книжковий дім», Bizlit, Knigovo, Goodbooks та Book Tower.
Крім того, у березні припинено незаконну реалізацію російської видавничої продукції стаціонарною книгарнею «Ера Водолія» у Києві.
Завдяки постійному моніторингу видавничої продукції з РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій Держкомтелерадіо виявляє антиукраїнські видання та веде відповідний перелік. Наразі в ньому — 566 пропагандистських позицій, п’ять із яких додано в березні.
Як повідомлялося, у рамках акції «Українським дітям – українську книгу» в міста України та в більш як 32 країни світу було доставлено понад 1 млн українських книг.
Фото ілюстративне: kmr.gov.ua
Події
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки

У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки, яка має назву «Що в твоєму смартфоні?». Вона присвячена можливостям сучасних мобільних пристроїв.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
На виставці представлені понад 50 експонатів, частина з яких була в музейних фондах, ще частину принесли самі працівники.
Друкарські машинки, вінілові та касетні програвачі, радіоелектронні пристрої, кінопроєкційні апарати, фото та відеокамери, телевізори різних модифікацій, ігри, квитки – раніше були окремими речами, а сьогодні – звичайні мобільні додатки.
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки / Фото: Дмитро Смольєнко, Укрінформ
Серед експонатів – гасовий ліхтар початку ХХ століття. Такими користувалися, коли перевіряли залізничні вагони. Арифмометр «Фелікс», друкарська машинка «ОРТІМА», на якій відвідувачі можуть написати своє повідомлення…
«Я на своїх антресолях знайшла мобільні телефони. Самсунг 2005 року – мій перший телефон, мені його купили батьки в Бердянську на ринку. Я була тоді студенткою другого курсу. Телефон перемотаний скотчем, але для мене він дуже цінний. Він – дорога мені річ. Вчора, до речі, був день народження мобільного телефона», – зазначила завідувачка відділу новітньої історії Запорізького обласного краєзнавчого музею Ірина Коробова.
Вона говорить, що мета виставки – продемонструвати відвідувачам, наскільки багатофункціональним став звичайний мобільний телефон. Адже речі, якими ми раніше користувались, сьогодні замінили застосунки в телефоні.
Виставка працюватиме згідно з графіком роботи музею: четвер, п’ятниця, субота та неділя з 9:00 до 16:30 (каса завершує роботу за годину до закриття музею).
Як повідомляв Укрінформ, у Національному музеї Тараса Шевченка в Києві 2 квітня відкрилась виставка «Мистецтво жити».
-
Україна1 тиждень ago
Прогноз погоди на тиждень — яка температура очікується в Україні
-
Війна1 тиждень ago
КНДР цьогоріч могла відправити до Росії щонайменше 3000 військових
-
Суспільство1 тиждень ago
полковника Лапіна лишили під вартою, він оголосив голодування
-
Відбудова1 тиждень ago
До Міжнародного реєстру збитків надійшло вже близько 22 тисяч заяв
-
Події1 тиждень ago
Гурт «Антитіла» передав ГУР багатоцільовий катер Т12
-
Відбудова1 тиждень ago
Естонія цьогоріч спрямує €12 мільйонів на проєкти у Житомирській області
-
Усі новини6 днів ago
учень просто звернувся до нього на ім’я
-
Суспільство1 тиждень ago
Одеському “королю контрабанди” не вдалося виграти справу проти України Анонси