Суспільство
Бойова медикиня Олена Риж у проєкті «За спиною»: Найважчі втрати

Олена Риж, бойова медикиня штурмової роти 47-ї ОМБр «Маґура», за час повномасштабної війни втратила стільки близьких побратимів і посестер, що іноді вона боїться забути когось із них.
Про те, як вдається тримати себе в ресурсі, коли війна постійно забирає когось із найдорожчих і часто немає змоги попрощатися та провести в останню путь, військовослужбовиця розповіла психологині Ользі Марченко у програмі «За спиною», що вийде у суботу, 8 березня, о 14:00.
«Я багато страхів пройшла за період служби, з ними треба працювати, щоб побороти. І ось мене довго непокоїв страх, що моя пам’ять гіршає через контузії, і може настати такий момент, що я почну забувати своїх людей, тих, кого назавжди втратила», – поділилася військова своїми тривогами.
Тривожні думки, за словами Олени, непокоїли досить довго, поки вона одного разу не збагнула: «Навколо всі говорять про хвилину пам’яті, її називають хвилиною мовчання. Але для мене це не хвилина мовчання – подумки я розмовляю з тими, кого втратила, я звертаюся до загиблих. І я для себе зрозуміла – ось вона відповідь, ось, що мені треба робити, щоб не забувати своїх загиблих побратимів і посестер».
Військова запевняє, що відтоді не пропускає жодного дня, щоб не присвятити загиблим оту хвилину о 9-й ранку, виняток лише один – коли вона на фронті, на нулі, або виконує якусь невідкладну роботу. «Дуже рідко це буває, але буває. Я обов’язково це роблю просто в інший час. Це залишається моєю особистою хвилиною. Про це знають всі мої рідні і близькі. І я робитиму так, поки я жива», – наголошує Риж.
За її словами, коли йде з життя близька серцю людина – це ніби відривають частинку тебе, частинку твого серця, душі, життя. І кожну таку сильну втрату потрібно прожити, віддаючи повну волю емоціям. Інакше можна зануритися глибоко в стан ПТСР (посттравматичного стресового розладу), як це часто відбувається з військовими, які відкладають емоції на потім, обіцяючи собі оплакати загиблих після війни. Олена переконана, що найважчі втрати – ще попереду, тому потрібно берегти ресурс.
«Я докладаю багато зусиль для того, щоби бути в ресурсі, у тяжкі моменти дозволяю собі проживати усі емоції: я ридаю, злюся, матюкаюся, огризаюся, а буває що просто по кілька днів лежу “овочем” у ліжку. Це дуже важливо – дати собі побути в такому стані», – розповідає військова.
Риж поділилася, як кілька разів звістка про загибель побратимів заставала її у метро, і вона ридала в розпачі просто на підлозі. Проживати кожну втрату – це основа, без якої неможливо рухатися далі по життю, пояснює медикиня, адже душевний біль накопичується, і з кожною втратою нашаровується.
Відновитися потім буде складно, такий життєвий досвід у військової теж є.
Попри все, Олена Риж вважає себе щасливою. Встигає бути всюди: і воювати на передовій, і навчати новобранців тактичній медицині, і вести свій подкаст про життя військових.
«У мене на лівій руці набито татуювання “4.5.0.” (код “4.5.0.” у військових означає “все спокійно” – ред.) і кардіограма. І воно трактується: поки я жива, поки б’ється моє серце, в мене завжди буде 4.5.0. Навіть коли я втрачаю дуже сильно близьких мені людей, я знаю, що я – жива. І раз мені Всесвіт зробив цей дарунок, я маю дякувати і жити на повну – жити, відчувати, любити, діяти і за тих, кого вже немає поруч», – стверджує військова.
Повне інтерв’ю з медикинею ЗСУ можна переглянути завтра на новому Ютуб-каналі Укрінформу.
Олена Риж – бойова медикиня ЗСУ. До війни працювала в ресторанному бізнесі, обіймала керівні посади, була успішною тренеркою із сервісу та комунікації. На початку повномасштабного вторгнення займалася волонтерською діяльністю, допомагала евакуйовувати жителів з окупованої Київщини.
У лавах ЗСУ – з грудня 2022-го. У складі штурмової роти 47-ї ОМБр «Маґура» брала участь у наступальній кампанії на Запоріжжі та в боях під Авдіївкою. Була поранена. Проводить тренування з тактичної медицини. Веде свій подкаст «Думки на стіл» на медіаплатформі «Характер медіа».
Як повідомлялося, Укрінформ запустив новий проєкт «За спиною», мета якого – показати, як військові та ветерани, котрі пережили критичні для виживання умови, долають труднощі, а також розкрити психоемоційні аспекти, які часто залишаються поза публічною увагою.
Суспільство
Зеленський підписав закон, що посилює відповідальність Росії за депортацію дітей

Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Кримінального кодексу України, що посилюють відповідальність Росії за викрадення українських дітей.
Про це у Фейсбуці повідомила заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк, передає Укрінформ.
«Дуже символічно, що у День української державності Президент України підписав Закон мого авторства про внесення змін до Кримінального кодексу щодо встановлення відповідальності: за незаконне переміщення і депортацію українських дітей, невиправдану затримку репатріації дитини, вербування та використання дитини у військових цілях представником іноземної держави», – розповіла Кондратюк.
Вона акцентувала, що йдеться про країну-агресора Росію та її злочини проти українських дітей.
«Тепер вони виокремлені в нашому законодавстві. По кожному з них передбачена кримінальна відповідальність від 8 до 12 років позбавлення волі», – уточнила віцеспікерка.
На її думку, закон 4499-IX полегшить роботу слідчих, а також він – про справедливість та невідворотне покарання.
«Це про подальші можливості розширення українських та міжнародних санкцій проти російських чиновників та інших осіб, які аргументовано фігуруватимуть у провадженнях за цими статтями ККУ», – підсумувала Кондратюк.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада ухвалила Закон про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за незаконне переміщення, депортацію, невиправдану затримку репатріації дитини, вербування та використання дитини у військових цілях представником іноземної держави 17 червня.
Фото: ОП
Суспільство
Міська рада оприлюднила петицію щодо скасування статуту Одеси Анонси

Одеська міська рада оприлюднила на порталі “Соціально активний громадянин” петицію щодо скасування чинного Статуту міста Одеси та створення робочої групи для напрацювання нової редакції документа.
Автор петиції активіст Сергій Бондаренко.
У своїй петиції активіст наполягає, що чинний статут суперечить, серед іншого Конституції України, особливо в частині розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, державній політиці деколонізації, а також пам’яті борців за незалежність України.
Сергій Бондаренко наполягає, що ідеологічна заангажованість і проросійська риторика У преамбулі Статуту наголошується на значенні Одеси в рамках “міста російській імперії”, також зазначається про те, що “одесити пишаються традиціями мужності й патріотизму, що мають своїм корінням подвиги російських військових… “, що є, на думку активіста, прикладом імперської та російської пропаганди.
Він нагадав, що у 2022 році Одеська міська рада визнала застарілість Статуту, проте в розробці нового документа не було забезпечено належної участі громадськості. Через це проєкт Статуту, оприлюднений 7 березня року, містив численні юридичні та фактологічні помилки (звернемо увагу лише на те, що розробники нової редакції Статуту міста Одеси забули, що Одеса знаходиться у складі України), а доопрацьований варіант від 9 липня 2024 року – не врахував низку обґрунтованих громадських пропозицій та теж в багатьох містах не відповідав вимогам чинного законодавства.
“Це свідчить або про низьку компетенцію працівників Одеської міської ради та її виконавчих органів, які були залучені до розробки нової редакції Статуту міста Одеси, або про небажання керівництва міста скасовувати чинний Статут міста Одеси, який має відверто проросійську направленість та поширює російські та радянські наративи”, – наголошує автор петиції.
Наразі звернення підписали 16 одеситів, а до завершення голосування залишилося ще 90 днів. Завершення терміну збирання підписів – 12 жовтня.
Статут відповідно до законів України визначає міську символіку, міські святкові та пам’ятні дати, відзнаки та нагороди територіальної громади, основні засади адміністративно-територіального поділу міста, а також розвитку міста, систему місцевого самоврядування у місті Одесі та засади взаємодії між її елементами, форми та процедури безпосередньої участі членів територіальної громади, інститутів громадянського суспільства у здійсненні місцевого самоврядування, засади збереження культурної спадщини та сприяння соціально-культурному розвитку міста, а також інші питання реалізації місцевого самоврядування в Одесі.
Суспільство
Картопля, яйця та вершкове масло: огляд цін в одеських супермаркетах – Новини Одеси

Щотижневий огляд.
Odesa Оnline продовжує робити огляд цін в одеських супермаркетах. Ми обрали чотири мережі (АТБ, «Сільпо», «Копійка» та «Таврія В») та список продуктів, які, на наш погляд, є базовими.
«АТБ»
Соняшникова олія – від 42.90 до 66.90 грн.
Бутильована вода (5 л) – від 42.80 до 58.50 грн.
Цукор – 32.90 грн.
Хліб обідній – 15.70 грн.
Борошно (упаковка на 2 кг) – від 24.00 до 31.90 грн.
Яйця – від 46.30 до 62.80 грн.
Вершкове масло (180 грам) – від 49.90 до 102.30 грн.
Макарони – від 24.20 до 48.50 грн.
Гречка – від 31.30 до 89.90 грн.
Рис – від 38.90 до 77.90 грн.
Куряча тушка (1 кг) – 113.80 грн.
Молоко – від 32.00 до 45.20 грн.
Картопля – 19.89 грн.
Цибуля – 12.95 грн.
Капуста – 18.89 грн.
Буряк – 15.89 грн.
«Копійка»
Соняшникова олія – від 62.90 до 75.90 грн.
Бутильована вода (5 л) – від 34.00 до 67.20 грн.
Цукор – 30.90 грн.
Хліб обідній – 13.00 грн.
Борошно (упаковка на 2 кг) – від 28.90 до 42,50 грн.
Яйця – від 43.90 до 62.90 грн.
Вершкове масло (180 грам) – від 59.00 до 81.00 грн.
Макарони – від 25.90 до 40.90 грн.
Гречка – від 28.90 до 69.90 грн.
Рис – вiд 43.90 до 90.00 грн.
Молоко – від 30.00 до 56.90 грн.
Картопля – 25.90 грн.
Цибуля – 16.80 грн.
Капуста – 26.80 грн.
Буряк – 27.90 грн.
«Сільпо»
Соняшникова олія – від 47.50 до 72.00 грн.
Бутильована вода (5 л) – від 41.99 до 61.99 грн.
Цукор – 34.99 грн.
Хліб обідній – 15.20 грн.
Борошно (упаковка на 2 кг) – від 29.99 до 43.69 грн.
Яйця – від 45.90 до 72.90 грн.
Вершкове масло (180 грам) – від 58.90 до 89.49 грн.
Макарони – від 25.90 до 44.90 грн.
Гречка від 38.90 до 92.99 грн.
Рис – від 42.90 до 90.49 грн.
Куряча тушка (1 кг) – 91.00 грн.
Молоко – від 25.99 до 41.79 грн.
Картопля – 22.89 грн.
Цибуля – 12.99 грн.
Капуста – 19.89 грн.
Буряк – 18.99 грн.
«Таврія В»
Соняшникова олія – від 49.50 до 70.00 грн.
Бутильована вода (5 л) – від 37.00 до 58.20 грн.
Цукор – 32.90 грн.
Хліб обідній – 17,60 грн.
Борошно (упаковка на 2 кг) – від 32.90 до 44.80 грн.
Яйця від 46.90 до 72.80 грн.
Вершкове масло (180 грам) – від 58.00 до 75.20 грн.
Макарони – від 29.00 до 36.90 грн.
Гречка – від 30.90 до 79.80 грн.
Рис – від 39.90 до 96.50 грн.
Куряча тушка (1 кг) – 90.30 грн.
Молоко – від 30.80 до 43.30 грн.
Картопля – 25.90 грн.
Цибуля – 16.90 грн.
Капуста – 29.90 грн.
Буряк – 29.90 грн.
-
Усі новини1 тиждень ago
астронавт NASA з орбіти зробила знімок дивної червоної блискавки (фото)
-
Війна6 днів ago
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
-
Усі новини1 тиждень ago
що залишилося від аквапарку Formosa Fun Coast на Тайвані — фото
-
Україна1 тиждень ago
Жіночі вагони – Укрзалізниця запускає три потяги
-
Політика6 днів ago
Зеленський зустрівся із Келлогом у Римі
-
Відбудова6 днів ago
Польщу на конференції з відновлення України представлятимуть шестеро міністрів
-
Політика1 тиждень ago
про розмову Зеленського і Трампа: Обидва президенти усвідомлюють біль втрати молоді
-
Одеса1 тиждень ago
Скандал із ТЦК в Одесі – чому затримали чоловіка на вулиці Космонавтів