Відбудова
Точицький розповів про перспективи відновлення костелу Святого Миколая у Києві

Костел Святого Миколая у Києві потребує повноцінної реставрації. Для цього потрібно зібрати кошти, що потребує часу.
Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
«Це питання дуже важливе, адже костел Святого Миколая має величезне значення для збереження нашої культурної спадщини. Проблеми костелу не можуть бути вирішені виключно фінансуванням з боку ЮНЕСКО. У цьому питанні має бути комплексний підхід, ми повинні все відреставрувати. Для повноцінної реставрації потрібно зібрати кошти, що потребує часу. Ми спілкуємося з міжнародними партнерами, і не лише з ЮНЕСКО, щоб внести цей об’єкт до Фонду української спадщини з метою його подальшого відновлення», – підкреслив Точицький.
За його словами, цей об’єкт є пріоритетом для повноцінного відновлення, щоб римо-католицька громада могла ним користуватися. З іншого боку, як зауважив міністр, слід пам’ятати, що в Україні на сьогодні 5483 об’єкти культури та туристичної інфраструктури, які повністю або частково знищені.
Точицький повідомив, що за підрахунками українського уряду, Світового банку та ООН Росія завдала збитків українському культурному сектору на суму 3,5 мільярда доларів.
«Жодна країна світу не була б у змозі відразу все відреставрувати. На це потрібен певний час», – резюмував глава МКСК.
Як передавало агентство, від початку повномасштабного вторгнення Росії для реставрації та експозиції за кордоном переміщено 162 колекції з України.
Росіяни викрали на окупованих територіях понад 1,7 млн одиниць української культурної спадщини. Вони торгують ними на «чорному» ринку, але завдяки співпраці із західними партнерами Україна повертає вивезені для продажу за кордон артефакти.
Відбудова
Роботи з реставрації пам’яток архітектури в Одесі можуть початися у 2026 році

Роботи з реставрації шести пам’яток архітектури національного значення в Одесі, на які під час конференції з відновлення України в Римі уряд Італії виділив 32 млн євро, мають розпочатися на початку 2026 року.
Про це в коментарі Укрінформу повідомив директор Департаменту культури та євроінтеграції ОМР Іван Ліптуга.
За його словами, Італія долучилася до відновлення архітектури Одеси ще наприкінці 2023 року, коли виділила 500 тисяч євро на реставрацію Спасо-Преображенського собору. Також минулого року на URC2024 у Берліні з Італією був укладений меморандум про патронат у відновленні Одещини.
«Лише зараз, на URC2025, ми прийшли до того, що домовленості підписані — 32 млн євро йдуть на відновлення шести архітектурних пам’яток національного значення в Одесі: філармонії, художнього музею, музею західного і східного мистецтва, літературного музею, палацу одружень та будинку за адресою Приморський бульвар, 6», — повідомив Ліптуга.
Директор Департаменту культури зазначив, що на реставрацію будинку на Приморському бульварі планують витратити 4 млн євро — там облаштують центр ЮНЕСКО. На ремонт палацу одружень витратять 2 млн євро. Обидва об’єкти перебувають на балансі міста і вже мають розроблену проєктну документацію з відновлення.
Що стосується музеїв, які перебувають на обласному балансі, за словами Ліптуги, проєктної документації наразі немає. Її виготовлення може зайняти до року.
Ліптуга зазначив, що угоду підписано між урядом Італії та українською стороною — Міністерством розвитку громад та територій.
«Цю угоду має ратифікувати Верховна Рада, сподіваюся, це станеться до вересня. Потім вони передадуть гроші Мінкульту. Звідти кошти субвенцією “спустяться” до управлінь капітального будівництва міста та області. Я сподіваюся, що до кінця року всі формальності завершаться, і з початку 2026 року розпочнуться роботи», — додав Ліптуга.
Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський подякував Прем’єр-міністру Джорджі Мелоні за допомогу, яку надає Італія у відновленні Одеси.
Відбудова
В Одесі у Спасо-Преображенському соборі відновлюють систему опалення за гроші Італії

В Одесі у Спасо-Преображенському кафедральному соборі, який влітку 2023 року постраждав від російського ракетного удару, відновлюють систему опалення за гроші Італії.
Про це в коментарі Укрінформу повідомив протоієрей Мирослав Вдодович, помічник настоятеля Спасо-Преображенського собору.
«Ми втратили рік на проведення 3 тендерів. За зиму без опалення на стінах почав псуватися розпис, також відпадає ліпнина. Наразі переможця обрано, було проведено два перекази грошей загальною сумою в 64 тисячі євро», – повідомив отець Мирослав.
За його словами, зараз йде закупівля всіх необхідних матеріалів. Роботи мають завершити до холодів.
Згідно з документацією, підрядник має виконати низку завдань: замінити обладнання індивідуального теплового пункту, оновити опалення у верхній частині собору, на мінус першому та другому поверхах, а також у дзвіниці. Крім того, потрібно частково замінити обладнання котельні, зокрема блоки котлів № 11-20, та труби від котельні до собору.
За словами отця Мирослава, гроші, за які в соборі відновлюють опалення, – це частина з обіцяних 500 тисяч євро, які на реставрацію собору у грудні 2023 року погодив уряд Італії. Раніше за італійські кошти в соборі відремонтували 3 метри стіни біля вівтаря та 108 квадратних метрів даху в епіцентрі влучання. Три тисячі квадратних метрів даху єпархія полагодила за власні кошти.
«Це завершення першого траншу. Під час конференції з відновлення України у Римі мені особисто вдалося поговорити з міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Антоніо Таяні. Він запевнив мене, що Італія і надалі допомагатиме у відбудові собору», – додав отець Мирослав.
Як повідомляв Укрінформ, у ніч на 23 липня 2023 року російські війська здійснили масовану атаку по території Одеси та області. Загарбники випустили 19 ракет різного типу. Удар припав на історичний центр Одеси, внесений до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Унаслідок атаки були пошкоджені 25 пам’яток архітектури, зокрема Спасо-Преображенський кафедральний собор. Половина собору залишилася без даху, у будівлі були порушені центральні паля та фундамент, вибито всі вікна, збито ліпнину. Рятувальникам та священнослужителям вдалося врятувати деякі ікони, зокрема Касперовську ікону Божої матері, яку вважають покровителькою Одеси. Також вціліла Іверська ікона, написана до 100-річчя Одеси. У серпні офіс прем’єр-міністра Італії Джорджі Мелоні заявив, що Італія планує зробити внесок у зусилля з відновлення Одеського кафедрального собору, який розбомбила російська армія.
У листопаді сильні зливи підтопили собор, а нагальні роботи з консервації розпочала Одеська єпархія УПЦ, яка є власником будівлі.
У лютому 2024 року відбулося підписання угоди між Італією та ЮНЕСКО щодо виділення 500 тис. євро на ремонт Спасо-Преображенського собору.
В інтерв’ю Укрінформу мер Одеси Геннадій Труханов повідомляв, що наразі вже не йдеться про виділення всієї суми на відновлення, адже частину робіт Одеська єпархія виконала за власні кошти.
В серпні 2024 року ЮНЕСКО перерахувала першу частину коштів від Італії на ремонт частини даху собору.
Відбудова
Зеленський розповів про два важливі рішення, ухвалені на конференції з відновлення

Під час Міжнародної конференції з питань відновлення України у Римі було ухвалене рішення створити нову коаліцію з відбудови нашої держави та Європейський фонд реконструкції.
Про це Президент Володимир Зеленський заявив журналістам у Римі, передає кореспондент Укрінформу.
«Сьогодні ми ініціювали нову коаліцію на підтримку України – коаліцію відбудови. Ми домовились, що разом створимо максимально детальний та чіткий план відбудови. Це має бути міжнародно визнаний документ – те, як ми разом з партнерами бачимо всі ключові пріоритети відновлення. Саме такий документ може стати реальною дорожньою картою для інвестицій, для залучення бізнесів, для політичної та іншої підтримки конкретних кроків», – зазначив Зеленський.
Він також повідомив про створення Європейського фонду реконструкції.
«Це буде саме європейський фонд, що створений за участі Єврокомісії, Європейського інвестиційного банку і чотирьох країн: Італії, Німеччини, Франції та Польщі. Ми розраховуємо на приєднання й інших партнерів», – додав Президент.
Він акцентував, що у проєктах відбудови братимуть участь лише друзі України.
«Це проєкт тільки для друзів. Я ще раз це підкреслюю, проєкт відновлення тільки для друзів і для справжніх захисників життя», – наголосив Зеленський.
Як повідомляв Укрінформ, 10-11 липня у Римі відбувається IV Міжнародна конференція з питань відновлення України (URC2025), участь у роботі якої бере Президент України та глави європейських держав.
Форум продовжить серію політичних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій реконструкції України, що потерпає від зовнішньої агресії. Цього разу українська делегація зосередиться на представленні практичних проєктів, які вже втілюються навіть в умовах війни або ж мають високий ступінь підготовки до реалізації.
-
Одеса1 тиждень ago
Температура моря в Одесі 7 липня: скільки градусів – прогноз погоди на Одещині
-
Усі новини5 днів ago
як виглядає знаменита локація влітку в 30-градусну спеку — відео
-
Суспільство5 днів ago
Волонтери теж люди: в Одесі запускають ретрити для тих, хто вигорів Анонси
-
Події1 тиждень ago
Національна музична академія України має виконати закон про деколонізацію
-
Відбудова1 тиждень ago
На конференції URC2025 Херсонська громада підписала меморандум про співпрацю з італійським Коллеферро
-
Війна6 днів ago
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
-
Політика6 днів ago
Зеленський зустрівся з прем’єркою Латвії
-
Усі новини6 днів ago
Популярний смартфон Samsung серії Galaxy зникне назавжди: що сталося (фото)