Політика
Президент Фінляндії закликав призначити європейського посланника по Україні

Європа має створити власну переговірну команду в рамках мирного врегулювання російської війни проти України і також окремо призначити спеціального посланника по Україні.
Як передає Укрінформ, про це президент Фінляндії Александер Стубб заявив в інтерв’ю France 24 під час своєї участі у саміті “коаліції охочих” у Парижі.
“Нам (європейцям – ред.) потрібні дві речі. По-перше – це команда переговірників, так само, як це є в американців, українців та росіян. І вони були в них в Ер-Ріяді в Саудівській Аравії. А потім, можливо, з часом нам знадобиться спеціальний посланник, який би відповідав і координував усе. Адже зараз, незважаючи на те, що ми маємо дуже хороше керівництво з боку Франції та Великої Британії, все ще існує питання: “Гаразд, хто є європейським посланником? Кому я маю дзвонити?” – сказав він.
Стубб також привітав франко-британську ініціативу щодо створення “Коаліції охочих” на підтримку України. “Це – спосіб повернути Британію в Європу і знову залучити Францію до конструктивної співпраці з Британією. Я думаю, що наше мислення дуже чітке. Ми хочемо, щоб Україна виграла цю війну. Ми хочемо, щоб вони зберегли свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. Французи і британці взяли на себе ініціативу. А решта з нас слідують за ними і долучаються, як тільки можуть”, – заявив президент Фінляндії.
Він також висловив своє бачення з приводу обставин та умов, за яких війська “Коаліції охочих” можуть бути потенційно розгорнуті в Україні.
“Багато людей плутають умови і терміни. Тому ми повинні розглядати це питання у два етапи. Перша фаза – це припинення вогню. Другий етап – це фактична мирна угода. Отже, для припинення вогню потребуються певні гарантії. Це означає, що ви можете допомогти в повітрі, на морі, можливо, на суші. Саме таким плануванням зараз займаються наші військові. І політичні рішення, які ми приймаємо тут, в Парижі, є частиною цього першого етапу. Другий етап – це коли мир підтримується і узгоджується. Саме тоді ви вводите війська з врегулювання кризових ситуацій або миротворчі війська на основі міжнародного мандата. Отже, це дві абсолютно різні речі. Припинення вогню – це все ще стан війни, тоді як мирна угода – це коли починається мир”, – заявив він.
Водночас Стубб скептично висловився щодо нинішніх ініціатив з припинення вогню.
“Те, що ми бачимо, є класичною російською тактикою ведення переговорів. Україна хоче повного припинення вогню. Європа хоче повного припинення вогню. Америка хоче повного припинення вогню, а Росія просуває часткове припинення вогню, яке на першому етапі стосувалося енергетичної інфраструктури, яку, звісно, росіяни розбомбили одразу після того, як домовилися про припинення вогню. І другий етап – це припинення вогню в Чорному морі. Це все кроки в правильному напрямку. Але ніколи не варто недооцінювати здатність росіян порушувати перемир’я. Вони продовжуватимуть це робити. Нам потрібне повне припинення вогню”, – заявив він.
Як повідомляв Укрінформ, 27 березня у Парижі відбувся саміт на підтримку України та обговорення структури майбутніх гарантій безпеки для України після завершення війни.
Фото: ОП
Політика
Крайнім терміном для вступу України до ЄС має бути 2030 рік

Литва вірить, що Україна зможе приєднатися до Європейського Союзу до 2030 року і ділиться своїми знаннями і власним досвідом для цього.
Таку думку озвучив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс в інтервʼю РБК-Україна, повідомляє Укрінформ.
Глава литовського МЗС вважає, що для вступу України до ЄС 2030 рік – ”це крайній термін”.
“Ми маємо встановити цей крайній термін, і відраховувати дедлайни для всіх інших важливих рішень, які треба буде ухвалити”, – зазначає він.
Бурдіс акцентує увагу, що Литва інвестує найкращі знання та досвід з власного процесу приєднання до ЄС у проєкті Ukraine2EU.
“Ми віримо, що ви зможете зробити це до 2030 року. Ось чому ми так віддані цьому, тому що ви надихаєте нас своєю відданістю та мотивацією”, – запевняє міністр.
Як повідомляв Укрінформ, глава МЗС Литви Кястусіс Будріс у вівторок, 1 квітня, перебував із візитом у Києві.
1 квітня Європейський Союз запустив програму Ukraine2EU для підготовки України до вступу та членства в ЄС. У рамках ініціативи Україна отримає 16,7 млн євро на євроінтеграцію від Євросоюзу, Данії, Литви і Швеції.
Політика
Шмигаль сподівається на відкриття переговорних кластерів у найближчі місяці

Україна очікує, що переговорні кластери про вступ держави до Європейського Союзу будуть офіційно відкриті у першій половині цього року.
На цьому наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час форуму Ukraine’s EUmembership: not if, but when, передає кореспондент Укрінформу.
Глава уряду акцентував, що за останні три роки Українська держава досягла значного прогресу, від часу подання заявки на членство у ЄС до початку переговорів про вступ, «що наразі є найважливішим пріоритетом для нашого уряду».
Водночас Шмигаль нагадав, що українська сторона веде інтенсивні двосторонні зустрічі з європейською, а також завершує детальний перегляд українського законодавства, щоб забезпечити його узгодження із законодавством ЄС за 30 розділами.
«Наша галузева інтеграція також поглиблюється. Для Європейського Союзу це можливість зміцнити сильні сторони єдиного ринку в епоху зростаючої геополітичної конкуренції. Автономні торговельні заходи між Україною та ЄС, які дозволяють більшості українських товарів надходити до ЄС без тарифів і квот, значно посилили стійкість обох наших сторін і обох наших економік. Угода про лібералізацію транспорту скасувала потребу в спеціальних дозволах і стимулювала взаємну торгівлю. Це високоефективні інструменти економічної підтримки у воєнний час, і ми розраховуємо на їх розширення і зрештою перехід на постійні довгострокові механізми», – підкреслив Шмигаль.
Також він відзначив, що Україна прагне приєднатися до ініціативи «Роумінг як вдома», аби українці більше не платили додатково за послуги мобільного зв’язку та Інтернету в ЄС.
За його словами, цей крок посилив би зв’язки між українцями, які зараз проживають у ЄС, з їхньою батьківщиною.
«Іншою ключовою метою є приєднання України до угоди, яка полягає у прийнятті нашої промислової продукції, що підтримає зростання українського виробництва, пропонуючи європейським компаніям надійну та конкурентоспроможну альтернативу імпорту з третіх країн», – зауважив Прем’єр.
Він також повідомив, що Україна прагне приєднатися до єдиної зони платежів у євро – SEPA, «що дозволить українським підприємствам здійснювати платежі з європейськими партнерами так само легко, як і в самому ЄС».
«Ми вже завершили двосторонній скринінг у рамках трьох переговорних кластерів щодо основ внутрішнього ринку та зовнішніх відносин. Ми очікуємо, що ці переговорні кластери будуть офіційно відкриті в найближчі місяці. Власне, ми сподіваємося, що це станеться в першій половині цього року. У 2025 році наша мета – відкрити всі шість кластерів переговорів про вступ одночасно, і ми активно працюємо над досягненням цієї мети», – наголосив Шмигаль.
Прем’єр переконаний, що Україна до цього готова, адже довела, «що може рухатися з безпрецедентною швидкістю та досягати результатів за місяці замість років».
Він також підкреслив, що членство України в Європейському Союзі є не лише історичною необхідністю – це результат, від якого виграють усі.
«Для мене велика честь вітати сьогодні започаткування програми підтримки європейської інтеграції України «Україна в ЄС». Ця ініціатива чітко демонструє, що Європейський Союз залишається чудовим партнером, який іде пліч-о-пліч з Україною на нашому шляху до спільного європейського майбутнього», – зазначив Шмигаль.
Глава уряду наголосив, що приєднання України до європейської сім’ї – «це набагато більше, ніж просто стратегічна мета. Це відображення того, ким ми є, відображення відданості нашим найглибшим спільним цінностям і підтвердження історичного шляху, з якого немає шляху назад».
«Я твердо вірю, що Україна стане членом ЄС одразу після завершення повномасштабної війни», – підсумував Прем’єр.
Як повідомляв Укрінформ, Польське головування в ЄС переконує Угорщину у необхідності відкриття першого переговорного кластера про членство України в ЄС у цьому півріччі.
Політика
КМІС: 73% респондентів вважають, що президентство Трампа

Кількість українців, які вважають поганим для України, що Дональд Трамп став президентом США, зросла з 21% у грудні 2024 року до 73% у березні 2025-го.
Як передає Укрінформ, про це свідчать результати двох соціологічних опитувань, які провів Київський міжнародний інститут соціології в лютому-березні 2025 року.
«Якщо у грудні 2024 року українці мали обережні та навіть стримано оптимістичні оцінки (щодо того, чи може Україна розраховувати на справедливий мир при президенті США Трампі – ред.), то вже з лютого 2025 року ми бачимо їх значне погіршення. Так, у грудні 2024 року 31% вважали, що при Трампі Україна може розраховувати на скоріше чи зовсім несправедливий мир (причому також не так багато очікували і на скоріше чи повністю справедливий мир, а значна частина мали невизначені очікування, які включали в себе і очікування на принаймні часткову справедливість для України). У період 14 лютого – 4 березня 2025 року частка тих, хто говорить про скоріше чи зовсім несправедливий мир, зросла до 58%. У період 12-22 березня 2025 року їх стало лише трохи менше, і все одно більшість висловлюють критичні міркування – 55%», – зазначають соціологи.
Наразі, за останніми даними, лише 18% опитаних очікують на скоріше чи повністю справедливий мир, а ще 21% вважають, що він буде почасти справедливим, почасти – ні, зауважили у КМІС.
Як зазначається у повідомленні, у грудні 2024 року КМІС також проводив опитування в рамках проєкту IBIF для команди дослідників. Одне із запитань було: «Нещодавно громадяни Сполучених Штатів проголосували за повернення Дональда Трампа на посаду президента США. Як ви думаєте, це добре чи погано для України?». У березні 2025 року соціологи повторили це запитання у власному опитуванні у дещо модифікованій формі: «З січня цього року Дональд Трамп – новий президент США. Як Ви думаєте, це добре чи погано для України?».
«Ми бачимо навіть більш виражені зміни з грудня 2024 року. Так, перед Новим роком 54% українців вважали, що загалом для України це добре, що Трамп буде президентом США. Проте вже в березні 2025 року так думають лише 19%. Натомість з 21% у грудні 2024 року до 73% у березні 2025 року зросла частка тих, хто вважає, що для України це погано, що Трамп став президентом», – додали у КМІС.

Обидва опитування були проведені методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) і репрезентують доросле населення України на підконтрольних уряду України територіях. Перше опитування було проведене 14 лютого – 4 березня 2025 року і було опитано 2029 респондентів (статистична похибка 2,4%). Друге опитування було проведене 12–22 березня 2025 року і було опитано 1326 респондентів (статистична похибка 2,5%).
Фото: The White House
-
Політика1 тиждень ago
Зеленського непокоїть вплив російської дезінформації на оточення Трампа
-
Політика1 тиждень ago
Макрон зустріне Зеленського в Єлисейському палаці в середу
-
Політика1 тиждень ago
Шмигаль показав наслідки ракетного удару по Сумах
-
Суспільство7 днів ago
В Україні вже працюють тисяча фахівців із супроводу ветеранів
-
Суспільство1 тиждень ago
Під час нічної атаки на Київ пошкоджений офіс видання OBOZ.UA
-
Одеса1 тиждень ago
Небезпека для Одещини – РФ продовже атакувати Херсонщину
-
Політика1 тиждень ago
Спецпредставник Трампа оскандалився заявою про Будапештський меморандум і «російську» ядерну зброю в Україні
-
Одеса7 днів ago
На Одещині викрили схему з переправлення за кордон