Політика
у МЗС прокоментували заяву про вихід США з переговорів між Україною та Росією

Речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий заявив, що позиція Держдепартаменту США щодо відмови Сполучених Штатів від посередництва в переговорах між Україною і Росією «не є новою».
Про це він написав у соцмережі Х, передає Укрінформ.
Тихий повідомив, що після запитів від різних ЗМІ зв’язався з речницею Держдепартаменту Теммі Брюс. За його словами, вона підтвердила, що заява стосовно ролі США як посередника прозвучала в контексті її аналогічного коментаря цього тижня: «Якщо не буде прогресу, ми відступимо як посередники в цьому процесі».
«Це – не нова позиція, а позиція, яку раніше заявляв держсекретар США (Марко Рубіо – ред.)», – написав Тихий.
Як повідомляв Укрінформ, напередодні речниця Державного департаменту Теммі Брюс заявила, що США не виступатимуть посередниками у мирних переговорах між Україною та Росією, а Київ і Москва мають представити конкретні ідеї щодо шляхів завершення війни.
29 квітня державний секретар Марко Рубіо вкотре попередив, що Сполучені Штати припинять посередництво у врегулюванні війни, якщо Україна та РФ не зроблять конкретних пропозицій для її припинення.
Сьогодні ЗМІ поширили інформацію про те, що американські чиновники підготували для Дональда Трампа низку варіантів посилення економічного тиску на Росію, оскільки вона не поспішає з кроками для завершення війни в Україні.
Політика
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України

Новий уряд ФРН проводитиме по відношенню до України більш активну політику.
Таке сподівання в коментарі Укрінформу висловив німецький експерт, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
«На даний момент виглядає так, що буде проводитися нова урядова політика щодо України», – сказав Умланд.
Він звернув увагу на те, що принаймні риторика нового канцлера Фрідріха Мерца «натякає на це», і що коаліційна угода стосується також і України. У цьому документі, який, на думку експерта, є не просто символічним документом, а має в Німеччині велике значення – є фактично зобов’язуючим документом, чітко зазначено, що Україну слід підтримувати, щоб вона була в кращій переговорній позиції.
«Я вважаю, що поки ця коаліція залишається при владі, уряд залишається при владі, принаймні виходячи з тієї риторики, яку ми чуємо зараз, насправді відбудеться активізація німецької допомоги Україні. Я насправді очікую значного пожвавлення німецької політики щодо України, як на двосторонній, так і на багатосторонній основі через Європейський Союз, формат «Рамштайн» та «Коаліцію охочих», НАТО», – сказав експерт.
Він додав, що від Соціал-демократичної партії, яка увійшла в уряд цього разу як молодший партнер, в новому уряді будуть представлені політики (як от віце-канцлер, міністр фінансів Ларс Клінгбайль і міністр оборони Борис Пісторіус), які «відносно близькі до ХДС у питаннях зовнішньої політики».
«Я б сказав, краще крило СДПН знаходиться в уряді», – зауважив Умланд, додавши, що деякі інші політики з «фракції Герхарда Шредера» (проросійського екс-канцлера – ред.), очевидно, не будуть мати такого великого впливу як раніше.
Умланд визнав при цьому, що поки немає інформації про якісь конкретні цифри допомоги чи про «конкретні нові підходи». В тому числі немає конкретики щодо питання, яке турбує багатьох – щодо ракет Taurus. Колишній канцлер Олаф Шольц використовував так звані директивні повноваження, щоб не передавати Україні ці ракети. Мерц натомість, міг би використати свої повноваження, щоб ухвалити рішення про поставку Taurus.
«На мою думку, Мерц, ймовірно, спробує зробити так, щоб був більший західний пакет допомоги, європейський пакет допомоги, щоб ракети Taurus були частиною цього більшого європейського пакету, і щоб у ньому також була аналогічна британська чи французька зброя, щоб вони постачалися в ширшому контексті, так би мовити, а не як окрема поставка з Німеччини до України», – припустив аналітик.
Але, зауважив він, для цього новому канцлеру доведеться переконати власне населення, яке в своїй більшості не підтримує передачу такої зброї.
«Думаю, нам доведеться почекати і подивитися, чи зможе Мерц донести це питання про Taurus до німецької громадськості», – сказав експерт. Таке ставлення німців є великою мірою результатом риторики Олафа Шольца, нагадав він.
Говорячи про посилення ролі Німеччини на міжнародній арені, чого багато хто очікує, Умланд висловив упевненість, що Берлін буде цього прагнути, але скоріше не як національна країна, а через Європейський Союз, через президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн, яка як і Мерц є членом Християнсько-демократичного союзу.
«Німцям буде легше це сприйняти, якщо будуть європейські дії та європейська політика, а не німецька національна політика», – пояснив німецький експерт.
Щодо відносин зі США, то Мерц, за оцінкою Умланда, є «мабуть, найбільш проамериканським, найбільш проатлантичним канцлером у повоєнній історії Німеччини», якого в цьому контексті, на думку Умланда, можна порівняти з Конрадом Аденауером. Втім, тоді як Фрідріх Мерц добре знає Америку, є проатлантичним і проамериканським, сам американський уряд зараз є наразі настільки антизахідним, подекуди розгубленим і під час некомпетентним, що позиція Берліна тут може не дуже допомогти, вважає експерт.
Але, додав він, добрим для німецько-американських відносин є те, що канцлер – політик ХДС, адже ця консервативна партія традиційно ближча до республіканців, ніж соціал-демократи (до якої належить Шольц – ред). За будь-яких умов, завдяки Мерцу, значення Німеччини для Америки зросте, вважає співбесідник агентства.
Як повідомлялось, Фрідріх Мерц був обраний 6 травня канцлером ФРН у другому турі голосування. Він і його уряд почнуть роботу цього ж дня.
Фото: Die Zeit
Політика
Україна закликає іноземні держави не брати участі у параді в Москві

Міністерство закордонних справ України закликало всі іноземні держави утриматися від участі їхніх військовослужбовців у параді в Москві 9 травня.
Про це йдеться у заяві зовнішньополітичного відомства, передає Укрінформ.
«Участь іноземних військовослужбовців у цьому дійстві є неприйнятною та буде розцінюватися Україною як наруга над памʼяттю про перемогу над нацизмом, пам’яттю мільйонів українців-фронтовиків, які визволяли нашу країну та всю Європу від нацизму вісім десятиліть тому», – застерегли у МЗС.
У відомстві зазначили, що Україна береже памʼять про Другу світову війну, фронт якої прокотився всією нашою територією двічі, а загальні людські втрати українського народу станвоили вісім мільйонів загиблих: 5 мільйонів цивільних і 3 мільйони військових.
«Понад 6 мільйонів українців воювали в лавах Червоної Армії, сотні тисяч — у складі рухів опору та армій союзників антигітлерівської коаліції. Сьогодні проти українського народу, який є одним із народів-переможців над нацизмом і сплатив страшну ціну за мир та свободу в Європі, ведеться жорстока та неспровокована загарбницька війна… Російська армія вчинила та продовжує вчиняти в Україні звірства, масштабу яких Європа не бачила з часів Другої світової війни. Саме ця армія буде марширувати 9 травня на Красній площі в Москві», – акцентували у МЗС.
У зовнішньополітичному відомстві зауважили, що ці люди не є визволителями Європи, вони є окупантами та воєнними злочинцями.
«Марширувати пліч-о-пліч із ними — це розділити відповідальність за кров убитих українських дітей, цивільних і військових, а не вшановувати перемогу на нацизмом», – підкреслюється в заяві.
У МЗС України акцентували, що Росія запрошує іноземних військовослужбовців до участі в параді 9 травня для того, щоб відбілити свої воєнні злочини та виправдати агресію.
«Закликаємо всі іноземні держави утриматися від участі їхніх військовослужбовців у параді в Москві 9 травня. Особливо це стосується країн, які декларують нейтральність у ставленні до російської агресії проти України або послідовно займають нейтральну позицію в міжнародних відносинах. Участь військових таких країн у спільному параді прямо порушить таку декларовану нейтральність та виглядатиме як підтримка держави-агресора», – зауважили у зовнішньополітичному відомстві.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський заявив, що не виключає організацію Росією провокацій під час параду 9 травня задля політичних дивідендів.
Політика
Трамп хоче, щоб угода про надра стала «важелем впливу» на Росію

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що президент Дональд Трамп підписав минулого тижня угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб отримати більше «важелів впливу» на Росію в контексті мирних переговорів.
Про це Бессент сказав на Глобальній конференції Інституту Мілкена в Лос-Анджелесі, передає Укрінформ із посиланням на New York Post.
«Економічне партнерство було його (Трампа – ред.) ідеєю, і він вважав, що воно зробить кілька речей. Це створило б для нього більше важелів впливу на російське керівництво, коли настав би час звернутися до них», – сказав міністр фінансів США.
За його словами, ідея полягала в тому, аби підписати угоду, яка покаже, що «між США та українським народом немає жодної розбіжності».
«Це стало б символом для українського народу, що США все ще поруч», – додав він, наголосивши, що вважає це «взаємовигідним партнерством».
Як повідомляв Укрінформ, Україна та Сполучені Штати Америки після тривалих переговорів підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови. Підписи під документом поставили перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент.
Кабінет міністрів України подав на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо ратифікації угоди між Україною та США про створення Інвестиційного фонду відбудови. Уряд просить Верховну Раду оперативно ратифікувати угоду про надра до 8 травня.
Фото: White House
-
Суспільство1 тиждень ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Суспільство5 днів ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події7 днів ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Відбудова1 тиждень ago
Точицький і міністр культури Італії обговорили підготовку до конференції з відновлення України
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться форум «Стратегія розвитку культури в Україні 2025-2030: ключові кроки реалізації»
-
Усі новини1 тиждень ago
Китай обіцяє обійти США у розробці нових надпотужних чипів: що про це відомо
-
Події1 тиждень ago
У Нідерландах дитина пошкодила в музеї картину вартістю десятки мільйонів євро
-
Політика7 днів ago
Угоду про надра ратифікують у Раді