Connect with us

Жива міграція, паспортна навала, документи «поштою». Коментує керівниця Міграційної служби в Одеській області Олена Погребняк

На сайті управління у справах біженців ООН пишуть про понад 8 мільйонів українців, які виїхали, а уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець говорить про понад 14,5 мільйона громадян.

Published

on

Кордон став найвідвідуванішим місцем українців, тому безліч служб наразі займається математикою: ООН і наші міністерства рахують скільки ж виїхало, а демографи думають, яка ж кількість повернеться. На сайті управління у справах біженців ООН пишуть про понад 8 мільйонів українців, які виїхали, а уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець говорить про понад 14,5 мільйона громадян. Одні оформлюються та живуть на дві країни, інші не стають на облік за кордоном, бо не потребують допомоги, треті вже змінили кілька місць перебування. Українці в живій еміграції. 

Про хвилі виїзду та повернення; видачу закордонних паспортів, яка втричі більша за минулі роки; сервіси в Європі «Дайджесту Одеси» розповіла Олена Погребняк, керівниця Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Жива еміграція та перебування за кордоном після закінчення воєнного стану

Точно порахувати всіх біженців наразі ще ніхто не зміг. Наприклад, ООН фіксував лише першу країну прибуття. Можна було б зіставити числа українського та урядів інших країн, проте і це не буде правдою, адже люди перетинають кордони один за одним, або приїжджають на кілька днів до сім’ї, стоматолога чи задля отримання послуг, наприклад, оформлення документів. Тому що у приймальних країн теж є свої вимоги щодо офіційності перебування та паперового підтвердження, що ти людина. Тобто українські прикордонники пропустять біженця з українським паспортом, проте не кожна європейська держава прийме його. 

«Люди повертаються оформити документи, тому що вимагає країна перебування, або вони хочуть поїхати до іншої. Наприклад, частина біженців у Польщі, яка перенаселена, оформляє візи до Канади, що чекає з розкритими обіймами. А для країни Північної Америки потрібна віза, як і для Великобританії. За постановою Кабміну №170 ми безкоштовно продовжували термін дії закордонних паспортів на 5 років із дати закінчення, та вклеювали фото дітей у документи батьків. Але деякі країни це не влаштовує, щонайменше Англію. Вони вимагають чинний документ. Тому громадяни повертаються, оформляють документи тут, в посольствах/консульствах чи в Державному підприємстві «Документ», розповіла Олена Погребняк.

Також за її словами, хвилі виїзду пов’язані із воєнними подіями. Саме з Одеської області виїжджали після ракетних ударів по Сергіївці, пошкодження нафтопереробного заводу чи трагедії у Дніпрі. Проте і хвилі повернення фіксуються.

Насамперед бути біженцем не так класно, як може здаватись. Умови для українців за кордоном неоднакові і запропонована допомога покриває елементарні потреби, тому треба працювати. І коли говорять про дах над головою це не люксові номери у готелях, а досить часто притулки. Без грошей там, як і тут, складно. 

Після закінчення війни до України може повернутися більше ніж третина тих, хто виїхав через бойові дії за кордон, а решта залишиться у країнах тимчасового прихистку, спрогнозувала в інтерв’ю Радіо Свобода директорка Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. А з соціологічного опитування групи «Рейтинг» 23-26 грудня 2022 року відомо, що 11% з тих, хто виїхав, взагалі не планують повертатись в Україну. А війна ще не закінчилась, тому динаміка змінюватиметься. За міжнародним законодавством, люди зможуть перебувати у приймальній країні до півтора року вже й після завершення воєнних дій. 

«Є країни, які дуже зацікавлені у наших громадянах, наприклад Польща та Ірландія. Вони приймуть біженців, узаконять перебування і офіційно працевлаштують. Наші громадяни, які є працьовитими, не бояться роботи не за фахом, фізичного навантаження, вивчають мову, адаптуються матимуть право залишитись. Але ж для України це, на жаль, працездатне населення. Існує законна міграція, яка є природною, людина шукає де краще, і в цьому немає нічого поганого. Наприклад, громадяни Польщі працюють в Ісландії, Голландії, Німеччині, Великобританії. Виїжджають на рівень вище економічного стану своєї країни. Зацікавити громадян повернутись можна умовами: робочими місцями, економічною стабільністю, навчанням для дітей та безпекою», додала Олена.

Рекордна видача документів в Одеській області 

Протягом 2022 року в Одеській області видали 277 тисяч закордонних паспортів та 94 тисячі ID-карток, для порівняння у 2021 році 121 та 111 тисяч відповідно. Загалом, третина  ID-карток припадає на дітей, яким виповнилось 14 років, тому минулого року видача зменшилась, адже вони за кордоном.

За словами Олени Погребняк, близько 60% закордонних паспортів в Одеській області за минулий рік видані ВПО. Найбільша кількість з Миколаєва та Харкова, а у період з квітня по травень були переселенці з Київської, Чернігівської та Сумської областей. Міграційна служба у Миколаївській області взагалі не працювала по листопад 2022 року, а деякі з їхніх підрозділів були знищенні. Миколаївців приймали в управлінні Одеської області в конкретні дні та без черг. 

І все це мало результат: рекордну суму коштів перерахували в бюджет 129 мільйонів найбільше з усіх областей.

Влітку на поліграфкомбінаті, який знаходиться у Київській області виникла черга. Потужність треба було не лише відновити, а й збільшити в 2,5-3 рази. Ні обладнання, ні персонал цього зробити не міг. Але на сьогодні є повне дотримання протоколу і документи надходять точно за вказаний період. Як розібрались із чергою на друк, почались відключення електроенергії. Завдяки Начальнику Одеської ОВА Максиму Марченку та міському голові Геннадію Труханову отримали генератор, паливо та обслуговування. Тому на базі управління відкритий і Пункт Незламності. 

«У нас здебільшого жіночий колектив, тому 30% працівників протягом першого тижня від вторгнення, як вітром здуло. Деякі підрозділи, які складались з 3 працівників, виїхали повністю. Завдяки ротації та відрядженням вдалось їх не закривати. В Одесі з березня по вересень працювали 7 днів на тиждень з 08:00 до 20:00 та, підлаштовуючись під комендантську».

Вікна прийому в Одеській області та за кордоном

У положенні про Державну міграційну службу України зазначено, що всі документи, які засвідчують особу (громадянина та іноземця); набуття та припинення громадянства; місце реєстрації і ще великий перелік важливих паперів оформлюються та контролюються саме цим органом виконавчої влади. Тобто усі інші місця, де можна подати документи – додаткові вікна прийому і всі папери доходять до міграційної служби. Це не впливає на термін чи на вартість документа. Винятком є ДП «Документ» державне підприємство підвищеного сервісу вартість буде вищою за той же період оформлення. У цих центрах обслуговування жива черга, тому скорочується час саме на подання. 

«Ми дуже вдячні, адже в Одеській області навіть під час повномасштабної війни відкривались нові ЦНАПи. Саме на півдні області. Це дивує, адже потребує великих грошей: обладнання, приміщення, навчання працівників, заробітні плати. Але громади все це робили і сьогодні працює досить багато ЦНАПів в селах, не тільки в районних центрах – для нас це велика допомога», відзначила керівниця управління.

Перевантажені людьми були підрозділи Ізмаїлу та Рені, адже вони прикордонні. Громадяни приїжджали з Румунії одним днем, подаючи документи. Як результат, приймали кількість громадян на рівні Одеського районного підрозділу.

У посольствах/консульствах за кордоном здійснюється прийом громадян, але це не великі сервісні центри, які можуть прийняти усіх громадян. Наприклад, щоб прийняти українських біженців в Польщі, формується черга у кілька років. Тому ДП «Документ» розгорнули свої офіси і в інших країнах. На початку це були мобільні бригади тобто автобуси з потрібним обладнанням. Зараз у Варшаві є повноцінний офіс у приміщенні. 

Підрозділи «Паспортного сервісу» вже доступні у чотирьох містах Польщі (Варшава, Краків, Гданськ, Вроцлав), у Туреччині (Стамбул), Словаччині (Братислава) та Чехії (Прага). Там українці можуть отримати такі послуги: 

  • оформлення ID-картки чи закордонного паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого);
  • обмін ID-картки чи закордонного паспорта (у зв’язку з закінченням строку дії, зміною інформації, непридатністю до використання);
  • обмін паспорта зразка 1994 року на ID-картку (за бажанням чи у разі непридатності);
  • одночасне оформлення закордонного паспорта та ID-картки;
  • обмін посвідчення водія.

Зараз вже є можливість відправляти паспорти за кордон. Документ, який знаходиться в підрозділах міграційної служби на території України, на запит громадянина через посольство/консульство, пришлють до цього органу. Людина сплачує пересилку.

«Це зручно, бо у нас багато паспортів, які оформили та не забрали. Громадяни або поїхали раніше, або перетнули кордон по громадянському паспорту. Проте нам на гарячу лінію дзвонять щодо надсилання на конкретну адресу це неможливо».

Чоловіки призовного віку за кордоном

Питання мобілізації стосується і тих громадян, які встигли або змогли виїхати за кордон. Велика кількість чоловік має дозвіл на виїзд проте це не є підставою для звільнення від військової служби.

Зазначимо, що ВПО потрібно ставати на військовий облік протягом 7 днів після зміни місця проживання. Про це також інформує і Урядовий портал на своїй сторінці. 05.01.2023 набув чинності новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яким унормовано, що посольства та консульства України мають право вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку; повідомляти ТЦК та СП про постановку або зняття з військового обліку громадян. Тож тепер громадяни України зобов’язані ставити на військовий облік в закордонних дипломатичних установах України. Тобто у посольствах і консульствах. У разі втрати своїх документів, або, щоб отримати паспорт, який знаходиться в підрозділі міграційної служби звернутись до установи доведеться. 

Водночас є ті, хто приїжджає та повертається в Україну, маючи всі підстави цього уникнути. Пані Олена розповіла, як з Аргентини приїхали двоє хлопців Тарас та Назар: «Це два брати, яким близько 30 років. В Аргентині вони проживають десь 15 років, їхні батьки їхали туди на ПМЖ. Вони розмовляють з акцентом, як у Ульяни Супрун, але українською. Мають там родини з етнічними українками, але покинули роботу і сім’ї, щоб воювати. Приїжджали навіть не громадяни України, а Грузії з посвідками на проживання. Запам’ятався чоловік, який займався безпекою судів та кораблів біля Сомалі. Він допрацював контракт, а зараз очолює один із батальйонів грузинської розвідки. Такі ситуації є».

Нагадаємо, що документи, строк дії яких закінчився або вони підлягають обміну після 24 лютого 2022 року, є чинними на період воєнного стану.

Continue Reading
Click to comment

Усі новини

Кому зі знаків Зодіаку пощастить 19-20 квітня 2025 року — відповідь астролога

Published

on



Астрологи назвали три знаки Зодіаку, які цими вихідними — 19-20 квітня — відчують позитивні емоції і отримають масу приємних вражень від цього вікенду.

Астрологиня Марія Кузьменко розповіла, кому зі знаків Зодіаку пощастить на цих вихідних — 19-20 квітня 2025 року.

Овен

Для Овнів ці вихідні будуть насиченими і сповненими можливостей для особистого і професійного зростання. Удача буде на вашому боці у справах, пов’язаних із кар’єрою. Ваші лідерські якості та енергія допоможуть вам привернути увагу керівників або колег. Це чудовий час для того, щоб просувати свої ідеї та починання, особливо у сфері роботи або навчання. Можливо, ви отримаєте визнання за виконану роботу, що додасть вам впевненості та натхнення.

Телець

Вихідні для Тельців будуть вдалими з точки зору особистих стосунків і фінансів. У ці дні ви відчуєте, як ваша стабільність і практичність починають приносити плоди. Можливо, саме зараз ви знайдете час для того, щоб зміцнити свої зв’язки з партнером або близькими людьми. Для Тельців, хто в пошуку кохання, є шанс зустріти людину, з якою ви зможете побудувати довгострокові стосунки.

Водолій

Водолії цими вихідними можуть розраховувати на удачу у сфері творчості, освіти та спілкування. Ці дні ідеально підходять для того, щоб зайнятися чимось новим, чому ви давно хотіли присвятити час. Це можуть бути курси, тренінги або самопізнання, яке приноситиме вам радість і задоволення. У професійній сфері можливий прояв нестандартних рішень та ідей, які виділять вас серед інших і отримають визнання. Також вихідні ідеально підходять для спілкування з друзями та людьми, які поділяють ваші інтереси.

Також Фокус писав любовний гороскоп для всіх знаків Зодіаку на тиждень з 14 по 20 квітня 2025 року



Джерело

Continue Reading

Події

Будь-яка вибухова хвиля може зруйнувати мозаїки XI століття у Софійському соборі

Published

on



У світовій практиці не існує засобів, які на 100% могли б захистити Софію Київську від воєнних дій.

Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Вадим Кириленко.

«Це унікальна пам’ятка XI століття. Тут збереглися понад 240 квадратних метрів мозаїк і понад 3000 квадратних метрів фресок. Будь-яка вибухова хвиля – навіть без прямого влучання – може завдати непоправної шкоди», – зазначив Кириленко.

За його словами, в сучасному світі не існує повністю надійного способу захистити такі пам’ятки від загроз війни. «Ми запросили кращих науковців – українських і закордонних – щоб знайти ефективні засоби захисту. Але на практиці навіть захисні екрани можуть створити ризики: вони занадто важкі, порушують мікроклімат і можуть спричинити осідання ґрунтів», – пояснив він.

Як нагадав заступник директора Національного заповідника «Софія Київська», під час повномасштабної війни заповідник також став гуманітарним хабом. Завдяки співпраці з німецькими партнерами через Софію Київську вже передано допомогу понад 600 музеям та заповідникам України. «Ми надали пакувальні матеріали, генератори, ящики для евакуації», – додав Кириленко.

Він також згадав про символічні події: за 40 днів до початку повномасштабного вторгнення з Софії впав хрест. Його відновлення збіглося з днем визволення Херсона. «Ми просто робили свою роботу, але для багатьох це стало символом», – сказав Кириленко.

«Софія – це надбання всього людства. Саме тому ми постійно інформуємо міжнародну спільноту, запрошуємо журналістів і пояснюємо: її знищення не можна допустити», – підсумував заступник директора Національного заповідника.

Читайте також: У заповіднику «Софія Київська» створили цифровий архів документів

Як повідомлялося, у п’ятницю, 18 квітня, світ вшановує Міжнародний день пам’яток і визначних місць, який покликаний нагадати про важливість збереження культурної спадщини. Для України в умовах війни це не лише символічна дата, а щоденна реальність боротьби за власну історію.

Софія Київська – одна з найцінніших пам’яток України, включена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У складі заповідника «Софія Київська» – понад 20 пам’яток XI–XVIII ст. Серед них – Андріївська церква, Золоті ворота, Кирилівська церква. Частина об’єктів, зокрема Судацька фортеця, залишаються на тимчасово окупованих територіях.



Джерело

Continue Reading

Відбудова

У Піддубному на Донеччині відновили газопостачання після обстрілу

Published

on



У селі Піддубне Донецької області фахівці відновили газопостачання після ворожого обстрілу; ремонт системи відбувався за кошти, сплачені абонентами за розподіл газу.

Про це повідомило АТ «Донецькоблгаз» у Фейсбуці, передає Укрінформ.

«Газопостачання у Піддубному відновлено<…> Ремонтна бригада зі Слов’янського УГГ провела аварійно-відновлювальні роботи, заваривши наявні отвори від ворожої атаки. Вдалося повністю відновити газопостачання для всіх мешканців вцілілих будинків», – ідеться у повідомленні.

У Донецькоблгазі нагадали, що газові мережі у населеному пункті Піддубне були пошкоджені внаслідок ворожого обстрілу цього тижня, без газу залишалися майже 150 будинків.

За словами голови правління компанії Вадима Батія, фахівці зі Слов’янська вже не вперше працюють у Піддубному.

«Цього разу ми особливо поспішали – хотіли повернути тепло і комфорт до осель напередодні Великодня», – заявив Батій та подякував колегам за витримку та професіоналізм.

У Донецькоблгазі також подякували тим мешканцям міста, хто в ці важкі для всіх часи продовжує сплачувати комунальні рахунки та підтримувати діяльність критичної інфраструктури.

Читайте також: Росіяни за добу вбили трьох цивільних на Донеччині, ще шістьох – поранили

Як повідомлялося, Донеччина перебуває під постійними обстрілами російських військ, майже щодня армія РФ вбиває та травмує цивільних жителів, руйнує будинки, підприємства, енергетичні, газові та інші інфраструктурні об’єкти. Донецька область має найбільшу протяжність лінії фронту – близько 300 км.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.