Економіка
Штрафи ФОП — що важливо знати

Санкції стосуватимуться підприємців, які не дотримуються касової дисципліни.
Підприємці можуть зіткнутися з великими штрафами за підсумками документальних і фактичних перевірок. Щоб уникнути фінансових втрат, важливо ретельно контролювати дотримання касової дисципліни. Неправильне використання реєстратора розрахункових операцій (РРО) може призвести до накладення адміністративного штрафу. Про це йдеться в законі “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Більшість індивідуальних підприємців, які займаються торгівлею та наданням послуг, зобов’язані встановити РРО у своїх точках продажу. В іншому разі податкові органи можуть накласти штраф у розмірі 100% від суми порушення, а за повторні випадки штраф зростає до 150%. Такий рівень фінансової відповідальності застосовується в таких випадках:
- видачі чеків на неповну суму;
- проведення чеків через нефіскальний режим РРО або ПРРО;
- прострочення строку дії пристрою;
- видачі розрахункового документа за старою формою;
- неправильного зазначення реквізитів;
- невидачі чека (відсутність РРО).
Окремо передбачено статтю 163-15 Кодексу про адміністративні правопорушення, яка встановлює штраф за відсутність можливості оплати безготівковим способом. Це додаткова санкція за невстановлення РРО, розмір якої варіюється від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 700 до 3 400 грн). За повторне порушення протягом року штраф може становити від 8 500 до 17 000 грн. Під час використання реєстратора розрахункових операцій важливо правильно відкривати та закривати зміну. Також слід уникати частого подання нульових Z-звітів (якщо не було продажів протягом дня), адже це може привернути увагу контролюючих органів і призвести до перевірки.
Закон вимагає, щоб ФОП своєчасно закривали зміни — не пізніше ніж через 24 години з моменту відкриття. У разі порушення податківці нарахують штраф у розмірі 510 грн. Багато українських провайдерів пропонують ПРРО з автоматичним закриттям, що зручно в експлуатації.
Додатково продавців можуть оштрафувати за відсутність штрихового коду в чеку на акцизні товари. Розмір фінансової санкції становить 5 100 грн.
Раніше Фокус писав, що 2025 року підприємці, які перебувають на 1-й і 2-й групах єдиного податку, будуть зобов’язані сплачувати військовий збір у розмірі 800 гривень.
Однак у певних випадках для деяких категорій господарюючих суб’єктів цей платіж може стати необов’язковим.
Економіка
Морський відпочинок 2025 — що вибрати між Туреччиною та Єгиптом

Обираючи місце для літньої відпустки, багато українців традиційно розриваються між двома найбільш затребуваними курортами — Туреччиною та Єгиптом. Ці напрямки залишаються фаворитами серед туристів завдяки зручному формату відпочинку за системою “все включено” і широкому спектру послуг для мандрівників.
Система “все включено” давно стала візитною карткою Єгипту і Туреччини — двох країн, для яких туризм відіграє ключову роль в економіці. Відпочивальникам тут пропонують максимум комфорту, проте за вартістю путівки дещо різняться. Про це йдеться в матеріалі видання “Новини.LIVE”.
Вартість відпочинку в Єгипті
Так, для українських туристів відпочинок у Єгипті обійдеться дешевше. Семиденний тур у тризірковий готель у середньому стартує від 20 тисяч грн на одного. У цю суму вже включено переліт, трансфер, проживання за системою all inclusive і медичну страховку.
Трохи дорожче коштує розміщення в чотиризірковому готелі — від 22 тисяч грн за тиждень.
Тим, хто віддає перевагу самостійним поїздкам, доведеться заплатити від 15 000 грн за тиждень проживання з харчуванням. Додатково потрібно врахувати витрати на переліт, розваги та покупки, включно з сувенірами.
Ціни на відпочинок у Туреччині
Українцям, які планують літню відпустку в Туреччині, варто враховувати, що вартість турів стартує від 22 тисяч гривень на одного. За цю суму можна провести п’ять днів у тризірковому готелі з обслуговуванням за системою “все включено”. Додатково за переліт і трансфер платити не доведеться — ці послуги входять у турпакет і забезпечуються туристичним агентством.
Якщо розглядати триваліший відпочинок у готелі вищого рівня, то тиждень у чотиризірковому закладі обійдеться щонайменше у 27 тисяч грн.
Тим, хто воліє самостійно бронювати житло, також варто підготуватися до витрат. Проживання в турецькому готелі протягом шести днів стартує від 13 200 гривень.
Нагадаємо, Фокус раніше розповідав про найкращі локації для відпочинку в Хорватії.
Також Фокус писав про найкращі пляжі, маршрути та страви в Чорногорії.
Економіка
Індексація пенсій в Україні — чи піднімуть виплати з липня 2025 року

В Україні мінімальну пенсію, як правило, отримують громадяни з недостатнім трудовим стажем. Остання індексація пенсій відбувалася в березні 2025 року.
Тепер багато пенсіонерів задаються питанням: чи відбудеться підвищення виплат у липні і хто може розраховувати на додаткові надбавки. Про це йдеться в матеріалі видання “УНІАН”.
До кінця 2025 року переглядати розмір пенсійних виплат на державному рівні не планують. Наступне підвищення очікується лише в першій половині 2026 року. Наразі сума пенсії визначається з урахуванням заробітної плати, віку та трудового стажу. Мінімальна виплата для пенсіонерів, які продовжують працювати, становить 2361 гривню, а для тих, хто не працює, — 3038 гривень.
Українці, які в 65-річному віці працювали 30 років (жінки) або 35 років (чоловіки), гарантовано отримають не менше 3758 років. Людям з інвалідністю 1 групи, незалежно від стажу, виплачують хоча б 3323 гривні.
Незважаючи на те що в липні загальної індексації пенсій не передбачено, певні категорії громадян все ж отримають збільшення виплат.
Йдеться про чотири групи пенсіонерів, які:
- у 65 років отримують пенсію в розмірі менше ніж 40% своєї зарплати (їм піднімають суму до цього рівня);
- у липні 2025 року відзначить 70-річчя — надбавка 300 гривень;
- відзначить 75-річчя — 456 гривень;
- відзначить 80-річчя — 570 гривень.
При цьому доплата надається тільки одержувачам пенсії менше 10340 гривень і нараховується автоматично без звернення до Пенсійного фонду.
Зазначимо, у березні Фокус писав про пенсії по інвалідності, які отримуватимуть українці у 2025 році. Згідно з поясненнями Пенсійного фонду України, відбудеться індексація виплат відповідно до закону про бюджет. У ПФУ повідомили, що пенсія для людей з інвалідністю 1 групи — 2 980 грн, для непрацюючих людей з інвалідністю 2 і 3 групи — 2 520 грн, для людей з інвалідністю, які працюють, — 2 093 грн.
Нагадаємо, українці передпенсійного віку, які опинилися без роботи, можуть достроково вийти на відпочинок. Однак для цього людина має відповідати низці умов.
Економіка
Зарплата в Україні — середній розмір виплат зріс

У травні 2025 року в Україні середня зарплата, з якої сплачуються страхові внески і яку беруть у розрахунок під час нарахування пенсії, становила 20 355 гривень.
У квітні 2025 року цей показник становив 19 856,19 грн. Про це повідомила пресслужба Пенсійного фонду України.
Уточнюється, що цей показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні було затверджено Пенсійним фондом 26 червня 2025 року.
Зарплата в Україні — чи очікувати підвищення
Згідно з чинним законодавством, право на таку компенсацію виникає, коли індекс споживчих цін (ІСЦ), розрахований наростаючим підсумком, перевищує встановлений поріг у 103%.
Базовим місяцем для розрахунку індексу споживчих цін у 2025 році став січень.
Таким чином, відстеження зростання інфляції почалося з лютого. За даними на червень, індекс уже сягнув позначки 104,4%, що означає перевищення порогового значення.
Згідно з постановою Кабміну №1078 від 17 липня 2003 року, саме після досягнення такого рівня інфляції працівники отримують право на індексацію зарплат. Це означає, що вже в липні 2025 року заробітні плати мають бути збільшені відповідно до встановлених нормативів, щоб компенсувати зростання цін і зберегти купівельну спроможність доходів громадян.
Нагадаємо, в Україні змінилися правила отримання пенсій через банківські рахунки. Процедура ідентифікації пенсіонерів, як і раніше, обов’язкова, проте в ній з’явилися певні нововведення.
Раніше ми повідомляли, які пенсії в Україні та країнах Європи. Середня пенсія в Україні сьогодні становить 6 341 гривню, що за поточним курсом дорівнює приблизно 132,5 євро. Середня пенсія в країнах Європи, за найсвіжішими доступними даними, становить близько 1 345 євро на місяць (приблизно 64 372 гривні).
-
Усі новини1 тиждень ago
чи є в ньому натяк на спін-офф
-
Відбудова1 тиждень ago
У Луцьку демонтують частину будинку, що найбільше постраждала від удару РФ
-
Суспільство1 тиждень ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Події1 тиждень ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Війна1 тиждень ago
На фронті – 76 боєзіткнень від початку доби, на семи напрямках точаться бої
-
Усі новини1 тиждень ago
вже знайшовся покупець — відео
-
Політика1 тиждень ago
Головування Данії в Раді ЄС може сприяти відкриттю переговорних кластерів для України
-
Відбудова1 тиждень ago
У Києві вже відновили 130 закладів освіти, пошкоджених російськими обстрілами