Світ
США і ЗАЕС — станцію хочуть включити в угоду щодо мінералів — ЗМІ

Як пише видання, адміністрація Трампа вважає, що економічні інвестиції США в Україну стануть достатньою гарантією безпеки і допоможуть запобігти новому вторгненню Росії після припинення вогню.
Адміністрація Дональда Трампа хоче включити в угоду щодо мінералів ще й атомні електростанції в Україні. Зазначається, що у США розширюють економічні вимоги до Києва. Серед іншого Вашингтон хоче, щоб Київ погодився на докладні положення про те, хто володіє і контролює спільний інвестиційний фонд. Про це повідомили два неназвані чиновники в Києві, пише FT.
Це означатиме відновлення ще не підписаної угоди про мінерали, яку було складено за кілька днів до того, як президенти Дональд Трамп і Володимир Зеленський публічно посварилися в Білому домі.
Виступаючи в Білому домі 20 березня, Трамп сказав, що США прагнуть підписати угоди про рідкісноземельні метали і мінерали по всьому світу, але Україна перебуває в центрі уваги.
“У нас дуже добре йдуть справи щодо України та Росії, і одна з речей, яку ми робимо, — це підписання угоди щодо рідкоземельних металів з Україною найближчим часом”, — сказав він, але не надав додаткових подробиць.
Українські офіційні особи заявили, що занепокоєні тим, що на них чинитимуть тиск з метою отримання невигідних умов у ширшій угоді, особливо після того, як Вашингтон тимчасово призупинив постачання зброї та обмін розвідданими з Києвом на початку березня.
Трамп і Зеленський під час телефонної розмови цього тижня обговорили електропостачання України та атомні електростанції.
“Президент Трамп сказав, що Сполучені Штати можуть бути дуже корисними в управлінні цими станціями з їхнім досвідом у галузі електроенергетики та комунальних послуг”, — сказано в офіційному звіті після бесіди. Також наголошується, що якщо АЕС буде володіти США, то це забезпечить їм “кращий захист”.
Зеленський повідомив під час онлайн-брифінгу з журналістами 19 березня, що він обговорював із Трампом тільки один ядерний об’єкт: Запорізьку атомну електростанцію, найбільшу в Європі, яка перебуває під контролем ЗС РФ із 2022 року.
Адміністрація Трампа стверджує, що американські економічні інвестиції в Україну є достатньою гарантією безпеки, щоб не допустити нового вторгнення Росії після припинення вогню.
У лютому Україна і США досягли рамкової угоди про спільну розробку мінеральних ресурсів України, включно з нафтою і газом. Угода, датована 25 лютого, являла собою скорочену версію початкової пропозиції адміністрації Трампа.
Більш ранню згадку про потенційні 500 млрд доларів доходів від видобутку корисних копалин було опущено, тоді як наявні мінеральні проєкти, що вже роблять внесок у державні фінанси України, також було виключено.
Також було додано рядок, у якому зазначалося, що США “підтримують зусилля України щодо отримання гарантій безпеки, необхідних для встановлення міцного миру”.
Однак угода, яку Київ вважав задовільною, залишається непідписаною, оскільки обидві сторони ведуть складні переговори, що включають ширші економічні та безпекові питання, заявили українські та американські офіційні особи.
“Ми готові його підписати. Було б дивно його ігнорувати”, — сказав високопоставлений український чиновник, близький до Зеленського.
Два високопоставлені українські чиновники, які брали участь у переговорах зі США щодо мінеральних ресурсів України, заявили, що адміністрація Трампа поки що не представила Києву нових умов.
“Але я розумію, що… вони працюють над більш масштабною угодою”, — сказав один із чиновників.
Представник Ради національної безпеки Білого дому заявив, що “економічне партнерство, пов’язане з критично важливими мінералами, енергетикою та економічним зростанням для обох країн, залишається предметом обговорення”, перш ніж додати: “Наразі ми вийшли за його межі, щоб зосередитися на широкому припиненні вогню і шляху до міцного миру”.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що атомні електростанції належать народу України і не є приватною власністю. Тому питання передачі США права власності на всі українські АЕС точно не обговорюється.
Тим часом міністр енергетики США Кріс Райт раніше заявив про готовність Штатів керувати всіма українськими АЕС, якщо це наблизить мир. При цьому він говорив, що у США достатньо кваліфікованих фахівців для такої місії.
Світ
з труби над Сикстинською капелою йде білий дим (оновлюється)

Кардинали Католицької церкви змогли обрати нового Папу Римського. Білий дим із труби пішов над Сикстинською капелою.
Кардинали Католицької церкви обрали нового Папу Римського після двох невдалих спроб, трансляція події велася онлайн із Ватикану.
Обрати Папу вдалося на другий день таємного конклаву.
Новина оновлюється…
Світ
Трамп опублікував свій портрет в образі Папи Римського (фото)

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп 3 травня показав своє фото в образі Папи Римського, згенероване штучним інтелектом.
Портрет американський лідер опублікував у власній соцмережі Truth Social.
Також портрет Трампа в образі Папи Римського поширив офіційний акаунт Білого дому в соцмережі X (раніше — Twitter).
На зображенні президент США сидить на троні Папи Римського в білій сутані з моцеттою (короткою накидкою на плечах), з білою митрою на голові.
Коментарів щодо ШІ-портрету Трампа в образі Папи Римського ані від нього самого, ані від Білого дому немає.
Трамп захотів стати Папою Римським
Про те, що він хотів би бути новим Папою Римським, Дональд Трамп сказав під час спілкування з журналістами 29 квітня. Так він відповів на питання, кого б хотів бачити на чолі Католицької церкви.
“Я хотів би бути Папою. Це був би мій вибір номер один”, — сказав президент США.
Після цього Трамп додав, що насправді не надає переваги нікому з кандидатів, та згадав кардинала з Нью-Йорка.
Папа Римський Франциск помер у віці 88 років 21 квітня. Востаннє він з’являвся на публіці напередодні, під час звернення до вірян з нагоди Великодня. Конклав у Ватикані, під час якого оберуть нового Папу Римського, розпочнеться 7 травня, повідомляє Vatican News. Для перемоги кардинал-кандидат має набрати дві третини зі 138 голосів.
ЗМІ 21 квітня публікували список кардиналів, які є фаворитами на пост понтифіка після Франциска.
Світ
Хто стане новим Папою Римським: чому Франциск залишив по собі хаос та що робити наступнику

Смерть Папи Римського Франциска залишила католицькій церкві багато проблем. Франциск здобув підтримку серед країн Глобального Півдня, однак наразився на розгромну критику через заклики до миру в Україні та гостре засудження Ізраїлю через війну у Газі. Фокус проаналізував ставлення покійного Папи до України під час його понтифікату, з яким спадком доведеться зіткнутися його наступнику та хто має реальні шанси на майбутньому конклаві.
Україна та Франциск: від надії до розчарування
Після обрання кардинала Хорхе Маріо Бергольйо новим вікарієм Рима, який взяв раніше невикористовуване ім’я Франциск, його погляди та ставлення до України змінювалися протягом часу правління. Коли понтифік зійшов на Святий Престол в березні 2013 року, то очільник УГКЦ блаженніший Святослав говорив, що голова Римської церкви “дуже добре знає про нашу Церкву і духовність”.
З початком російської агресії проти України 2014 року, Ватикан публічно виступав із засудженням дій РФ, однак вживав слово “конфлікт” замість “війна”. Вперше понтифік публічно згадав Україну у своєму пасхальному виступі 5 квітня 2015 року. Тоді Франциск побажав, аби “свято воскресіння Христового принесло світло миру в улюблену Україну, насамперед тим, хто страждає внаслідок конфлікту”.
Протягом наступних років понтифік неодноразово вітав Київ з річницею Незалежності, а також кілька разів зустрічався з українськими вірянами. Під час візиту представників УГКЦ у Ватикан у 2019 році, Франциск говорив “про важку та делікатну ситуацію”, під якою розумів гібридну агресію РФ проти України, однак зазначив, що “молиться за українських братів”.
Папа Франциск
Фото: Getty Images
Водночас Папа залишався одним з найпопулярніших релігійних лідерів серед українців за опитуваннями 2018 та 2020 років. Також понтифік планував здійснити візит до України 2022 року, який перекреслило повномасштабне вторгнення РФ і яке стало точкою неповернення у сприйнятті Франциска серед українських вірян.
Професор Львівського католицького університету Анатолій Бабинський вказує, що Папа користався значною підтримкою серед українських вірян, однак “ця довіра значно знизилася”. Він додав, що коли мова йде про Україну [та папу Франциска — Ред.], то “простої відповіді тут не може бути”.
З початком повномасштабного вторгнення РФ понтифік закликав до припинення війни та намагався залишити комунікацію з російським президентом Путіним, не називаючи його агресором. Попри намагання вікарія Риму сприяти у гуманітарних місіях щодо звільнення українських військовополонених і викрадених РФ дітей з окупованих територій, заяви Франциска перед російською молоддю бути “нащадками великої Матінки Росії” та про підняття Україною “білого прапора” перед РФ викликали гостру реакцію представників української влади, громадськості та духовенства.
Франциска часто критикували за висловлювання щодо російсько-української війни (фото: Getty Images)
Попри те, ще в грудні 2022 року очільник Святого Престолу заявив, що Ватикан “готовий виступити посередником, щоб зупинити конфлікт в Україні”. Ця лінія нейтралітету залишалася в публічному та непублічному полі заяв понтифіка, допоки після смерті Франциска стало відомо, що покійний голова Римо-католицької церкви пожертвував власні кошти на закупівлю дронів для ЗСУ.
Підсумовуючи непрості відносини між Україною та Папою, видання The Kyiv Independent зазначило, що різкі заклики Франциска до миру протягом останніх трьох років повномасштабної агресії РФ “викликали у багатьох українців усе більше розчарування у Ватикані”.
“Однак зусилля Ватикану підтримувати свої давні традиції, виступаючи посередником під час війни Росії проти України, були розкритиковані як хибна стратегія, на яку вплинули історично складні та тривожні відносини Святого Престолу з Москвою”, — пишуть журналісти.
Sede Vacante: важкий спадок у середині Ватикану після смерті Франциска
Коли 21 квітня Папа Римський пішов з життя, західні ЗМІ намагалися підбити підсумки та наслідки діянь Франциска на Святому Престолі та те, з якими проблемами наразі зіткнулася католицька церква. Видання Politico вказує, що смерть понтифіка залишила “важкий спадок” для його наступника та пастви.
Журналісти пишуть, що під час свого приходу Франциска до влади, в ньому бачили надію серед прихильників реформ у Церкві, якій були конче потрібні зміни. Однак, початок свого перебування на Святому Престолі відразу збігся із початком скандалу, який отримав назву Vatileaks.
Журналісти The Week вказують, що ця історія стосувалася гучного витоку внутрішніх документів Ватикану. Серед документів, які стали надбанням громадськості, були деталі закулісних конфліктів, корупційних оборудок, а також деталі боротьби за владу найвпливовіших священників Католицької церкви та факти численних фінансових махінацій.
Папа Франциск
Фото: Getty Images
Ще одним приводом для того, щоб називати спадок Папи Франциска сумнівним, вказують ЗМІ, є наростання напруження між лібералами та консерваторами у Церкві. Покійний очільник Святого Престолу відійшов від “академічного стилю” свого попередника Бенедикта XVI, намагався перетворити церковну діяльність на кшталт “польового шпиталя”, відсуваючи на другий план низку інших питань.
Politico додає, що попри незначні зміни у діяльності Церкви, серед яких відбувся допуск жінок і мирян до високих посад у Ватикані, реформи Папи Франциска серед кліру вважалися “хаотичними”, що почало “дратували консерваторів і розчаровували ліберально налаштованих священників”. Додатковим фактором формування опозиції проти Папи стала суперечлива зовнішня політика Ватикану: Папа Франциск здобув підтримку серед країн Глобального Півдня, однак наразився на розгромну критику через заклики до миру в Україні, мовчання щодо утисків уйгурів у Китаї та гостре засудження Ізраїлю через війну у Газі.
Однак сам Папа, як вказує Politico, не був м’якотілим — він уміло зіштовхував своїх суперників лобами та різко критикував їх, а в побутових розмовах називав опонентів “божевільними”. Чутки про реакцію Франциска щодо своїх критиків привели до того, що деякі священники прямо говорили, що Папа є “антихристом”, а “Святий Престол нині є вакантним”.
“Непослідовність, мабуть, найточніше характеризує понтифікат Франциска. Замість реформування Церкви, він залишив по собі хаос і теологічне болото для свого наступника”, — констатують журналісти, які додають, що попри зміни корпусу кардиналів (110 зі 138 не належать до європейських церков), це не гарантує збереження його курсу [наступником], адже “ватиканські союзи часто не переживають зміну понтифіка”.
Новий лідер католиків: хто є фаворитом майбутнього конклаву
Після оголошення про смерть папи, серед мирян і ЗМІ постало питання про те, хто може очолити Святий Престол після Франциска. Ще в лютому цього року, журналісти повідомляли про низку ймовірних кандидатів, серед яких є як прихильники реформаторського попереднього Папи, так і консервативно налаштовані кардинали.
Видання Axios вказує, що наразі головними претендентами за оцінками букмекерів є 70-річний кардинал з Італії П’єтро Паролін, який служив Державним секретарем Ватикану за часів Франциска. Двома іншими є 67-річний кардинал з Філіппін Луїс Антоніо Тагле, прихильник лібералізації Церкви, а також 60-річний італійський кардинал П’єрбаттіста Піццабалла, який очолює Римо-католицьку церкву в Єрусалимі.
Котировки букмекерів на перемогу на майбутньому конклаві (скриншот з Axios)
В іншому матеріалі журналісти підкреслили, що додатковим фактором впливу на рішення майбутнього конклаву будуть кардинали з Азії й Африки. Очільник католицьких студій в університеті штату Вірджинія Ендрю Чеснат переконаний, що саме кардинал Луїс Тагле та кардинал з Гани Пітер Турксон є основними кандидатами на посаду майбутнього понтифіка.
“Саме Тагле або Турксон будуть розглядатися як представники поміркованих “змін” в Римо-Католицькій Церкві після більш прогресивного Франциска. Обидва також висловилися на підтримку мігрантів і в боротьбі проти бідності”, — сказав Чеснат і додав, що новий голова Ватикану буде займатися питаннями євангелізму, щоби зменшити кількість протистоянь між католиками.
Водночас журналісти підкреслюють, що ставки на конкретну кандидатуру нового очільника Святого Престолу не потішили б покійного Папу Франциска, який засуджував “догму неоліберальної віри”, в якій ринок “може розв’язати всі проблеми за допомогою “невидимої руки”.
“Довіра до букмекерів у цьому питанні не дуже висока, бо в них немає відповідної репутації, коли справа доходить до передбачення саме наступного Папи. Так, у 2013 році фаворитами були Анджело Скола з Італії та Пітер Турксон із Гани. А майбутній Папа, Хорхе Бергольйо з Аргентини, був лише 15-м у рейтингу букмекерів”, — йдеться в матеріалі ЗМІ.
Тому ринки ставок, переконані журналісти Axios, навряд чи дадуть “точне уявлення про можливість кандидатів на перемогу”.
“Існує понад 130 кардиналів, і наступним Папою може стати будь-хто з них. Тому поки одні намагаються підзаробити на цій “лотереї”, інші смиренно чекають на білий дим”, — підкреслили представники медіа.
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Політика1 тиждень ago
В Єврокомісії прокоментували жорстоке вбивство Вікторії Рощиної у російському полоні
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року