Війна
три роки стійкості й успіхів у боях за незалежність

Австрійський полковник – про операції й досягнення, що стали надбанням військової науки
Три роки тому мало хто вірив, що Україна зможе вистояти. Але вона не просто вистояла – вона зробила те, що здавалося неможливим, і вже вписала себе в історію.
Україна знищила міф про «другу армію світу», зруйнувавши у лютому–березні 2022 року плани Кремля на блискавичне захоплення столиці. Далі були звільнення Півночі, контрнаступ на Харківщині та повернення Херсона, стратегічне виснаження ворога під Бахмутом. Тепер Сили оборони України перебувають у стратегічній обороні, намагаючись завдати якомога більших втрат ворогу, який переважає чисельно, а також за кількістю озброєння та військової техніки. Але водночас українські військові проводять і асиметричні операції, переносячи бойові дії на територію агресора.
Україна пише нову військову історію. Ми першими у світі показали, як дрони можуть змінити правила війни. Ми створили унікальні ударні флотилії безпілотників, які вигнали Чорноморський флот РФ з Чорного моря. Ми вчимося, адаптуємося, розвиваємо сучасне озброєння – і вже стаємо тією державою, досвід якої вивчатимуть у найкращих військових академіях світу.
І ці успіхи та перемоги України не лишаються непоміченими з боку іноземних військових експертів.
Одним із них є полковник служби генерального штабу Збройних сил Австрії (Бундесгеру) Маркус Райснер – напевно, головний військовий експерт в Австрії щодо цієї війни РФ проти України. Експертиза полковника, який на щоденній основі слідкує за розвитком війни в Україні, високо цінується не лише в країні, але й за її межами – Райснер частий гість в австрійських і німецьких медіа, запрошений експерт на дискусіях і конференціях, зокрема, на нещодавній Мюнхенській безпековій конференції.
Про затребуваність експертизи Райснера свідчить і ютуб-канал Бундесгеру, де він періодично розповідає про війну РФ проти України та аналізує її головні моменти. Відео з ним набирають сотні тисяч переглядів, а кількість підписників каналу зросла з 30 тис. у 2022 році до 262 тис. зараз.
Відзначаючи усі труднощі на полі бою та поза ним, з якими тепер стикається Україна, австрійський військовий експерт все ж закликає не забувати головне – «Україна вже вписала себе в історію».
«Через три роки після початку незаконного нападу Росії на Україну, незалежно від того, як ця війна триватиме або закінчиться в найближчі тижні та місяці, одне є очевидним: Україна вже вписала себе в історію, – упевнений Райснер. – Три роки тому ніхто не міг уявити, що українці протримаються довше ніж три дні. Реальність виявилася протилежною».
Спеціально для Укрінформу він проілюстрував успіхи України за останні три роки такими п’ятьма прикладами (далі – текст Маркуса Райснера).
Україна здобула вражаючу оборонну перемогу на початку війни біля Києва. Уже за кілька тижнів Росія була змушена перейти до оборони та відступити з Київської області. Від кінця березня 2022 року Росія намагалася нав’язати Україні позиційну війну на виснаження. Це супроводжувалося масованим використанням артилерії та першими жорстокими окопними боями. Уже навесні 2022 року стало зрозуміло, що війна набуде затяжного характеру. Однак перший великий успіх Україна здобула саме під Києвом. Країною пронісся дух оптимізму.

2. ПЕРЕМОГА ПІД ХАРКОВОМ
Восени 2022 року Збройні сили України здивували світ блискавичним наступом на Харківщині. Дотримуючись військового принципу раптовості та введення в оману, вони випередили запланований масштабний російський наступ на Донбасі. Поки росіяни концентрували механізовані сили на північ від Ізюма, українські війська прорвали розріджені ворожі лінії оборони на сході Харківщини. Результатом став хаотичний відступ російських військ, які кидали важке озброєння та техніку. Це була перемога України, наслідки якої відчуваються й досі.

3. ВІДСТУП РОСІЯН ІЗ ХЕРСОНА
Ще до наступу на Харківщині українські війська розпочали контрнаступ поблизу Херсона. Метою було знищення російського плацдарму на північ від Дніпра та відкидання ворожих військ за річку. Плацдарм у Херсоні був єдиним місцем, де росіянам вдалося закріпитися на правому березі Дніпра. Російські війська довго чинили опір, але зрештою були змушені відступити. Постійні удари по логістиці та обстріли трьох єдиних переправ призвели до чергової поразки Росії.

4. БИТВА ЗА ЧОРНЕ МОРЕ
Поки українські війська зміцнювали свої позиції на суходолі до початку 2023 року, на Чорному морі точилася запекла боротьба за панування. Завдяки скоординованим ударам із суші та моря українці не лише повернули контроль над стратегічно важливим островом Зміїний, а й витіснили Чорноморський флот РФ до східного узбережжя Чорного моря. У період з лютого 2022 до червня 2024 року було знищено або пошкоджено 26 кораблів російського флоту. Це – історичне досягнення для країни, яка до війни не мала значних військово-морських сил.
5. ГОНКА ТЕХНОЛОГІЙ
Успіхи України у виснажливій війні мають багато факторів, але один із ключових – здатність українських військових швидко та інноваційно впроваджувати нові технології. Зокрема, масово застосовуються напівавтономні системи на суші, морі та у повітрі. Ці операції поєднуються з ефективними системами управління та комунікації. Щодня десятки тисяч українських дронів проводять розвідку, ідентифікують та атакують російські цілі. Вони також несуть війну на територію Росії, завдаючи значних ударів по її нафтовій інфраструктурі. Водночас українські безпілотні ударні катери домінують у Чорному морі, змушуючи російський флот ховатися в портах.

* * *
На переконання австрійського військового експерта, українські успіхи важливі, передусім як приклад того, як навіть, здавалося б, слабша сторона може завдавати набагато потужнішому ворогові нищівних втрат. Важливо також, щоб ці вражаючі досягнення зрозуміли на Заході й надали Україні все необхідне для деокупації її територій.
«Перераховані успіхи є доказом того, що Україна вже вписала своє ім’я в історію військової справи. Аналогічно до успіхів фінської армії під час радянсько-фінської Зимової війни 1939–1940 років та Війни-продовження 1942–1944 років. Тим більш трагічно виглядає те, що, попри ці вражаючі перемоги, Захід, схоже, не готовий допомогти Україні повернути втрачені території, – зазначив полковник Райснер. – Утім, незалежно від цього, успіхи України неодмінно увійдуть до підручників історії та слугуватимуть яскравим прикладом того, як, здавалося б, менші сили можуть досягти успіху в масованому тиску на нібито сильнішого супротивника».
Василь Короткий, Відень
Перше фото: Генштаб ЗСУ
Війна
Війська РФ два місяці тестують в Україні новий боєприпас УМПБ-5

Війська РФ два місяці використовують для ударів по Україні новий УМПБ-5, який має більші дальність і потужність у порівнянні з УМПБ Д-30, зокрема по Харкову ним били два дні поспіль – 24 і 25 липня.
Про це у коментарі кореспондентові Укрінформу заявив начальник управління протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Харківської облпрокуратури Спартак Борисенко.
“УМПБ-5 – новий боєприпас, який росіяни почали використовувати близько двох місяців тому. Перше застосування в Україні фіксувалося на території Сумської області. У Харкові вперше – 24 липня. Наразі вони його ще тестують, і точні характеристики достеменно не відомі. Знаємо, що дальність пусків боєприпасу становить близько 100 кілометрів. УМПБ Д-30 запускалися із приблизно 80 кілометрів”, – зазначив Борисенко.
За його словами, новий міжвидовий плануючий боєприпас є більш потужним.
“За попередніми даними, його бойова частина становить 250 кілограмів. В УМПБ Д-30 бойова частина становить 100 кілограмів. Крім того, використовується зовсім інший метал для корпуса, і виявлені уламки показують, що товщина корпуса більша”, – наголосив представник прокуратури.
Як повідомлялося, війська РФ близько 11:30 25 липня вдарили двома КАБами по Індустріальному району Харкова. Одна з бомб улучила в обласну туберкульозну лікарню №3, де перебували пацієнти та персонал. Загалом постраждали 17 людей.
Удень 24 липня дві керовані авіабомби влучили у Шевченківському районі Харкова, виникли пожежі у двох виробничо-складських будівлях, також горіли автомобілі. Постраждали 43 людини. Були пошкоджені 20 багатоквартирних будинків та електропідстанція.
Пуски бомб здійснювалися літаками Су-34 з території Бєлгородської області РФ.
Фото: Харківська облпрокуратура
Війна
ГУР надало дипломатам докази постачання західних компонентів для виробництва зброї РФ

Експерти Головного управління розвідки Міністерства оборони України представили українським та іноземним дипломатам докази постачання західних компонентів для виробництва російської зброї.
Про це розповіли в ГУР МОУ, передає Укрінформ.
«Під час спеціального заходу МЗС України для почесних консулів іноземних держав та українських послів фахівці ГУР МО України представили дипломатам зразки трофейного російського озброєння та численні електронні компоненти західного виробництва, які продовжують надходити до рф попри санкції», – заявили в ГУР.
Окрім цього, експерти воєнної розвідки презентували аналітичну платформу War&Sanctions — цифровий інструмент, що дозволяє ефективно відстежувати західні компоненти в російській зброї та протидіяти обходу санкцій, накладених на державу-агресора.
Зазначається, що в розділі цього порталу «Компоненти у зброї» регулярно публікується електронна база нових зразків, досліджених фахівцями ГУР та колегами з науково-дослідних установ.
Під час цього заходу міністр закордонних справ Андрій Сибіга серед основних пріоритетів дипломатичної діяльності відзначив посилення тиску на РФ та її поплічників.
«Лише системна взаємодія безпекових і дипломатичних структур дозволить перекрити постачання критичних компонентів для ворожої зброї та зупинити геноцидну війну, розв’язану проти українського народу», – йдеться у повідомленні.
Як повідомлялося, в одній російській ракеті Х-101 може бути до 250 компонентів західного виробництва.
Війна
Військові підприємства РФ мають відчувати наслідки війни

Російські військові підприємства, логістика й аеропорти мають відчувати, що розв’язана РФ війна має для них реальні наслідки.
Про це у Телеграмі написав Президент Володимир Зеленський, коментуючи нічний комбінований удар РФ по Україні, передає Укрінформ.
«Російські військові підприємства, російська логістика, російські аеропорти мають відчувати, що російська ж війна має для них реальні наслідки. Влучність наших дронів, щоденний характер українських відповідей – це один з тих аргументів, які точно наблизять мир», – йдеться у його дописі.
Зеленський поінформував, що вночі росіяни завдали комбінованого удару – ракетами, зокрема балістикою, дронами, і що вони били по лінії Сумщина – Харківщина – Дніпропетровщина.
Наслідки обстрілу Дніпра / Фото: Микола М’якшиков. Укрінформ
Президент зазначив, що вже заслухав ранкові доповіді міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка та військових.
«Рятувальники одразу відреагували. Я вдячний за цю незмінну оперативність допомоги нашим людям. Є поранені внаслідок російського удару. На жаль, також є загиблі. Мої співчуття», – написав він.
Глава Української держави висловив переконання, що точно не може бути жодної тиші у відповідь на такі удари, і заявив, що українські далекобійні дрони це забезпечують.
Як повідомлялося, протягом доби росіяни понад 110 разів обстріляли громади Сумської області, є дані про 4 поранених людей.
Фото: Сергій Лисак
-
Усі новини6 днів ago
Син Андрія Молочного з прокуратури насмерть збив жінку у Києві — всі подробиці
-
Усі новини7 днів ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Одеса1 тиждень ago
Вартість оренди житла в Одесі липень 2025 — скільки коштує квартира біля моря
-
Відбудова1 тиждень ago
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
-
Усі новини7 днів ago
американець виграв мільйон після сну про лотерею
-
Усі новини6 днів ago
де відпочити у Європі в 2025 році не за всі гроші
-
Усі новини1 тиждень ago
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
-
Відбудова1 тиждень ago
У Кропивницькому зводять модульне житло замість зруйнованого внаслідок обстрілу 19 березня