Суспільство
Вибач, Північ, тут Південь або мій одеський міф Анонси

– Якби я був на 40 років молодший, скажи, ти б за мене вийшла?
– Якби я була на 40 років старша, ти б одружився зі мною?
– А ти розумна!
Написати цей блог мене надихнув фільм “Партенопа” італійського режисера Паоло Соррентіно. Це стрічка насамперед про красу. Дія розгортається в Неаполі. Головна героїня — дівчина Партенопа, яка народилася у 1950 році й отримала ім’я, яке відсилає до давньогрецької міфології. Саме сирена Партенопа згадується у міфі про заснування Неаполя. Йдеться про “монументальну та глибоко романтичну історію життя однієї надзвичайної жінки”, – вказує синопсис. Для мене це стрічка про красу розкладання мого міста. Моя Одеса біля моря. Хто вона – сирена чи міф?
Нещодавно ми говорили про це з одеською мистецтвознавицею Мариною Авдєєвою.
Я: Слухай, ну ми схожі с цими італійцями. Море, повільний вайб, родинні зв’язки, матріархат, кічуха, корупція…
М: Я непогано знаю Неаполь і була сама майже у всіх локаціях. Те місце, куди приводить Партенопу король Неаполя – найбідніший та неоднозначний кластер проживання в Європі. Квартал знаходиться одразу за головним кафедральним собором в центрі. Там мережа катакомб, ціле місто. Це династії контрабандистів. А єпископ? Звірина інтуїція, чуйка мисливця. Неаполь та Одеса рідняться такими персонажами.
“Блохи та естетика – в Одесі все переплітається”, – каже одеський фотограф Олександр Якимчук, світлини якого порівнюють саме з Неаполем 50-х.
Блиск і злидні. Люблю за цим спостерігати. Обожнюю, як попиває каву в лютих одеських генделиках пані Людмила в білій шубці, яку знає весь наш район в спальному центрі. До речі, теж біля кафедрального собору.
Нещодавно я наткнулася на новини, як диригент з Лондону Едвард Гарднер виступав в одному з оперних театрів Неаполя. Напередодні там побилися двоє хористів. Диригент заявив, що хор складається з двох розсварених мафіозних сімей, які покалічили одна одну. Мер Неаполя назвав ці слова “серйозними та безпідставними звинуваченнями”.
Це ж кайф, – закричала я, коли це прочитала. Так і бачу Труханова із мамою на концерті. Про дві мафіозні родини одеситам не треба довго розповідати.
Найбільше мене зацікавила у фільмі іронічна промова акторки Грети Кул, яка приїхала до рідного Неаполя і звинувачує місцевих в несмаку. Вона нагадала мені мою молодість, коли я вчилася студенткою на філософському факультеті й вже тоді ми говорили про те, що Одеса – це болото для людини, яка не стала на ноги.
Наведу тут повну цитату “божественної діви”: “Проблема у вас, неаполітанцях. Ви похмурі самі того не знаючи, ходите під руку з жахом, самі того не знаючи. Ви неохайні та просочені фольклором. Усі з вас сміються. А ви не помічаєте. Пишаєтеся тим, що ви розумні? Але що вам принесе цей ваш розум? Ви бідні, боягузливі. Вічно ниючі. Ви крадете та грішите. Ви завжди готові покласти провину іншим. На загарбників. Продажних політиків. На безпринципного забудовника. Справжня ганьба – ви. Ви, місто жалюгідного лиха. Ще й хвалитеся цим. Вам нічого не світить. Я давно вже не є неаполітанкою. Я повертаюсь на Північ. Я змогла врятуватись, а ви ні! Ви всі мертві”.
Що я хочу сказати? Одеса теж може стати певною сиреною та затягнути на дно, але тільки якщо ви не знайшли себе. Щойно людина все про себе розуміє – повертається до Одеси, або перестає її так ненавидіти. Згадайте ексдиректора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда, який свого часу повернувся з Києва до Одеси. Навіть зараз, попри війну, художники та музиканти повертаються до Одеси, бо не можуть без неї жити. Бо тут друзі, родина, коханці, колишні. На заможної Півночі є гроші, але не душа, яка потребує вистави.
“Одеса – центр всесвіту”, – каже моя подружка-продюсерка, яка живе в Києві, але постійно сюди повертається.
Відповідаю, що в нас, як в богів, є все – і блиск, і злидні, і претензія на столичний лиск, і камерність. Грецький міф – одним словом.
“Одеса – це певний треш, за яким сумуєш у Києві”, — пояснили мені колись кінокритики, які приїжджали на наш Одеський кінофестиваль, купалися вночі голими та пили шампанське на проїжджій частині.
Але так бачать Одесу не всі. Зараз багато навіть близьких мені людей, не відчуваючи серцем це сонячне, провокативне та волелюбне місто, почали теревенити, що імперська, радянська, жлобська та бандитська Одеса досі переважає у масовій культурі. Тому потрібно все, що було, знищувати, викреслювати з пам’яті.
Ось де треш. З Одеси хочуть зробити щось стерильно “українське та духовне”. Хибна думка. Місто завжди обирало проукраїнську позицію, але ніколи це не було отак, “згори”. Вибач, Північ, тут Південь – тут так справи не робляться.
Мене дуже нудить від цих “мамкіних деколонізаторів”, які кажуть про “російськість” нашої Кіри Муратової, неприпустимість показу її фільмів, знятих російською мовою та заклики не називати її українською режисеркою.
“Чим небезпечні жертви сталінських репресій одеські русофонні письменники Олеша і Бабель, та ті ж Катаєв і Паустовський?”, – питає одеський письменник, культуролог, колишній гендиректор Національного центру Олександра Довженка Іван Козленко. Чистка одеського мультикультурного ландшафту загрожує залишити по собі пустку, а не нову локальну міфологію”, – вважає він.
Коли я бачу оці заліпушні відео про українську Одесу від “Української правди” та безліч інших видань, мені стає прикро. Ви боретеся зі старим міфом Одеси й самі ж шуруєте на Привоз, показуючи огидну для мене продавчиню Свєту. Але моя Одеса то не Свєта. Хоч я проти неї особисто нічого не маю. Просто я не про це. Одеса – це письменники, музиканти, художники, фотографи. Де вони в вас?
Те, як ви прочавлюєте “українську духовність” одеським “бандитам та п’яній матросні” навіть не снилося.
Але я більше не хочу про це говорити.
Коли новини змінюються з такою стрімкістю, що ти вже живеш у світі, де Україна “почала війну”, важливо не втратити себе і не звихнутися кукухою.
Моя відповідь – вимикаємо стрічку, включаємо середземноморський гедонізм та камерність буття.
“Я не можу жити в Сполучених Штатах наступні чотири роки й дихати тим же повітрям, що й Ілон Маск“, — каже Опра Вінфрі про своє рішення припинити своє легендарне шоу та переїхати до Італії.
Розумію.
Ми всі у стічній канаві. Просто деякі з нас дивляться на зірки, як казав Оскар Уайльд. Так ось, запрошую ходити на море та дивитися на зірки. Так, хочу вічність, але щоб тут, між небом та землею, можливо на куренях на 16 ст. Великого Фонтану.
Публікації у розділі “Блоги”
відображають винятково
точку зору автора. Позиція редакції Інтента може не збігатися з позицією автора.
Суспільство
На мультитест зареєструвалася така сама кількість вступників, як і торік

На Національний мультипредметний тест у 2025 році зареєструвалася така сама кількість людей, як і минулого року.
Про це на брифінгу розповів заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький, передає кореспондент Укрінформу.
“Цього року майже один в один маємо ті самі цифри зареєстрованих потенційних вступників, мається на увазі людей, які зареєструвалися на НМТ, фактично ідентичні цифри із минулим роком. …Минулого року зареєструвалося на написання НМТ 312 508 осіб. Цього року, мені здається, що важко було таке придумати, 312 490 осіб. Отже, на 18 осіб менше”, – сказав Винницький.
Як додав заступник міністра, кількість зареєстрованих на НМТ може збільшитися, з урахуванням тих, хто зареєструється на складання тесту в додатковий період реєстрації.
“У нас ще може бути додаткова реєстрація на НМТ, вона триває впродовж буквально цього тижня, і ці цифри можуть збільшитися”, – сказав Винницький.
Заступник міністра наголосив, що такі дані спростовують чутки, що абітурієнти масово відмовляються від української вищої освіти і намагаються вступити у закордонні університети.
Він додав, що серед 312 тис. вступників 20 тисяч будуть складати НМТ за кордоном. Наразі зробити це можна у 55 тимчасових екзаменаційних центрах у 34 країнах світу.
Як нагадав Винницький, цього року, як і попереднього, абітурієнти складатимуть чотири предмети НМТ, серед яких три обов’язкові – українська мова, математика та історія України – і четвертий предмет на вибір.
Новації цього року полягають у тому, що в блоці тесту, який присвячений історії України, зʼявилися додаткові питання, які стосуються княжої доби.
За даними заступника міністра, у 2025 році зі 312 тис. вступників 114 тис. обрали як додатковий предмет англійську мову, 72 тис. обрали географію, майже 62 тис. абітурієнтів виявили бажання складати НМТ з біології. Українську літературу як додатковий предмет обрали 46 тис. вступників, 8,8 тис. обрали фізику, 2,8 тис. – хімію.
Винницький нагадав, що базовий прохідний бал у заклади вищої освіти становить 120 балів. На окремі спеціальності, такі як медичні, правничі, мінімальний поріг становить 150 балів. За його словами, наразі тривають дискусії щодо підвищення порогового балу для деяких інших спеціальностей.
Як додав заступник міністра, цього року зберігається грантова система фінансування здобуття вищої освіти, яка була запроваджена торік.
“У нас є два методи державного фінансування вищої освіти. Перший – це традиційне державне замовлення, бюджет. Друге – це гранти. Гранти були запроваджені минулого року вперше, цього року продовжуємо гранти, продовжуємо цю систему, і вона незабаром, ми надіємося, буде вже узаконена, а не буде йти через постанову Кабінету Міністрів”, – сказав Винницький.
Він нагадав, що державні гранти мають певні коефіцієнти, які заохочують студентів вступати на ті спеціальності, які потрібні державі, або будуть потрібні на ринку праці.
“Мова йде про всі інженерні спеціальності. Минулого року найбільша кількість грантоотримувачів була по п’ятьох спеціальностях, які стосуються комп’ютерних наук: системна інженерія, інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, кібербезпека і прикладна математика. Нам важливі і аграрні спеціальності, все, що відноситься до інфраструктури, тому що нам потрібно відбудовувати державу. Ну, і нам потрібно не тільки відбудовувати інфраструктуру держави, а і відновлювати людський капітал. Це означає, що багато є бюджетних місць на медицину. Популярними грантами минулого року були гранти на психологію. Ми вважаємо, що це правильно”, – розповів Винницький.
Також, за його словами, у фокусі уваги будуть терапія та реабілітація.
Як повідомляв Укрінформ, з 6 березня по 8 квітня відбулася реєстрація на основну сесію Національного мультипредметного тесту. Абітурієнти мають пройти тестування з трьох основних предметів – українська мова, історія України та математика, а також з одного предмету на вибір вступника – іноземні мови, фізика, хімія, біологія, географія, українська література.
Суспільство
На Херсонщині викрили міністра та депутатку псевдовлади рф Анонси

На Херсонщині викрили двох місцевих жителів, які після початку тимчасової окупації добровільно вступили до лав псевдовлади, створеної російськими загарбниками, один керував “міністерством”, інша — стала “заступницею голови ради”.
Про це повідомили у Херсонській обласній прокуратурі.
Як з’ясували слідчі, у вересні 2023 року житель Херсона добровільно погодився очолити так зване “управління з контролю електрозв’язку і телекомунікацій” у фейковому “міністерстві цифрового розвитку і масових комунікацій Херсонської області”. А вже у серпні 2024 року він отримав ще вищу псевдопосаду — став виконувачем обов’язків міністра цього відомства.
Він підбирав фахівців, переводив місцеві мережі на російські, блокував український зв’язок і допомагав росії контролювати інформаційний простір на окупованій території.
Таким чином, чоловік сприяв повному контролю з боку країни-агресора над інформаційним простором на окупованій території Херсонщини. За це херсонцю заочно повідомили про підозру у колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Іншу підозрювану судитимуть за те, що вона вступила до прокремлівської партії “єдина росія” і стала “заступницею голови ради депутатів” в окупованому місті Олешки. Жінка виконувала обов’язки голови, керувала засіданнями, підписувала документи й розпоряджалась рахунками “ради” в російських банках.
Обвинувальний акт стосовно жінки вже передали до суду. Її дії кваліфікували як колабораційну діяльність за ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України. Обом фігурантам загрожує до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Тим часом прокуратура Херсонської області передала до суду 124 справи про держзраду та колаборацію, серед обвинувачених директорка ліцею, керівники енергетичних підприємств, гауляйтери та інші. Лише за перші три місяці 2025 року на території регіону зафіксовано 131 кримінальне правопорушення цієї категорії.
Найбільше злочинів — 99 — стосувалися колабораційної діяльності. Ще 14 фактів стосуються пособництва державі-агресору, 16 — державної зради. Крім того, зафіксовано два випадки незаконного поширення інформації про переміщення українських військ та озброєння в умовах воєнного стану.
Також в Україні судитимуть росіянина, який очолив одне з окупаційних управлінь у Херсоні
Суспільство
В Одесі вдруге виставили на продаж арештовані гектари за 5 мільйонів :: Інтент :: Суспільно-політичне видання:: Регіональна мережа якісної журналістики

Пересипський відділ державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виставив на продаж земельну ділянку, розташовану в Прилиманській сільській раді Одеського району.
Як зазначається в системі Прозорро.Продажі, йдеться про землі сільськогосподарського призначення загальною площею 3,86 гектара.
Стартова ціна продажу – 5,4 мільйона гривень. Аукціон буде проведено за схемою трираундового англійського аукціону, де учасники змагатимуться за лот, підвищуючи ставки протягом трьох раундів, кожен з яких триватиме 3 хвилини.
Пропозиції на участь в аукціоні будуть прийматися з 17 квітня до 13 травня 2025 року, а сам аукціон відбудеться 14 травня 2025 року об 11:55. За умовами аукціону, учасники спочатку подають закриті ставки, і лише той, хто зробить найвищу ставку, матиме право останнього ходу у кожному раунді.
Це вже друга спроба продати цю ділянку – у березні вже виставляли на аукціон, але 8 квітня аукціон не відбувся за відсутністю охочих.
Тим часом на початку квітня Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) з третього разу спромоглося знайти покупця понад 136 тонн добрив, що зберігаються на території порту Ізмаїла в Одеської області.
Ці добрива виставлялися на продаж спочатку двічі в форматі трираундового англійського аукціону – 10 березня їх намагалися продати зі стартовою ціною 2 мільйони 906 тисяч гривень, 21 березня із вдвічі зниженою стартовою ціною у 1 мільйон 453,1 тисячі гривень. Але обидва рази не знайшли охочих взяти участь. Тоді добрива виставили на гібридний голландський аукціон й вже тоді продали єдиному учаснику за 871 тисячу 877 гривень.
-
Усі новини1 тиждень ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини1 тиждень ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Усі новини6 днів ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Політика6 днів ago
ВАКС продовжив обов’язки для ексдепутата Микитася до 9 червня
-
Події6 днів ago
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe
-
Усі новини6 днів ago
чоловік ремонтував будинок та виявив під підлогою щось невідоме (фото)
-
Відбудова6 днів ago
У Житомирі власники пошкодженого та зруйнованого обстрілами житла отримали понад ₴90 мільйонів компенсації
-
Політика6 днів ago
Майбутній уряд ФРН багато обіцяє Україні, але не вказує способи втілення планів