Події
В Україні оголосили конкурс на здобуття літературної премії імені Шолом-Алейхема

Державне агентство з питань мистецтв та мистецької освіти оголошує конкурс на здобуття премії імені Шолом-Алейхема у 2026 році.
Про це повідомляє Держмистецтв, передає Укрінформ.
“Премія імені Шолом-Алейхема присуджується щорічно у березні, до дня народження письменника, на конкурсних засадах громадянам України за кращі літературно-мистецькі твори, які популяризують духовно-культурні надбання українського та єврейського народів та сприяють поширенню позитивного іміджу України в світі”, – йдеться у повідомленні.
На здобуття премії висуваються нові оригінальні твори авторів або колективу авторів, опубліковані (оприлюднені) у завершеному вигляді протягом останніх трьох років, але не пізніше ніж за місяць до їх висунення на здобуття премії.
Як зазначається, на премію не висуваються твори, які вже були відзначені іншими преміями або державними нагородами. Премія не присуджується посмертно.
Пропозиції подаються до Держмистецтв творчими спілками та асоціаціями, літературно-мистецькими об’єднаннями, національно-просвітницькими товариствами, редакціями періодичних видань, видавництвами, громадськими організаціями та окремими авторами.
Грошова винагорода до премії виплачується у розмірі 20 тисяч гривень.
Прийом документів відбувається до 1 листопада 2025 року (включно).
Як повідомлялося, лауреатом премії імені Шолом-Алейхема у 2025 році став Леонід Лейдерман за збірку оповідань “Кохана вийде”.
Події
у Польщі виявили скелет середньовічного лицаря

У центрі місті Гданськ на півночі Польщі археологи з компанії ArcheoScan виявили скелет середньовічного лицаря, який дістав назву «Гданський Ланселот».
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Euronews Culture.
Зазначається, що раніше у липні археологи виявили надгробок із зображенням лицаря, що датується XIII століттям. Два дні по тому було знайдено ідеально збережений скелет лицаря, приблизно на глибині 30 сантиметрів під камінням.
Знахідна була зроблена на місці культового об’єкта для жителів Гданська. До 1962 року там розташовувався паб, після чого його перенесли в інше місце, а на перехресті вулиць Сукєнніча та Гродзька почали масштабні археологічні роботи.
За словами археологів, лицар, якому на момент смерті було близько 40 років, мав зріст від 168 до 178 сантиметрів
Громадськість швидко назвала скелет «Гданським Ланселотом». Хоча у XIII столітті Гданськ перебував під владою Тевтонського ордену, зараз є припущення, що лицар міг бути пов’язаний із династією Собіславів, яка правила містом у XI та XII століттях.
На думку археологів, зображення лицаря на надгробку, а саме фігура у кольчузі з мечем у правій руці та щитом, свідчить про те, що він був людиною із певною репутацією. Поховання під дорогим каменем означає, що він не був «звичайним громадянином».
«Враховуючи вартість кольчуги, вартість меча і саме зображення лицаря, який стоїть прямо, з піднятим мечем, можна припустити, що це, ймовірно, був командир або людина, яка користувалась особливим визнанням та повагою», – зазначила археологиня Сильвія Кужинська агентству PAP.
Ретельне дослідження останків буде продовжено, щоб краще зрозуміти історію та походження лицаря, йдеться у матеріалі.
Як повідомляв Укрінформ, міжнародна команда дайверів виявила у Північному морі корабель Королівського військово-морського флоту Великої Британії HMS Nottingham, який був уражений у бою під час Першої світової війни і затонув.
Перше фото: ArcheoScan
Події
Одеська художниця Ірина Вишневська відкрила персональну виставку “Самотня Єва”

В Одеському музеї західного та східного мистецтва відкрилася виставка художниці Ірини Вишневської “Самотня Єва”. Ця виставка – роздуми про кохання та самотність, про чужі ролі, які ми постійно граємо, про наше право бути такими, якими ми є.
Художниця препарує кохання, розбирає його «по кісточках», рухаючись від точки «Його Королева» до точки «Щось пішло не так». IraVish стверджує: кожен з нас живе у вигаданій ним реальності, а усі звичні символи, правила – не більше, ніж умовність.
Замість традиційного відкриття виставки відбувся поетичний перформанс, під час якого дев’ять одеських поетес – Олена Зимня, Владислава Іллїнська, LIKA SMITH, Сіяна Абуєва-Лосинська, Анна Стремінська, Вікторія Фролова, Людмила Шарга, Ольга Лісовикова зіграли виставу. Глядачі також прийняли участь у цій виставі.
Виставка працює щоденно (окрім середи)мз 12:00 до 18:00
(Каса до 17:30)
🎟 Квиток: 100 грн
*Для людей, які були тимчасово вимушені полишити свої домівки вхід безкоштовний
📍Італійська, 9.
Фото: Степан Алекян/Фейсбук.
Події
У Кропивницькому внаслідок російської атаки пошкоджена філармонія

У Кропивницькому триває ліквідація пожежі після нічної російської атаки, пошкоджена обласна філармонія.
Про це повідомив начальник Кіровоградської ОВА Андрій Райкович у Телеграмі, передає Укрінформ.
«Триває ліквідація пожежі після нічної ворожої атаки. Локації обстежують відповідні служби. За попередньою інформацією – загиблі і травмовані відсутні. Вибуховою хвилею пошкоджено приміщення обласної філармонії», – ідеться у повідомленні.
Після обстеження фахівців до роботи приступлять комунальні служби і комісія, що обстежить наслідки.
Як повідомляв Укрінформ, під час повітряної тривоги у Кропивницькому було чутно звуки вибухів.
Фото: ОДА
-
Усі новини1 тиждень ago
Син Андрія Молочного з прокуратури насмерть збив жінку у Києві — всі подробиці
-
Одеса1 тиждень ago
Вартість оренди житла в Одесі липень 2025 — скільки коштує квартира біля моря
-
Усі новини1 тиждень ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Відбудова1 тиждень ago
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
-
Усі новини7 днів ago
де відпочити у Європі в 2025 році не за всі гроші
-
Усі новини1 тиждень ago
Найвигідніші смартфони 2025 року — характеристики — фото
-
Усі новини1 тиждень ago
американець виграв мільйон після сну про лотерею
-
Відбудова1 тиждень ago
У Кропивницькому зводять модульне житло замість зруйнованого внаслідок обстрілу 19 березня