Війна
Кришечки на реанімобіль: «Місто майбутнього» із сортованим пластиком та без росії

Щодня українці дивують один одного, а інколи і весь світ своїми зборами на потреби військових. Крім валюти, яку тримають щонайменше одесити на купівлю чи то росії, чи то іншої планети, залишилися ще цікаві варіанти допомоги. Наприклад, збір пластику. Завдяки проєкту громадської організації «Місто майбутнього» 11 тонн кришечок перетворилися на реанімобіль для 67 ОМБр, яка знаходиться у напрямку Бахмута. Про користь вторсировини, екологічні ініціативи та цей автомобіль для хлопців у гарячій точці для «Дайджесту Одеси» розповів координатор проєкту Владислав Михайленко — PhD в галузі екології, асистент кафедри екології та охорони довкілля Одеського державного екологічного університету, член ради молодих вчених при Одеській обласній адміністрації.
Як з кришечок з’явилась машина?
Збір розпочали 9 місяців тому. За цей час всією країною зібрали 11 тонн пластику, який передали на утилізацію. Так маленькі різноколірні шматочки пластику стали реальними грошима за які і придбали реанімобіль. Одеса зібрала близько двох з половиною тонн, майже стільки ж передали тернополяни, а інша частина надіслана партнером Новою поштою з різних регіонів України.
Владислав Михайленко: Близько 800 кілограмів зібрало невеличке місто Южне. Вони цікаво організувались, влаштували конкурс: діти збирали кришечки на спортивних майданчиках та вулиці, мили їх, а ті, хто зібрав найбільше — отримали подарунки.
Щоб зациклити економіку країни, ми вирішили реалізовувати пластик українському споживачу — одеській компанії «Вторма». Наші волонтерки сортували кришечки за кольорами, тому що загальний потік пластику коштує 5 гривень, а відсортований — зростає до 14 гривень за кілограм.
Як зазначив керівник проєкту Володимир Савченко, під час брифінгу у Media Center Ukraine — Odesa, кришечками вдалось зібрати орієнтовно 3 500 доларів, а реанімобіль коштує близько 5. На отримання повної суми потрібно б було витратити ще кілька місяців, але напрямок надто тяжкий і це авто потрібне ще на вчора. Тому потребу у грошах закрили зборами у ГО «Спільна мета».
Автомобіль у базовій комплектації має ліжко, сидіння для перевезення медичної бригади та милиці різних типів. Також Одеська обласна військова адміністрація надала всі необхідні ін’єкційні препарати та розхідні матеріали у значній кількості.
Пластик пластику — різниця!
Продукція з пластику є у всіх і використовується всіма. Але не все можна зібрати з користю.
«Цей проєкт важливий, тому що показує західним партнерам, що українці свідома нація. У будь-якій частині Європи сортування сміття — стандарт, як правильне паркування і таке ж порушення, як підвищення швидкості. Це сировина, яка знаходиться навколо нас, а ми її викидаємо. Якби вся Україна не викидала, а сортувала, то ми б такі автомобілі купували щодня», — розповів Володимир Савченко.
Владислав Михайленко: Кришечки — це найзручніший вид пластику для збору. Вони завжди чисті, маленькі і мають вагомий фінансовий еквівалент. Наприклад, пляшки, треба спресовувати, мити, а при цьому вони мають маленьку вагу і меншу фінансову цінність. Тому збирати їх важко, у нас уже був досвід.
Серед наших проєктів є «Пластик відновлює життя». Якщо долучиться багато людей — зібрані гроші, використають на розвиток інфраструктури міст, зруйнованих під час війни. Є ідеї стосовно використання пластику у асфальтових сумішах, малюванні розміток, створенні дорожніх стовпчиків. Загалом, якщо знайдемо партнерів, зможемо виробляти якісь конкретні речі. Якщо ні — будемо переводити у грошовий еквівалент.
Яке воно «Місто майбутнього»?
Ми наразі так багато говоримо про майбутнє, але це не кліше, а новорічне бажання, ціль, бажання, стимул, кнопка play на відео… Громадська організація провокує розвиток екологічних ініціатив і кажуть, що одесити досить активні. Проєкт існує з 2015 року і за цей час має кілька напрямків для свідомих містян.
Владислав Михайленко: «Спільна мета» ініціювала «Місто майбутнього», як екологічну ініціативу. Зараз ми є самостійною організацією зі своїми напрямами: «Екомаршрут», «Екотаксі», «Пластик рятує життя» та збір консервних банок на виготовлення окопних свічок. Інколи проводимо й еко-освітні заходи. До воєнного стану «Екомаршрут» працював раз на місяць, із вторгненням призупинились, а коли стало більш-менш безпечно, розпочали «Екотаксі». У цьому разі люди вказують час та адресу, ми приїжджаємо та забираємо у них вторинну сировину, за донат на розвиток проєкту. Пізніше стали робити маршрути на 4 локації, зазначаючи конкретну годину та точку у місці для збору.
Найактивніші регіони по місту: 5-а станція Великого Фонтану, Таврія Вузівський, район проспекту Шевченко. Раніше більшими були збори на Соборній площі та у парку імені Тараса Шевченко.
Серед ініціатив гарний результат отримали при виготовлені окопних свічок: ми зробили та передали близько 30 тисяч для ЗСУ. У зборах бляшанок, парафіну та картону допомагають 4 міські кафе — партнери. Тут важлива як публічна активність, так донати та інші корисні речі. На 1 свічку йде десь 500 грам, якщо вона велика. А кілограм парафіну коштує 120 гривень.
Серед наших волонтерів є люди і поважного віку, найстаршій — 84 роки. Частина приїхала через активні воєнні дії. Тут вони знайшли користь, психологічну реабілітацію, друзів, можливість відновити своє життя.
«Дайджест Одеси» поспілкувався з волонтерами різних осередків громадської організації «Спільна мета». Про Одесу розповів юрист Артем Каспарян, а з Києва долучилась режисерка Єлизавета Сміт. Читайте про про обіди, авто, медикаменти, кіно та активне волонтерство.

Війна
Сирський на Донеччині нагородив морпіхів почесними відзнаками

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський у рамках робочого візиту на Донеччину вручив найкращим воїнам-морпіхам почесні відзнаки.
Про це головнокомандувач ЗСУ повідомив у Фейсбуці, передає Укрінформ.
«У День Військово-Морських сил Збройних сил України знову побував на Донеччині. Цього разу нагода приємна – нагородження військовослужбовців 36 та 38 окремих бригад морської піхоти ВМС ЗСУ», – зазначив Сирський.
Він наголосив, що воїни-морпіхи бригад імені контр-адмірала Михайла Білинського та гетьмана Петра Сагайдачного – серед найкращих підрозділів на своїх напрямках, адже упродовж тривалого часу вони стійко утримують оборонні рубежі, результативно контратакують та знищують ворога.
Сирський вручив морським піхотинцям почесні відзнаки Головнокомандувача ЗСУ – Хрест хоробрих, Сталевий, Золотий і Срібний хрести, хрест “Військова честь”.
«Матроси й солдати, сержанти, офіцери – від стрільців до начальників розвідки й артилерії. Ми пишаємося морською піхотою ВМС ЗС України, яка є справжньою елітою українського війська», – наголосив головнокомандувач ЗСУ.
За його словами, «Штормові берети» відбивають натиск противника на найскладніших ділянках фронту та є справжніми зразками сили духу і волі до перемоги.
Як повідомляв Укрінформ, у День Військово-Морських сил України Президент Володимир Зеленський зустрівся з військовослужбовцями ВМС та вручив державні нагороди найкращим із них. Також він подякував бойовим бригадам, які несуть службу на різних ділянках фронту, за сумлінну роботу.
6 липня в Україні відзначають День Військово-Морських сил ЗСУ. Його з 2015 року відзначають у першу неділю липня згідно з указом Президента України від 12 червня 2015 року.
Фото: Головнокомандувач ЗСУ
Війна
Росіяни перекидають живу силу із Запорізького напрямку в Ростовську область

Зафіксоване велике перекидання вантажівок з живою силою ворога з Запорізького напрямку через тимчасово захоплений Маріуполь в Ростовську область.
Як передає Укрінформ, про це у Телеграмі повідомив керівник Центру вивчення окупації, колишній радник мера Маріуполя Петро Андрющенко та опублікував відповідне відео і фото.
«Велике перекидання вантажівок з живою силою з Запорізького напряму через Маріуполь в Таганрог/Ростов. Понад 20 вантажівок в колоні з Росгвардією та автобусами (ГАЗелі)», – зазначив Андрющенко.
Він поінформував, що «наші довели до Таганрога, судячи з маршруту рухались на залізницю».
«З урахуванням покращенням нашого положення та погіршення ситуації на півночі для них – підкріплення на Суми?», – припустив Андрющенко.
За його словами, за складом – збірна солянка, включаючи підрозділ кавказців.
Як повідомляв Укрінформ, у тимчасово захоплений армією РФ Маріуполь прибули понад 15 військових вантажівок з чеченцями, які мають переміститись у Запорізьку область.
Фото ілюстративне: RFE/RL
Війна
Атака Шахедів на Кременчук – ЗС РФ влучили в житловий будинок

Станом на цей момент звернень до екстрених служб щодо постраждалих або загиблих не надходило. Місцеві телеграм-канали пишуть про атаку на будівлю ТЦК в Кременчуці.
Російські окупанти зранку, 6 липня, запустили рій “Шахедів” в напрямку Кремменчука. В самому місті та районі пролунали вибухи. Зафіксована пожежа. Про це повідомив голова Полтавської обласної війської адміністрації Володимир Когут.
“Унаслідок ворожої атаки на Кременчуцький район виникла пожежа на території приватного домоволодіння. На місці події працюють усі відповідні служби. Станом на цей момент звернень до екстрених служб щодо постраждалих або загиблих не надходило”, — проінформував він.
Близько 9 ранку моніторингові канали повідомили про підліт до Кременчука щонайменше 6 ударних безпілотників.
Також телеграм-канали повідомляють, що один з БПЛА нібито влучив в будівлю ТЦК в Кременчуці, але офіційного підтвердження цієї інформації поки немає.
Нагадаємо, що уночі 6 липня ЗС РФ вчергове атакувала Україну ударними безпілотниками. Під ударом зокрема опинилася Київська область, де росіяни атакували звичайний мирний населений пункт.
Також повідомлялося, що під час нічної атаки “Шахедів” 6 липня росіяни також атакували Харків дронами. Внаслідок обстрілу у місті здійнялася пожежа, відомо про кілька “прильотів” та постраждалих, серед них — маленька дитина
-
Одеса1 тиждень ago
У липні запустять додатковий потяг з Вінниці до Одеси – Укрзалізниця
-
Війна1 тиждень ago
На фронті від початку доби сталися 69 зіткнень, третина з них
-
Війна1 тиждень ago
Зараз у ворога немає переправ через Оскіл
-
Війна1 тиждень ago
Дрони на оптоволокні несуть загрозу вглиб лінії фронту на 50 кілометрів
-
Політика1 тиждень ago
ВАКС призначив ₴120 мільйонів застави Чернишову
-
Події5 днів ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Відбудова1 тиждень ago
за рік банки профінансували проєктів майже на 25 мільярдів
-
Відбудова1 тиждень ago
Для відновлення України впродовж наступних 10 років потрібно близько $524 мільярдів