Війна
Від країни приречених до надзвичайно сильних: в Одесі українські філософи, письменники та журналісти проговорили майбутнє. Фото

Суботнім вечором, 5 листопада, Український ПЕН провів подію “Проговорюючи майбутнє: розмова про нас нинішніх і тих, якими ми станемо”. В укритті Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька говорили письменники, журналісти, філософи. І хоч двох годин для майбутнього замало — визначили позиції сили, темряви, абсолютного зла та насущної потреби нищити русню.
“Дайджест Одеси” побував на заході і ділиться з вами кількома важливими тезами, які обговорювались. Модераторкою заходу була Тетяна Терен – журналістка, культурна менеджерка, виконавча директорка Українського ПЕН. Тон розмови базувався на питанні: як ми змінились за останні 8 років та 8 місяців.
На думку докторки літературознавства, журналістки та есеїстки Тетяни Огаркової: “Вперше за багато років українці повірили в себе. Багато наших колег та друзів за кордоном дивились на нас сумними очима, як на приречену країну. Але ми отримали розуміння власної сили і попри шалені втрати, усвідомили, що надзвичайно сильна країна та нація. І цей процес незворотній.
Коли ми говоримо про майбутнє, багато важить те, як ми його бачимо. Якби рік тому сказали про умови, в яких ми будемо жити і не втрачати сміливості та здорового глузду — нас би це здивувало. Наразі ми в Києві вже звикли жити частково в темряві, а інколи і без зв’язку. А я спокійно відводжу дітей до садочка чи школи.
Важливо пізнати, навіщо ми в цьому стані війни перебуваємо. Не лише заради перемоги. Це потрібно, але замало.А й для того, щоб могла жити загалом нова українська культура. Вона гідна, аби бути культурою народу, який переміг у цій жахливій війні”, — зазначила літературознавиця.
Відповідаючи на питання, як Україна змінила світ, Володимир Ярмоленко — філософ, письменник, журналіст – зазначив: “Кожне місто країни переосмислює себе в цей час. Росіяни намагались весь цей час, з ХVII століття, ампутувати нашу культуру, а з нею і майбутнє. Я не люблю, коли про країну говорять, як про стартап, що зараз лише розпочинається. У нас дуже глибинне і цікаве минуле, є багато точок, на які можна опиратись. Єдине, чого у нас немає — золотої доби і це добре, бо не треба повторюватись. Ми з більшим бажанням і пристрастю дивимось у майбутнє. Західний світ втратив віру в себе десь років 10 тому, це світ, який копирсається у своєму минулому. Ми ж даємо їм віру у самих себе…
Український досвід показує, що оця європейська ілюзія нескінченного діалогу нічого не варта. Тому, коли іноземні журналісти питають: ”як таке може статись в ХХІ столітті?”, — відповідь досить проста. А чим ХХІ століття краще, хто нам дав таку ілюзію?…”.
Вахтанґ Кебуладзе — філософ, письменник, публіцист, перекладач, спеціаліст із феноменології, розповів, як прагнути спільного майбутнього поруч з тим, хто воліє, щоб тебе не було?
“На це питання дає відповідь ЗСУ: нищити. Зло треба нищити, з ним не можна домовлятись. Але так, попри всі жахи, ХХІ століття не краще за ХХ. Ще у XIX столітті Ніцше писав, що люди завжди вважають, що знають, що таке добро. Ми ж помиляємось у тому, що вважаємо, ніби знаємо краще за попередніх людей. На жаль, ми не знаємо. Цей досвід війни навчить нас, що у світі є зло. Росія – абсолютне і невиліковне зло. Борючись з цим, потрібно почати з себе: адже зло і на наших вулицях, в Одесі, Харкові, навіть Львові“, — поділився Вахтанґ.

Чи не зарано нам планувати майбутнє, запитали Світлану Поваляєву — письменницю, журналістку, громадську активістку. Вона вважає: “Майбутнє — наше повсякдення і саме теперішнім його створюємо. Думати про нього — частина нашого буття, яка є абсолютно природною. Завдяки цьому ми зараз вистояли та стоїмо. Точка неповернення і усвідомлення відбулась на Майдані і вона не прорефлексована, тому що одразу почалась війна. Скільки за ці 9 років відбулось подій в літературі, культурі, кіно, майже в будь-якій сфері”. Світлана — мати загиблого київського активіста Романа Ратушного, зазначила, що після 24 лютого, травматичні речі поширились на все суспільство: “Я можу говорити, про те, що пережила. У кожного, звичайно, свій больовий поріг та різні способи сприйняття. Але через ці події відпало багато чого зайвого: масок, поз, моделей поведінки… Люди побачили один одного. І ніколи не будемо такими, як колись, бо змінюємось незалежно від травм. Ці зміни відбувались із ветеранами 2014-2015 років, але їх здебільшого відкидали та не хотіли розуміти. Тепер у нас є можливість на посттравматичне зростання у майбутньому”.
З Павлом Коробчуком, письменником, перекладачем та музикантом говорили про емоції. “Якщо грубо, то до спектра емоцій можна вкласти біль, злість, бажання жити. Один з виходів подолати нереальні психологічні стани, які нас шматують — раціоналізування цих емоцій…”, – зазначив Павло.
Розмова продовжувалась дискусією з глядачами, питаннями зміни культури під час війни, розпізнаванням тих, хто ще не визначився. А завершили віршами Павла Коробчука та Світлани Поваляєвої.
Відзначимо, що PEN Ukraine проводить літературно-волонтерські поїздки, пропонує стипендії, популяризує читання та висвітлює війну.
Нагадаємо про виставу “Чуваки не святкують або ukrainian”.

Війна
У Києві та низці областей

У Києві та низці областей України оголошена повітряна тривога у зв’язку із загрозою удару російських військ із застосуванням балістичних ракет.
Війна
Сили оборони вночі збили 60 російських дронів, ще 41 – локаційно втрачений

Про це Повітряні сили Збройних сил України повідомили в Телеграмі, передає Укрінформ.
За даними військових, із 02:00 неділі, 11 травня, російські загарбники випустили по Україні загалом 108 ударних дронів типу Shahed та безпілотників-імітаторів різних типів із напрямків своїх міст Брянськ, Шаталово, Міллерово і Приморсько-Ахтарськ, тимчасово захопленого Приморська Запорізької області, а також Гвардійського, що в тимчасово окупованому Криму.
Ворожу атаку відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи радіоелектронної боротьби й мобільні вогневі групи Сил оборони України.
Станом на 09:30 неділі підтверджене збиття 60 російських дронів типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та в центрі країни.
41 ворожий безпілотник-імітатор не досяг цілі.
Унаслідок дронової атаки постраждала Сумська область.
Як повідомляв Укрінформ, вранці 11 травня російські війська атакували дронами Київську область. Унаслідок атаки є пошкодження на території двох районів, постраждав цивільний.
До 00:00 неділі, 11 травня, діяло так зване «перемир’я», оголошене Володимиром Путіним на честь Дня перемоги, який відзначають у РФ.
Війна
Російські диверсанти під час «перемирʼя» намагалися підійти до позицій ЗСУ, маскуючись під «своїх»

Під час оголошеного лідером РФ триденного перемирʼя група російських загарбників намагалася наблизитися до позицій Сил оборони, видаючи себе за українських військових.
Про це 60-а окрема механізована Інгулецька бригада повідомила в Телеграмі, передає Укрінформ.
Військові РФ обмоталися скотчем жовтого кольору, який використовують українські захисники, щоб позначити себе на полі бою.
«Порушення Женевських конвенцій? Без сумніву. Але ніщо так не видавало Штірліца, як неправильний відтінок форми та джгут Есмарха, що стирчить із кишені замість турнікета», – зауважили в бригаді.
Аеророзвідка вчасно виявила загарбників, а оператори дронів їх ліквідували.
Як повідомляв Укрінформ, на честь Дня перемоги, який відзначають у Росії, правитель країни-агресорки Володимир Путін оголосив «перемир’я» з 8 по 10 травня.
Президент Володимир Зеленський зауважив, що Путін створив фейкову «тишу» для параду 9 травня, адже російські війська не припинили атакувати на фронті та продовжують бити по прикордонню України.
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Суспільство6 днів ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика4 дні ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика4 дні ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Політика5 днів ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України
-
Суспільство4 дні ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Україна4 дні ago
про що розповідають українські військові після російського полону
-
Усі новини6 днів ago
вид на поселення з висоти пташиного польоту вразив людей (фото)