Усі новини
ракета Ілона Маска вибухнула під час польоту в космос (відео)

Восьмий випробувальний політ ракети компанії SpaceX був дуже схожий на сьомий і закінчився також вибухом і падінням великої кількості уламків.
У п’ятницю, 7 березня, о 1:30 за Києвом із космодрому компанії SpaceX, яка належить Ілону Маску, у космос було запущено найбільшу і найпотужнішу ракету у світі під назвою Starship у рамках восьмого випробувального польоту. Але запуск 122-метрової гігантської ракети пройшов практично так само, як і сьоме випробування, що відбулося в січні, пише Space.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Ракета Starship складається з двох ступенів: нижнього під назвою Super Heavy і верхнього під назвою Ship. Вона призначена для доставки людей і вантажів на Місяць і Марс, але для того, щоб її можна було використовувати з 2023 року компанія Ілона Маска проводить її випробування. Це багаторазова ракета, обидва ступені якої можна буде використовувати кілька разів поспіль, що значно скоротить час між запусками в космос.
Під час сьомого випробувального запуску в космос у січні Super Heavy успішно повернулася назад і була захоплена спеціальними маніпуляторами на стартовій вежі. Але другий ступінь Ship вибухнув незабаром після початку польоту. Розслідування показало, що стався витік палива і двигуни Ship вийшли з ладу, що призвело до вибуху в повітрі. Після вибуху в Атлантичний океан упало багато уламків другого ступеня ракети Starship. Компанія SpaceX провела роботу над помилками, щоб уникнути повторення цієї катастрофи. Але знову все пішло не за планом.
Через 7 хвилин після запуску Starship її нижній ступінь Super Heavy повернувся назад на стартову вежу. У компанії SpaceX були дуже задоволені тим, що успішне захоплення Super Heavy маніпуляторами на стартовій вежі пройшло успішно вже втретє.
Через 7 хвилин після запуску Starship її нижній ступінь Super Heavy повернувся назад на стартову вежу
Фото: Starship
Водночас 52-метровий верхній ступінь Ship полетів у космос. Він мав доставити в суборбітальний простір чотири фіктивні супутники Starlink за 17,5 хвилин після старту, а потім приблизно за 50 хвилин приводниться контрольованим чином в Індійському океані.
Як і минулого разу цього не сталося. Кілька з шести двигунів Ship вийшли з ладу, і верхня частина ракети Starship почала перекидатися в повітрі. Приблизно через 9 хвилин польоту стався вибух, і верхня ступінь найпотужнішої ракети у світі розвалилася на частини, створивши велику кількість уламків, які змогли не тільки побачити, а й зафіксувати жителі островів в Атлантичному океані.
Поки що достеменно не відомо, що стало причиною вибуху, а тому незрозуміло, які подальші зміни SpaceX може внести в ракету Starship перед майбутніми випробувальними польотами. Компанія Ілона Маска цього року планує провести кілька десятків запусків Starship.
Як уже писав Фокус, відбулася історична посадка на Місяць і хоча приватний модуль приземлився на поверхню супутника Землі, але щось пішло не так. Американська компанія Intuitive Machines змогла приземлити на Місяці вже два посадкові модулі, але знову посадка пройшла не так, як передбачалося.
Також Фокус писав про те, що астрономи нарешті розгадали таємницю сигналу з глибокого космосу, який вперше був виявлений у 1980 році. Вчені зробили дуже важливе відкриття, яке пов’язане з померлими зірками і планетами, що їх оточують.
Усі новини
коли народився неможливий гібрид слона та що з ним сталося

Ще у 1978 році унікальне народження слоненяти в зоопарку Великобританії привернуло увагу всього світу через свою генетичну унікальність. Воно народилося за незвичайних обставин, що викликало питання про межі розмноження між різними видами.
Слоненя, якого назвали Мотті, народилося 11 липня в зоопарку Честера внаслідок спарювання африканського слона Джумболіно та азійської слонихи Шеби. Гібридне походження підтвердили генетичні тести, пише IFLScience.
У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
За словами співробітників зоопарку, Джумболіно був єдиним самцем у вольєрі на той час, що не залишало сумнівів щодо батьківства. Попри скептицизм експертів щодо життєздатності такого поєднання, Мотті став єдиним відомим гібридом свого виду. Книга рекордів Гіннеса зрештою назвала його “найрідкіснішим слоном у світі”.
Генетична різниця між африканськими та азійськими слонами значна. Вони не тільки належать до різних видів, але й класифікуються за окремими родами, що робить природне розмноження вкрай малоймовірним.
Крім того, їхні природні середовища проживання розташовані на різних континентах — в Африці та Азії — що робить таке поєднання в дикій природі практично неможливим.
Фізичні особливості також різняться: африканські слони, як правило, більші, мають ширші вуха і грубішу шкіру, тоді як азійські слони менші та мають характерну будову пальців.
Мотті мав поєднання цих рис. Він мав широку голову і великі вуха свого африканського батька, але будова нігтів на лапах відповідала його азійській матері — п’ять на передніх лапах і чотири на задніх. На жаль, він народився на шість тижнів раніше і з самого початку мав проблеми зі здоров’ям.
Мотті страждав на некротичний ентероколіт, небезпечне захворювання кишечника, яке уражає здебільшого недоношених дітей, і помер лише через 10 днів, 21 липня. Посмертна експертиза підтвердила серйозну інфекцію кишечника та пуповини, спричинену бактерією E. coli. За повідомленнями, його останки зберегли в Музеї природознавства в Лондоні.
Їли дітей і не тільки: дослідники зробили моторошне відкриття в іспанській печері (фото)
Хоча Мотті залишається єдиним випадком серед слонів, схрещування між віддаленими видами траплялося і в інших частинах тваринного світу. Прикладами є гібриди, такі як біфало (буйвол і корова), гібриди собаки та лисиці, а також волфіни — нащадки малої косатки та афаліни — які плавають у різних океанах.
Раніше Фокус писав про рідкісне захворювання, причиною якого були наші предки. Вчені дослідили мальформацію Кіарі 1 типу, яка характеризується головним болем та запамороченням.
Також ми розповідали про древній хетський артефакт, який допомагав віщунам трактувати дії птахів. Як зазначають дослідники, саме так древні правителі приймали важливі рішення.
Усі новини
чи знадобиться людям перша в історії негативна секунда

Людство не помітило б, якби в нашому розпорядженні не було атомного годинника, але в останні тижні наша планета обертається надзвичайно швидко. Дані вказують на те, що деякі дні стають коротшими за звичайні 24 години більш ніж на 1 мілісекунду.
Доба на Землі рідко буває ідеально 24-годинною, оскільки швидкість обертання нашої планети залежить від безлічі чинників, включно зі зміщеннями в земному ядрі, змінами атмосферного тиску, океанськими течіями й навіть масштабними погодними явищами, такими як Ель-Ніньйо. Як правило, ці сили коливаються в межах часток мілісекунди, але в липні та серпні вчені вже фіксували аномально короткі дні, пише IFLScience.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Обертання Землі прискорилося
Згідно з попередніми даними TimeandDate, 9 липня було приблизно на 1,23 мілісекунди коротше, ніж зазвичай, а 10 липня — на 1,36 мілісекунди, а 22 липня — на 1,34 мілісекунди. При цьому прогнозується, що 5 серпня стане на 1,25 мілісекунди коротшим.
За словами дослідників, існує безліч факторів, що впливають на швидкість обертання Землі. Однак головним винуватцем нинішнього прискорення вважається Місяць — його гравітаційне тяжіння є основною рушійною силою приливних сил на планеті, і ці приливні взаємодії можуть змінити розподіл води по всій планеті, змінюючи її обертання. У цей момент часу Місяць перебуває відносно далеко від екватора Землі, тому його гравітаційне тяжіння є незначно слабшим: це “відпускає гальмо” і дає змогу нашій планеті обертатися лише на частку секунди швидше.
Чим обернеться прискорення обертання Землі?
Для людей зміна в мілісекунду може здатися незначною, але вони можуть істотно вплинути на технології, що вимагають надточного вимірювання часу, наприклад:
- GPS-навігація;
- телекомунікації;
- фінансові транзакції;
- деякі наукові експерименти.
Вчені вважають, якщо тенденція до прискорення Землі збережеться, у майбутньому у нас може виникнути необхідність у веденні “від’ємної додаткової секунди” для синхронізації атомного годинника з астрономічним часом.
Зазначимо, що ще 1972 року міжнародні хронометристи погодилися періодично додавати додаткову секунду для забезпечення точної відповідності нашого годинника швидкості обертання планети. Це пов’язано із загальною тенденцією останнього століття до уповільнення обертання Землі, що призводило до невеликого подовження доби.
Однак сьогодні вчені фіксують прискорення обертання нашої планети, що призводить до невеликого скорочення доби. У результаті для узгодження UTC з астрономічним часом може знадобитися “негативна додаткова секунда”. Простими словами, хронометристам доведеться відняти одну додаткову секунду, щоб синхронізувати атомний годинник і астрономічний рух Землі.
Введення від’ємної секунди
Учені вже кілька років обговорюють додавання від’ємної секунди, вважаючи, що зміна клімату та швидкість танення льодовиків можуть призвести до необхідності введення від’ємної додаткової секунди у 2029 році. І тепер нові дані можуть знову розпалити цю дискусію.
Утім, перспектива ідея введення додаткової від’ємної секунди сподобається не всім. Meta, Google, Amazon, Microsoft та інші технологічні компанії раніше виступали проти додаткових секунд, стверджуючи, що вони створюють більше проблем, ніж вирішують.
Раніше Фокус писав про те, що обертання Землі несподівано прискорилося: коли настане найкоротша доба за всю історію.
Авто
Капсула часу Aston Martin V8 Vantage 1988 продається за $900 000

У США знайшли чудово збережений кабріолет Aston Martin V8 Vantage 1988 року. Знамените авто потужністю понад 400 сил прославилося у фільмах про Джеймса Бонда.
За 37 років суперкар Aston Martin V8 Vantage проїхав усього 1791 км, тобто це капсула часу. Наразі це єдине подібне авто, яке збереглося в новому стані. Про нього розповіли на сайті аукціону Gooding Christies, на якому купе планують продати за ціною до $900 000.
Виготовлено лише 109 Aston Martin V8 Vantage у виконанні X-Pack
Фото: Gooding & Company
Українська капсула часу: виявлено 19-річний Lanos у заводському пакуванні (фото)
Aston Martin V8 Vantage часто називають першим британським суперкаром. Це було одне із найпотужніших і найшвидших авто свого часу, яке могло змагатися з Ferrari та Lamborghini. Не дивно, що його обрали в якості авто Джеймса Бонда у фільмах “На секретній службі її величності” та “Живі вогні”.
Автомобіль чудово зберігся
Фото: Gooding & Company
Конкретно цей Aston Martin V8 Vantage належить до рідкісної зарядженої версії X-Pack – таких авто випустили лише 109. Їх оснастили потужнішим 5,3-літровим V8 на 410 к. с. Авто здатне розігнатися до 100 км/год аз 5,2 с і розвинути 280 км/год.
Версія X-Pack оснащена потужнішим 410-сильним V8
Фото: Gooding & Company
Конкретно цей Aston Martin V8 Vantage поставили в Італію, де його придбав керівник авіакомпанії Saudia Каміль Сінді. Він мав чималу колекцію авто, тому Aston Martin більше стояв у гаражах у Каннах та Монако, ніж їздив і до 2000 року подолав лише 1356 км. Автомобіль кілька разів переходило з рук у руки, проте всі власники берегли його і не експлуатували.
До речі, на цьому ж аукціоні продається унікальне авто Френсіса Форда Копполи — інноваційний Tucker 48, який випередив свій час і вважався найкращим автомобілем у світі.
Також Фокус писав, що в Києві евакуатор забрав на штрафмайданчик дорогий суперкар Aston Martin.
-
Усі новини5 днів ago
Син Андрія Молочного з прокуратури насмерть збив жінку у Києві — всі подробиці
-
Усі новини6 днів ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Відбудова1 тиждень ago
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
-
Усі новини7 днів ago
американець виграв мільйон після сну про лотерею
-
Усі новини5 днів ago
де відпочити у Європі в 2025 році не за всі гроші
-
Усі новини1 тиждень ago
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
-
Відбудова1 тиждень ago
У Кропивницькому зводять модульне житло замість зруйнованого внаслідок обстрілу 19 березня
-
Усі новини1 тиждень ago
Найвигідніші смартфони 2025 року — характеристики — фото