Усі новини
супутник 12 років спостерігав за «монстром»

У 2018 році смертоносне цунамі в Індонезії забрало життя 400 людей і ще тисячі отримали поранення. Тепер нове дослідження показує, що щось в океані протягом багатьох років плавно зміщувалося, поки врешті-решт не створило гігантську хвилю, яка згубила людей.
Про це пише SciTechDaily.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Катастрофічне падіння
У 2018 році вулкан Анак-Кракатау в Індонезії катастрофічно звалився, спричинивши смертоносне цунамі. Потужне виверження призвело до того, що південно-західний схил вулкана Анак-Кракатау в Індонезії звалився в море, спричинивши руйнівне цунамі, що обрушилося на прилеглі острови. Унаслідок катастрофи загинуло понад 400 осіб і тисячі дістали поранення по всій Яві та Суматрі.
Тепер дослідники виявили, що схил вулкана повільно зміщувався протягом багатьох років — цю невидиму небезпеку можна було виявити за допомогою супутникового радара, задовго до того, як сталася катастрофа.
Тихий рух перед катастрофою
У новому дослідженні вчені з Університету штату Пенсільванія виявили, що схил гори Анак-Кракатау повільно зміщувався протягом багатьох років до обвалення — цей рух значно прискорився в місяці, що передували виверженню. Нові висновки дослідників припускають, що трагедію насправді можна було б передбачити, використавши правильні інструменти для моніторингу.
За словами співавтора дослідження, доцента кафедри геологічних наук в Університеті штату Пенсільванія Крістель Вотьє, океанічні вулкани в періоди нестабільності можуть катастрофічно руйнуватися, створюючи цунамі.
У 2018 році, коли стався обвал, загинуло понад 400 осіб, оскільки у вчених просто не було приладів на землі, щоб дізнатися, чи відбулося прискорення або зміна в поведінці деформації. На жаль, у той час жоден експерт не знав про те, що колапс неминучий. Ба більше, результати нового дослідження вказують на те, що вчені могли б передбачити катастрофу, якби у них був набір даних дистанційного зондування для отримання даних про деформацію поверхні.
Повз до обвалення 12 років
Під час нового дослідження команда використовувала метод, відомий як інтерферометричний радар із синтезованою апертурою (InSAR). Він являє собою метод дистанційного зондування, що використовує радіолокаційні супутники для виявлення крихітних змін на поверхні Землі.
Команда проаналізувала понад 10 років супутникових даних, зібраних супутниками ALOS-1, COSMO-SkyMED і Sentinel-1, що картують деформацію ґрунту на Анак Кракатау в роки, що передували катастрофі 2018 року. Результати виявили довгострокове прослизання вздовж розлому на схилі вулкана з чіткими періодами прискорення перед обваленням.
За словами провідного автора дослідження, докторанта в Університеті штату Пенсільванія Янга Чол Кіма, вони виявили, що розлом відриву зазнав приблизно 15 метрів прослизання в період із 2006 до 2018 року.
Виверження Анак Кракатау 2018 року спричинило катастрофічний ланцюг подій, коли схил вулкана обрушився в море, створивши цунамі
Фото: SciTechDaily
Перспективи моніторингу вулканів
Попри те, що використовувана вченими технологія не нова, вона раніше не використовувалася для спостереження за вулканами й прогнозування катастрофічних подій. Проте вчені вважають, що технологія може виявитися перспективною для моніторингу активних океанічних вулканів у режимі, близькому до реального часу, особливо в місцях, де інший моніторинг недоступний, кажуть учені.
Відомо, що зміщення відбувається, коли під вулканом існує слабкість або розлом. Унаслідок цього вулкан стає дедалі більшим у міру виверження з плином часу, а зрештою досягає порога, коли розлом уже не здатний витримати велику вагу — це призводить до обвалення. Цей процес може початися як “повільний зсув” протягом багатьох років, але коли він починає прискорюватися, це може бути ознакою того, що обвалення неминуче.
Автори дослідження вважають, що використана ними технологія надалі може дати змогу краще спостерігати за підводними вулканами та прогнозувати катастрофічні виверження.
Раніше Фокус писав про те, що під Тихим океаном знайдено види, які не зустрічалися раніше.
Війна
Загинув командир 110 бригади Сергій Захаревич – втрати на фронті

Обставини загибелі полковника Сергія Захаревича невідомі. У нього залишилися троє дітей та дружина.
На війні з Росією загинув командир 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка полковник Сергій Захаревич, повідомив генерал Сергій Собко.
“Сьогодні загинув воїн, син, чоловік, батько трьох дітей, мій друг — Сергій Захаревич…Ти був найкращим з нас, коли ми вчилися, найталановитішим. Був найкращим і потім, коли вже стали офіцерами. Меттіс казав, що є дві риси, які він цінує в лідерах найбільше — це agressiveness та initiagtive. Ооо, це саме про тебе. Немає в нас яскравішого приклада офіцера із цими двома якостями”, — йдеться у повідомленні.
У 110 бригаді в коментарі hromadske загибель свого командира не підтвердили, але й не спростували. Офіційних повідомлень від Сухопутних військ та бригади на момент публікації не було.
Нагадаємо, у ніч на 29 червня під час відбиття масованої російської ракетно-дронової атаки на українські міста загинув льотчик 1-го класу і пілот F-16 підполковник Максим Устименко 1993 року народження.
Фокус також писав, що на війні загинув колишній звукорежисер “Суспільного” Дмитро Горнов. Український захисник потрапив під удар російської керованої авіабомби під час виконання бойового завдання на Сумському напрямку. Про трагедію повідомила його дружина Вікторія.
Усі новини
чи є в ньому натяк на спін-офф

Після виходу на Netflix 3 сезону “Гри в кальмара” творець цього найспішнішого південнокорейського вебсеріалу Хван Дон Хьок спростував чутки про те, що фінал був написаний з натяком на майбутній американський спін-офф. Втім він зазначив, що із задоволенням подивився б продовження історії, якби до її створення долучився режисер Девід Фінчер.
У фінальній сцені 3 сезону “Гри в кальмара” з’являється неочікуване камео оскароносної амеркианської акторки Кейт Бланшетт у ролі вербувальниці з Лос-Анджелеса. Режисер Хван Дон Хьок розповів в інтерв’ю The Hollywood Reporter, що цей хід не пов’язаний з чутками про створення у США спін-оффу дорами.
У фінальній сцені “Гри в кальмара 3” з’являється Кейт Бланшетт в ролі вербувальниці
Фото: Скрин відео
За словами Хван Дон Хьока, сенс фінальної сцени був у тому, що Фронтмен чув про аналогічні ігри в інших країнах, але не знав про них напевно. Тому він був шокований, коли випадково на власні очі побачив вербувальницю зі Штатів.
“Через історію Ґі Хуна я хотів передати ідеї надії та жертви, і те, що ми ніколи не повинні відпускати це, якими б важкими не були обставини. Однак в останній сцені я також хотів підкреслити, що система настільки міцна та глибоко вкорінена, що її не можна легко демонтувати, і тому вона вимагає всіх наших постійних зусиль та сильної волі”, — пояснив режисер.
Останній сезон “Гри в кальмара” продовжує історію гравця № 456 Сон Ґі Хуна.
Спін-офф “Гри в кальмара” у США: коментар Хван Дон Хьока
Журналісти також поцікавилися думкою творця “Гри в кальмара” щодо можливого американського спін-оффа серіалу, який за поширеними у ЗМІ чутками має зняти голлівудський режисер Девід Фінчер. Хван Дон Хьок відповів, що офіційно представники Netflix нічого йому про це не казали.
“Я завжди був великим шанувальником творчості Девіда Фінчера — відколи побачив “Сім” — і мені подобалися його фільми. Тож, якби він створив “Американську гру в кальмара”, гадаю, було б дуже цікаво це подивитися. Я б точно клікнув на неї одразу після виходу, якби це сталося”, — сказав південнокорейський режисер.
Хван Дон Хьок зняв усі три сезони культового південнокорейського серіалу “Гра в кальмара”
Фото: Wikipedia / 이런 경향
“Гра в кальмара 3” — всі серії доступні на Netflix
Прем’єра останнього сезону серіалу “Гра в кальмара” відбулася на стримінговій платформі Netflix 27 червня. Підписники платформи отримали доступ до перегляду онлайн одразу всіх 6 епізодів. 3 сезон “Гри в кальмара” продовжив історію вже знайомого глядачам гравця № 456 Сон Ґі Хуна який повернувся до смертельно небезпечних змагань, щоб покласти їм край.
В січні 2025 року ЗМІ писали, що творці серіалу “Гра в кальмара” взяли за основу історію справжнього концтабору “Притулок братів”, що функціонував у Південній Кореї протягом 30 років. Цей трудовий табір був відомий жахливими порушеннями прав людини.
Війна
навіщо Росія переоснащує трофейну техніку

У мережі з’явилися фото захопленої росіянами бойової машини піхоти (БМП) M2 Bradley, на якій замість штатної гармати 25-мм Bushmaster M242 встановлено радянську 30-мм гармату 2А72. Таке рішення вельми спірне, оскільки “рідне” знаряддя Bradley істотно перевершує російський аналог за деякими показниками.
Росіяни, ймовірно, проводять випробування гібридної бронемашини з метою її практичного застосування на фронті, пишуть у своєму матеріалі оглядачі The War Zone.
Гармата Bushmaster стріляє боєприпасами 25×137 мм, тоді як 2А72 використовує більший боєприпас — 30×165 мм. Фахівці зазначають, що, на перший погляд, здається, що встановлення більшої і скорострільної гармати може дати перевагу: 2А72 робить до 330 пострілів за хвилину проти 200 у M242. Однак не все так однозначно.
Річ у тім, що 2А72 демонструє низьку стабільність при стрільбі: ствол активно вібрує, що знижує купчастість. Крім того, радянська гармата поступається американській за якістю бронебійних снарядів. Наприклад, Bushmaster M242 здатний використовувати боєприпас M919 зі збідненим ураном, який показує високу пробивну здатність навіть проти важкої бронетехніки. У 2А72 таких боєприпасів немає.
На думку аналітиків Defense Express, основна причина заміни гармати може критися в логістиці. Росія не має як великих запасів 25-мм боєприпасів до M242, так і оригінальних запчастин до американської техніки. Тому навіть частково пошкоджена машина без можливості ремонту або перезарядки втрачає сенс у бойовому застосуванні. Заміна гармати на вітчизняну 2А72 спрощує постачання, але викликає масу технічних проблем.
Наприклад, щоб інтегрувати 2А72 в американську вежу, потрібно повністю переробити механізм подачі боєприпасів, а головне — модернізувати систему управління вогнем. Крім того, обидві гармати проєктувалися з різними прицілами, електронікою та архітектурою. Тому при кустарному встановленні виникає ситуація, за якої стріляти можна буде хіба що “на око”.
Західні експерти вважають, що з урахуванням складнощів переоснащення і відсутності масових постачань, найімовірніше, ці трофейні Bradley будуть використовуватися в інформаційній кампанії. Нагадаємо, в мережі вже опубліковано відео, на яких російські військові нібито проводять навчання із застосуванням захопленої БМП, виконуючи евакуацію поранених і штурм позицій.
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події6 днів ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Усі новини6 днів ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика7 днів ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Усі новини6 днів ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика6 днів ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня