Політика
Прем’єр-міністр Грузії закликав Зеленського не втручатися в справи його країни

13 березня прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі звинуватив президента України Володимира Зеленського у втручанні в політичну ситуацію в його країні, коментуючи протести там минулого тижня, що викликало гнівну відповідь Києва. Про це повідомляє Reuters.

Під час протестів проти закону про «іноземних агентів», який, на думку критиків, сигналізував про авторитарну зміну в Грузії, Зеленський подякував протестувальникам за розмахування українськими прапорами, сказавши, що це вияв поваги, і побажав грузинам «демократичного успіху».
Це прокоментував речник МЗС України Олег Ніколенко. “Майже дослівно повторюючи тези російської пропаганди, представники грузинської влади звинуватили Україну в підготовці державного перевороту в Грузії, втягуванні її у війну з Росією, надсиланні сил для розпалювання громадянської війни”, – зазначив він.
“Ми категорично відкидаємо подібні інсинуації, які не мають нічого спільного з реальністю. Не там шукає ворога грузинська влада”, – заявив Ніколенко.
Нагадаємо, що 7 березня парламент Грузії у прискореному режимі затвердив у першому читанні законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”. За це проголосували 76 депутатів, проти – 13. Проєкт закону внесли представники руху “Сила народу”, підтримали члени правлячої партії “Грузинська мрія”. Внаслідок цього розпочалась акція протесту, біля будівлі відбулися сутички між поліцією та учасниками. Протистояння почалося після того, як лідери закликали учасників акції переміститися до всіх трьох входів будівлі парламенту.
Зазначено, що грузинський парламент у п’ятницю, 10 березня, відхилив законопроект, який, за словами опонентів, був натхненний російським законом 2012 року, що широко використовувався для придушення інакомислення протягом останнього десятиліття і загрожував прагненню Грузії налагодити тісніші зв’язки з Європою.
Політика
Качка обговорив з експертами шляхи збереження антикорупційної системи для просування до ЄС

Віцепремʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Тарас Качка обговорив ситуацію щодо НАБУ та САП із представниками експертного середовища, що опікуються питаннями верховенства права.
Про це повідомляє Урядовий портал, передає Укрінформ.
«Урядовець підкреслив вагомість зроблених кроків у сфері верховенства права за останнє десятиріччя. В цьому контексті він наголосив на важливості подальшої спільної роботи органів державної влади та громадськості з пошуку шляхів для збереження повної функціональності правоохоронної та антикорупційної систем, а також з відкриття переговорних кластерів, імплементації Дорожніх карт трансформацій на шляху до ЄС та забезпечення прозорості усіх процесі», – поінформували у Кабміні.
Сторони погодили необхідність подальшої координації та комунікації для напрацювання рішень, що дозволять зміцнити роботу антикорупційної інфраструктури й запобігти потенційним загрозам.
Участь у зустрічі взяли експерти громадських організацій Центр демократії та верховенства права, Фундація DEJURE, Громадянська мережа ОПОРА, ГО «Адвокат майбутнього», Центр політико-правових реформ, Центр прав людини ZMINA, Уĸраїнсьĸа правова ĸонсультативна група, Коаліція РПР, Лабораторія законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, Антикорупційний штаб, Easy Business.
Ці організації входять до робочих груп із підготовки переговорних позицій України за Розділом 23 «Верховенство права та основоположні права та свободи».
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 22 липня ухвалила закон про зменшення повноважень НАБУ та САП, який того ж дня був підписаний Президентом.
Представники Єврокомісії та Європарламенту висловили стурбованість щодо обмеження незалежності НАБУ і САП.
Народні депутати ініціювали збір підписів та підготовку подання до Конституційного Суду щодо закону про звуження повноважень НАБУ та САП.
Сьогодні, 23 липня, в Офісі Президента відбулася зустріч глави держави з з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів.
Фото ілюстративне
Політика
Реформа антикорупційних органів України ставить під загрозу вступ до Євросоюзу

Суперечливий крок Президента України Володимира Зеленського щодо взяття під контроль антикорупційних органів країни ставить під загрозу європейське фінансування та шлях Києва до вступу в ЄС.
Про це Financial Times сказали високопоставлені європейські чиновники, передає Укрінформ.
«У вівторок Зеленський підписав закон, який передає генеральному прокурору, якого він призначив, контроль над двома незалежними антикорупційними організаціями – НАБУ і САП. Цей крок, який, за словами президента, мав на меті викоренити російських шпигунів, викликав осуд з боку ЄС та членів G7», – пише видання.
Комісар ЄС з економічних питань Валдіс Домбровскіс, який курує фінансову допомогу Україні, заявив Financial Times, що ці два органи «мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості».
«Наша поточна фінансова допомога Україні залежить від прозорості, судових реформ та демократичних урядів. Те саме стосується шляху України до вступу в ЄС, який також вимагатиме потужної спроможності боротися з корупцією», – сказав він.
Президент Франції Еммануель Макрон і президент Європейської ради Антоніу Кошта цього тижня провели переговори із Зеленським, щоб закликати його переглянути реформу, повідомили FT джерела, обізнані з ходом переговорів.
Корупція та незалежність судової влади вже давно є двома найбільшими проблемами Брюсселя щодо кандидатури України на вступ до блоку, який є найбільшим фінансовим донором країни, пише видання. Україна отримала статус кандидата в члени ЄС у 2022 році, але не може просунутися на шляху до членства через опір Угорщини, найбільш дружньої до Росії країни-члена ЄС, яка неодноразово накладала вето на будь-який прогрес у її офіційному вступі.
На нещодавній зустрічі 27 лідерів ЄС усі, крім Віктора Орбана з Угорщини, високо оцінили «значний прогрес», досягнутий Києвом у реформах, пов’язаних з вступом до ЄС. Вони запросили Україну зробити «наступні кроки» в процесі вступу, що передбачатиме переговори про «фундаментальні» цінності ЄС, включаючи демократичні стримувальні механізми, фінансовий контроль та інші антикорупційні вимоги. Метою було досягти прогресу, попри вето Угорщини, сподіваючись, що коли Будапешт поступиться, Україна просунеться далі на шляху інтеграції до ЄС.
Але нещодавній крок Києва підірвав ці зусилля, заявили чиновники ЄС.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 22 липня ухвалила закон про зменшення повноважень НАБУ та САП.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп заявив, що антикорупційні інституції України є життєво важливими для продовження реформ і прогресу на шляху до членства в Європейському Союзі.
Політика
Зеленський затвердив склад делегації для переговорів у Стамбулі

Делегацію України на переговорах у Туреччині очолить секретар РНБО Рустем Умєров, також до її складу увійдуть представники Збройних Сил, МЗС та розвідки.
Відповідний указ №539/2025 оприлюднено на сайті глави держави, передає Укрінформ.
В указі вказується, що очолить делегацію секретар РНБО Рустем Умєров. Також до її складу увійдуть радник керівника Офісу Президента Олександр Бевз, заступник начальника штабу Командування Військово-Морських сил Збройних сил Олександр Дьяков, перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Юрій Кавбаса, перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки Олег Луговський, заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил Євгеній Острянський, заступник голови СБУ Олександр Поклад, заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький та інші.
Указом також визначені повноваження делегації. Зокрема, вказується, що главі делегації дозволяється «затвердити Директиви делегації України для участі в переговорному процесі з міжнародними партнерами України, а також із представниками Російської Федерації щодо досягнення справедливого і сталого миру (додаються, таємно)».
Як повідомляв Укрінформ, 16 травня відбувся перших раунд переговорів у Стамбулі, де російську делегацію очолював помічник глави Кремля Володимира Путіна Володимир Мединський, що підкреслює низький рівень російського представництва. Українську делегацію очолив міністр оборони Рустем Умєров. За результатом переговорів була досягнута домовленість, зокрема, про обмін полоненими у форматі «1000 на 1000».
2 червня у Стамбулі пройшов другий раунд переговорів між делегаціями України та РФ, під час якого вдалося домовитися про обмін військовополоненими двох категорій – поранених і важкопоранених, а також молодих воїнів віком до 25 років – у форматі «всіх на всіх». Крім того, у Стамбулі узгоджено питання обміну тілами полеглих військових.
Черговий раунд перемовин української та російської делегацій запланований на вечір 23 липня у палаці Чираган у Стамбулі, де проходила попередня зустріч. Очікується, що зустріч почнеться близько 7-ї години вечора.
Фото: ОП
-
Усі новини1 тиждень ago
як виглядає знаменита локація влітку в 30-градусну спеку — відео
-
Одеса1 тиждень ago
Масштабне відключення води в Одесі – які адреси відключень та коли відновлять постачання (від Інфоксводоканалу)
-
Суспільство1 тиждень ago
Волонтери теж люди: в Одесі запускають ретрити для тих, хто вигорів Анонси
-
Усі новини1 тиждень ago
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося (фото)
-
Війна1 тиждень ago
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
-
Політика1 тиждень ago
Після схвалення 18-го пакету євросанкцій проти РФ Литва обіцяє ініціювати наступний
-
Усі новини1 тиждень ago
як Skybrator видобуває енергію завдяки вібрації (відео)
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський зустрівся з прем’єркою Латвії