Усі новини
вчені розкрили цей секрет (фото)

Якщо астронавти або туристи коли-небудь висадяться на Червоній планеті, вони незабаром надішлють на Землю свої фотографії, на яких люди вказуватимуть на блідо-блакитну крапку у вечірньому небі, що є їхнім домом. Але як насправді Земля виглядатиме з поверхні Марса порівняно з Венерою або Юпітером?
Про це пише IFLScience.
За словами дослідників, те, наскільки яскравою виглядає планета з іншого боку, залежить від кількох факторів:
- розмір планети;
- відстань до планети;
- те, скільки світла, що падає на неї, відбивається.
У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Це основні чинники, проте менш очевидні фактори також мають значення. Один із них — наскільки далеко планета розташована від Сонця. Наприклад, Сатурн набагато тьмяніший за Венеру, і не тільки тому, що він набагато далі від нас, а й тому, що він набагато далі від Сонця й отримує значно менше світла для відбиття.
Ще одним важливим фактором, який, за словами вчених, слід враховувати, є те, наскільки освітлена планета під час спостереження з певного місця. Наприклад, відомо, що повний Місяць насправді яскравіший за молодий Місяць. Натомість із Венерою та Меркурієм усе трохи складніше.
За словами вчених, люди на Землі бачать Венеру і Меркурій близькими до “повних”, коли вони знаходяться майже по інший бік від Сонця, тому відстань між нами дуже велика. З іншого боку, коли планети близькі до проходження між нами, висвітлюється тільки серп — набагато менша частина сонячного світла, яке отримує планета, вирушає в наш бік, але менша відстань означає, що ми бачимо його більше.
Простими словами, часткове освітлення має несуттєвий вплив при спостереженні за планетами, розташованими далі від Сонця. Наприклад, часом навіть невеликий телескоп покаже Марс трохи неповним, проте різниця не буде занадто великою. Усе це, за словами вчених, робить розрахунок яскравості планет на небі іншої планети вельми складним, навіть якщо йдеться про пікову яскравість, а не зміну.
На цій фотографії марсіанського неба Землю ледь видно, але подивіться, як непомітно виглядають яскраві планети на незбільшених фотографіях із Землі
Фото: solar-system
Що побачать туристи з поверхні Марса?
За словами вчених, зірки з Марса виглядатимуть дуже схожими на земні, проте яскравішими, бо на шляху менше атмосфери, коли немає піщаної бурі, але лицьові пластини скафандра можуть це компенсувати. Дослідники зазначають, що загалом марсіанське небо виглядатиме вельми знайомим, за винятком Місяця — замість одного великого Місяця, на небі з’явиться два менших.
За даними Curiosity, наша планета насправді є найяскравішим об’єктом на марсіанському небі принаймні коли не губиться в яскравому світлі Сонця. Утім, це не дивно: Земля набагато більша за Венеру і розташована далі від Сонця, внаслідок чого ми отримуємо менше світла для відбиття.
По суті, Земля на марсіанському небі ніколи не буває такою ж яскравою як Венера. Здебільшого це зумовлено тим, що венеріанські хмари дуже відображають, але ці два об’єкти можна порівняти. З огляду на те, що яскравість кожної з них змінюється залежно від фаз, цілком звичайно, що Земля яскравіша з двох у певну ніч.
На щастя для нас, NASA Global Surveyor сфотографував Землю з марсіанської орбіти, коли вона була близька до своєї ідеальної орієнтації та виглядала приблизно наполовину повною. У результаті вченим вдалося розрахувати яскравість як величину -2,5, близько її піку. Це також приблизно в 10 разів яскравіше, ніж Венера в нашому небі.
Марсіанські місяці
Величезний Місяць Землі повністю затьмарює будь-які планети, але марсіанські місяці порівняно з ним неймовірно крихітні. Якби вони розташовувалися від Марса на такій самій відстані, що й наш власний Місяць, вони були б неймовірно тьмяними. Однак вони обертаються значно ближче, внаслідок чого марсіанські місяці мають більше відмінностей між піковою яскравістю над головою і тим, який вигляд вони мають на горизонті, ніж наш власний Місяць.
Який вигляд має Земля з поверхні Марса
За словами вчених, не менш цікавою є різниця того, який вигляд Земля матиме з поверхні Марса порівняно з тим, який вигляд Марс має з поверхні нашої планети. Площа поверхні Землі для відбиття світла майже в сім разів більша, ніж у Марса, і вона набагато менше відбиває світло. Перебуваючи ближче до Сонця, Земля також отримує значно більше світла для відбиття.
У результаті пікова яскравість Марса для нас становить -2,94, що трохи яскравіше, ніж виглядає з нього Земля, але більшу частину часу Марс знаходиться далі від цього піку. Простими словами, дані вказують на те, що Земля є п’ятим за яскравістю об’єктом на марсіанському нічному небі, якщо орієнтуватися на кожний із них у момент піка.
Раніше Фокус писав про те, що вчені розповіли, що чекає на людей на Червоній планеті.
Політика
Трамп і Віткофф думають про гроші, а не про дипломатію для миру в Україні, – Віктор Небоженко

Спецпредставник президента США Стів Віткофф заявив про те, що під час нещодавньої зустрічі з Путіним обговорював не припинення вогню, а шляхи досягнення тривалого миру, які стосуються передусім п’яти окупованих регіонів України. Політолог Віктор Небоженко розповів Фокусу, що спонукало його зробити відповідну заяву.
У вівторок, 15 квітня, виступаючи в ефірі Fox News спец посланець Трампа Стів Віткофф, розповів про підсумки нещодавньої зустрічі з Путіним та про можливість досягнення мирного врегулювання. Водночас він наголосив, що йдеться не про припинення вогню, а про “тривалий мир”, якого начебто прагнуть у Кремлі.
Крім того, Віткофф не заперечив, що в рамках мирного процесу йдеться і про “бізнес Путіна зі США та Європою”.
“Ця мирна угода стосується так званих п’яти територій, але вона значно ширша. Вона включає протоколи безпеки, питання щодо НАТО — чи буде воно, чи не буде, чи діє стаття 5 НАТО. Тобто там дуже багато деталей”, — резюмував Стів Віткофф.
Коментуючи Фокусу для статті “5 територій в обмін на мир: що і чому пропонує посланець Трампа для України” форму та зміст свіжих заяв спецпредставника Трампа, політолог Віктор Небоженко зазначив: “Слід розуміти, що Віткофф, який після візиту в Росію почав розповідати про те, що ключ до миру — це 5 окупованих територій України, думає в першу чергу про гроші, а не про дипломатію. Його, як власне і Трампа, передусім цікавить підписання ресурсної угоди, згідно з якою вся Україна в економічному сенсі повністю дістанеться США”.
Путіну такий підхід Трампа, вважає експерт “дуже не подобається”, оскільки він хоче, щоб 5 областей, точніше, 4 області та Крим, належали йому і політично, і економічно.
Таким чином, підсумував Віктор Небоженко, довкола територіального питання між Трампом і Путіним є конфлікт, який блокує подальший рух у напрямку мирного врегулювання.
Детальніше про це – в матеріалі “5 територій в обмін на мир: що і чому пропонує посланець Трампа для України”.
Усі новини
у Китаї створили найкращий у світі елемент

Китайська компанія Longi заявила, що її гібридний кристалічний кремнієвий сонячний елемент із зустрічно-гребінчастим контактом (HIBC) досяг рекордної ефективності 27,81%.
Високий результат підтвердив німецький Інститут досліджень сонячної енергії в Хамельне, передає видання PV-Magazine.
Longi побила власний рекорд у 27,3%, досягнутий у травні 2024 року. Осередок на основі повнорозмірної кремнієвої пластини також досяг струму короткого замикання 5698 мА, напруги холостого ходу 744,9 мВ і коефіцієнта заповнення 87,55%.
“У сонячній промисловості ефективність перетворення є визначальним показником. Кожен пункт підвищення ефективності осередку означає більш ніж 5%-ве зниження системних витрат”, — прокоментував Лі Чженго, засновник і президент LONGi Green Energy.
Характеристики нового сонячного елемента Longi
Фото: Longi
У заяві PV-Magazine представник компанії Longi пояснив, що рекордна комірка HIBC була розроблена незалежно Центральним науково-дослідним інститутом компанії. Інженери змінили архітектуру комірок і матеріальні системи, досягнувши одночасних проривів в оптичному управлінні та ефективності транспортування носіїв. Це відкрило нові можливості для підвищення щільності потужності модуля і встановило еталон характеристик для наступного покоління фотоелектричних систем.
Відтоді як у 2007 році SunPower встановила рекорд ефективності в 20,3% з використанням технології IBC, сонячні елементи зі зворотним контактом (BC) домінують у рейтингах ефективності. Технологія, відома своєю високою ефективністю і сумісністю, досягла восьми послідовних світових рекордів ефективності кристалічних кремнієвих модулів за останні 30 років.
Нещодавно вчені з Кореї створили тандемний сонячний елемент з ефективністю 23,64% — рекордною для цього типу. Він містить верхній шар із перовскіту, а також нижній шар на основі технології міді, індію, галію та диселеніду.
А до цього писали про створення тандемного сонячного елемента з прозорістю 30% і ефективністю 12,3%. Панелі на його основі пропонують встановлювати на фасади будівель замість вікон.
Економіка
чи потрібно для цього звільнятися

Для отримання грошової виплати після досягнення пенсійного віку необхідно, щоб людина на цей момент продовжувала працювати на посаді в організації, що надає право на пенсію за вислугу років. Звільнення при цьому не потрібне.
Про це йдеться в матеріалі SUD.UA
Для отримання грошової допомоги при виході на пенсію за вислугу років особа повинна працювати на відповідній посаді саме на день досягнення пенсійного віку.
На адресу фахівців Пенсійного фонду України надійшло запитання: у серпні 2025 року чоловік досягне віку, що дає право на отримання пенсії. Його медичний стаж у державних закладах охорони здоров’я становить понад 35 років.
Однією з обов’язкових умов для призначення грошової допомоги є те, щоб на день досягнення пенсійного віку, передбаченого законодавством.
Нагадаємо, що раніше повідомлялося, що в Україні є кілька категорій пенсіонерів, які мають право на повне звільнення від оплати комунальних послуг, а також на безоплатне придбання пального для печей і газу.
Також повідомлялося, що українці, які виходять на пенсію, мають протягом 3 місяців оформити необхідні документи і подати їх до Пенсійного фонду, інакше можуть втратити виплати за місяці — вони просто “згорять”.
-
Усі новини1 тиждень ago
ЗМІ розповіли про незвичні вподобання Макрона
-
Усі новини1 тиждень ago
Кому зі знаків Зодіаку пощастить із 7 по 13 квітня 2025 року — відповідь астролога
-
Усі новини1 тиждень ago
Де зніматимуть четвертий сезон серіалу Білий Лотос — що відомо
-
Усі новини6 днів ago
Батареї зможуть працювати довше завдяки звичайній каві: що зробили вчені (фото)
-
Політика6 днів ago
Не може бути безкарності після таких злочинів
-
Україна6 днів ago
військовий звинуватив Волинський ліцей в поширенні символіки СРСР (фото)
-
Війна1 тиждень ago
Атака сьогодні — росіяни масовано вдарили по Україні
-
Війна1 тиждень ago
Росія модернізувала балістичні ракети, тому збивати їх стало складніше