Війна
чому настав час зняти обмеження

Через хиткість допомоги від США важливо не тільки зуміти диверсифікувати американські поставки, а й починати самостійно заробляти на озброєнні
Цим матеріалом я хотів би підняти тему про експорт української зброї, який фактично заборонений з початку повномасштабного вторгнення, що й зрозуміло. Але, якби мені сказали про відновлення експорту української зброї 2022-го чи 2023-го, то я б однозначно сказав – у жодному разі, проте вже давно назріли докази, що – так, настав час відкривати цю завісу.
Упевнений, що будуть ті, які скажуть, що я не в своєму розумі, саме зараз порушувати цю тему, коли непередбачуваний господар Білого дому робить одну заяву про допомогу Україні яскравішою за попередню. Але ось у тому й річ, що через хиткість допомоги від США Україна не тільки повинна зуміти диверсифікувати американські поставки, а й починати самостійно заробляти на озброєнні, з метою наповнення бюджету та розширення можливостей з самостійного придбання тих чи інших зразків.
Декілька важливих факторів для розуміння ситуації.
Україна за три роки повномасштабної війни змогла зробити неймовірний технічний та технологічний ривок у розвиток свого ОПК. Немислимий в умовах настільки інтенсивної та нерівної війни, але все ж таки поки що недостатній для повного автономного забезпечення української армії, і зустрічає низку проблем, пов’язаних зі своїм подальшим розвитком – еволюцією.
Справа в тому, що в 2022 і 2023 роках нам не вистачало всіх категорій озброєнь і нам потрібно було все і якомога більше. Але згодом війна стала змінювати свій характер, і низка озброєнь відійшла на задній план, втрачаючи свою актуальність, а виробничі лінії, розвинені за 3 роки, не можуть працювати вхолосту без замовлень від Міноборони. А альтернатива замовленням – експорт, якого немає.
Наприклад, такий улюблений нами всіма у перші місяці війни ПТРК “Стугна-П”, що спалював колони російської бронетехніки, зараз не зустріти. Куди зникла “Стугна-П”? Її функціонал частково замінили FPV-дрони, і потреба в “Стугні” менша, ніж 2 роки тому, а виробничі лінії-то працюють, але не на повну потужність. У свою чергу, у цьому ПТРК зацікавлені покупці на Близькому Сході, але продавати їм ми не можемо.
Отже, на прикладі тільки ПТРК “Стугна-П” я, гадаю, зміг пояснити вам необхідність відкриття експорту для низки категорій озброєнь, які ми не можемо зараз виробляти в тій кількості, на яку здатні наші виробничі лінії, тому що немає замовлення від держави, або вона надто мала через неактуальність виробу, а експортувати не можемо, бо не можемо.
Щоб наш ОПК у такій ситуації не стагнував, думаю, доцільно розпочати відкривати обмежений експорт, інакше ми можемо просто занапастити розвиток цілої низки перспективних проєктів, які чудово себе показали, але не мають доступу на ринок, за низької внутрішньої потреби та відсутності розвитку через відсутність коштів.
Крім того, саме зараз унікальний момент для витіснення з ринку експорту озброєнь росії, ослабленої, та озброєннями, довіра до яких значно знизилася саме під час війни в Україні. У свою чергу, українське озброєння значно підвищило свою репутацію, і інтерес до нього зріс значніше, аніж до 2022 року.
Тому доцільність таких дій назріла і актуальна як ніколи.
Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Війна
ППО збила 319 російських дронів і 25 ракет

Сили протиповітряної оборони збили 319 російських безпілотників типу Shahed і 25 крилатих ракет Х-101.
Як передає Укрінформ, про це Повітряні сили Збройних сил України повідомляють у Телеграмі.
Із 18:00 п’ятниці, 11 липня, росіяни атакували Україну 623 засобами повітряного нападу:
- 597 ударних БПЛА типу Shahed і безпілотників-імітаторів різних типів із напрямків: Брянськ, Приморсько-Ахтарськ, Курськ, Орел, Міллєрово (339 – дрони типу Shahed);
- 26 крилатих ракет Х-101 із повітряного простору Саратовської області.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.
За попередніми даними, станом на 10:00 суботи, 12 липня, ППО збила 344 засоби повітряного нападу:
- 319 БПЛА типу Shahed;
- 25 крилатих ракет Х-101.
Крім того, 258 дронів-імітаторів локаційно втрачені/подавлені РЕБ.
Зафіксовані влучання однієї ракети та 20 ударних БПЛА у 5 локаціях, а також падіння збитих – на 19 локаціях.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський зазначив, що зараз тривають перемовини з партнерами щодо нового постачання озброєння, розширення виробництва зброї в Україні та посилення систем протиповітряної оборони.
Фото: Калашник/Телеграм
Війна
Цифри воєнного злочину

Влітку 2025 року зросла інтенсивність російських терористичних атак. Зростає кількість загиблих і поранених серед українських цивільних
Джерело
Війна
У Мелітополі ліквідували п’ятьох росгвардійців та станцію управління військами

У тимчасово захопленому Мелітополі Запорізької області в результаті спільної операції Головного управління розвідки Міністерства оборони України і руху опору знищені п’ятеро російських загарбників та станція управління військами.
Як передає Укрінформ, про це ГУР повідомляє у Фейсбуці.
У Мелітополі 10 липня пролунав вибух на території одного з підприємств, де росіяни облаштували логістичну базу для розміщення особового складу і військового транспорту.
“Детонація відбулась у момент, коли московити “на розслабоні” розвантажували військовий транспорт – п’ятеро загарбників з так званої “Росгвардії” ліквідовано”, – зауважили в ГУР.
Внаслідок вибуху також знищена апаратна станція забезпечення супутниковим зв’язком, яку планували використовувати для управління військами.
Як повідомляв Укрінформ, у тимчасово окупованому Криму партизани здійснили диверсію на ділянці залізниці, через яку загарбники перекидають військові вантажі та особовий склад.
Фото: Фейсбук / Головне управління розвідки Міністерства оборони України
-
Події1 тиждень ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Відбудова1 тиждень ago
У Луцьку демонтують частину будинку, що найбільше постраждала від удару РФ
-
Суспільство1 тиждень ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Усі новини1 тиждень ago
вже знайшовся покупець — відео
-
Війна1 тиждень ago
На фронті – 76 боєзіткнень від початку доби, на семи напрямках точаться бої
-
Усі новини1 тиждень ago
хаскі усвідомив, що інші собаки працюють в упряжці
-
Політика1 тиждень ago
Головування Данії в Раді ЄС може сприяти відкриттю переговорних кластерів для України
-
Відбудова1 тиждень ago
У Києві вже відновили 130 закладів освіти, пошкоджених російськими обстрілами