Україна
Саботаж «Зернової ініціативи» продовжується: до портів прибуває менше балкерів
У лютому на вхід до портів Великої Одеси під завантаження української агропродукцією Спільним координаційним центром у Стамбулі було проінспектовано тільки 71 судно. Це на 17 суден менше, ніж у січні, повідомляє Міністерство інфраструктури України.
Негативна динаміка є наслідком системного саботажу з боку росії, яка направлена на гальмування інспекції суден в територіальних водах Туреччини. Всі сторони СКЦ, в тому числі рф, узгоджують проведення від 9 до 12 інспекцій на добу. Однак, російські інспектори без пояснення причин виконують не більше 6. Після цього російські інспектори припиняють роботи, унеможливлюючи роботу інспекторів Туреччини ООН та України.
Російська сторона системно зупиняє інспектування після 15:30, хоча офіційний робочий день інспекторів триває протягом світлового дня. Всупереч процедурам СКЦ, вимагають перевірки суднових документів, які не мають жодного стосунку до предмету самої перевірки. Таким чином рф затягує тривалість інспекції судна.
В лютому проведено лише 149 інспекцій (в січні – 173) при запланованих 296. Тенденція зберігається і в березні, коли йдуть перемовини щодо пролонгації дії «Зернової ініціативи».
Наразі є стабільна черга суден (від 120 до 140 суден), а українські порти стикаються з проблемою дефіциту нового флоту під завантаження. Сьогодні 86 суден, які прямують під завантаження, очікують інспекцію в територіальних водах Туреччини.
Нагадаємо, з 1 серпня 2022 з портів Великої Одеси 814 суден експортували 24,4 мільйона тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки. У зв’язку з дефіцитом нового флоту та чергою в територіальних водах Туреччини експорт агропродукції «зерновим коридором» не перевищує 3,4 мільйона тонн на місяць, це при спроможності давати світу 6 мільйонів тонн продукції українських аграріїв.
Україна
У 2024 році учні отримають нові підручники про сучасну війну, – міністр освіти Лісовий
В наступному навчальному році школярі вивчатимуть історію України на новий манер: дітям видадуть підручники про сучасну війну.
Про це в ефірі телемарафону “Єдині новини” вчора, 20 вересня, заявив міністр освіти Оксен Лісовий.
Лісовий повідомив, що незабаром українські вчителі отримають методичні матеріали про те, як висвітлювати війну. Так, педагоги правильно пояснюватимуть дітям різних вікових категорій ті чи інші історичні події.
Найважливішою тезою міністра освіти Лісового стала інформація про те, що з наступного року діти отримуватимуть більш актуальні підручники з історії, в яких буде додано параграфи про сучасну війну з росією. Тобто до старих підручників буде додано нові розділи.
Також Лісовий повідомив, що у Міністерстві планується переглянути підхід до викладання історії у закладах освіти України.
“На нашу думку, викладання має йти за іншими принципами: наративне викладання, осмислене сприйняття, спонукати до осмислення історичних подій”, – зазначив Оксен Лісовий в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Україна
У Британії українські студенти вчаться очищувати ґрунт від наслідків війни
У Великій Британії українські студенти вивчають, як покращити якість ґрунту, забрудненого наслідками бойових дій.
Про це пише BBC, передає Бабель.
Існує ризик, що вибухові речовини від ракет, бомб і снарядів забруднюють ґрунт і можуть мати довготривалий вплив на землю.
У Королівському сільськогосподарському коледжі Сайренсестера студенти аналізують зразки ґрунту за допомогою спецобладнання для пошуку важких металів та інших забруднювачів.
За словами професора Марка Хортона, уже виявили кілька шкідливих металів. Така ситуація може вплинути на якість культур, що ростуть на забруднених полях, і псувати світові запаси їжі.
Ще одна проблема для українських сільськогосподарських земель — міни. За оцінками програми розвитку ООН, роботи з розмінування території України коштуватимуть $35,7 мільйона. За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, майже 174 тисячі квадратних кілометрів України всіяні вибухонебезпечними предметами, а заміновані родючі землі країни могли б прогодувати 80 мільйонів людей в усьому світі.
Україна
Діти ВПО будуть першочергово зараховані до шкіл
Діти внутрішньо переміщених осіб матимуть право на першочергове зарахування до шкіл, у тому числі до 1 класу.
Відповідна норма внесена до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів, оприлюдненого МОН для громадського обговорення.
Зокрема, діти внутрішньо переміщених осіб, які йдуть до першого класу, матимуть право на першочергове зарахування за місцем перебування.
Також право на першочергове зарахування без проведення конкурсу протягом року діти ВПО матимуть при поверненні до своїх шкіл, у яких вони навчалися до переїзду.