Суспільство
Уряд затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови

Кабінет Міністрів України затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.
Як передає Укрінформ, про це повідомило Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
“4 квітня 2025 року Кабінет Міністрів України зробив важливий крок у напрямку збереження мовної самобутності кримськотатарського народу. Уряд підтримав пропозицію, подану Державною службою України з етнополітики та свободи совісті щодо використання нового правопису кримськотатарської мови, який був схвалений Національною комісією з питань кримськотатарської мови”, – йдеться у повідомленні.
Документ є результатом масштабної роботи, яка тривала з 2023 року, відповідно до урядового розпорядження, зазначили у представництві.
Правопис базується на алфавіті, затвердженому ще у вересні 2021 року, і передбачає використання латинської графіки, що відповідає сучасним мовним тенденціям та історичній традиції кримськотатарської мови.
Над створенням правопису працювали провідні мовознавці, науковці і представники кримськотатарського народу. Зокрема до розробки долучилися Міністерство освіти і науки, Інститут мовознавства імені О.О. Потебні Національної академії наук України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Меджліс кримськотатарського народу та інші фахівці.
Затверджені правила охоплюють написання, навчання, використання у медіа, літературі й топоніміці. Вони рекомендовані до застосування всіма державними органами, включно з місцевими та військовими адміністраціями, зокрема на території тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим і Севастополя.
До моменту ухвалення документа пройшло шість засідань. Завершальне слово було за Національною комісією, яка 4 листопада 2024 року офіційно схвалила проєкт правопису.
Розроблення правопису кримськотатарської мови є складовою частиною виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови до 2032 року, яка координується Національною комісією з питань кримськотатарської мови. Постійна представниця Президента України в АРК є співголовою цієї комісії.
Як наголосили у представництві, “це рішення має важливе символічне й практичне значення: воно не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі”.
Перехід кримськотатарської мови на латинську графіку тривав з часів здобуття Україною незалежності, і цей процес вже завершений, підкреслили у представництві.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці 2024 року голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив сподівання, що правопис кримськотатарської мови буде затверджений Кабміном на початку 2025 року, і заявив, що “це відкриває дорогу до деяких практичних завдань, зокрема щодо підготовки Тлумачного словника кримськотатарської мови”.
Суспільство
У Литві 124 українських поліцейських пройшли реабілітацію від початку повномасштабної війни

Як повідомляє Національна поліція України, під час робочої зустрічі представники Нацполіції України, посольства Литви і Міністерства закордонних справ Литовської Республіки обговорили робочі питання та подякували одне одному за плідну співпрацю у напрямку підтримки України в умовах війни, передає Укрінформ.
Одним із пріоритетних напрямків у співпраці двох країн є реабілітація поранених військових, поліцейських та членів сімей загиблих захисників.
Цього разу на реабілітацію вирушать поліцейські полку поліції особливого призначення КОРД (стрілецький) з Дніпропетровської області, які отримали поранення під час виконання бойового завдання.
Литва стала першою країною, яка прийняла дітей українських поліцейських на оздоровлення під час війни.

У 2023-2024 роках 67 дітей отримали можливість оздоровитися й відпочити у Каунасі і Калтаненаї.
Керівництво Нацполіції веде переговори з генеральним комісаром поліції Литовської Республіки Арунасом Паулаускасом щодо організації відпочинку українських дітей у Каунасі влітку 2025 року.

Посол Литви в Україні Інга Станітє-Толочкєнє зауважила, що Литва реалізує проєкти у Львові, Дніпрі і Житомирі та надає підтримку у реконструкції реабілітаційних центрів.

Велика увага приділяється підтримці військових, поліцейських та їхніх родин, яким надається можливість відновитись після поранень у лікарнях та реабілітаційних центрах Литви.
Посол також відзначила ефективну співпрацю з проєктом Консультативної місії Європейського союзу в Україні у розрізі реформування правоохоронних органів та надання всебічної допомоги в цьому напрямку.
Як повідомляв Укрінформ, Міністерство довкілля Литви оголосило про виділення понад 4,6 млн євро на встановлення сонячних електростанцій із накопичувачами енергії в медичних закладах України.
Суспільство
Миколаївський суд звільнив причетного до злочинної схеми військового Анонси

У Миколаївській області суд виніс вирок щодо крадіжок кабелів, організованих злочинною групою, до складу якої входив військовий. Обвинуваченого звільнили від покарання, хоч йому загрожувало 5 років позбавлення волі.
Жовтневий районний суд виніс вирок у справі щодо крадіжок кабелів зв’язку, організованих організованою злочинною групою, до складу якої входив і військовий. Уродженець села Зелене Петрівського району Кіровоградської області, який проходив службу за мобілізацією, після поранення був звільнений зі ЗСУ та залучений до злочинної діяльності.
За матеріалами справи, один із фігурантів організував групу з метою викрадення підземних металевих кабелів, що належали “Укргазтехзв’язку” АТ “Укртрансгаз” на території Миколаївського району. Злочинці за допомогою металошукачів визначали місцеперебування кабелю, викопували його, проводили термічну обробку, вилучали мідну частину і здавали на металолом.
До групи входили ще четверо осіб, кожен з яких мав чітко визначені ролі: від забезпечення транспорту та техніки до виконання робіт із вилучення кабелів та їх обробки. В ході реалізації злочинної схеми було викрадено кабель загальною довжиною понад 17 кілометрів. Загальні збитки підприємству склали майже 1,8 мільйона гривень.
Суд визнав обвинуваченого винним за ч. 5 ст. 185, ч. 3 ст. 28 та ч. 2 ст. 360 КК України та звільнив з відбування покарання з випробувальним терміном на 3 роки, з дотриманням умов пробації.
Чоловік має зареєструватися в органі пробації, повідомляти про зміну місця проживання чи роботи, також йому заборонили виїзд за межі України без погодження.
Нещодавно військовослужбовцю на Херсонщині висунули підозру у розголошенні інформації про розташування ЗСУ та самовільному залишенні частини. У жовтні 2024 року, перебуваючи в місці тимчасової дислокації, він зняв на мобільний телефон відео, на якому відображалася оперативна інформація, зокрема карти та умовні позначення. Наразі йому загрожує до 10 років тюрми.
Також жителя Херсонщини засудили до ув’язнення за допомогу окупантам. Він займав керівну посаду на Херсонській залізниці та забезпечував залізничне сполучення між окупованими територіями, організовуючи ремонт і модернізацію вантажних вагонів для вивезення вкраденого українського зерна.
Суспільство
Суд арештував причали “Чорноморського рибного порту” на Одещині

Суд наклав арешт на сім державних причалів ТОВ «Чорноморський рибний порт», розташованих у селі Бурлача Балка міста Чорноморська Одеської області.
Про це редакція 368.media дізналася з ухвали Київського райсуду за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 362 КК.
Скандал розгорнувся навколо ТОВ «Чорноморський рибний порт» (ТОВ «ЧРП»), яке, за даними слідства, у змові з державними реєстраторами незаконно зареєструвало право приватної власності на операційні акваторії причалів № 1, 2, 3, 4, 5, 6 та 4 (до реконструкції причали № 7-10). Ці об’єкти є частиною гідротехнічних споруд Сухого лиману в акваторії морського порту Чорноморськ і належать державі, перебуваючи в суборенді у ТОВ «ЧРП» на підставі договору від 23 червня 1997 року.
За версією слідства, у лютому 2019 року службові особи ТОВ «ЧРП» змовилися з державним реєстратором КП «Агенція державної реєстрації» для заволодіння операційними акваторіями з метою отримання доходів від корабельного збору. У квітні 2019 року на підставі сфабрикованих документів, зокрема технічних паспортів від ТОВ «Пром-Строй лтд», було незаконно зареєстровано право власності на акваторії за ТОВ «ЧРП». Державний реєстратор, усвідомлюючи протиправність дій, вніс зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, хоча законних підстав для цього не було, адже майно належить державі в особі Фонду державного майна України (ФДМУ).
Слідство встановило, що причали та їхні операційні акваторії є нероздільними об’єктами, які не можуть функціонувати окремо. У лютому 2025 року причали № 1–6 та № 4 (колишні № 7–10) визнано речовими доказами у справі. Прокуратура наполягала на арешті майна з забороною відчуження та розпорядження, щоб запобігти його незаконному переоформленню чи використанню.
Представники ТОВ «ЧРП» заперечували проти арешту, стверджуючи, що причали перебувають у державній власності, а розслідування стосується лише акваторій, а не самих причалів. Вони також наголосили, що заборона експлуатації призведе до зриву роботи підприємства, яке має статус критично важливого, та міжнародних контрактів. ФДМУ, як орендодавець, не висловив претензій до ТОВ «ЧРП» і залишив рішення на розсуд суду.
Суддя, врахувавши аргументи сторін, дійшов висновку, що причали є речовими доказами, а їх арешт необхідний для збереження майна та забезпечення розслідування. Арешт не передбачає заборони на користування, а лише обмежує відчуження та розпорядження, що, на думку суду, відповідає принципам пропорційності та законності.
Компанія належить ПрАТ «Антарктика», яке, своєю чергою, має офшорне коріння. За даними порталу Opendatabot засновниками фірми є Espert Holdings ltd, Meidcom ltd та ZAO Ukrtransitservice ltd.
-
Україна1 тиждень ago
Прогноз погоди на тиждень — яка температура очікується в Україні
-
Усі новини7 днів ago
учень просто звернувся до нього на ім’я
-
Відбудова1 тиждень ago
Естонія цьогоріч спрямує €12 мільйонів на проєкти у Житомирській області
-
Суспільство1 тиждень ago
Як росіяни через ШІ пхають брехню в голови мільйонам користувачів
-
Суспільство1 тиждень ago
виклики для півдня Одещини та шляхи адаптації
-
Відбудова1 тиждень ago
Галущенко обговорив із Лорковські використання доходів від заморожених активів РФ
-
Події1 тиждень ago
Україна візьме участь у 62-му Болонському ярмарку дитячої книги
-
Відеоігри1 тиждень ago
знижки на ігри сягають 93%