Суспільство
Шмигаль назвав п’ять основних акцентів в освітній сфері

Основними акцентами уряду у галузі освіти є офлайн-навчання, безкоштовне харчування школярів, реформа «Нової української школи», розвиток профтехосвіти та забезпечення гідної заробітної плати вчителям.
На цьому наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду, передає Укрінформ.
«Одним із ключових пріоритетів у нашій роботі залишається розвиток української освіти. На четвертий рік повномасштабної війни ми не лише зберегли впорядкований освітній процес, але й адаптували його до реалій воєнного часу», – зазначив глава уряду.
Він підкреслив, що за останні два роки бюджет на освіту і науку зріс на 35% — зі 143 млрд грн до 194 млрд грн.
«Зараз в освітній сфері маємо п’ять основних акцентів. По кожному з них є хороший прогрес, але маємо прискорювати роботу», – підкреслив Шмигаль.
За його словами, перший акцент — комплексна політика «школа офлайн». Він нагадав, що понад 100 тис. дітей вже повернулися до очного навчання з вересня минулого року. «Прагнемо довести цей показник до 300 тисяч», – зауважив Прем’єр-міністр.
Відео: Офіційний телеграм-канал Прем‘єр-міністра України
У цьому зв’язку він акцентував, що цього року уряд передбачив рекордні 6,2 млрд грн субвенції на облаштування шкільних укриттів. «На минулому засіданні розподілили понад 3,8 млрд грн між громадами для реалізації 60 проєктів. Незабаром спрямуємо нові кошти на місця, щоб наші діти були в безпеці», – сказав він.
Крім того, виділено 1,6 млрд грн на закупівлю понад 600 шкільних автобусів.
«Діти з усіх куточків України матимуть нормальний доступ до освіти. Для нас це принципова позиція. Одночасно підтримуємо нашу економіку — закуповуємо автобуси українського виробництва й розвиваємо вітчизняний автопром», – зауважив глава уряду.
За його словами, другий акцент у сфері освіти — це Нова українська школа. Прем’єр-міністр наголосив, що за останні два роки було збільшено фінансування цієї реформи на 50%, у 2025 році бюджет НУШ перевищує 2 млрд грн.
«Створюємо базу для “Профільної” реформи. З 2027 року учні обиратимуть профіль навчання. Це шлях до усвідомленого вибору професії», – підкреслив Шмигаль.
Третім освітнім акцентом, за словами Шмигаля, є розвиток профтехосвіти. «Вже обладнали близько 100 майстерень при освітніх закладах, з них понад 30 запрацювали вже цієї зими. У поточному році програма продовжується, на неї виділено фінансування обсягом 540 млн грн. Плануємо відкрити ще до сотні таких майстерень», – зазначив він.
Прем’єр-міністр назвав четвертим акцентом харчування учнів. «Понад 1,6 млн дітей у 1-4 класах харчуються безкоштовно. Для цього виділене фінансування в розмірі понад 2,8 млрд грн», – зауважив він.
За словами очільника уряду, амбітна мета — поширити цю практику на всіх учнів, зокрема, з вересня — на школярів у прифронтових областях.
Крім того, уряд ухвалив рішення про спрямування 1,2 млрд грн на модернізацію харчоблоків. «Оновлюємо інфраструктуру за трьома інноваційними моделями: базова кухня, опорна кухня та фабрика-кухня», – пояснив Шмигаль.
П’ятий акцент, за його словами,— оплата праці вчителів. Глава уряду зауважив, що загалом фонд оплати педагогів на цей рік становить 115 млрд грн.
«Близько 500 тисяч освітян отримують щомісячні доплати в розмірі 1000 грн, з вересня обсяг доплат подвоїться. Ми запустили цю доплату в межах «Зимової підтримки», але вони залишаються на весь рік. Також передбачили кошти на професійне зростання вчителів та підвищення їхньої кваліфікації», – сказав він.
Прем’єр-міністр подякував усім, хто навчає дітей у цей важкий доленосний час: «Ви є активними творцями нашого спільного майбутнього».
Як повідрмляв Укрінфром, 17 березня Кабінет Міністрів затвердив порядок та умови надання субвенції в розмірі 499,4 млн грн на створення сучасного освітнього простору в межах профільної реформи старшої школи (третій етап реформи «Нова українська школа»). 100 тис. дітей вже повернулися до очного навчання.
Фото: КМУ
Суспільство
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців

Уряд Норвегії вирішив продовжити угоду з Європейським Союзом про евакуацію українських пацієнтів до 31 березня 2026 року.
Про це йдеться у пресрелізі на сайті уряду, передає Укрінформ.
Окрім транспорту для медичної евакуації, Норвегія також надає експертизу та здійснює поставки медичного обладнання, медикаментів та іншої матеріальної допомоги.
«Операція з медичної евакуації є хорошим прикладом того, як ми можемо працювати разом, щоб підтримати Україну. Норвезькі служби охорони здоров’я виконали величезну роботу, надавши допомогу понад 450 українським пацієнтам, які пройшли лікування в Норвегії. Я радий, що тепер ми зможемо продовжувати надавати цю життєво важливу допомогу», – сказав міністр охорони здоров’я Норвегії Ян Крістіан Вестре.
Норвегія почала транспортувати українських пацієнтів навесні 2022 року. З серпня того ж року Норвегія забезпечує регулярні щотижневі рейси для евакуації українських пацієнтів до країн Європи через Механізм цивільного захисту ЄС.
До медичної евакуації з України залучені кілька норвезьких міністерств, регіональних органів охорони здоров’я та Норвезький директорат охорони здоров’я, а також Об’єднані медичні служби Збройних сил Норвегії, авіакомпанія Scandinavian Airlines та Норвезький директорат цивільного захисту.
Як повідомляв Укрінформ, уряд Норвегії виділить 10 мільярдів норвезьких крон (939 мільйонів доларів США) на оснащення та навчання української бригади.
Фото: armyinform.com.ua
Суспільство
Експортер з Одеси приховав прибутки від продажу до Туреччини Анонси

Через один з портів Одеської області за кордон експортували агропродукцію на загальну суму майже 120 мільйонів гривень. Однак експортер не задекларував реальні обсяги доходів і фактично ухилився від сплати податків на понад 21 мільйон гривень.
Про це повідомили в Бюро економічної безпеки.
Йдеться про експорт 6,6 тис. тонн соняшникового шроту та 5,3 тис. тонн соєвих бобів до Туреччини через один із портів регіону.
Як з’ясувалося, комерційний директор фірми, що спеціалізується на гуртовій торгівлі зерном, насінням і кормами для тварин, навмисно не задекларував отримані доходи. У фінансовій звітності підприємство вказало занижені обсяги реалізованої продукції, що призвело до несплати податків на суму майже 21,6 мільйона гривень.
У Теруправлінні БЕБ пояснили, що наразі обвинувачений вже сплатив всю необхідну суму. Втім, йому все одного оголосили підозру за ч. 2 ст. 212 КК України (умисне ухилення від сплати податків у великих розмірах). Підприємцю загрожує від 170 000 до 255 000 гривень штрафу з позбавленням права обіймати певні посади строком до трьох років.
Раніше в Одеській області підприємство з експорту зерна умисно ухилялось від сплати податків в особливо великих розмірах. Справу щодо керівника компанії-експортера також скерували до суду.
До того компанію-експортера сільськогосподарської продукції в Одеській області змусили сплатити до держбюджету збитків на понад чотири мільйони гривень.
Також Інтент писав, що агротрейдери звинувачують представників Бюро економічної безпеки (БЕБ) у тиску та блокуванні роботи на підприємствах в Одеському порту. За словами учасників заходу, з 19 грудня детективи БЕБ, посилаючись на нібито несплату податків, паралізують діяльність десятків компаній, що працюють в Одеському порту.
Суспільство
Працівники Нацпарку на Одещині розпочали процес імунізації диких тварин – Новини Одеси

Ці заходи мають запобігти розповсюдженню небезпечної хвороби.
Працівники Нижньодністровського національного природного парку розпочали процес імунізації диких тварин спільно з представниками Держпродспожслужби, повідомили на сторінці НПП.
Так, на території Нацпарку розкладають пероральну вакцину проти сказу. Ці заходи мають запобігти розповсюдженню небезпечної хвороби.
Нагадаємо, на території Одеської області ускладнилась епізоотична ситуація зі сказу тварин. За І квартал 2025 року зареєстровано 208 випадків, з яких 96% припали на диких хижаків.
Фото: Наталія Волкодав
-
Суспільство1 тиждень ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Одеса1 тиждень ago
В Одесі відмічають день прапора ВМС України – що відомо про свято
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти
-
Події1 тиждень ago
В Україні презентують досвід польських музеїв у сфері сучасної історичної освіти
-
Політика1 тиждень ago
В Єврокомісії прокоментували жорстоке вбивство Вікторії Рощиної у російському полоні
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Війна1 тиждень ago
Сирський назвав втрати армії РФ із початку 2024 року