Суспільство
Сергій Чумак, головний державний санітарний лікар міста Києва

Цієї весни у Солом’янському районі Києва зафіксували спалах гепатиту А. Це викликало занепокоєння серед мешканців щодо безпеки води, харчових продуктів та загального рівня інфекційної безпеки в місті. Про те, чи вдалося стримати поширення гепатиту, як Київ пройшов епідсезон грипу та ГРВІ, яка ситуація з вакцинацією та які вірусні ризики актуальні влітку – в інтерв’ю Укрінформу розповів головний державний санітарний лікар столиці, генеральний директор Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Сергій Чумак.
– Яка наразі ситуація зі спалахом гепатиту А у Києві. Чи спостерігається зниження кількості нових випадків?
– Якщо говорити про спалах у районі Відрадного, то наразі спостерігається зниження активності захворювання. Нові випадки фіксуються, але вони переважно пов’язані з побутовими контактами – люди інфікувалися в домашніх умовах після контакту з хворими. Станом на 8 червня зареєстровано 93 випадки гепатиту А, з них 41 – серед дітей.
– Чи вдалося встановити джерело інфекції?
– Ми опрацювали всі можливі шляхи передачі – харчові продукти, вода, у тому числі централізоване водопостачання, бювети, бутильована вода, а також водойми у районі. Всі ці фактори були досліджені. Згідно з отриманими результатами, вода відповідає нормам Держсанпіну. Ми також надіслали листи до Держпродспоживслужби, яка проводить позапланові перевірки у «Київводоканалі», «Київводфонді» та серед організаторів харчування в закладах освіти.
– Отже, поки що основне джерело інфекції остаточно не встановлено?
– Багато мешканців скаржилися на погіршення якості водопровідної води. Ми звернулися до кол-центру міста Києва за офіційною інформацією щодо скарг у мікрорайоні. Найбільше скарг зареєстровано 19 квітня. Спільно з Київською міською військовою адміністрацією було проведено комісію ТЕБ та НС, яка напрацювала заходи для запобігання поширенню інфекції.
– Чи діють наразі мобільні пункти тестування?
– Ми організували мобільні пункти тестування у парку Відрадний – працювали протягом чотирьох днів. За цей час протестували 776 осіб, із них 17 отримали позитивний результат. Лікарі на місці надавали консультації та направляли людей на подальше обстеження.
– Скільки людей перебуває зараз на стаціонарному лікуванні?
– Наразі у лікарнях залишилося п’ятеро пацієнтів, з них двоє – діти. Решта вже виписані.
– Наскільки ефективною є вакцинація проти гепатиту А як постконтактний захід? У який термін її варто робити?
– Це питання варто вирішувати індивідуально з сімейним лікарем. Якщо у людини є температура або інші симптоми, вакцинація не рекомендується. Стан має оцінювати фахівець.
– А чи були вакциновані ті, хто захворів?
– Ні. Вакцинація проти гепатиту А в Україні є рекомендованою, але не входить до обов’язкового календаря щеплень. Тобто безкоштовно вона не надається.
– Чи вистачає вакцини в аптеках?
– На початку спалаху були певні перебої, але наразі дефіциту немає – вакцина в аптеках є.
– Давайте тепер перейдемо до ситуації з грипом та ГРВІ. Вже завершився епідеміологічний сезон, якими були показники цього року?
– Так, епідсезон триває з 40-го по 20-й тиждень кожного року, згідно з наказом МОЗ. У поточному сезоні рівень захворюваності був нижчим, аніж торік – на 1,2 разу. Загалом захворіло 366 446 осіб, що становить приблизно 12% населення Києва. Епідемічного порогу ми не досягли – залишались на 6% нижче. Найбільше звернень фіксувалося на 9–10 тижні 2025 року. Це був період активного зростання кількості хворих.
– Чи спостерігались якісь нетипові тенденції?
– Ні, атипових проявів не було. Як і зазвичай, близько 60% усіх хворих становили діти.
– Скільки людей потребували госпіталізації?
– Госпіталізовано було 7 372 пацієнти, що становить 2% від загальної кількості хворих. З них 5 171 – це діти.
– Чи задоволені ви рівнем вакцинації проти грипу цього року?
– Рівень вакцинації залишається низьким – лише 15 815 осіб було щеплено. Це дуже мало, хоча варто відзначити, що найбільшу частку вакцинованих становлять медичні працівники. Вакцинація проти грипу є рекомендованою, але не обов’язковою.
– А чи плануються зміни в підході до проведення вакцинаційної кампанії?
– Ми постійно працюємо над інформуванням населення. Наприклад, вакцинація проти кору є обов’язковою, і ми докладаємо зусиль, щоб охопити якомога більше людей – пояснюємо, що щеплення допомагає не лише запобігти захворюванню, але й уникнути тяжких ускладнень.
– Скільки випадків кору зафіксовано цього року?
– У січні-березні було лише два випадки, у квітні – 29, у травні – 24. Тобто ми бачимо зростання. Було чотири спалахи, зокрема в двох навчальних закладах, де, ймовірно, джерелом була хвора дитина. Під час повітряних тривог усі діти були разом у сховищі, що сприяло поширенню. У результаті захворіли 18 дітей.
Значна більшість не була вакцинована. У когось була лише одна доза, а в деяких взагалі не було жодних даних про щеплення. Найімовірніше, батьки свого часу відмовилися від вакцинації.
– Щоб краще орієнтуватися: які щеплення входять до обов’язкового календаря і надаються безкоштовно?
– В обов’язковий календар входять щеплення проти 10 основних інфекцій: кір, краснуха, паротит, дифтерія, правець, гепатит В, туберкульоз, кашлюк, поліомієліт та ХІБ інфекція. Ці вакцинації є безкоштовними і обов’язковими для дітей, дорослих (дифтерія та правець – кожні 10 років).
– А який рівень охоплення профілактичними щепленнями в Києві?
– Загалом ми дотримуємося планових показників. Кожного місяця вакцинується відповідна частка населення згідно з графіком. Особливу увагу зараз приділяємо кампанії з вакцинації проти кору – так званій catch-up кампанії, яка має надолужити пропущені щеплення.
– Чи є вакцини з найнижчими показниками охоплення у столиці?
– Показники більш-менш рівномірні серед обов’язкових вакцин. Ми постійно моніторимо рівень охоплення.
– Чи можна очікувати змін у сезонності або поведінці респіраторних вірусів у майбутньому?
– Такі зміни можливі. Наприклад, вірус COVID-19 належить до респіраторної групи і ми його продовжуємо моніторити. Хоча випадків зараз менше, він усе ще циркулює. Віруси мають здатність мутувати та змінювати свої властивості. Як ми бачили з COVID-19, захворюваність може зростати навіть у літній період.
– Які вірусні інфекції є найбільш актуальними влітку та несуть найбільший ризик для дітей або людей із хронічними хворобами?
– Влітку слід остерігатися кишкових інфекцій. Основна профілактика – це дотримання особистої гігієни, ретельне миття рук, овочів і фруктів, особливо ягід – полуниці, малини. Також варто уникати скупчення людей у закритих приміщеннях та регулярно провітрювати кімнати.
Усі віруси потенційно небезпечні. Але при своєчасній вакцинації та дотриманні правил гігієни більшість інфекцій переноситься значно легше. Наприклад, ротавірус – не новий, але ми нещодавно мали невеликі спалахи у двох дитячих садках на лівому березі: в одному – троє дітей, в іншому – шестеро. Лабораторні дослідження підтвердили ротавірусну інфекцію.
– Ротавірусна інфекція більше характерна для зими чи для літа?
– Вона може виникати в будь-яку пору року. Хоча зазвичай частіше реєструється в зимово-весняний період, спалахи можливі й улітку – особливо в організованих дитячих колективах.
– Наскільки часто люди потрапляють до лікарні з кишковими інфекціями? Чи були летальні випадки?
– Поодинокі випадки реєструються постійно. Зазвичай це пов’язано зі вживанням немитих ягід або їжі сумнівної якості – наприклад, у закладах громадського харчування або купленої “з рук”. Щодо летальних випадків – на щастя, у цьому році їх не було.
– Які симптоми кишкових інфекцій повинні насторожити, особливо в дітей, і коли слід звертатися до лікаря?
– Найтиповіші прояви: озноб, підвищена температура, нудота, блювання, пронос. Це ознаки гастроентериту, з якими необхідно звертатися до лікаря.
– Якщо випадок виникає у школі чи дитсадку – чи проводяться перевірки?
– Так, відповідно до чинного законодавства, Центр контролю та профілактики хвороб проводить епідрозслідування. Якщо є підозра на зв’язок зі сферою обслуговування або харчування, ми повідомляємо Держпродспоживслужбу, і далі працюємо разом.
– Яка наразі ситуація з якістю води у зонах відпочинку Києва? Чи безпечно купатися у столичних водоймах з огляду на санітарний стан?
– В умовах воєнного стану Київська міська військова адміністрація офіційно не дозволила купання. Але наш Центр контролю та профілактики хвороб разом з іншими службами продовжує моніторинг води у зонах відпочинку. Ми відбираємо проби води та досліджуємо пісок на пляжах. Якщо людина все ж таки вирішить купатися, то за санітарними показниками вода наразі є безпечною.
– Дуже дякую вам за роз’яснення.
– І вам дякую.
Вікторія Шевченко
Фото: Кирило Чуботін
Суспільство
Інформація про Магамедрасулова, яку оприлюднили в СБУ, до обшуків НАБУ була невідома

Інформація про одного з керівників міжрегіонального управління детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова, яка була оприлюднена Службою безпеки України, зокрема про те, що він нібито допомагав своєму батькові-підприємцю продавати технічні коноплі на території РФ, була невідома для антикорупційного бюро до проведення обшуків.
Про це в інтерв’ю Суспільному сказав очільник Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос, передає Укрінформ.
«Нам ця інформація була невідома. Ми дізналися про ці всі обшуки в ранок обшуків, хоча й була інформація, що щось готується. Була брудна кампанія (проти нас – ред.) у різних анонімних Telegram-каналах. Там був список детективів, які так чи інакше, на думку цих каналів, причетні до якихось злочинів. Майже у всіх цих детективів обшуки й були. Але були й інші детективи ― наприклад той, якого ви назвали. Це була несподіванка для нас», – сказав він.
Кривонос повідомив, що НАБУ звернулося до Служби безпеки України з проханням дати докази, щоб у антикорупційному бюро подивились, що їм відомо.
«Тоді ми зможемо дати їм оцінку в межах службового розслідування, щоб зрозуміти, чи приймати якесь кадрове рішення», – заявив глава НАБУ.
Відповідаючи на питання щодо даних від СБУ про те, що нардеп Федір Христенко нібито контактував із двома працівниками НАБУ, про те, що під час обшуку у квартирі близьких родичів Христенка було знайдено внутрішні матеріали НАБУ та щодо можливого впливу росіян через Христенка на НАБУ, він висловив сподівання, що керівництво СБУ надасть матеріали з кримінальних проваджень, у тому числі й стосовно цього народного депутата.
«Як тільки встановлять протиправну діяльність цих працівників (Магамедрасулова та Олександра Скомарова – ред.), я відразу прийму процесуальне рішення й повідомлю про це українське суспільство», – запевнив Кривонос.
На його переконання, щодо двох затриманих співробітників НАБУ (Магамедрасулова і Гусарова – ред.) потрібно дочекатися вироків суду.
«Ми порушили два службових розслідування, звернулися до Служби безпеки України з листами: “Дайте, будь ласка, нам докази з кримінальних проваджень для того, щоб ми могли їх дослідити”. Якщо є докази їхньої зрадницької діяльності, ми звільнимо цих осіб. Я кажу: “Давайте всю цю інформацію сюди. Я особисто зацікавлений у тому, щоб це робити», – заявив глава НАБУ.
За його словами, у Національному антикорупційному бюро вітають очищення будь-якого державного органу, включно з їхнім, від будь-якого впливу країни-агресора.
Як повідомлялося, Шевченківський суд Києва взяв під варту без права внесення застави співробітника Національного антикорупційного бюро Віктора Гусарова, підозрюваного в державній зраді та співпраці з ФСБ РФ.
Суспільство
Готові ігрові ПК з рідинним охолодженням — пастка для новачків: чому кулери кращі Реклама Анонси

Готові ігрові персональні комп’ютери з рідинними системами охолодження (СРО) виглядають крутими та естетичними, але за яскравим підсвічуванням часто ховається маркетинговий трюк.
Маркетологи подають “воду” як обов’язковий атрибут потужної системи, замовчуючи про компроміси. Розберемось, чому для новачка перевірений повітряний кулер — це більш розумний і безпечний вибір.
Міф про беззаперечну перевагу
Головний аргумент на користь РСО — нібито феноменальна ефективність. Насправді в більшість готових збірок ставлять базові моделі з одним радіатором на 120 міліметрів. Їхня реальна продуктивність у кращому разі дорівнює хорошому баштовому кулеру, а іноді й поступається йому. При цьому до шуму вентиляторів додається постійний гул помпи, який у дешевих системах може сильно дратувати. Зрештою, виходить, що ігровий комп’ютер з кулером забезпечує кращий рівень тепловідведення, при цьому покупці отримують достатню тишу під навантаженням.
Надійність і термін служби — головні ризики
Будь-яка РСО — це складна система з потенційними точками відмови. Головний ризик — протікання, здатне знищити дорогі компоненти на зразок відеокарти або материнської плати. Нехай він і невеликий, але його наслідки катастрофічні.
До того ж у “водянки” обмежений ресурс:
- помпа механічно зношується за 3–5 років;
- рідина поступово випаровується через мікропори шлангів, знижуючи ефективність.
Це свого роду запрограмоване старіння, якого повністю позбавлений повітряний кулер. Його радіатор практично вічний, а замінити вентилятор — справа декількох хвилин і невеликих грошей.
Чому “повітря” — це розумний вибір
Повітряне охолодження виграє за ключовими параметрами. Його головна перевага — абсолютна надійність, адже там просто немає чому протікати або ламатися, крім копійчаного вентилятора. При цьому сучасні “вежі” без проблем справляються з гарячими ігровими процесорами, забезпечуючи низькі температури. І найважливіше — ціна. За вартість бюджетної РСО можна придбати високопродуктивний кулер, який буде тихішим, ефективнішим і прослужить не один апгрейд системи.
Висновок: кому дійсно потрібна РСО
Системи рідинного охолодження — це не зло, а нішевий інструмент. Вони виправдані для ентузіастів екстремального розгону або ультракомпактних збірок, де немає місця для великої вежі. Але для новачка, який шукає максимум продуктивності та надійності за свої гроші, якісний повітряний кулер — найрозумніший і найбезпечніший вибір. Не варто потрапляти в пастку красивого маркетингу.
Суспільство
Водяний вуж-шахматка в Затоці – що це за тварина, де побачили, фото і відео

Місцеві кажуть, що переживати не варто
Затока в Одеській області вже три роки майже не приймає відпочивальників через постійну загрозу з моря та обстріли. Містечко перетворилось на кадри з фільму жахів, а в морі та лимані почали помічати дивних жителів.
Місцеві телеграм-канали Одеської області публікують відео. Там показали незвичного вужа.
У повідомленні йдеться, що це може бути нібито вуж-шахматка. Проте місцеві жителі заперечують цю інформацію і пишуть, що це нормально.
Один з користувачів зазначив, що це звичайний водяний вуж, інші писали — це нормально для місцевості зустріти такого “жителя” і вони не несуть загрози.
Що це вуж
Водяний вуж, або шахмата (Natrix tessellata), — це неотруйна змія з родини вужових, яка отримала свою назву через характерний шахматний візерунок з темних плям на сірувато-коричневому тілі. Цей вид завжди живе поблизу водойм і є спеціалізованим рибоїдом, що полює під водою та може затримувати дихання до 30 хвилин.
Попри поширені забобони, водяний вуж повністю безпечний для людини — він не агресивний, уникає контакту з людьми і при загрозі намагається сховатися у воді. Змія відіграє важливу екологічну роль, контролюючи популяції риби та підтримуючи здоров’я водних екосистем, тому потребує захисту та розуміння з боку людей.
Раніше “Телеграф” писав, що у Києві побачили величезну змію.
-
Усі новини6 днів ago
Син Андрія Молочного з прокуратури насмерть збив жінку у Києві — всі подробиці
-
Усі новини7 днів ago
Ці гаджети можуть уповільнювати ваш Wi-Fi: несподіваний список пристроїв-»шкідників»
-
Відбудова1 тиждень ago
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
-
Усі новини7 днів ago
американець виграв мільйон після сну про лотерею
-
Усі новини5 днів ago
де відпочити у Європі в 2025 році не за всі гроші
-
Усі новини1 тиждень ago
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
-
Відбудова1 тиждень ago
У Кропивницькому зводять модульне житло замість зруйнованого внаслідок обстрілу 19 березня
-
Усі новини1 тиждень ago
Найвигідніші смартфони 2025 року — характеристики — фото