У Києві, у Виставковому центрі, відкрили Музей математики «Кубоїд».
Участь у відкритті музею взяли Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська, міністр освіти та науки Оксен Лісовий, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Цей простір присвячений виключно математиці у вигляді інтерактивної експозиції, де діти можуть взаємодіяти з експонатами, доторкнутися до математичних канонів. Це перший такий музей в Україні. Наше завдання в тому, щоб зміни, які ми пробуємо імплементовувати в цьому просторі, заходили у кожну школу. Щоб кожен громадянин в Україні розумів роль і значення науки в цілому і математики зокрема, у тому, що він називає своїм повсякденним життям. Частина тих, хто це зрозумів, ставали математиками і забезпечували прогрес нашої країни в технологічній, природничій галузях і багатьох інших, бо математика пронизує все, включно з мистецтвом», – сказав на відкритті музею міністр освіти та науки Оксен Лісовий.
За його словами, Музей математики та його освітня програма для дітей і вчителів допоможуть подолати значні освітні втрати, спричинені війною та системними проблемами у вивченні математики.
Як зазначив на відкритті музею перший заступник міністра освіти та науки Євген Кудрявець, у 2018 році Україна вперше отримала результат міжнародного дослідження PISA, зокрема, про математичні компетенції підлітків. Результати дослідження PISA, яке було проведене у 2022 році, показали, що необхідно піднімати середній рівень знань у математиці, особливо в сільській місцевості.
Зокрема, за даними МОН, 42% українських підлітків не досягли базового рівня з математики за результатами PISA–2022, 132,5 — середній бал НМТ 2024 року з математики — найнижчий серед обовʼязкових предметів, менше 50% вчителів математики, які проходили сертифікацію, змогли підтвердити свої знання.
«У 2020 році був указ Президента про рік математичної освіти, на виконання якого створений цей простір. Тому що нам треба підвищувати середній рівень володіння математичними знаннями для того, щоб, зокрема, отримувати кращі результати для країни, для економічного розвитку. І це один з тих викликів, які насправді вирішує також цей простір», – сказав Кудрявець.
Він зазначив, що робота над створенням Музею математики розпочалася ще у 2021 році, але була призупинена через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Відновилися роботи у 2023 році, загальна вартість проєкту оцінюється в 6 млн доларів. До створення музею долучилися міжнародні партнери та донори. Музей математики в Києві є четвертим подібним музеєм в Європі та пʼятим у світі.
Як повідомила на відкритті музею в.о. директора Малої академії наук Олена Квачевська, музей містить120 експонатів, 6 тематичних зон, 4 навчальні простори для школярів і педагогів.
Окрім експозицій, Музей математики пропонуватиме освітні програми для освітян і дітей. Вони будуть доступними як очно в музеї, так і онлайн для всіх охочих.
Також, як додала Квачевська, планується запустити мандрівну виставку Музею математики.
«Це будуть дві експозиції по 17 експонатів. Так само з експозицією поїдуть навчальні програми для педагогів, для дітей. Експонати в цій виставці – це менші копії тих, які представлені в музеї, транспортабельні, і які можна буде помістити у вантажне авто», – зауважила Квачевська.
За її словами, також буде можливість відправити в прифронтові регіони навчальні матеріали для вчителів, які зможуть використовувати їх навіть в укриттях та при дистанційному навчанні.
Основна мета створення музею — сприяти подоланню освітніх втрат у галузі математики в українських учнів, змінити систему викладання математики із застосуванням інноваційних методик навчання та популяризації STEM-дисциплін.
Музей пропонуватиме такі можливості для учнів: осягати теорію через дотик і взаємодію з експонатами; подолати прогалини у знаннях завдяки спеціальним онлайн-програмам, розробленим педагогами й науковцями; розвивати навички критичного мислення, логіки, просторової уяви.
Для вчителів передбачені спеціальні курси й тренінги з упровадження інтерактивних методик у навчанні; простір для проведення занять, майстер-класів та воркшопів; професійне середовище для обміну досвідом і підвищення кваліфікації.
Наразі простір працюватиме в тестовому режимі. Першими доступ до музею отримають школи, учні яких цього року здобули перемоги на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Під час тестового періоду відбудуться перші заняття для дітей та педагогів. З 1 травня Музей математики стане доступним для всіх охочих.
Проєкт реалізовано Національним центром «Мала академія наук України» та Міністерством освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld.
Квитки до музею будуть доступні на сайті Музею математики «Кубоїд» з 18 березня.
Також Президент Володимир Зеленський з першою леді зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики на відкритті Музею.
«Музей математики «Кубоїд» – перший такого рівня в Україні та п’ятий у світі. Мета цього інтерактивного простору – зробити математику цікавою та доступною для всіх, допомогти надолужити освітні втрати та стати місцем для майбутніх новаторів, яким згодом відбудовувати Україну. Сьогодні побували на його відкритті та зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики – першими відвідувачами музею», – глава держави повідомив у Телеграмі.
Він додав, що пишається тим, що молодь не зупиняється навіть у часи війни, продовжує здобувати знання та розвиватися.
«А такі місця, як «Кубоїд», допоможуть ще краще розуміти математику й тренувати критичне мислення, важливе для будь-якої професії. Дякуємо всім, хто долучився до створення музею, кожному й кожній, хто працює, щоб українські діти мали можливості для навчання та розвитку», – сказав Президент.
Як повідомляв Укрінформ, Міністерство освіти та науки (МОН) запустило Екосистему для надолуження освітніх втрат школярів.
За даними дослідження PISA–2022, освітні втрати в українських дітей сягають 1,5–2 роки.
Усім, хто йде до війська чи волонтерить біля лінії фронту, необхідно вакцинуватися від гепатиту В.
На цьому в коментарі Укрінформу наголосила медична експертка ЮНІСЕФ в Україні Катерина Булавінова.
“Дуже раджу всім, хто збирається йти до війська, або виїжджає допомагати дуже близько до лінії фронту, та і взагалі у зв’язку з безпековою ситуацією наразі, перевірити, чи ви вакциновані від гепатиту В. Дорослі люди в Україні загалом не вакциновані від гепатиту В, бо ця вакцина з’явилась у календарі щеплень на початку 2000-х, і традиційно щепленнями від гепатиту В було охоплено дуже мало населення. Тобто є багато дорослих людей, які можуть надавати допомогу іншим людям і мати контакт із кров’ю. Тому ми дуже радимо вакцинуватися від гепатиту В”, – сказала Булавінова.
Окрім цього, додала вона, мобілізованим, військовим, рятувальникам, волонтерам, людям, які працюють на розбиранні завалів після російських атак, необхідно вакцинуватися від правця. За її словами, ці люди мають високий ризик травмуватися і, відповідно, високий ризик захворіти на правець.
Як нагадала Булавінова, вакцина від правця та дифтерії безкоштовна, кожна доросла людина, починаючи з 16 років має вакцинуватися від цих хвороб кожні 10 років.
Також медична експертка ЮНІСЕФ наголошує, що українцям слід бути дуже уважними у випадках, якщо вони мали контакт із безпритульними чи дикими тваринами. Це можуть бути укуси собак, котів, їжаків, лисиць тощо.
“Я раджу бути дуже уважними, якщо вас кусає якась тварина. Обов’язково робити щеплення проти сказу, бо це смертельно небезпечна хвороба, від якої немає жодного лікування. Наразі в Україні для превентивної вакцинації просто немає стільки вакцини, хоча представників деяких професій вакцинують превентивно. Це, наприклад, лісники або ті, хто працює у сільському господарстві з тваринами. Але загалом в Україні практикується постконтактна профілактика”, – пояснила Булавінова.
Вона наголосила, що після інфікування вірусом сказу іноді перші симптоми можуть проявитися через пів року.
“Тобто, якщо когось хтось укусив, неважливо, чи це село, місто або ліс, звʼяжіться з медичним працівником і зʼясуйте, чи не треба вам зробити щеплення від сказу”, – порадила співрозмовниця.
Ще одним ризиком для України медична експертка ЮНІСЕФ назвала кір. Хоча, за її словами, охоплення дітей щепленням від кору в Україні на досить непоганому рівні – 80% від рекомендованих ВООЗ 95%, проте, наголошує Булавінова, спалах захворювання цілком вірогідний через невакцинованих 10%.
“Така інфекція як кір дуже швидко розповсюджується від людини до людини, є однією із найзаразніших. Кір може також уражати і дорослих, як ми це бачили під час усіх спалахів в Україні. Тому моя рекомендація така: якщо дитина пропустила свої щеплення від кору, наприклад, в рік, то їх треба надолужити. Якщо пропустили другу дозу, теж треба надолужити. Якщо це дитина, яка всі дози пропустила і якій наразі, наприклад, 10 або 7 років, вона ніколи не була вакцинована, то їй необхідно зробити дві дози вакцини проти кору, яка є у складі вакцини кір-краснуха-паротит (КПК) з інтервалом в один місяць. Якщо це доросла людина, яка не хворіла на кір і не була вакцинована в недавньому минулому, про своє дитинство не впевнена, то доросла людина теж може вакцинуватись від кору, теж двома дозами з різницею в один місяць”, – розповіла Булавінова.
Вона додала, що вагітним жінкам, які не були вакциновані від кору, варто почекати народження дитини, оскільки вакцини від кору містять ослаблені живі віруси і не рекомендовані вагітним.
Водночас, наголошує фахівчиня, людина, яка перехворіла на кір, вдруге не захворіє. Проте, кір часто можна сплутати з краснухою чи ентеровірусною інфекцією. Тому дорослі, які не мають лабораторного підтвердження того, що перехворіли на кір, також можуть зробити щеплення вакциною КПК – від кору, паротиту та краснухи.
“Краснуха у дорослих жінок небезпечна тим, що на її фоні може виникати артрит. Наприклад, у жінок, які працюють у дитячому колективі чи лікарні, високий ризик того, що вони зіткнуться з дитячими інфекціями. І така жінка, наприклад, перехворівши колись на кір, може вакцинуватися вакциною КПК, щоб захиститися від краснухи і паротиту”, – рекомендувала Булавінова.
Як повідомляв Укрінформ, в Україну доставлено нову партію інактивованої вакцини проти поліомієліту у кількості 138 тис. доз.
У Миколаївській області запланували побудувати технологічний комплекс для АЕС. На реалізацію проєкту мають залучити 9,3 мільярда гривень.
Як повідомив Центр публічних розслідувань з посиланням на дані екосистеми DREAM, Миколаївщина може стати ключовим регіоном для розвитку енергетичного сектору країни.
Проєкт передбачає будівництво підприємства, яке буде займатися виготовленням тепловиділяючих збірок (ТВЗ) для атомних електростанцій (АЕС) за технологією компанії Westinghouse.
Проєкт є частиною державної цільової економічної програми “Ядерне паливо України”, що має на меті створення в Україні потужностей для виробництва ядерного палива та його елементів у кооперації з іншими країнами. Це дозволить зменшити залежність від постачань палива з-за кордону та знизить ризики, пов’язані з безперебійним забезпеченням АЕС.
Скриншот: DREAM
Ініціатором проєкту виступило Міністерство енергетики України, а виконавцем є НАЕК “Енергоатом”. За описом, всі технологічні процеси на підприємстві відповідатимуть сучасним екологічним стандартам.
У рамках проєкту передбачено капітальні витрати на суму 9,3 млрд гривень. Пріоритетними напрямками фінансування є закупівля та амортизація необхідного обладнання, а також виконання інших капітальних витрат, що забезпечать функціонування комплексу в повному обсязі. Зокрема, заплановано витратити близько 2,5 млрд гривень на закупівлю обладнання.
Скриншот: DREAM
Очікується, що реалізація проєкту дозволить не тільки створити необхідну інфраструктуру для виробництва ядерного палива в Україні, але й стане необхідним кроком у розвитку енергетичної галузі в Миколаївській області. Це створить умови для подальшого зростання економіки регіону, забезпечить нові робочі місця та підвищить рівень кваліфікації місцевих працівників у галузі ядерної енергетики.
У грудні минулого року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України оголосило про плани АТ “НАЕК “Енергоатом” з будівництва енергоблоків №4 та №5 на території Південноукраїнської АЕС. Проєкт передбачає зведення двох нових енергоблоків за межами чинного захисного контуру АЕС.
Крім того, Південноукраїнська АЕС інвестує близько 50 мільйонів гривень у модернізацію системи безпеки. Зокрема, передбачено заміну комплектного розподільчого пристрою, який є ключовим для безперебійного електропостачання критично важливих об’єктів станції та забезпечення її стабільної і безпечної роботи.