Війна
Сьогодні в Україні День морської піхоти
Сьогодні, 23 травня, Україна відзначає День морської піхоти — в цей день у 1918 році гетьман Павло Скоропадський видав указ по Морському відомству Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби, зазначає NV.
З перших днів російського вторгнення українські морські піхотинці залучені до бойових завдань на найскладніших ділянках оборони України, переважно у південних областях.
Варто згадати одеську 35 окрему бригаду морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського її військовослужбовців. Морські піхотинці одеської бригади нагороджені високими державними нагородами, у тому числі “Герой України”.
У вересні минулого року Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа вручив морським піхотинцям почесні нагрудні знаки від Головнокомандувача ЗСУ та Міністра оборони України.
“За ці чотири роки ви двічі успішно виконували завдання в районі проведення операції Об’єднаних Сил. І ось тепер, вже на півдні України ви продовжуєте звільняти наші землі від російських окупантів. Я дуже пишаюсь тим, що у складі ВМС є така бригада…У нас попереду ще багато роботи: попереду Херсон, пізніше Сімферополь та Севастополь”, — сказав Олексій Неїжпапа.
А 36-а окрема бригада морської піхоти ЗСУ імені контр-адмірала Михайла Білинського героїчно обороняла Маріуполь, згодом витримуючи разом з іншими українськими підрозділами облогу Азовсталі.
Ще на початку квітня 2022 року Генштаб ЗСУ присвятив окрему заяву морпіхам, які на той момент вже 45 діб тримали оборону Маріуполя, хоча «більшість військових підручників кажуть, що підрозділ, який обороняється в повному оточенні, може витримати в сучасному бою не більше тижня». Морпіхи разом із бійцями полку Азов, прикордонниками та іншими побратимами захищали Азовсталь до 20 травня 2022 року.
Кожного дня, на полі бою, українська морська піхота доводить, що вона є потужною силою, яка знищує ворога, звільняє українські землі, виконує найскладніші завдання у найскладніших умовах.
Війна
Росіяни атакують Зміїний з метою терору морських шляхів, — Гуменюк
Останніми днями почастішали атаки росіян на острів Зміїний. Удари керованими авіабомбами провокують небезпеку для пересування суден акваторією Чорного моря.
«Вони намагаються бомбити саме навігаційні шляхи. Тому що сам острів географічно і ландшафтно міцна скеля. Розбомбити його не так просто, якщо розраховувати, що там щось хотілось б розмістити. Біля самих газовидобувних платформ їм немає що робити. Їм підходу до вишок Бойка немає. Тому вони просто тероризують морські транспортні шляхи», — розповіла речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк в етері телемарофону.
За її словами, росіяни скидають керовані авіабомби для того, щоб привести в дію морські міни, яких ще доволі багато в морі, і щоб ускладнити навігаційний шлях.
Речниця також підкреслила, що останніми днями працює тимчасовий коридор.
«Нам довіряють судновласники і йдуть на те, щоб судна йшли тим коридором, який ми запропонували. Безпековий компонент нами дотримується, ми повністю забезпечуємо безпеку для суден», — зазначила Наталія Гуменюк.
Війна
В Україні вже працює Е-реєстр військовозобов’язаних
Єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже функціонує та постійно наповнюється інформацією. Про це в коментарі Еспресо повідомив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
За його словами, Мінцифри очікує бачення нової команди Міністерства оборони України.
«Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту — ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації», — розповів Федоров.
Федоров зазначив, що електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже наповнений на понад 90%. Однак, є питання сервісів на базі Оберігу та якими вони будуть.
Нагадаємо, 18 вересня до Верховної Ради було подано законопроєкт №10062 про створення електронного реєстру військовозобов’язаних.
Законопроєкт передбачає передачу Міністерству оборони даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах.
Війна
ЗСУ отримали гвинтокрил, який намагалися приховати екскерівники запорізького підприємства
Співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) передали ЗСУ раніше арештований гвинтокрил Мі-2, який намагалися приховати колишні керівники «Мотор Січі».
Як повідомили у пресгрупі ДБР, арешт гелікоптера Мі-2 стався у червні 2023 року у межах розслідування кримінального провадження щодо перешкоджання законній діяльності ЗСУ та пособництва державі-агресору. Під час розслідування з’ясувалось, що у травні 2022 року гелікоптер, за вказівкою колишнього керівництва «Мотор Січ» перегнали спочатку в одну з європейських країн, а потім на Близький Схід. Все це робилось з метою перешкодити його передачі ЗСУ. Наразі повітряне судно вже повернули в Україну й відтепер вертоліт буде виконувати завдання в одній з бойових частин ЗСУ.
Нагадаємо, у розпал великої війни колишній посадовець, якого звинувачують у державній зраді, блокував передачу Мі-2 українським розвідникам. Давав вказівки розібрати гелікоптер на запчастини та приховати документи, які необхідні для експлуатації.
Щодо ймовірного вилучення Мі-2, українськими розвідниками доведено, що В’ячеслав Богуслаєв часто спілкувався з директором маркетингу та торгівлі АТ “Мотор Січ” та керівником дочірньої компанії цієї корпорації “Вертольоти МСБ” Павлом Касаєм.
Як вже писав «Форпост», 22 жовтня минулого року стало відомо, що СБУ затримала почесного президента компанії «Мотор Січ», екснардепа В’ячеслава Богуслаєва. Йому оголошено підозру в колаборації та пособництві державі агресору.