Суспільство
Гепатит А, кір, COVID-19: хвороби, які повертаються

Нова хвиля COVID-19 шириться Азією, а в Україні з цим легше. Натомість фіксується спалах кору та гепатиту А
В Україні фіксуються спалахи захворювання на вірусний гепатит A та на кір. Якщо з гепатитом ситуація не критична, то спалах кору у лікарів викликає серйозне занепокоєння. Тільки за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.
Тим часом у Гонконгу і Сінгапурі фіксують нову хвилю COVID-19. Всі пам’ятають, як COVID-19 раптово з’явився, дуже швидко поширився, забравши мільйони життів по всьому світу.
СПАЛАХ ГЕПАТИТУ А: СПОЧАТКУ КИЇВ, А ПОТІМ – ЗАКАРПАТТЯ
Ще 11 травня ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» повідомив, що серед жителів столичного мікрорайону Відрадний (Соломʼянський район) спостерігається зростання кількості випадків захворювання на вірусний гепатит А.
Відтак 14-15 травня ДУ спільно з ЦПМСД Солом’янського району проводило виїзне обстеження на інфікування вірусом гепатиту А. 16 травня заступниця гендиректора ДУ Наталія Гунченко поінформувала, що в Солом’янському районі найбільша кількість хворих – 65, з них 31 дитина.
За її словами, у столиці проводиться розслідування для визначення джерел спалаху гепатиту А. Фахівці розглядають кілька ймовірних причин: вода, харчові продукти, люди, які хворіють безсимптомно.
У школах, дитсадках та на обʼєктах, де фіксувалися випадки захворювання, проводиться дезінфекція. Дітей у мікрорайоні перевели на онлайн-навчання. Уже два дні лікарі проводять огляди та тестування всіх охочих.
Між тим 12 травня на Закарпатті теж зафіксували спалах гепатиту в селі поблизу Хуста, там запровадили карантин.
У зв’язку зі зростанням кількості захворювань на вірусний гепатит А на території села Іза, за рішенням міської влади, встановлено ознаки надзвичайної ситуації біологічного характеру. Заборонено масові заходи (весілля, святкування ювілеїв тощо) до 21 червня 2025 року. Крім того, закрито заклади освіти, впроваджено карантин, проводяться перевірки об’єктів торгівлі, дезінфекція води, відбір проб, медичне обстеження контактних осіб.
Жителів села просять уникати масових зібрань, обмежити соціальні контакти, вживати лише кип’ячену або бутильовану воду, дотримуватися правил особистої гігієни, а за перших симптомів (нудота, біль у животі, жовтяниця) негайно звернутися до лікаря.
Варто нагадати, що гепатит А передається фекально-оральним шляхом: через брудні руки, недостатньо оброблені харчові продукти, неякісну воду. Інкубаційний період захворювання може становити до 50 днів. Деякі люди можуть хворіти безсимптомно – це створює умови для поширення захворювання.
З усіх вірусних гепатитів цей різновид найменш небезпечний, специфічного лікування від нього немає, лише симптоматичне. Проти гепатиту А є вакцина, але вона не входить до Національного календаря щеплень, отримати її можна в комерційному секторі. Для дорослих вартість становитиме від 1000 грн, для дітей – від 800 грн. За власний кошт наразі зробили щеплення 330 людей.
У 2024 році спалахи гепатиту А в Україні фіксувались у травні в Києві та області, у липні – в Дубенському районі Рівненської області. У 2023 році спалах гепатиту А фіксувався на Вінниччині, тоді захворіли понад 300 осіб, а також на Закарпатті.

СПАЛАХ КОРУ: У 20 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ТОРІК, А ПРЕПАРАТІВ ВІД НЬОГО НЕ ІСНУЄ
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.
«Наразі епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір в Україні викликає занепокоєння. За перші три місяці 2025 року в Україні зареєстровано 472 випадки захворювання на кір, що в 20,5 раза більше за аналогічний період минулого року. Зростання почалося ще минулого року: тоді кількість випадків зросла у 6,6 раза – з 65 у 2023 році до 433 у 2024-му», – йдеться у повідомленні.
Найбільше випадків зафіксовано в Чернівецькій (179) та Закарпатській (151) областях. Трохи менше – на Одещині (41 випадок), Івано-Франківщині (38) та Вінниччині (31).
У Чернівецькій та Одеській областях зареєстровано по одному летальному випадку – це були діти віком 10 років та 9 місяців відповідно. Обидві дитини мали важкі супутні захворювання.
За інформацією Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, у квітні в столиці зареєстровано 29 випадків захворювання на кір. Це майже у 2,5 раза більше, ніж за весь І квартал 2025 року.
Як зазначали в ЦГЗ, спалахи кору в Україні – циклічні й відбуваються в середньому кожні 5-6 років. Головний спосіб запобігти таким спалахам – охоплення профілактичними щепленнями на рівні 95%.
Кір – одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Інкубаційний період – від інфікування до появи симптомів становить 10–12 днів.
Серед ускладнень кору: запалення легенів (пневмонія); вушна інфекція (отит); запалення мозку (енцефаліт); інші дуже серйозні ускладнення аж до летального.
Препаратів від кору не існує. Застосовується суто симптоматична терапія. Якщо є підвищена температура, лікар призначає жарознижувальні препарати. Водночас дітям під час лікування кору обов’язково призначають вітамін A. Це роблять, щоб зберегти їм зір. Дозу вітаміну вираховує та призначає лише лікар.
На самі висипання, які виникають при кору, ніяких кремів наносити не потрібно. Висип – це нормальна реакція організму на вірус, і він минає сам, зазвичай протягом п’яти днів.
На сьогодні щеплення від кору рекомендують проводити в дитинстві двома дозами: першу дозу вакцини КПК (кір, паротит, краснуха) вводять у 12 місяців, а другу – у 6 років. Однак Міністерство охорони здоровʼя вже змінило календар щеплень, тому з 2026-го другу дозу дітям уводитимуть у віці чотирьох років.

COVID-19: В АЗІЇ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ЗРОСТАЄ, А В УКРАЇНІ – ЗНИЖУЄТЬСЯ
Азією стрімко поширюється коронавірус, у низці країн фіксують різке зростання важких випадків COVID-19. На відміну від більшості респіраторних вірусів, які активізуються в холодну пору року, COVID-19 стрімко поширюється навіть улітку.
13 травня у гонконгівському Центрі охорони здоров’я заявили, що кількість заражених у регіоні зростає. Рівень захворюваності на COVID-19 у країні досяг максимальних показників з квітня 2024 року. Згідно з даними Китайського центру з контролю та профілактики захворювань, рівень позитивних тестів на COVID-19 серед пацієнтів, які зверталися до лікарень, зріс більш як удвічі.
Департамент контролю та профілактики захворювань Таїланду також повідомив про два спалахи після щорічного фестивалю Сонгкран у квітні.
У Сингапурі фіксують зростання кількості важких випадків на 28% – до понад 14 тис. за тиждень, а рівень госпіталізації збільшився на 30%. Влада рекомендувала громадянам вживати запобіжних заходів, у тому числі носити маски в місцях великого скупчення людей.
Попри те, що штами хвороби наразі не є такими агресивними, як раніше, COVID-19 все ще становить загрозу.
За даними МОЗ України, за тиждень моніторингу з 5 по 11 травня на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли 98 706 осіб, із них 60 534 – діти. До лікарень потрапили 2 697 пацієнтів з ускладненнями ГРВІ, із них 1 636 дітей. Порівняно з попереднім тижнем захворюваність знизилась на 9,3%. Загалом по країні захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 на 43,3% менше розрахованого епідпорогу на 2024/2025 сезон.
У МОЗ нагадують, що COVID-19 починається з респіраторних симптомів. За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).
Боротьба з вірусом триває, тому важливо продовжувати дотримуватися заходів безпеки, оновлювати вакцинацію та залишатися обізнаними про потенційні ризики.
Мар’яна Рабченюк, Київ (за матеріалами преси)
Суспільство
У Військовому інституті КНУ відкрили дві нові спеціальності

У Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відкрили дві нові спеціальності: рух опору та зв’язки з громадськістю.
Про це Укрінформу повідомили у виші.
Там зазначили, що ВІКНУ, який є міжвідомчим багатопрофільним інтегрованим військовим навчальним підрозділом КНУ ім. Тараса Шевченка, здійснює підготовку професіоналів з повною вищою освітою для Збройних сил України та інших силових структур сектору безпеки і оборони за широким спектром освітніх програм. Зокрема, це: військовий переклад; військова політологія; військова психологія; військова журналістика; фінанси та військова економіка; правоохоронна діяльність у ЗСУ; цивільно-військове співробітництво; геоінформаційні системи і технології; соціальна робота у військах (силах); міжнародні відносини у воєнній сфері; міжнародне співробітництво у сфері оборони та воєнній сфері; організація, підготовка, ведення та підтримання дій осередку руху опору; зв’язки з громадськістю у ЗСУ.
Відео надане пресслужбою КНУ ім. Тараса Шевченка
У виші також нагадали, що вступ до Військового інституту відбувається на конкурсній основі. Для цього вступнику потрібно мати повну загальну середню освіту. Прийом на перший курс денної форми навчання здійснюється на підставі результатів національного мультипредметного тесту. Крім того, абітурієнти мають пройти ряд вступних іспитів, включаючи психологічне обстеження, перевірку рівня фізичної підготовленості та медичний огляд. Для окремих спеціальностей додатково потрібно скласти вступне випробування з англійської мови.
З деталями вступники можуть ознайомитися на сайті ВІКНУ.
Як повідомляв Укрінформ, за даними начальника Військового інституту КНУ ім. Тараса Шевченка полковника Олексія Сіроштана, найбільший запит у виші зараз – на підготовку військових психологів та фінансистів, також є запит на військових журналістів, соціологів і перекладачів.
Історія Військового інституту при КНУ ім. Шевченка починається з 1933 року, коли була сформована військова кафедра університету. У січні 1998 року кафедра була реорганізована у Військовий інститут Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Фото: sp.knu.ua
Суспільство
Правоохоронці обшукали Миколаївводоканал через багатомільйонні схеми Анонси

Правоохоронці обшукали приміщення комунального підприємства Миколаєва у справі про можливу розтрату бюджетних коштів. Слідство вважає, що посадовці могли сприяти перемозі своїх компаній у тендерах, зокрема фірмі, пов’язаній із фігурантом інших корупційних справ.
Про це повідомили МикВісті з посиланням на вирок суду.
У комунальному підприємстві “Миколаївводоканал” правоохоронці провели обшуки через підозру в розтраті бюджетних коштів під час укладання енергосервісних договорів для об’єктів водопостачання.
Як зазначається в ухвалі Вітовського райсуду від 13 травня, слідчі дії проводилися в межах кримінального за фактом привласнення майна в особливо великих розмірах у воєнний час (ч. 4 ст. 191 ККУ). За версією слідства, посадовці комунального підприємства могли сприяти перемозі компанії ТОВ “Промсила” в тендерах на обслуговування насосних станцій і очисних споруд.
За даними YouControl, компанією володіє Михайло Добрушкін, який також очолює іншу фігурантку справи — фірму “Светолюкс-Николаев”.
Обшук у “Миколаївводоканалі” провели 1 травня — вилучили документи, які мають ознаки речових доказів і на які накладено арешт. Того ж дня обшуки відбулися й у “Миколаївобленерго” в рамках розслідування щодо можливої розтрати коштів на реконструкцію електромереж.
Раніше Служба безпеки України встановила, що посадовці комунального підприємства “Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва” діяли у змові з представниками приватної фірми “Променергоснаб” та організували схему із завищення вартості освітлювального обладнання, яке постачалося для потреб міста. Для цього вони використовували посередницькі компанії, через які проводили закупівлі за завищеними цінами, що дозволяло їм виводити та привласнювати бюджетні кошти.
Окрім цього, згідно з ухвалою Жовтневого районного суду Миколаївської області, слідчий подав клопотання про арешт майна керівника товариства “НПК “СЄЕС”. Його підозрюють у привласненні понад 500 тисяч гривень з місцевого бюджету — ймовірно, у змові з представником одного з міських комунальних підприємств.
Суспільство
Арцизька та Бессарабська громади планують реалізувати спільний проєкт

На сесії Бессарабської селищної ради 16 травня прийняли рішення, яким схвалили договір про співробітництво громад у формі реалізації спільних проєктів. Про це повідомляє Махала з посиланням на проєкт рішення.
Мова йде про реалізацію спільного проєкту «Південні горизонти: діалог культур, людей і можливостей».
Метою реалізації Проєкту є сприяння розвитку культурного та туристичного потенціалу громад шляхом взаємодії у сфері мистецтва, традицій, історичної спадщини та спільних туристичних ініціатив.
Проєкт передбачає:
- участь у взаємних культурних подіях;
- створення туристичних маршрутів;
- проведення зустрічей, освітніх майстер-класів, семінарів та тренінгів з питань культури й туризму за участі викладачів і учнів мистецьких шкіл, з метою обміну досвідом та розвитку креативних практик;
- спільну інформаційна діяльність;
- пошук та участь у грантових програмах і залучення міжнародних інвесторів для реалізації культурно-туристичних ініціатив.
У договорі вказується, що проєкти будуть мати спільне фінансування у рівних долях за рахунок коштів місцевих бюджетів, партнерських організацій та бізнес-структур та територіях громад.
Фото Бессарабської селищної ради.
-
Війна1 тиждень ago
бригада імені короля Данила відбила штурм росіян у Часовому Яру
-
Усі новини1 тиждень ago
чим фільм «Бабусі» від Netflix підкорив глядачів
-
Політика1 тиждень ago
після звернення отримала погрози (відео)
-
Відбудова1 тиждень ago
Польща планує провести конференцію з відбудови України наступного року
-
Події1 тиждень ago
На Каннському кінофестивалі представили український серіал «Спадок»
-
Події1 тиждень ago
Українська кіноакадемія оголосила номінантів на IX «Золоту Дзиґу»
-
Усі новини1 тиждень ago
Розв'яжуть важливу проблему: старим ядерним датчикам знайшли нове застосування
-
Політика1 тиждень ago
Сибіга закликав Бразилію посприяти прямим переговорам Зеленського і Путіна у Стамбулі