Політика
Катаріна Матернова, Посол ЄС в Україні

Чи не кожен українець стежив за новинами з Вашингтона 28 лютого. Але мало хто міг передбачити, що зустріч президентів України й США обернеться суперечкою на підвищених тонах, що Володимир Зеленський почує нарікання в неготовності до миру і достроково залишить Білий дім.
Лідери Євросоюзу і країн-членів миттєво відреагували на таку ситуацію беззаперечною підтримкою України. Їхні соцмережі рясніли синьо-жовтим прапорами та запевненнями, що вони будуть на нашому боці.
Аби зрозуміти, як Європа діятиме далі і як посилюватиме позиції України та її безпеку на тлі зміни політики США, Укрінформ поспілкувався з послом Євросоюзу Катаріною Матерновою.
САМІТ У ЛОНДОНІ БУДЕ ПРИСВЯЧЕНИЙ РОЗРОБЦІ КОНКРЕТНИХ КОНТУРІВ ГАРАНТІЙ БЕЗПЕКИ
– Пані посол, я радий вітати вас в Укрінформі. Ми розмовляємо невдовзі після вчорашньої зустрічі Президента Зеленського з Президентом Трампом в Овальному кабінеті й після того, як головні лідери ЄС висловили свою підтримку Україні. Це непорозуміння з американськими партнерами може ускладнити ситуацію в Україні. Чи готова Європа до швидкої мобілізації, в тому числі в оборонному секторі, щоб мінімізувати наслідки?
– Я хочу почати з того, як це було висловлено всіма ключовими європейськими лідерами, що ми були з Україною, підтримуємо Україну, і будемо стояти з Україною.
Щодо оборони України, завтра важлива зустріч у Лондоні, що скликає Прем’єр-міністр (Великої Британії, – ред.) Стармер, який був у Білому домі на початку цього тижня. Вона присвячена розробці більш конкретних контурів того, які гарантії безпеки Україні могла б надати Європа.
Також 6 березня Президент Європейської ради Антоніу Кошта, який у понеділок був у Києві разом із Президенткою фон дер Ляєн та 21 комісаром, скликав надзвичайний саміт Європейської ради, щоб обговорити підтримку Україні, її захист, а також збільшення витрат на безпеку та становище європейського континенту.
Тож я гадаю, що є всі елементи для того, щоб позитивно відповісти на ваше запитання.
ЄС МАЄ ДОСТАТНЬО ВОЛІ Й ІНСТРУМЕНТІВ, ЩОБ БУТИ ПОСТАЧАЛЬНИКОМ БЕЗПЕКИ
– Щодо зустрічей завтра і на наступному тижні в Європейській раді. Позиція України чітка: ми не можемо прийняти перемир’я без жодних гарантій безпеки. Тож постає питання, чи варто очікувати від Європи якогось проривного рішення на цих самітах?
– Думаю, ми всі знаємо, хто агресор, а хто жертва. І ми всі чули, як Президент Зеленський неодноразово переконливо казав, і я особисто також говорила в українських ЗМІ, що ключем до міцного миру справді є гарантії безпеки. Ми всі в Європі це розуміємо.
І я вірю, що ці зустрічі у Лондоні й Брюсселі, стануть важливими кроками на шляху досягнення цього.
– З огляду на сьогоднішню позицію адміністрації Трампа щодо всієї безпекової ситуації та України, що на сьогодні має бути пріоритетом ЄС – запобігання відчуженню Європи від Америки чи більша самостійність Європи?
– Як заявила вчора Прем’єр-міністр Італії Мелоні, разом західний альянс сильніший. Немає жодних питань з цього приводу.
Але я вважаю, що ми маємо достатньо елементів, волі та інструментів, щоб стати справжнім постачальником безпеки.
Я думаю, що зі Сполученими Штатами було б ефективніше та легше, ніж без них. Але нам просто треба стежити за ситуацією і пристосуватися мірою її розвитку.
МЕМОРАНДУМ ПРО КОПАЛИНИ З ЄС ДІЄ, АЛЕ ЗАРАЗ ЦЕ НЕ ГОЛОВНИЙ ПРІОРИТЕТ
– Українській делегації не вдалося підписати Угоду про співпрацю щодо копалин. Чи варто очікувати активізації переговорів з ЄС на основі підписаного у 2021 році Меморандуму про стратегічне партнерство щодо сировини?
– У нас з 2021 року діє меморандум. На його основі ми надали багато технічної допомоги. Ми співпрацюємо з українською владою, щоб допомогти провести дослідження та скласти карту мінеральних багатств цієї країни. Я думаю, що ми в партнерстві продовжимо цей спільний розвиток.
Але, чесно кажучи, я не думаю, що зараз це першочергове питання для Європейського Союзу.
Я вважаю, що першочерговим пріоритетом є робота з Україною над тим, як покращити її обороноздатність, посилити для переговорів та як розробити гарантії безпеки.
Давайте не забувати, що в нас також є дуже важливий напрям – розширення ЄС з Україною. Серед усіх цих напрацювань, власне, одну з ключових вимог ЄС і МВФ ухвалила Верховна Рада. Здається, в четвер чи п’ятницю було створено Вищий адміністративний суд.
Тож поміж різноманітних криз і бойових дій ви продовжуєте реформування. У нас великий порядок денний. І я думаю, що меморандум 2021 року діятиме, як і донині. Зараз це не головний пріоритет для ЄС.
– Пані посол, уточнююче запитання. Єврокомісарка Кос під час свого візиту до Києва разом з усією делегацією Єврокомісії заявила, що їхня мета – відкрити три переговорні кластери щодо вступу щодо вступу України до ЄС? На вашу думку, це на сьогодні реалістично?
– Я дуже на це сподіваюся. Я вважаю, що Україна готова до відкриття кластерів, тому що найгостріші дискусії відбуваються саме після їх відкриття.
І я дуже сподіваюся, ми матимемо необхідну одностайність, щоб швидко рухатися в цьому напрямі.
Косякін Іван. Київ
Фото: Геннадій Мінченко
Політика
Макрон і Стармер очолять відеоконференцію щодо України у Британії

Президент Франції Еммануель Макрон та прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер очолять переговори з іншими європейськими лідерами щодо посилення обороноздатності України під час візиту французького лідера до Сполученого Королівства наступного тижня.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Le Monde із посиланням на заяву Єлисейського палацу.
Макрон перебуватиме із державним візитом у Британії із 8 по 10 липня, де на нього чекає королівський прийом та виступ у британському парламенті.
«Безумовно, буде дискусія про те, як серйозно підтримати боєздатність України», – повідомили у Єлисейському палаці, додавши, що Стармер і Макрон будуть співголовами відеоконференції союзників Києва.
Зазначається, що відеоконференція відбудеться у четвер, 10 липня. Під час зустрічі Макрон і Стармер поговорять із Президентом України Володимиром Зеленським та іншими лідерами, включаючи канцлера Німеччини Фрідріха Мерца та прем’єр-міністерку Італії Джорджу Мелоні, повідомили в офісі французького президента.
На саміті обговорюватиметься розгортання «сил підтримки» в Україні після припинення вогню, повідомили у Єлисейському палаці. Крім цього, дискусії будуть зосереджені на тому, «як посилити тиск на Росію, щоб вона погодилася на безумовне припинення вогню, від якого вона послідовно відмовлялася», долали там.
Як повідомляв Укрінформ, пізно ввечері у четвер президент Франції Еммануель Макрон провів з американським колегою Дональдом Трампом телефонну розмову, в ході якої сторони зокрема говорили про Україну.
Фото ілюстративне: Офіс президента
Політика
про атаку РФ: По Києву били дрони з китайськими компонентами, а в Одесі пошкоджене консульство КНР

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що після російської атаки в Києві був знайдений компонент БПЛА, виготовлений у Китаї, а в Одесі було пошкоджено генконсульство Китаю.
Як передає Укрінформ, глава української дипломатії у соцмережі Х назвав це “іронією”.
“Яка іронія. Після сьогоднішнього масованої російської повітряної атаки по Україні ми виявили в Києві компонент російсько-іранського бойового безпілотника “Шахед-136″/”Герань-2″, який був виготовлений у Китаї та поставлений нещодавно. Тієї ж ночі будівля генерального консульства Китаю в Одесі зазнала незначних пошкоджень у результаті російських ударів по місту. Немає кращої метафори для того, як Путін продовжує ескалацію своєї війни та терору, залучаючи до неї інших, в тому числі північнокорейські війська, іранську зброю та деяких китайських виробників”, – наголосив Сибіга.
За його словами, безпека в Європі, на Близькому Сході та в Індо-Тихоокеанському регіоні нерозривно пов’язана. Глава МЗС також закликав США посилити тиск на Росію.
“Це не змагання за увагу. Протидія російській агресії та терору в Європі безпосередньо сприяє посиленню безпеки на Близькому Сході та в Індо-Тихоокеанському регіоні. Ми закликаємо Сполучені Штати та міжнародну спільноту посилити тиск як на режим у Москві та його військовий бюджет, так і на всіх інших у світі, хто підтримує воєнні зусилля Росії та дозволяє Путіну продовжувати вбивати людей в Україні”, – підкреслив Сибіга.
Як повідомляв Укрінформ, сили протиповітряної оборони знешкодили 478 засобів повітряного нападу, зокрема дві крилаті ракети “Іскандер-К”, якими росіяни атакували з вечора 3 липня. Основним напрямком удару став Київ, де внаслідок російської повітряної атаки постраждали 26 людей.
Політика
Духовний радник Трампа – про атаку РФ по Україні: Світ не повинен мовчати

Духовний радник президента США Дональда Трампа пастор Марк Бернс закликав світ не мовчати після масованої атаки Росії по Україні.
Про це Бернс написав у соцмережі Х, передає Укрінформ.
«Це Київ зараз. Я не зупинюся, поки не припиняться бомбардування. Багато українців залишаються покинутими світом. Багато хто прощається зі своїми сім’ями за межами України. Це не Божа воля. Путін, ти не можеш бути християнином і чинити так з іншими християнами, євреями та мусульманами. Світ не повинен мовчати. Йдеться про людяність, а не про політичну владу», – наголосив Бернс, опублікувавши знімок палаючої української столиці.
Як повідомляв Укрінформ, сили протиповітряної оборони знешкодили 478 засобів повітряного нападу, зокрема дві крилаті ракети “Іскандер-К”, якими росіяни атакували з вечора 3 липня. Основним напрямком удару став Київ, де внаслідок російської повітряної атаки постраждали 23 людини, 14 із них були госпіталізовані.
Фото: facebook.com/PastorMarkBurns
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Усі новини1 тиждень ago
Нові батареї служитимуть удвічі довше за літій-іонні: як вдалося цього домогтися
-
Війна1 тиждень ago
Українське військо у 2025 році
-
Події1 тиждень ago
На фестивалі «Миколайчук OPEN» відбулася премʼєра фільму «Троє»