Війна
Обійняли всіх маріупольців по країні: як працює Центр надання допомоги в Одесі. Фото

В Одесі зареєстровано майже 100 тисяч внутрішньо переміщених осіб, серед них є люди з Маріуполя. По всій країні відкрито центри “ЯМаріуполь”, де надають широчезний спектр допомоги ВПО з цього регіону. “Дайджест Одеси” поспілкувався з директором центру в Одесі — Анною Камаралі. Дізнались про безкоштовні ініціативи для дітей, цілісну підтримку переселенців та бажання повернутись додому, стрімко відбудовуючи своє місто.

Анна також виїхала з Маріуполя. До вторгнення вона працювала у центрі надання соціальних послуг. Наприкінці березня разом із групою людей із цього центру їй вдалось виїхати, адже знаходитись вдома вже не було можливості. Маріупольці опинились, напевно, у кожній області країни і кожний потребує допомоги: гуманітарної допомоги, базових речей, психологічної підтримки, юридичного захисту і адаптації до нового життя.
Центр значно відрізняється від звичайного пункту видачі гуманітарної допомоги. Тут хотіла створити атмосферу захисту, дому і надати максимальний спектр усієї необхідної допомоги. Майже у кожному куточку нагадування про Маріуполь, їхні цінності, бажання повернутись. І справді, всі вони хочуть повернутись та відбудувати місто, хоч і зараз розкидані по країні.

Центри “ЯМаріуполь”: скільки їх наразі і хто може отримувати тут допомогу?
Наш центр відкрився 13 липня. На сьогодні у нас зареєстровано 2250 осіб. Це люди з маріупольською пропискою, як сім’ї, так і самотні або літні люди. Загалом, усі, хто виїжджали з Маріуполя та опинилися в Одесі. По Україні таких центрів 13. Наш міський голова, Вадим Бойченко, планує відкривати ще два: в Ужгороді та Тернополі. І це не кінець, центру будуть відкриватись і по інших областях.
Наш голова каже, що це не лише центр для видачі гуманітарної допомоги — це будинок для маріупольців, куди вони можуть прийти, поспілкуватися, адаптуватися, соціалізуватися та інтегруватися у нормальне та повноцінне життя”. Тому ми приймаємо Маріупольців, які приїхали звідти і вони були пригнічені, зі сльозами на очах. Ми намагаємось якось адаптувати їх. Для цього у нас працюють психологи, лікар вищої категорії та інші.

Які питання маріупольці можуть закрити завдяки центру?
Гуманітарна допомога — це добре, але це вже вторинно. Вона видається один раз на два тижні, а гігієнічна допомога – раз на місяць. Перше з наших завдань – соціалізація та надання психологічної допомоги, щоб людина не жила у депресії та страху.

На базі нашого центру працює юрист, який надає різні види допомоги юридичного характеру. Це можуть бути згорілі документи або якщо вони залишилися там, право власності — весь спектр допомоги з цього приводу.
У нас працює лікар до якого можна звернутись з базових питань. Щочетверга проходить вакцинація, вже щеплено понад 200 осіб та укладені декларації із сімейним лікарем. Якщо людина живе тут, то їй необхідна медична допомога і щоб абсолютно легко та доступно.

Є дитяча кімната, де за малюками приглядають поки батьки займаються документацією чи іншим. Для них проводяться різні заходи, де вони малюють, граються, спілкуються. Діти ліпили одеських котиків, а ось зараз готуються до Дня захисників та захисниць України. Зараз почалось навчання, тому дітей поменшало, а влітку був аншлаг. І діти тут усіх вікових груп. Підлітки найтяжче йдуть на комунікацію, але ми надали коло спілкування та заняття.


Ми також проводимо культурні заходи для людей: походи в театри, піші прогулянки містом, ботанічний сад, електромобілі та багато цікавого. Минулого тижня наші люди ходили до Одеської кіностудії. Поки що є можливість і на безкоштовній основі, тому ми заохочуємо їх до цих активностей. Тим паче, коли повернемось до Маріуполя, у нас не буде на це часу.
Хто є донорами та співпрацює з центрами?
Усі 13 центрів створені міським головою Маріуполя за підтримки органів влади інших міст. Кожен міський голова, як і голова Одеси, допомагають з організаційними питаннями, комунікацією з департаментами культури, освіти або надають приміщення. Ми у тісній комунікації з місцевим самоврядуванням.
Дуже багато іноземних донорів. Наприклад, Save the children, вони надають і гуманітарну допомогу, продуктову, гігієнічну. Також у нас завдяки їхній допомозі відкриватимуться кімнати для дітей, дошкільної підготовки, кімната матері та дитини. Загалом, все, що стосується дітей та для дітей — забезпечується саме цією організацією. Також World Central Kitchen надає велику кількість продуктових наборів, різноманітної допомоги. Залучені кошти Маріупольської міської ради та фонду Ріната Ахметова. Усі хто можуть — допомагають. Але ми будемо дуже раді донорам із Одеси.

Усі працівники центру теж маріупольці. Раніше вони були співробітниками комунальних підприємств чи міської ради. У нас ведеться база людей, які хочуть мати роботу, і ми хочемо підтримати їх. З цієї бази беремо людей для тої чи іншої діяльності. Для центру ми кликали тих, хто знається на роботі з людьми, адже вона дуже відповідальна та копітка.
Які ініціативи розвиваються в центрі, як йде підготовка до зими?
Наш мер зробив потужний фонд, обійняв усіх маріупольців у всій країні цими центрами.
Для кожної сім’ї маріупольців в Україні зараз відбувається акція для наборів зимових принад.Там буде подушка, двоспальна ковдра, комплект постільної білизни та обігрівач. Тобто кожна сім’я, яка прийшла та написала заяву, отримає цей набір. Ми йдемо в зиму і це буде тепло та чудово. Для дітей від року до 14 видаватимуться теплі речі. За цим же принципом: мами приходили і писали заяву. Вже зовсім скоро видаватиметься цей теплий одяг, щоб вони були готові, коли ми увійдемо в зиму.

Для одинадцятикласників та випускників шкіл видавались ноутбуки. Є і програма для школярів, першачки отримували портфель та необхідну канцелярію. Ми розділили за категорією школярів, але всі вони отримували необхідне приладдя. Адже ми розуміємо, що для сім’ї у цих умовах — це дорого.
Незабаром, наприкінці місяця, на базах центрів і безпосередньо в Одесі відкриватиметься пункт побутових послуг: там працюватиме стоматолог, швачка, перукар та прачка. Вони поєднані в одному місці і послуги надаватимуться на безкоштовній основі. Для цього закуповується та береться в оренду велика кількість інвентарю. І знов таки працюватимуть маріупольці. Нам треба підтримати їхнє працевлаштування.

Прямо зараз відбувається тренінг по працевлаштуванню за підтримки центру зайнятості. Ми працюємо з понеділка по суботу до 18:00, так шість днів на тиждень трохи втомлюють, але коли бачиш ці щасливі очі — це неймовірно. Ми щасливі від того, що робимо.




Нагадаємо як працює Координаційний гуманітарний штаб Одеської області.

Війна
Росіяни відправляють погано навчених новобранців на передову

Заяви російських посадовців свідчать про те, що Росія може залучати достатньо сил для заміщення втрат на полі бою і збільшувати своє угруповання військ шляхом швидкого розгортання погано підготовлених підрозділів на передовій, намагаючись представити це як важіль впливу на переговорах з Україною і Заходом.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW), передає Укрінформ.
В ISW звернули увагу на заяву Володимира Путіна про те, що до російської армії щомісяця добровільно вступають від 50 000 до 60 000 осіб. Він вказав це як частину заяви про те, що Росія має більший щомісячний призов, ніж Україна, і тому, можливо, перебільшує ці цифри, щоб представити численність російської армії на тлі переговорів з Україною і Заходом.
На думку аналітиків, російський диктатор, вочевидь, погоджується на значні втрати на полі бою для тиску на Україну.
«Росія продовжує зазнавати втрат особового складу, які можна порівняти з втратами російських військ у період інтенсивного наступу восени 2024 року, незважаючи на сповільнення темпів наступу в перші чотири місяці 2025 року. Російські війська, ймовірно, зможе отримати достатню чисельність особового складу, щоб підтримувати рівень заміщення і збільшувати чисельність угруповання в Україні шляхом швидкого розгортання непідготовлених військових на передовій», – вважають аналітики.
ISW неодноразово отримувала повідомлення про те, що російські призовники мають лише місяць навчання перед відправкою в Україну, і така обмежена підготовка, ймовірно, обмежує можливості новобранців і загальну здатність російських військ успішно проводити складні операції.
«Нині російські військові надають перевагу відправленню погано підготовлених новобранців у піхотні атаки з високим рівнем втрат… незважаючи на те, що вони зазнають більших втрат на квадратний кілометр, у спробі чинити тиск на Україну і Захід, щоб змусити їх погодитися з російськими вимогами на переговорах», – вважають аналітики.
На їхню думку, Росія намагається затягнути переговори, щоб домогтися додаткових поступок від Сполучених Штатів і водночас досягти додаткових успіхів на полі бою.
Крім того, російські військові можуть також надавати пріоритет вербуванню в межах довгострокових зусиль зі створення післявоєнного стратегічного резерву на випадок потенційного майбутнього конфлікту з НАТО, зазначають в ISW.
Як повідомляв Укрінформ, загальні бойові втрати російських військ з 24 лютого 2022 року по 14 травня 2025 року на війні проти України становлять близько 969 тисяч 370 осіб, з них 1240 осіб – за минулу добу.
Війна
бригада імені короля Данила відбила штурм росіян у Часовому Яру

У Часовому Яру Донецької області воїни 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила Сухопутних військ України відбили штурм російських загарбників на бронемашинах.
Війна
Ворог намагається прорватися до адмінкордону з Дніпропетровщиною, точаться запеклі бої

На Південному напрямку російська армія продовжує обстріли та проводить штурмові дії, найгарячіше – на Новопавлівському напрямку, де ворог намагається прорватися в бік адміністративного кордону Донецької, Запорізької і Дніпропетровської областей.
Про це в телеефірі повідомив речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин, передає кореспондент Укрінформу.
«Повної тиші і взагалі тиші як такої на півдні не було, тому що противник продовжував і артилерійські обстріли, і завдавав ударів дронами-камікадзе, а також авіаційних ударв – і керованими авіаційними бомбами, і некерованими авіаційними ракетами. Також він проводив штурмові дії, і кількість їх доволі висока. На кожному з напрямків по-різному, але, наприклад, на Новопавлівському це досить велика кількість – 24 бойові зіткнення. Противник доволі активний на півдні», – сказав Волошин.
За словами речника, найактивніше ворог діє на Новопавлівському напрямку, де він намагається прорватися в бік адміністративного кордону Донецької, Запорізької і Дніпропетровської областей.
«Там сьогодні зібрано чимало штурмової піхоти ворога. Це штурмові підрозділи з чотирьох російських полків, які на порівняно невеликій ділянці лінії бойового зіткнення намагаються здійснювати свої штурмові дії. Сили оборони України ведуть маневрову оборону, намагаються знищувати ворогів. Противник тут зазнає великих втрат – приблизно 150 чоловік особового складу на добу», – сказав Волошин.
Він додав, що під час штурмів ворог використовує велику кількість мотоциклетної техніки, яку Сили оборони також знищують.
На Оріхівському напрямку ворог намагається прорвати лінію оборони і захопити плацдарм поблизу населених пунктів Степове, Лобкове, Малі Щербаки. «Він хоче взяти під контроль цей плацдарм для того, щоб тримати під вогневим контролем наші логістичні шляхи, які йдуть із Запоріжжя на схід,.. до Гуляйполя і Оріхова, а також здійснювати звідти вогневий вплив по самому обласному центру Запоріжжя, здійснювати обстріли його південного і східного передмістя. Тому вже декілька місяців поспіль безуспішно, але ворог все одно продовжує тут свої штурмові дії», – пояснив Волошин.
Водночас він констатував, що дефіциту дронів-камікадзе у загарбників немає. За інформацією речника, за минулу добу зафіксовано понад 600 ударів дронами-камікадзе та 300 дронів на скид із застосуванням понад 400 боєприпасів. Загалом, за останній час ворог збільшив кількість таких ударів на 20%, сказав речник.
Сили оборони, за його словами, ефективно знищують артилерійські системи росіян завдяки успішній контрбатарейній боротьбі. Та коли у ворога менше артилерії, він більше застосовує дронів та авіацію.
Щодо ситуації на Запорізькому напрямку, речник нагадав, що російські окупанти, щоб прорватись до Дніпропетровської області, намагаються захопити Зелене Поле, Вільне Поле, Новопіль, Новосілку.
«Там сьогодні тривають доволі запеклі і активні бойові дії. Проте Сили оборони ведуть позиційну оборону і намагаються не пустити ворога, завдаючи йому великих втрат», – заявив Волошин.
Як повідомляв Укрінформ, на фронті минулої доби, 12 травня, було зафіксовано 166 бойових зіткнень між Силами оборони України та російськими загарбниками.
-
Суспільство1 тиждень ago
Одеські ресторани назвали найгіршими з дотримання закону про заборону куріння Анонси
-
Політика1 тиждень ago
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України
-
Політика7 днів ago
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню
-
Політика1 тиждень ago
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль
-
Усі новини7 днів ago
супутник 12 років спостерігав за «монстром»
-
Суспільство7 днів ago
В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян Анонси
-
Події1 тиждень ago
Євробачення-2025: головне про пісенний конкурс
-
Політика1 тиждень ago
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України