Connect with us

Події

У Львові помер видатний скульптор Ярослав Мотика

Published

on



Видатний львівський скульптор Ярослав Мотика помер на 82-му році життя.

Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий у Фейсбуці, передає Укрінформ.

“На 82-му році життя відійшов у вічність відомий львівський скульптор Ярослав Мотика. Його роботи змінили мистецьке обличчя Львова, зробивши його живим і чуттєвим. Камінь та бронза в його руках ставали історією, емоціями, пам’яттю”, – написав Садовий.

Міський голова також зауважив, що Львів “завжди був містом натхнення для митця”.

Начальник Львівської ОВА Максим Козицький своєю чергою зазначив, що скульптури Мотики – це не просто мистецтво, а “зафіксовані в глині, бронзі, камені й дереві символи нашої епохи”.

“Дякую за те, що мав честь знати вас особисто і надихатися теплом нашого спілкування та вашими поглядами на життя, мистецтво й світ”, – написав Козицький, висловивши співчуття рідним і близьким митця.

Ярослав Мотика народився 10 січня 1943 року в селі Староміщина, яке нині розташоване в Тернопільській області. Його батько Микола Мотика — багаторічний в’язень ГУЛАГу. Згодом родина переїхала до Львова, де юний митець пішов до дитячої художньої школи.

Мотика навчався у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва.

Він працював у галузі станкової, декоративної та монументальної скульптури, пластики малих форм і художньої кераміки. Також митець створив галерею портретів відомих українців.

У 1972 році став лауреатом Державної премії України імені Тараса Шевченка.

Фото із соцмереж



Джерело

Події

У Вінниці відкрилася фотовиставка Говарда Баффета

Published

on


У Вінниці з 27 до 29 липня у спеціальних вагонах “Мистецького поїзда” демонструватимуть фотовиставку Говарда Баффета “Міжність нації”.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Укрзалізницю.

Організатори запрошують познайомитися з творчістю американського філантропа та фотографа з 10:00 до 18:00

Два вагони “Мистецького поїзда” перетворено на виставкові зали, де кожен крок супроводжується світлом та музикою.

Фотовиставка Courage of a Nation пропонує відвідувачам поглянути на Україну з моменту повномасштабного вторгнення 2022 року через об’єктив Говарда Баффета. Це фотографії війни, але також фотографії надії, мужності та стійкості.

Вхід безкоштовний для всіх охочих.

Читайте також: У Салоніках відкрилася виставка «Покоління війни»

Реєстрація за посиланням.

Як повідомляв Укрінформ, в Українському національному музеї в Чикаго (США) відбулося відкриття виставки фоторобіт Говарда Баффета “Мужність нації”.

Фото з сайту arttrain.uz.gov.ua



Джерело

Continue Reading

Події

У Польщі видали двомовну збірку Юлії Мусаковської «Незручні вірші»

Published

on



У Польщі вийшла нова двомовна збірка української поетки Юлії Мусаковської “Незручні вірші / Wiersze kłopotliwe”.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Читомо.

Це вже друга книжка авторки у поетичній серії “Wobec wojny / Перед обличчям війни”, що виходить у видавництві Pogranicze. Переклад виконала польська поетка та перекладачка Анета Камінська.

До книжки увійшли вибрані вірші, написані у 2014-2024 роках. Серед них – тексти, що раніше звучали на міжнародних подіях, перекладалися іншими мовами та пояснювали цю війну світовій спільноті.

“Незручні вірші – така назва стала майже загальною для української поезії теперішнього часу, особливо коли вона звучить за кордоном. Через неї жорстка, неприкрита правда щоденної реальності, де життя і смерть крокують пліч-о-пліч, заходить під шкіру, гостро вражаючи навіть тих, хто не має подібного досвіду”, – зазначила авторка.

Серед текстів – вірші-присвяти памʼяті Вікторії Амеліній та Максиму Кривцову, а також Артуру Дроню і Аїді Ібішевіч, яка пережила облогу Сараєва. Завершує збірку фінальний вірш із найновішої книжки авторки “Каміння і цвяхи”.

Двомовний формат книжки – ініціатива видавництва Pogranicze, яке з 2022 року випускає білінгвальні збірки українських авторів для польських і українських читачів.

Польська мова для Мусаковської – мова дитинства і родинної пам’яті.

За словами авторки, книжка постала як розширене й оновлене видання попередньої збірки “Залізо / Żelazo”, що також виходила у цій серії у 2022 році. Через значну кількість нових перекладів обсяг книжки істотно виріс – і постала інша, масштабніша збірка.

Читайте також: До лонглиста польської літературної премії Ossolineum увійшли 11 українських авторів

“Мова розсипалася – її довелося зібрати наново, щоб свідчити, фіксувати й осмислювати потрясіння воєнного часу”, – говорить поетка.

“Мої тексти стали більш гострими й прямолінійними, рядок – коротшим і рваним, рідше пишеться римоване. Оповідати про війну – це говорити голосно, невідкладно й ощадливо, називати речі своїми іменами. Оповідати про війну, яка прийшла у твій дім, – це говорити крізь біль, з камінням і цвяхами в роті, спльовуючи кров”, – поділилася Мусаковська.

Збірка “Незручні вірші” відкриває п’ятий випуск серії “Перед обличчям війни”. До цього у видавництві вийшло вже сорок книжок українських поетів і поеток, серед яких – голоси військових, волонтерів, цивільних.

Візуальне оформлення збірки виконала Юлія Шекет.

Як повідомляв Укрінформ, громадянка Федеративної Республіки Німеччини Барбара Брейзах передала вісім історичних книг до Державного бібліотечного фонду України.

Фото: Фейсбук Julia Musakovska



Джерело

Continue Reading

Події

«Український оркестр свободи» виступить у восьми європейських містах

Published

on


Цього літа «Український оркестр свободи» (Ukrainian Freedom Orchestra) вирушає у четвертий тур.

Як передає Укрінформ, повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.

Концерти відбудуться з 14 по 29 серпня у Польщі (Варшава і Вроцлав), Швейцарії (Люцерн), Литві (Вільнюс), Латвії (Юрмала), Румунії (Бухарест, два концерти), Нідерландах (Амстердам) та у Великій Британії (Лондон). Виступи заплановані в країнах, які висловили непохитну підтримку Україні у період повномасштабної російсько-української війни.

Цього разу у турі звучатимуть два твори українських композиторів, повідомляють на сайті Ukrainian Freedom Orchestra.

У межах туру в усіх країнах відбудеться прем’єра нового потужного твору Максима Коломійця – сюїти з опери «Матері Херсона», написання якої замовили спільно Метрополітен-опера (США) та Польська національна опера у Варшаві. Прем’єрний показ постановки про повернення викрадених Росією українських матерів запланований на 2026 рік.

Тільки у Бухаресті іноземним слухачам «Український оркестр свободи», як і в турах попередніх років, представить хвилюючу композицію «Буча: Lacrimosa», присвячену пам’яті невинно вбитих українців унаслідок воєної агресії РФ. Українська композиторка Вікторія Польова написала її 2022 року.

У цьому другому спеціальному концерті у межах туру у Бухаресті 26 серпня – на Фестивалі імені Джордже Енеску – буде виконано ще два твори. Американська сопрано Рейчел Вілліс-Соренсен заспіває у зворушливих «Чотирьох останніх піснях» Йоганна Штрауса. А також прозвучить Симфонія № 8 соль мажор Антоніна Дворжака.

До основної програми першого концерту туру у Бухаресті 25 серпня додається твір композитора Макса Бруха. Концерт для скрипки №1 зіграє народжена у Молдові скрипалька Александра Конунова.

В усіх основних концертах туру Ukrainian Freedom Orchestra звучатимуть прелюдія та фінальна частина Liebestod опери «Трістан та Ізольда» Ріхарда Вагнера. Соло – зіркова сопрано зі США Рейчел Вілліс-Соренсен.

Також програма включає Симфонію № 5 до мінор Людвига ван Бетховена – як символ стійкості та надії.

Тур об’єднує прихильників з багатьох країн у вирішальний момент для України, яка продовжує захищати свій суверенітет та культурну ідентичність, підкреслюють організатори.

Диригенткою-засновницею та музичним керівником Українського оркестру свободи є Кері-Лінн Вілсон – канадсько-американська маестро українського походження. Його створено у 2022 році з провідних українських музикантів віддразу після повномасштабного вторгнення Росії в нашу країну у 2022 році як ініціативу для підтримки і захисту української культури та незалежної європейської держави Україна, яка бореться за свою свободу.

Читайте також: У Сен-Тропе відбудеться концерт на підтримку України

Творча діяльність Ukrainian Freedom Orchestra є результатом співпраці Метрополітен-опери, Польської національної опери та Міністерства культури та стратегічних комунікацій України. Почесною покровителькою оркестру є перша леді України Олена Зеленська.

Як повідомляв Укрінформ, «Український оркестр свободи» (Ukrainian Freedom Orchestra) під керівництвом канадсько-української диригентки Кері-Лінн Вілсон виступив у Центрі Кеннеді у Вашингтоні, зібравши повну залу глядачів.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.