Події
У будівлі колишньої фабрики Шиндлера у Чехії відкрився музей

У чеському містечку Брненец у будівлі колишньої текстильної фабрики німецького бізнесмена Оскара Шиндлера відкрився музей, присвячений промисловцю, який під час Другої світової війни урятував життя 1200 євреїв.
Про це повідомляє АР, передає Укрінформ.
У 1938 році нацисти відібрали текстильну фабрику у єврейських власників Лев-Беєр, вона стала філією концтабору Гросс-Розен і виробляла боєприпаси.
У музеї можна ознайомитись з історією Шиндлера, його дружини Емілії, родини Лев-Беєр та зі свідчення тих, хто вижив під час Голокосту. Також є простір для виставок, лекцій, кінопоказів і концертів, кав’ярня.
Наразі музей відкривається лише за особливої нагоди і зосереджується на освітніх заходах.
Ініціатором проєкту був нащадок колишніх власників Даніель Лев-Беєр. У 2019 році він заснував фонд Arks Foundation, щоб викупити об’єкт і перетворити його на музей. Кошти для музею виділив регіональний уряд, а ЄС надав грант.
Нині на об’єкті тривають роботи з реставрації, зокрема, в офісі Шиндлера, де мерія планує створити інформаційний центр, казармах військ СС, які забезпечать більше виставкових площ, і всій будівлі «Ковчегу Шиндлера», де жили і працювали в’язні-євреї.
Оскар Шиндлер народився в сусідньому містечку Світаві, яке в той час було у Судетській області Чехословаччини. У 1939 році він переїхав до Кракова, де керував заводом з виробництва емалі та боєприпасів. Промисловець найняв туди євреїв із краківського гетто. Однак гетто було ліквідовано, його мешканців убили або депортували в концтабір Плашув. Коли було вирішено перевезти всіх в’язнів в Аушвіц, Шиндлер за допомогою хабарів і через свої зв’язки домігся того, щоб не тільки його працівників, а й їхні сім’ї перевезли на інше його підприємство – військовий завод у Брненці.
Коли транспорт із 300 жінками був перенаправлений в Аушвіц, Шиндлеру вдалося домогтися їхнього звільнення. Меморіальний центр Голокосту в Єрусалимі “Яд Вашем” заявив, що це єдиний відомий випадок, “коли такій великій групі людей було дозволено вийти живими, поки газові камери ще працювали”.
А Емілія Шиндлер у січні 1945 року врятувала понад 100 єврейських в’язнів, які прибули на сусідню залізничну станцію в опечатаних вагонах для худоби.
У травні 1945 року Оскар Шиндлер отримав від урятованих ним євреїв на знак подяки перстень, відлитий із золотого зуба одного з в’язнів, на якому викарбовані слова з Талмуду на івриті: «Хто рятує одне життя, той рятує весь світ».
У 1993 році “Яд Вашем” визнав Емілію та Оскара Шиндлерів Праведниками народів світу за порятунок євреїв під час Голокосту.
Історію Оскара Шиндлера розповів голлівудський режисер Стівен Спілберг у своєму оскароносному фільмі «Список Шиндлера».
Як повідомляв Укрінформ, адміністрація президента США Дональда Трампа звільнила деяких членів наглядової ради Меморіального музею Голокосту в США, включно з чоловіком колишньої віцепрезидентки Камали Гарріс – Дагом Емгоффом.
Фото: Francesco Saverio Teruzzi/Фейсбук
Події
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України

“За позовом Летичівської окружної прокуратури Меджибізький замок в Хмельницькій області буде внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятку національного значення”, – ідеться у повідомленні.
Меджибізький замок є пам’яткою фортифікаційної архітектури XVI століття, яка має змішану стилістику – від мурованого будівництва литовської доби до східноєвропейського ренесансу і псевдоготики XIX століття.
До його складу входять палацовий комплекс, церква святого Миколая, прясла мурів і вежі.
Прокурори в суді довели, що з 2020 року Міністерство культури та інформаційної політики України не вживало жодних заходів для внесення архітектурної пам’ятки до держреєстру. Це, зауважили в ОГП, фактично унеможливлює її повноцінний державний захист, знецінює архітектурну цінність і може призвести до порушення правового режиму її використання, а, як наслідок, – пошкодження, руйнування та знищення.
Суд зобов’язав вжити вичерпних заходів для занесення Меджибізького замку до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією національного значення згаданих об’єктів культурної спадщини.
Як повідомляв Укрінформ, Подільська окружна прокуратура Києва звернулась з позовом до суду, в якому вимагає зобов’язати власника пам’ятки архітектури місцевого значення “Магазин Миколи Демидова” виконати умови охоронного договору та привести будівлю у належний стан.
Фото: Kminfo/wikipedia
Події
У Києві відкрили виставку картин Артура Котика, написаних під час війни

У Національному музеї «Київська картинна галерея» відкрили виставку «Сліди» Артура Котика.
Він почав малювати у 2022 році і проживання повномасштабної російсько-української війни перетворює на мистецьке висловлювання. Як повідомляє кореспондент Укрінформу, на виставці в Києві представлені 30 робіт молодого художника. Одна з перших називається «Юність, обпалена війною». Артур не має художньої освіти, техніку олійного живопису освоїв самостійно. Створює також акрилові роботи.
Виставка Артура Котика “Сліди” у Києві / Фото: Олександр Клименко. Укрінформ
Творчість Артура Котика – це процес арттерапії, що дозволяє вивільнити силу образів, згуртованих всередині, та перетворити біль і страждання на мистецьке висловлювання, наголошують організатори виставки. Темні кольори фарб, які переважають у роботах, передають напругу та глибину емоційного стану автора. Немало образів художника розповідають історію втрат, боротьби й надії.
Артур Котик зі Львова створює картини після 24 лютого 2022 року. Тоді ще був 11-класником. Після початку повномасштабної російсько-української війни потрапив на кілька художніх виставок в Європі – і ці два чинники пробудили в юнака бажання активно малювати.
Артур розповів Укрінформу, що зазвичай кожну роботу створює за один раз, працюючи 4-6 годин. Загалом на тепер має близько 100 картин. Мистецтвознавці, зокрема, зазначають, що в картинах Артура Котика можна побачити вплив творчості видатного чеського письменника Франца Кафки, яким захоплюється юнак.
Восени 2023 року відбулася перша виставка 19-річного Артура Котика «Юність, обпалена війною». Ініціювали її проведення на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, де він навчається. Цьогоріч персональна виставка молодого художника «Призма» прикрашала Музей модернізму у Львові.
Для кожного митця мати виставку у Національному музеї «Київська картинна галерея» – це особлива подія, підкреслив на відкритті виставкового проєкту «Сліди» віцепрезидент Національної академії мистецтв України Юрій Вакуленко. Він відзначив, що в роботах Артура Котика багато енергії та щирого відчуття подій, які відбуваються в Україні.
Виставка «Сліди» триватиме до 20 липня.
Як повідомляв Укрінформ, у Польщі відкрили виставку «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні».
Події
Дженніфер Еністон зіграє у серіалі для Apple

Популярна американська акторка Дженніфер Еністон зіграє у драматичній комедії «Я рада, що моя мама померла» (I’m Glad My Mom Died) для стримінгового сервісу Apple TV+.
Як передає Укрінформ, про це повідомила Variety.
Apple замовила на 10 епізодів серіал, оснований на мемуарах «Я рада, що моя мама померла» американської письменниці й акторки Дженнетт Маккарді.
У логлайні вказано, що це «зворушлива та кумедна розповідь про труднощі колишньої дитячої акторки Дженнетт Маккарді, пов’язані з її владною й деспотичною матір’ю (грає Еністон). Драматична комедія буде зосереджена на відносинах між 18-річною акторкою популярного дитячого шоу та її нарцисичною матір’ю, яка насолоджується своєю ідентичністю матері зірки».
Зазначається, що у 2022 році Маккарді опублікувала книгу «Я рада, що моя мама померла» у видавництві Simon & Schuster, яка швидко очолила список бестселерів New York Times і залишалася у ньому понад рік.
Участь Еністон у серіалі розширює її співпрацю з Apple TV+.
Нині акторка знімається в популярній драмі «Ранкове шоу» самої стримінгової платформи та є виконавчою продюсеркою драми, четвертий сезон якої стартує у вересні.
Робота над шоу принесла їй вже дві номінації на премію «Еммі» та премію «Золотий глобус».
Як повідомляв Укрінформ, популярна американська акторка Дженніфер Еністон буде продюсеркою спінофу відомої комедії 1980 року «З дев′ятої до п′ятої».
Фото: EFE
-
Усі новини1 тиждень ago
Ігор Кондратюк приховував службу свого сина через Віталія Козловського
-
Події1 тиждень ago
Фільм «Notre guerre» Леві є кінематографічним свідченням стійкості українців
-
Усі новини1 тиждень ago
вчені наблизилися до розгадки значень кіпу (фото)
-
Політика1 тиждень ago
МЗС України вважає маніпулятивними «національні консультації» в Угорщині щодо членства Києва в ЄС
-
Політика1 тиждень ago
Зеленський обговорив з сенаторами Конгресу США підтримку України й ініціативу Трампа про припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
Чернишов подав клопотання про перенесення засідання ВАКС
-
Усі новини1 тиждень ago
Захист від балістики — у США успішно випробували радар Lockheed Martin
-
Політика1 тиждень ago
Обрання запобіжного заходу Чернишову перенесли на 27 червня