Суспільство
Зеленський з нагоди професійного свята відзначив науковців держнагородами

Президент Володимир Зеленський з нагоди Дня науки відзначив державними нагородами наукових працівників.
Відповідний указ №307/2025 оприлюднений на сайті глави держави, передає Укрінформ.
У документі вказано, що нагороди призначені за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України в умовах воєнного стану, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм.
Президент нагородив орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня професора кафедри Львівського національного університету імені Івана Франка Василя Нора.
Ордена “За заслуги” II ступеня глава держави удостоїв інженера-конструктора Антона Анпілогова, заступника директора Інституту проблем реєстрації інформації Національної академії наук України Олександра Додонова і начальника відділу науково-виробничого підприємства “Хартрон-Аркос ЛТД” Акціонерного товариства “Хартрон” Сергія Олійника.
Також 22 наукових працівників удостоєні ордена “За заслуги” III ступеня.
Орденом княгині Ольги ІІ ступеня глава держави відзначив старшого наукового співробітника Інституту фізики Національної академії наук України Людмилу Держипольську, професора кафедри Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Олену Лавренюк і завідувача відділу Інституту історії України Національної академії наук України Ларису Якубову.
Ордена Данила Галицького удостоєні старший технік відділення раціоналізаторської та винахідницької роботи центру Головного центру Державної прикордонної служби України, сержанта Павло Биков, сержанти-інструктори відділення центру Головного центру ДПСУ Олександр Гребень та Євген Марк, а також інженер, механік, солдат Національної гвардії України Антон Журба, начальник відділу – головний науковий співробітник Національної академії ДПСУ імені Богдана Хмельницького полковник Дмитро Купрієнко та інженер, лейтенант НГУ Олександр Сініченко.
Крім того, Президент нагородив медаллю “За працю і звитягу” доцента кафедри Національного університету “Львівська політехніка”, конструктора Олександра Качура, інженера-конструктора Вадима Ланчинського і методиста відділу Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Ірину Ципнятову.
Почесне звання “Заслужений винахідник України” глава держави присвоїв завідувачу кафедри Національного транспортного університету Володимиру Мусійку і начальнику відділу державного підприємства “Конструкторське бюро “Південне” імені М. К. Янгеля” Євгенію Харченку.
Також 19 наукових працівників Президент удостоїв почесного звання “Заслужений діяч науки і техніки України”, п’ятьох – почесного звання “Заслужений працівник промисловості України” і сімох – “Заслужений працівник освіти України”.
Як повідомлялося, День науки в Україні відзначають щороку у третю суботу травня згідно з указом Президента від 14 лютого 1997 року.
Фото: ОП
Суспільство
командира військової частини засудили до п’яти років

Командира однієї із військових частин Державної прикордонної служби засудили до п’яти років ув’язнення за постачання неякісних балістичних шоломів на ₴36 мільйонів.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Держбюро розслідувань.
Встановлено, що під час укладання та виконання договору на постачання балістичних шоломів командир проявив службову недбалість, внаслідок чого військова частина отримала захисне спорядження неналежної якості.
Вироком суду командир визнаний винним у недбалому ставленні до служби в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 425 Кримінального кодексу України.
Йому призначене покарання у вигляді п`яти років позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки.
У межах цього ж кримінального провадження триває судовий розгляд справи щодо директора компанії-постачальника, яка надала неякісні шоломи.
Постачальник уже відшкодував державі завдані збитки на суму ₴36 мільйонів.
Як повідомляв Укрінформ, працівники ДБР у взаємодії зі Службою безпеки України повідомили про підозру командиру батальйону військової частини з Донецької області, який організував незаконну виплату підлеглим бойових надбавок на майже ₴1 мільйон.
Фото ілюстративне: Freepik
Суспільство
Одещина посіла третє місце в Україні за кількістю самозайнятих фахівців Анонси

Одеська область посіла третє місце за кількістю самозайнятих осіб, поступившись, за даними Державної податкової служби, Києву та Дніпропетровщині.
Про це повідомили аналітики платформи Опендатабот, які нарахували в регіоні 2,4 тисячі таких підприємців. В Києві їх 4,2 тисячі, а на Дніпропетровщині – 2,5 тисячі осіб.
Щодо інших областей на Півдні України, то у Миколаївській області нарахували 800, а в Херсонській – 500. Як зазначають аналітики, 28,3 тисячі фахівців, які провадять незалежну професійну діяльність — тобто самозайнятих — зареєстровані в Україні станом на початок червня 2025 року. За підрахунками спеціалістів, це рекордний показник за останні п’ять років. Пік кількості таких фахівців раніше фіксували у листопаді 2021 року — 27,9 тисячі. Проте вже в грудні їхня кількість скоротилася на 700 осіб, після цього показник знову почав зростати, хоч і з паузою у перші місяці повномасштабного вторгнення. Від початку повномасштабного вторгнення кількість самозайнятих професіоналів зросла на 1,1 тисячі — приблизно на 4%.
292,3 мільйона гривень податків сплатили до бюджету самозайняті за перші п’ять місяців 2025 року. Це на 33% більше, ніж за аналогічний період торік. Варто зазначити, що у Херсонській, Волинській та Київській областях сума сплачених податків зросла майже удвічі. Загалом 603,2 мільйона гривень податків сплатили такі фахівці за минулий 2024 рік. Це у 1,6 раза більше, ніж у 2023 році та у 1,2 раза більше, ніж до початку повномасштабної.
Лідерами за обсягами сплачених податків є Київ — 140,5 мільйона гривень (23% загальної суми), Львівщина — 49,8 мільйона гривень (8%) та Дніпропетровщина — 49,6 мільйона (8%). Проте, якщо у Львівській області цю суму сплатили 1,3 тисячі осіб, то в Дніпропетровській — 2,5 тисяі самозайнятих сплатили практично ту ж суму.
Найнижчі середні суми — на Луганщині, Донеччині та Херсонщині. Втім, як наголосили спеціалісти, ці розрахунки умовні — точну оцінку дати неможливо, адже невідомо, скільки з осіб, що засвідчені як самозайняті, реально працюють і отримують дохід.
Суспільство
Російська армія атакувала підприємство на Одещині (фото наслідків)

Як повідомив голова Одеської ОВА Олег Кіпер, під ворожою атакою безпілотниками опинився Ізмаїльський район, зокрема Вилківська громада.
«Вночі ворог атакував Ізмаїльський район ударними безпілотниками. Під ударом була Вилківська громада. Попри активну роботу сил ППО, які знищили більшість ворожих безпілотників, внаслідок атаки була пошкоджена цивільна інфраструктура: підприємство по заготівлі очерету і декілька багатоквартирних будинків», – зазначив Олег Кіпер.
За даними Державної служби з Надзвичайних ситуацій, внаслідок атаки зруйновано склади з очеретом і обладнанням для його обробки. Вогонь охопив приміщення та техніку — знищено два комбайни і вантажівку.
Рятувальники ДСНС та місцеві вогнеборці оперативно ліквідували пожежу. Постраждалих, на щастя, немає.
Наразі відповідні служби працюють над ліквідацією наслідків обстрілу. Правоохоронці документують черговий військовий злочин Росії проти мирного населення Одещини.
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС