Connect with us

Політика

Катаріна Матернова, Посол ЄС в Україні

Published

on



Чи не кожен українець стежив за новинами з Вашингтона 28 лютого. Але мало хто міг передбачити, що зустріч президентів України й США обернеться суперечкою на підвищених тонах, що Володимир Зеленський почує нарікання в неготовності до миру і достроково залишить Білий дім.

Лідери Євросоюзу і країн-членів миттєво відреагували на таку ситуацію беззаперечною підтримкою України. Їхні соцмережі рясніли синьо-жовтим прапорами та запевненнями, що вони будуть на нашому боці.

Аби зрозуміти, як Європа діятиме далі і як посилюватиме позиції України та її безпеку на тлі зміни політики США, Укрінформ поспілкувався з послом Євросоюзу Катаріною Матерновою.

САМІТ У ЛОНДОНІ БУДЕ ПРИСВЯЧЕНИЙ РОЗРОБЦІ КОНКРЕТНИХ КОНТУРІВ ГАРАНТІЙ БЕЗПЕКИ

– Пані посол, я радий вітати вас в Укрінформі. Ми розмовляємо невдовзі після вчорашньої зустрічі Президента Зеленського з Президентом Трампом в Овальному кабінеті й після того, як головні лідери ЄС висловили свою підтримку Україні. Це непорозуміння з американськими партнерами може ускладнити ситуацію в Україні. Чи готова Європа до швидкої мобілізації, в тому числі в оборонному секторі, щоб мінімізувати наслідки?

– Я хочу почати з того, як це було висловлено всіма ключовими європейськими лідерами, що ми були з Україною, підтримуємо Україну, і будемо стояти з Україною.

Щодо оборони України, завтра важлива зустріч у Лондоні, що скликає Прем’єр-міністр (Великої Британії, – ред.) Стармер, який був у Білому домі на початку цього тижня. Вона присвячена розробці більш конкретних контурів того, які гарантії безпеки Україні могла б надати Європа.

Також 6 березня Президент Європейської ради Антоніу Кошта, який у понеділок був у Києві разом із Президенткою фон дер Ляєн та 21 комісаром, скликав надзвичайний саміт Європейської ради, щоб обговорити підтримку Україні, її захист, а також збільшення витрат на безпеку та становище європейського континенту.

Тож я гадаю, що є всі елементи для того, щоб позитивно відповісти на ваше запитання.

ЄС МАЄ ДОСТАТНЬО ВОЛІ Й ІНСТРУМЕНТІВ, ЩОБ БУТИ ПОСТАЧАЛЬНИКОМ БЕЗПЕКИ 

– Щодо зустрічей завтра і на наступному тижні в Європейській раді. Позиція України чітка: ми не можемо прийняти перемир’я без жодних гарантій безпеки. Тож постає питання, чи варто очікувати від Європи якогось проривного рішення на цих самітах?

– Думаю, ми всі знаємо, хто агресор, а хто жертва. І ми всі чули, як Президент Зеленський неодноразово переконливо казав, і я особисто також говорила в українських ЗМІ, що ключем до міцного миру справді є гарантії безпеки. Ми всі в Європі це розуміємо.

І я вірю, що ці зустрічі у Лондоні й Брюсселі, стануть важливими кроками на шляху досягнення цього.

– З огляду на сьогоднішню позицію адміністрації Трампа щодо всієї безпекової ситуації та України, що на сьогодні має бути пріоритетом ЄС – запобігання відчуженню Європи від Америки чи більша самостійність Європи?

– Як заявила вчора Прем’єр-міністр Італії Мелоні, разом західний альянс сильніший. Немає жодних питань з цього приводу.

Але я вважаю, що ми маємо достатньо елементів, волі та інструментів, щоб стати справжнім постачальником безпеки.

Я думаю, що зі Сполученими Штатами було б ефективніше та легше, ніж без них. Але нам просто треба стежити за ситуацією і пристосуватися мірою її розвитку.

МЕМОРАНДУМ ПРО КОПАЛИНИ З ЄС ДІЄ, АЛЕ ЗАРАЗ ЦЕ НЕ ГОЛОВНИЙ ПРІОРИТЕТ

– Українській делегації не вдалося підписати Угоду про співпрацю щодо копалин. Чи варто очікувати активізації переговорів з ЄС на основі підписаного у 2021 році Меморандуму про стратегічне партнерство щодо сировини?

– У нас з 2021 року діє меморандум. На його основі ми надали багато технічної допомоги. Ми співпрацюємо з українською владою, щоб допомогти провести дослідження та скласти карту мінеральних багатств цієї країни. Я думаю, що ми в партнерстві продовжимо цей спільний розвиток.

Але, чесно кажучи, я не думаю, що зараз це першочергове питання для Європейського Союзу.

Я вважаю, що першочерговим пріоритетом є робота з Україною над тим, як покращити її обороноздатність, посилити для переговорів та як розробити гарантії безпеки.

Давайте не забувати, що в нас також є дуже важливий напрям – розширення ЄС з Україною. Серед усіх цих напрацювань, власне, одну з ключових вимог ЄС і МВФ ухвалила Верховна Рада. Здається, в четвер чи п’ятницю було створено Вищий адміністративний суд.

Тож поміж різноманітних криз і бойових дій ви продовжуєте реформування. У нас великий порядок денний. І я думаю, що меморандум 2021 року діятиме, як і донині. Зараз це не головний пріоритет для ЄС.

– Пані посол, уточнююче запитання. Єврокомісарка Кос під час свого візиту до Києва разом з усією делегацією Єврокомісії заявила, що їхня мета – відкрити три переговорні кластери щодо вступу щодо вступу України до ЄС? На вашу думку, це на сьогодні реалістично?

– Я дуже на це сподіваюся. Я вважаю, що Україна готова до відкриття кластерів, тому що найгостріші дискусії відбуваються саме після їх відкриття.

І я дуже сподіваюся, ми матимемо необхідну одностайність, щоб швидко рухатися в цьому напрямі.

Косякін Іван. Київ

Фото: Геннадій Мінченко



Джерело

Політика

чи стануть заяви у Маріїнському парку історичними?

Published

on


Спільний візит лідерів Великої Британії, Франції, Німеччини та Польщі увійде в історію передусім завдяки заяві про необхідність припинити вогонь із 12 травня. 

Але водночас це – потужний сигнал Москві, що демократичний світ на боці України. Особливо після параду в Москві, на якому так часто лунала китайська мова.

Про усі подробиці перебігу саміту з безпекових міркувань, на жаль, говорити не можна, але важливо занотувати ті ключові віхи, які з часом стануть історією. 

Фото: ОП

Саміт відбувався у Маріїнському палаці: на ґанку Володимир Зеленський чекав гостей, а журналісти вишикувалися навпроти, щоб зафіксувати момент зустрічі. Чи можна було у цю мить, коли між ним і журналістами запала тиша, не скористатися нагодою й не запитати його про очікування? Ні, звичайно. Треба сказати, що Зеленський ніколи не уникає відповіді на запитання, навіть якщо вони лунають десь із-за спин. Тож журналісти почали його допитуватися, чим відзначиться саміт.

Фото: ОП
Фото: ОП

Фото: ОП
Фото: ОП

«Незважаючи на залякування, важливо, що такі високі гості приїхали. Склад серйозний, багато учасників буде онлайн», – розповів Зеленський. Він вже тоді сказав, що ключовою темою стане припинення вогню на 30 днів, але здогадатися, що за цією заявою нарешті з’явиться конкретика, було неможливо.

Першим прибув польський прем’єр Дональд Туск, який теж не уникає розмов із журналістами.

– What`s your mеssage to Putin?, – запитали у нього.

– I`m here. This is the mеssage, – відповів він.

– Are you optimistic?, – не зупинялися журналісти.

– By nature, – віджартувався Туск.

Фото: ОП
Фото: ОП

Емманюель Макрон, Кір Стармер і Фрідріх Мерц (для якого це був перший візит до України відтоді, як його обрали канцлером ФРН – усього кілька днів тому) були більш стриманими. Вони спілкувалися із Зеленським і не робили зайвих заяв для преси.

Фото: ОП
Фото: ОП

Фото: ОП
Фото: ОП

Фото: ОП
Фото: ОП

Потім відбулася п’ятистороння зустріч лідерів, куди пресу не запрошували, але відчуття, що розмова серйозна, було. Хоча навіть неформально журналістам жоден із радників і політиків, з якими ми спілкувалися «не під запис», не натякнув на те, що можливе конкретне рішення про припинення вогню. Мабуть, боялися «зурочити». Крім того, спрогнозувати позицію глави Білого дому, який також онлайн брав участь у розмові, буває важко, а не секрет, що саме від США залежить успіх пропозиції про припинення вогню 12 травня. Тільки вони мають сьогодні достатньо важелів впливу на Москву.

Фото: ОП
Фото: ОП

Після п’ятисторонньої зустрічі розпочався саміт «Коаліції охочих». До речі, вже другий. Перший був наприкінці березня у Парижі. До господаря попереднього саміту, Емманюеля Макрона, було прикуто чимало уваги. Його давно чекали у Києві. Це – другий візит Макрона в Україну за період повномасштабного вторгнення, тоді як деякі лідери певно вже знають усі особливості «Укрзалізниці». Тож гість був бажаним. Журналісти навіть жартували, що непогано було б поставити йому запитання, чим нарешті його привабив Київ. Але на підсумковій пресконференції місця для жартів не знайшлося.

Фото: ОП
Фото: ОП

Фото: ОП
Фото: ОП

Фото: ОП
Фото: ОП

Фото: ОП
Фото: ОП

Заява Зеленського про вимогу до Росії припинити вогонь з 12 травня на щонайменше 30 днів (адже Україна згодна на безумовне припинення вогню – без усіляких «нюансів») була, звичайно, головною темою. Але не менш цікавими виявилися й заяви партнерів. Зокрема, Макрон, коли говорив про гарантії безпеки, то визнав, що гарантією номер один є сильна українська армія, а завдання партнерів – її підтримувати і зміцнювати. А Дональд Туск нагадав, що санкції проти Росії таки працюють, і зокрема й через це справи в економіці РФ далеко не такі гарні, як їх представляють пропагандисти. 

Фото: ОП
Фото: ОП

Усі лідери визнали, що тепер м’яч – на полі Росії, і вона має показати, чи справді хоче миру. Хоча Зеленський нагадав про сумний досвід численних припинень вогню з 2014 року, усі вийшли з Маріїнського парку, де відбувалася пресконференція, з надією, що шанс на тишу все ж є.



Впевнена, що кожен журналіст, який працює в новинах, мріє написати повідомлення про Перемогу України. Але йти до неї доводиться маленькими кроками, про один з яких, будемо принаймні у це вірити, ми написали сьогодні.


Тетяна ПАСОВА



Джерело

Continue Reading

Політика

Генсек НАТО підтримав заклик «Коаліції рішучих» до безумовного припинення вогню

Published

on



Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підтримав заклик лідерів країн-учасниць «Коаліції рішучих» щодо 30-денного припинення вогню, що може відкрити шлях для досягнення справедливого й тривалого миру в Україні.

Про це він написав у мережі Х, повідомляє Укрінформ.

«Приєднався до заклику більш як 20 лідерів «Коаліції рішучих» цього ранку щодо просування зусиль для забезпечення справедливого та тривалого миру для України. Це розпочинається з 30-денного безумовного припинення вогню і має бути підкріплене триваючою та конкретною підтримкою», – написав Марк Рютте.

Читайте також: Трамп починає втрачати терпіння щодо Путіна – Мерц

За його словами, сьогоднішня зустріч засвідчила, що «ми віддані та продовжуємо підтримувати Україну».

Як повідомляв Укрінформ, вранці 10 травня до Києва прибули президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск.

Фото: НАТО



Джерело

Continue Reading

Політика

Трамп закликає Путіна та Зеленського припинити «дурну війну» (відео)

Published

on



Президент США Дональд Трамп заявив, що закликає президентів України Володимира Зеленського та лідера РФ Володимира Путіна “закінчити цю війну”. Він додав, що це його послання до лідерів обох держав.

Про це він заявив під час зустрічі з представниками ЗМІ в Білому Домі.

Очільник США відзначив, що має звернення до лідерів України та Росії, і закликає обидві сторони “закінчити цю війну”.

“Завершіть цю дурну війну. Це моє послання для них обох”, — наголосив Трамп.

Американський президент вчергове повторив свою тезу, що РФ та Україна втрачають приблизно до п’яти тисяч військових і цивільних. Тому, на його думку, ця “безглузда війна має бути припинена”.

“Це моє послання для лідерів обох країн”, — заявив глава Білого дому.

Раніше стало відомо, що Трамп присвоїв Америці перемогу у Другій світовій війні. Він вважає, що саме американські танки та військовослужбовці 80 років тому звільнили Європу від нацистського терору, і стверджує, що важливішого чинника для перемоги, ніж участь США, не було

Згодом повідомлялося, що Трамп каже про “хороший прогрес” у мирній угоді України та РФ. На його думку, якби США не доклали достатніх зусиль, Росія могла б піти до кінця і захопити всю Україну.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.