Події
Сьогодні у Базелі – перший півфінал Євробачення, від України виступить Ziferblat

У швейцарському місті Базель ввечері 13 травня відбудеться перший півфінал 69-го пісенного конкурсу “Євробачення-2025”, у якому від України під номером п’ять виступатиме гурт Ziferblat із піснею Bird of Pray.
Гурт переміг у Національному відборі, який відбувся 8 лютого, повідомляє Укрінформ.
Ziferblat набрав найбільше балів з-поміж усіх учасників – 19. Члени журі віддали йому дев’ять балів, а глядачі – 10.
Костюми для номера Ziferblat розробив дизайнер Іван Фролов, який уже вдягав для “Євробачення”, зокрема Tvorchi, Джамалу і Тіну Кароль.
Початок шоу – о 22:00 за київським часом. Дивитися трансляцію можна на сайтах “Суспільне Культура”, “Суспільне Євробачення”, на телеканалі “Суспільне Культура”, послухати – на “Радіо Промінь”.
Коментуватиме півфінали і фінал для українських глядачів незмінний голос “Євробачення” в Україні Тімур Мірошниченко. У першому півфіналі до нього доєднається телеведучий Олександр Педан.
Трансляція півфіналів і фіналу матиме жестовий переклад у повноекранному форматі на сайті “Суспільне Євробачення”.
Співачка, авторка пісень і членкиня академії звукозапису Grammy Jerry Heil стане речницею від України на Євробаченні та оголосить бали Національного журі України.
У першому півфіналі виступить фаворит букмекерів — Швеція. Крім того, свої номери представлять Іспанія, Італія і Швейцарія, які автоматично проходять у фінал конкурсу.
Як повідомляє “Суспільне Культура”, глядачі з країн-учасниць можуть віддати голоси за допомогою офіційного застосунку “Євробачення”. Застосунок доступний для пристроїв на Android, iOS та Windows.
Глядачі в країнах-учасницях можуть голосувати через телефон та/або СМС. Відповідні номери будуть вказані на екрані під час трансляції кожним національним мовником.
Проголосувати можна і на сайті www.esc.vote (доступному протягом тижня прямих ефірів).
За правилами, глядачі можуть голосувати лише в тому півфіналі, у якому бере участь їхня країна. Голосування також доступне у фіналі конкурсу.
Якщо глядач перебуває в іншій країні, він може голосувати під час обох півфіналів.
Проголосувати можна буде до 20 разів. За учасника від своєї країни голосувати не можна.
Глядачі з усього світу, крім тих, хто перебуває в країнах-учасницях, можуть проголосувати за свого фаворита протягом 24 годин перед кожним півфіналом і великим фіналом.
За словами одного з учасників Ziferblat Даниїла Лещинського, під час конкурсу гурт прагне привернути увагу до збору коштів на системи розмінування для України. Мета — зібрати 4 мільйони гривень.
Як зауважив Лещинський, виступ гурту кардинально відрізнятиметься від того, що було представлено на Нацвідборі.
Як повідомляв Укрінформ, Євробачення-2024, яке пройшло торік у шведському місті Мальме, завершилось перемогою Швейцарії, а саме виконавця Nemo – це перша небінарна людина, яка виграла конкурс.
Україна посіла третє місце, її представляли Alyona Alyona та Jerry Heil із композицією Teresa&Maria.
69 пісенний конкурс “Євробачення” відбудеться у швейцарському Базелі.
Гранд-фінал запланований на суботу, 17 травня, а півфінали — на 13 та 15 травня. Подія пройде на арені St. Jakobshalle.
У конкурсі візьмуть участь 38 країн, з яких 32 змагатимуться у півфіналах.
Виконавчий директор Євробачення Мартін Остердаль заявив, що Європейський мовний союз (EBU) в захваті від того, що Базель був обраний містом-господарем пісенного конкурсу Євробачення-2025. Конкурс зародився у Швейцарії в Лугано ще в 1956 році, і це чудово повернути його на батьківщину майже через 70 років.
Події
У будівлі колишньої фабрики Шиндлера у Чехії відкрився музей

У чеському містечку Брненец у будівлі колишньої текстильної фабрики німецького бізнесмена Оскара Шиндлера відкрився музей, присвячений промисловцю, який під час Другої світової війни урятував життя 1200 євреїв.
Про це повідомляє АР, передає Укрінформ.
У 1938 році нацисти відібрали текстильну фабрику у єврейських власників Лев-Беєр, вона стала філією концтабору Гросс-Розен і виробляла боєприпаси.
У музеї можна ознайомитись з історією Шиндлера, його дружини Емілії, родини Лев-Беєр та зі свідчення тих, хто вижив під час Голокосту. Також є простір для виставок, лекцій, кінопоказів і концертів, кав’ярня.
Наразі музей відкривається лише за особливої нагоди і зосереджується на освітніх заходах.
Ініціатором проєкту був нащадок колишніх власників Даніель Лев-Беєр. У 2019 році він заснував фонд Arks Foundation, щоб викупити об’єкт і перетворити його на музей. Кошти для музею виділив регіональний уряд, а ЄС надав грант.
Нині на об’єкті тривають роботи з реставрації, зокрема, в офісі Шиндлера, де мерія планує створити інформаційний центр, казармах військ СС, які забезпечать більше виставкових площ, і всій будівлі «Ковчегу Шиндлера», де жили і працювали в’язні-євреї.
Оскар Шиндлер народився в сусідньому містечку Світаві, яке в той час було у Судетській області Чехословаччини. У 1939 році він переїхав до Кракова, де керував заводом з виробництва емалі та боєприпасів. Промисловець найняв туди євреїв із краківського гетто. Однак гетто було ліквідовано, його мешканців убили або депортували в концтабір Плашув. Коли було вирішено перевезти всіх в’язнів в Аушвіц, Шиндлер за допомогою хабарів і через свої зв’язки домігся того, щоб не тільки його працівників, а й їхні сім’ї перевезли на інше його підприємство – військовий завод у Брненці.
Коли транспорт із 300 жінками був перенаправлений в Аушвіц, Шиндлеру вдалося домогтися їхнього звільнення. Меморіальний центр Голокосту в Єрусалимі “Яд Вашем” заявив, що це єдиний відомий випадок, “коли такій великій групі людей було дозволено вийти живими, поки газові камери ще працювали”.
А Емілія Шиндлер у січні 1945 року врятувала понад 100 єврейських в’язнів, які прибули на сусідню залізничну станцію в опечатаних вагонах для худоби.
У травні 1945 року Оскар Шиндлер отримав від урятованих ним євреїв на знак подяки перстень, відлитий із золотого зуба одного з в’язнів, на якому викарбовані слова з Талмуду на івриті: «Хто рятує одне життя, той рятує весь світ».
У 1993 році “Яд Вашем” визнав Емілію та Оскара Шиндлерів Праведниками народів світу за порятунок євреїв під час Голокосту.
Історію Оскара Шиндлера розповів голлівудський режисер Стівен Спілберг у своєму оскароносному фільмі «Список Шиндлера».
Як повідомляв Укрінформ, адміністрація президента США Дональда Трампа звільнила деяких членів наглядової ради Меморіального музею Голокосту в США, включно з чоловіком колишньої віцепрезидентки Камали Гарріс – Дагом Емгоффом.
Фото: Francesco Saverio Teruzzi/Фейсбук
Події
Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025

У Лондоні (Велика Британія) у неділю, 11 травня, відбулася церемонія вручення телевізійної премії BAFTA-2025.
Список із усіма переможцями опублікований на сайті Британської академії телебачення та кіномистецтва (BAFTA), передає Укрінформ.
У категорії «Найкращий односерійний документальний фільм» перемогу здобула стрічка «Україна: Ворог у лісі» (Ukraine: Enemy in the Woods).
Стрічка була знята британськими документалістами Джеймі Робертсом, Кейт Спанкі, Джонатаном Смітом, Клер Вокер і Станіславом Стрільцем на замовлення телеканалу BBC Two.
Герої «Ворога в лісі» – військовослужбовці 210 окремого спеціального батальйону «Берлінґо», створеного в березні 2022 року з добровольців.
Зазначається, що у неділю ввечері Академія оголосила список переможців, до якого, зокрема, увійшли:
- «Найкращий актор серіалу» – Ленні Джеймс «Містер Ловерман»;
- «Найкраща акторка серіалу» – Маріса Абела «Індустрія»;
- «Найкращий драматичний серіал» – «Сині вогні»;
- «Найкращий комедійний серіал» – «Альма ненормальна»;
- «Найкращий міжнародний серіал» – «Шьоґун»;
- «Найкращий мінісеріал» – «Містер Бейтс проти Поштового відділення»
Як повідомляв Укрінформ, у лютому Британська академія телебачення і кіномистецтва (British Academy Film Awards, BAFTA) провела 78-му церемонію нагородження кінопремії.
Фото: BAFTA
Події
Від початку повномасштабного вторгнення близько 20 виконаців Нацфілармонії виїхали за кордон

Від початку повномасштабного вторгнення Росії Національну філармонію України залишило близько 20 виконавців.
Про це у коментарі Укрінформу повідомив генеральний директор Нацфілармонії Михайло Швед.
“Відверто кажучи, доволі багато музикантів виїхало, і не тільки від нас – взагалі з інших закладів, з початком повномасштабного вторгнення РФ. Серед тих, хто виступав у Національній філармонії,.. близько 20 людей, можливо, поїхали. Саме тих, хто працював у нас”, – розповів Швед.
За його словами, зараз ситуацію вдалося виправити завдяки залученню молоді. Зокрема, під час концерту до Дня Європи серед виконавців були й початківці.
“Ми запустили проєкт, який називається “Молодіжна академія”. Тобто, ми почали залучати музикантів-студентів до стажування в нашому симфонічному камерному оркестрі. Таким чином, під керівництвом лідерів оркестрових груп, концертмейстерів оркестру та диригентів вони отримують справжню практику. Окрім того, залучаємо їх під окремі концертні програми, де вони сідають поруч з уже з професійними оркестрантами… І 9 травня якраз четверо музикантів цієї “Молодіжної академії” були в складі оркестру, коли ми виконували Дев’яту симфонію Бетховена”, – зазначив Швед.
Як повідомляв Укрінформ, у Національній філармонії в День Європи 9 травня військовослужбовці разом з музикантами з усієї України виконали Дев’яту симфонію Людвіга ван Бетховена, фінал якої є гімном ЄС.
МКСК з 3 березня призупинило видачу листів сприяння для виїзду за межі України до врегулювання питання щодо правил виїзду митців та медійників за кордон під час воєнного стану.
Радник міністра культури з питань стратегічних комунікацій та міжнародної співпраці Дмитро Золотухін поінформував, що протягом 2024 року в Україну з-за кордону не повернулися понад 500 чоловіків, які виїхали за допомогою листів-пропозицій МКСК.
-
Суспільство1 тиждень ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика6 днів ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика6 днів ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Політика6 днів ago
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль
-
Усі новини6 днів ago
супутник 12 років спостерігав за «монстром»
-
Політика7 днів ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Суспільство6 днів ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Суспільство6 днів ago
ДНК-дослідження ексгумованих у Пужниках останків проводитимуть у Польщі