Політика
нові кваліфікаційні іспити для суддів та вимога до всіх аптек доєднатися до програми «Доступні ліки»

Експерти найвище оцінили регуляцію про розширення доступу населення до лікарських засобів
До 253 випуску Індексу реформ за період з 2 до 15 грудня потрапило 8 регуляцій. Четвертий випуск поспіль значення Індексу становить 0,8 бала. Найвищу оцінку експертів отримала регуляція, яка зобов’язує усі аптеки в Україні укласти договір із НЗСУ за програмою «Доступні ліки».
Також серед реформ випуску – оновлений закон про кваліфікаційний іспит на посаду судді та постанова, яка дозволяє відтермінувати погашення заборгованості для підприємств тепло- і водопостачання, які постраждали від ведення бойових дій.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

ПОСТАНОВА ПРО ОБОВ’ЯЗОК УСІХ АПТЕК ПІДПИСАТИ ДОГОВОРИ З НЗСУ ЗА ПРОГРАМОЮ «ДОСТУПНІ ЛІКИ», +1,5 БАЛА
Постанова Кабміну №141 зобов’язує всі аптеки укласти договори з Національною службою здоров’я України (НЗСУ) за програмою «Доступні ліки». Це означає, що пацієнти зможуть отримати препарати безплатно чи із частковою оплатою в рамках програми в будь-якій аптеці країни. Раніше обов’язок доєднуватися до програми «Доступні ліки» поширювався лише на аптеки, розташовані в лікарнях, інші могли зробити це добровільно.
Більшість експертів оцінили цю регуляцію позитивно, оскільки вона розширить доступ населення до лікарських засобів. Це особливо важливо для осіб, які проживають далеко від лікарень (наприклад, у сільській місцевості). Проте експерти також зауважують, що таке зобов’язання може негативно вплинути на аптечний бізнес. На старті аптеки можуть зіткнутися з додатковим фінансовим навантаженням: зниженням прибутку від участі в програмі або ж затримкою державних компенсацій, що може призводити до браку обігових коштів. Крім того, впровадження програми потребує навчання персоналу, відповідного технічного забезпечення, що не завжди є в окремих аптечних пунктах, на відміну від великих аптечних мереж.
Щоб аптечний бізнес мав час підготуватися до змін, постанова почне діяти з 1 липня 2025 року.
Інформація про проєкт «Індекс реформ», перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ
Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України»
«Нововведення, яке впроваджується тепер у програмі реімбурсації, зобовʼязує всі аптеки до липня 2025 підписати договір із НСЗУ в межах програми реімбурсації «Доступні ліки». Відповідне рішення ухвалив Кабмін. Це має наблизити доступ до гарантованих ліків для пацієнтів, особливо у віддалених регіонах. Тепер їм не треба буде їхати в аптеку на іншому кінці міста, ліки за програмою реімбурсації будуть доступні в кожному аптечному пункті. Для пацієнтів це спростить та пришвидшить час отримання препаратів. Загалом рішення покращить доступ пацієнтів до лікування за програмою “Доступні ліки”».
Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров’я
«Рішення є зайвим регулюванням бізнесу і фактично означає примус до участі у державній програмі. Обов’язок укладати договори з НЗСУ за програмою «Доступні ліки» суттєво погіршує бізнес-клімат і мало впливає на реальну доступність ліків для людей».
ЗАКОН ПРО ОСОБЛИВОСТІ СКЛАДАННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНОГО ІСПИТУ КАНДИДАТАМИ НА ПОСАДУ СУДДІ, +1 БАЛ
Закон 4072-ІХ вносить зміни до правил проходження кваліфікаційного іспиту кандидатами на посаду судді. Раніше для успішного складання іспиту потрібно було обов’язково надати не менше ніж 75% правильних відповідей на когнітивний тест (тест на IQ). Тепер мінімальний бал для IQ-тесту встановлюватиме не закон, а Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС). Проте загалом іспит на посаду судді вважатиметься успішно складеним за додаткових умов: якщо кандидат набере не менше як 75% максимально можливого бала за кожне з тестувань з історії української державності, права, відповідної спеціалізації суду, а також за виконання практичного завдання на тему спеціалізації суду. До того ж, якщо раніше кандидати обов’язково мали скласти іспит з усіх типів судової спеціалізації: адміністративної, господарської та загальної (цивільної та кримінальної), тепер вони зможуть обрати для складання іспиту та практичного завдання одну або декілька спеціалізацій на власний розсуд.
КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ
Михайло Жернаков, голова правління та співзасновник Фундації DEJURE
«Ці зміни мають як позитивні, так і негативні аспекти. З одного боку, підвищені вимоги до кандидатів сприяють відбору найбільш компетентних і доброчесних фахівців. З іншого боку, надзвичайно високий поріг відбору призвів до того, що лише 7 кандидатів із 238 змогли успішно пройти всі етапи конкурсу до Антикорупційного суду. Це зумовлює дискусії про доцільність настільки жорстких критеріїв і їхнього впливу на формування судової системи».
Олена Овчаренко, докторка юридичних наук, експертка з питань судівництва Центру політико-правових реформ
«Закон № 4072-IX від 20 листопада 2024 року спрямований на вдосконалення процедури добору суддів, він стосується перевірки професійної компетентності майбутніх служителів Феміди. Нові норми дещо ускладнюють процес складення тестувань для кандидатів на посади суддів, проте більш чітко та однозначно окреслюють повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України під час оцінювання результатів кваліфікаційного іспиту.
Серед основних нововведень:
● уніфікація підходів до оцінювання професійних знань кандидатів на посади судів різного рівня і спеціалізації. Кваліфікаційний іспит є основним інструментом виміру компетентності у сфері права як для кандидатів у судді в місцевих судах, так і для суддів і кандидатів на цю посаду в апеляційних, вищих спеціалізованих судах і Верховному суді;
● збільшення кількості тестувань під час кваліфікаційного іспиту. Виконання практичного завдання зі суддівської спеціалізації залишилось незмінним. Однак анонімне тестування кандидатів доповнено іспитом з когнітивних здібностей. До тестів із загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір додані питання про історю української державності;
● більш чітке визначення правил складання та критеріїв оцінювання результатів кваліфікаційного іспиту. Під час конкурсних доборів до 2023 року ВККС самостійно визначала правила оцінювання кожного етапу тестування під час кваліфікаційного іспиту. Це призводило до довільного оцінювання практичних завдань або тестувань кандидатів на посади суддів з боку ВККС. Кандидат, який не впорався з тестуванням або з практичним завданням, за загальними сумарними результатами складав кваліфікаційний іспит успішно, подолавши поріг у 75%. За новими правилами кандидат на посаду судді успішно склав іспит із вибраної спеціалізації, якщо набрав: не менше ніж 75% максимально можливого бала за тестування з історії української державності, знань із права та відповідної спеціалізації суду та за виконання практичного завдання з відповідної спеціалізації суду. А також успішно пройшов тестування з когнітивних здібностей відповідно до порогового бала, встановленого ВККС;
● підвищення рівня прозорості проведення кваліфікаційного іспиту. Іспит фіксується за допомогою відео- та звукозапису – відбувається онлайн-трансляція іспиту на офіційному ютуб-каналі ВККС. Позитивним є новий обов’язок ВККС завчасно, не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення іспиту, публікувати питання тестування, та не пізніше ніж за 10 днів до іспиту – правильні відповіді на них. Для кандидатів на посади суддів публікуються і рішення Верховного Суду, на основі яких підготовлені практичні завдання.
Загалом нововведення спрямовані на встановлення чітких правил проведення кваліфікаційного іспиту. Це має полегшити підготовку до нього для кандидатів та оцінювання результатів іспиту членами ВККС. Єдина новація, що занепокоює, – зменшення строку чинності результатів кваліфікаційного іспиту з трьох до двох років: кандидат на посаду судді, який склав кваліфікаційний іспит, але не набрав прохідний бал, зможе використати результати такого іспиту під час участі у наступному доборі на посаду судді, оголошеному протягом двох років з дня затвердження таких результатів. Зважаючи на те, що конкурсні процедури у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України є складними і довготривалими, мало хто з кандидатів на посаду судді зможе скористатися результатами успішно складеного кваліфікаційного іспиту протягом двох років».
КРИТЕРІЇ ВИЗНАЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ ВОДОПОСТАЧАННЯ ДЛЯ ВІДСТРОЧЕННЯ ПОГАШЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ, +0,75 БАЛА
Кабмін визначив умови, за яких підприємства тепло- та водопостачання, що уклали договори реструктуризації заборгованості, можуть розраховувати на додаткову відстрочку. Її отримають підприємства, які мають підрозділи у зоні бойових дій або які раніше постраждали від бойових дій.
Якщо на момент звернення по відстрочку погашення заборгованості підприємство відновило основну діяльність, рішення про відстрочення ухвалюють виключно за рішенням боржника та кредитора (органів державної влади і місцевого самоврядування) з урахуванням фінансового стану підприємства та обсягу його заборгованості.
КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА
Роман Ніцович, DiХi Group
«Рішення дозволяє відстрочити борги підприємств теплової комунальної енергетики (ТКЕ) і водоканалів, які вже уклали договори реструктуризації заборгованості, якщо такі підприємства зазнали впливу бойових дій – знищені, зазнали руйнувань чи пошкоджень або зупинили роботу. Це врахування реальності “на землі”, щоб запобігти погіршенню і без того складного фінансового стану операторів комунального господарства та громад, де вони працюють. Водночас такі кроки не матимуть суттєвого впливу: в умовах мораторію на перегляд тарифів на тепло та постійного зростання витрат комунальні підприємства виживають лише завдяки підтримці місцевих бюджетів».
Графік 3. Події, що визначали значення Індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямами, тому вона може перевищувати +5 або бути меншою за -5

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами


Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України із впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за шістьма напрямами: державне управління, державні фінанси, монетарна система, бізнес-середовище, енергетика, людський капітал. Інформація про проєкт, перелік експертів Індексу та база даних оцінених нормативних актів доступні за посиланням.
Фото: depositphotos.com/ua
Автори:

Вікторія Виговська, молодша аналітикиня «Індексу реформ»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Політика
Сибіга розповів Ламмі про порушення Росією режиму припинення вогню

Очільник МЗС України Андрій Сибіга у Львові провів зустріч з главою МЗС Великої Британії Девідом Ламмі.
Про це він повідомив у соцмережі Х, передає Укрінформ.
Сибіга подякував Ламмі за введення Британією масштабних санкцій проти російського тіньового флоту.
«Я вдячний за сьогоднішнє оголошення Великою Британією найбільшого пакета санкцій проти тіньового флоту Росії. Посилення тиску та санкцій на Росію є ключовим у підвищенні ціни війни для агресора», – написав Сибіга.
Він також поінформував про поточну ситуацію на полі бою та «постійні порушення Росією режиму припинення вогню».
«Ми зосередилися на подальших дипломатичних зусиллях та заходах, спрямованих на досягнення справедливого і тривалого миру для України та всієї Європи», – зазначив глава МЗС України.
Як повідомляв Укрінформ, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер у п’ятницю оголосив про запровадження найбільшого пакета санкцій проти Росії.
Зокрема під санкції Великої Британії потрапила норвезька компанія, яка видавала російським суднам підробні страхові документи.
Також уряд Британії виділив майже 25 мільйонів фунтів стерлінгів на підтримку місцевих українських організацій для захисту найбільш уразливих категорій громадян, які потерпають від російської агресії.
Фото: x.com/andrii_sybiha
Політика
Європейські дипломати у Львові висловили політичну підтримку спецтрибуналу для Росії

Міністри закордонних справ та інші представники держав-учасниць Коаліції зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України привітали завершення технічної роботи над проєктами необхідних для цього правових інструментів.
Про це йдеться у заяві учасників зустрічі у Львові 9 травня, передає Укрінформ.
«Ми підтверджуємо критичну важливість Спеціального трибуналу у здійсненні правосуддя шляхом притягнення до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за цей найтяжчий міжнародний злочин, скоєний проти України… Ми підтверджуємо нашу незмінну відданість процесу створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи, якнайшвидшому початку його діяльності та підтримці його ефективного функціонування», – зазначили представники Коаліції держав.
Вони підкреслили центральну роль Ради Європи у створенні Спеціального трибуналу, визнали значний внесок Європейської комісії та Європейської служби зовнішньої діяльності і закликали інші держави та міжнародні організації приєднатися до їхніх зусиль та активно сприяти діяльності Спеціального трибуналу.
Представники Коаліції також поінформували, що наступним кроком на шляху до формалізації створення Спецтрибуналу в межах Ради Європи буде засідання Комітету міністрів Ради Європи в Люксембурзі 13-14 травня.
Заява була узгоджена в присутності високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Каї Каллас та комісара Європейського Союзу з питань демократії, правосуддя, верховенства права та захисту прав споживачів Майкла Мак-Грата.
Зустріч у Львові міністрів закордонних справ ЄС / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ
Як наголосила глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас, агресія Росії не повинна залишитися без покарання, і саме тому створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України є вкрай важливим.
“Цей трибунал забезпечить притягнення до відповідальності найбільш відповідальних за агресію проти України. Кожен сантиметр цієї війни задокументовано. Ми живемо в епоху інформації – все задокументовано, і немає місця для безкарності. Агресія Росії не може залишитися безкарною, тому створення цього трибуналу надзвичайно важливе. Я дякую всім тим країнам, які зробили свій внесок. А також я запрошую всі інші країни, які стоять на боці миру та справедливості, приєднатися до цих зусиль”, – сказала вона під час спільної пресконференції з Премʼєр-міністром Денисом Шмигалем та міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою за підсумками неформальної зустрічі глав МЗС країн Євросоюзу у Львові.
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив на пресконференції, що Україна очікує на лаві підсудних російських політиків, які віддавали накази про початок здійснення неспровокованої агресії проти України.
“Україна ніколи не пробачить злочинів, які Росія зробила на нашій території з нашими людьми, з нашими містами. Ми не зможемо забути ані Бучу, ані Ізюм, ні Маріуполь, ні Кривий Ріг, ні Суми… Ці злочини відбуваються з першого дня і до сьогодні. І це неможливо забути ні нашому поколінню, ні наступним. Коли ви питаєте, чи український народ може очікувати на лаві підсудних російських політиків — звичайно, ми будемо очікувати і будемо все для цього робити”, – сказав він.
Шмигаль нагадав, що сьогодні органи прокуратури реєструють конкретні воєнні злочини та осіб, до них причетних. За його словами, в органах прокуратури у провадженні перебувають справи по більш ніж 190 тисячах таких злочинів.
Водночас прем’єр зауважив, що інструменти Міжнародного кримінального суду не дають Україні легальної підстави для засудження самого злочину воєнної агресії — прийняття рішення про здійснення неспровокованої агресії Росії проти України, яке ухвалювало вище політичне керівництво РФ.
Глава уряду висловив вдячність європейським партнерам за підтримку ідеї створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Як повідомляв Укрінформ, заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра поінформувала, що у 2025 році може бути побудована юридична база для роботи спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Початок роботи очікується вже наступного року.
Політика
У День Європи важливо бути в Україні

Новий міністр закордонних справ ФРН Йоганн Вадефуль своїм візитом в Україну разом з європейськими колегами хоче засвідчити солідарність з українцями і готовність допомагати у протистоянні російській агресії.
Про він сказав на відео, оприлюдненому в соцмережі Х, передає Укрінформ.
Глава німецького МЗС повідомив, що прибув в Україну напередодні ввечері.
«Як міністр закордонних справ я вперше в Україні. Чому? Я планую разом з моїми колегами з інших країн ЄС показати в День Європи (9 травня – ред.), що ми стоїмо на боці України», – сказав дипломат.
Він зазначив, що Європа – це «місце надії» для України. Німецький міністр нагадав, що після початку повномасштабної війни багато українців знайшли прихисток у європейських країнах. Українці сподіваються, що їхня країна стане членом Євросоюзу, і Німеччина буде підтримувати їх на цьому шляху, запевнив глава МЗС.
Вадефуль нагадав, що ЄС як організація дбає про безпеку та порядок на континенті. Ці питання він назвав головними у своїй роботі на посаді глави МЗС.
«Ми маємо провадити зовнішню політику, орієнтовану на безпеку. І тому важливо, щоб ми всі разом подали Україні знак солідарності», – сказав міністр.
Він підкреслив, що це особливо актуально в День Європи.
Як повідомлялося, висока представниця ЄС із зовнішніх відносин й політики безпеки Кая Каллас напередодні заявила, що європейські міністри закордонних справ 9 травня здійснять візит до України, щоб обговорити підтримку оборонної промисловості та погодити політичні умови для створення Міжнародного трибуналу з покарання воєнних злочинів та злочину агресії проти України.
Йоганн Вадефуль відвідував Україну в грудні 2024 року – він супроводжував тоді ще кандидата в канцлери Фрідріха Мерца.
Фото: dpa
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Політика1 тиждень ago
В Єврокомісії прокоментували жорстоке вбивство Вікторії Рощиної у російському полоні
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року