Connect with us

Проєкт із протидії кібершахрайству у фінансовому секторі: розказуємо, як не попастись на гачок шахраїв

Published

on

Фінансове шахрайство, як і всі інші види злочинів не боїться не воєнного стану, ні ракет над головами. І щоб не втратити гроші зі своїх банківських рахунків потрібно бути уважнішим до даних, які залишаєте в інтернеті, і де ви їх вводите. Національний координаційний центр кібербезпеки при Раді національної безпеки і оборони України спільно з Національним банком України з 15 лютого запустили проєкт із протидії кібершахрайству у фінансовому секторі. Як працює цей проєкт і головне, як він збереже наші кошти для «Дайджесту Одеси» розповів Олександр Кльок, керівник Команди реагування на кіберінциденти в банківській системі України CSIRT-NBU.

Збільшення кіберзлочинів та фішингових кампаній у 2022 році

Під час повномасштабної війни в Україні платіжне шахрайство не зникло. Якщо загалом в Україні за рік правоохоронці фіксують 15 – 20 тисяч випадків такого шахрайства, то у 2022 році, за статистикою правоохоронних органів, їх кількість суттєво зросла. 

«Більша частина — безпосередньо фінансове шахрайство в інтернеті. І нові схеми, які з’явились після початку повномасштабної агресії росії проти України, тому яскраве підтвердження. Найпоширенішим видом стала фейкова соціальна допомога від державних чи міжнародних організацій постраждалим від війни українцям. Минулого року НБУ виявив близько 4500 подібних шкідливих фішингових ресурсів, у 2021 році ця цифра була на порядок меншою», — коментує Олександр Кльок.

Слово фішинг не дарма має іноземне походження, від англійської риболовля. Бо суть цього шахрайства в тому, щоб неуважні або довірливі користувачі самі залишили свої персональні дані, тобто потрапили на гачок. Сайти, які копіюють дизайни відомих ресурсів, виманюють реквізити платіжних карток під виглядом надання послуг, що не існують. А потім коштів на вашій картці як і не було. Злочинці користуються людським бажанням заробити, отримати якусь нагороду, довірливістю і незнанням базових правил мережевої безпеки.

Суть проєкту із протидії кібершахрайству у фінансовому секторі

Під час воєнного стану злочинці отримали нові мотиви для спекуляцій фінансова допомога для постраждалих під час війни або донати на ЗСУ. Проєкт вводиться для протидії подібним махінаціям, має посилити кіберзахист фінансової системи, дасть змогу убезпечити українців від аферистів, а в майбутньому – зменшити кількість фішингових атак та загалом обсяги фінансового шахрайства в Україні.

Це актуально не лише для України. Виробники основних інтернет-браузерів застосовують однакові способи інформування користувачів про те, що вони відкрили підозрілий сайт, який може належати шахраям. Це той самий червоний трикутник і конкретний напис про те, що сайт підозрілий. Це називається «антифішинг».

Загалом же завдання проєкту просте посилити захист громадян від кіберзлочинців та зменшити переходи користувачів на шахрайські сайти.

Як це працює на практиці зазначає пан Кльок: «Фахівці Центру кіберзахисту НБУ регулярно моніторять інтернет-простір та соціальні мережі і виявляють шахрайські ресурси, метою створення яких є збір даних для доступу до банківських рахунків громадян. Після цього переходи користувачів на такі зловмисні сайти обмежуються інтернет-провайдерами. У результаті – громадяни переспрямовуватимуться на сторінку з попередженням, що цей сайт створений шахраями, і його відвідування може призвести до втрат коштів. Перші результати проєкту уже вражають: наразі зафіксовано понад 200 тисяч унікальних переходів на цю сторінку. Тобто десятки тисяч громадян України щомісяця будуть захищеними від потрапляння на “гачок” кібершахраїв і потенційної можливості бути ошуканими».

Ще до початку проєкту долучилися такі провайдери, як «Київстар», «Датагруп», «Воля». Зараз приєдналися всі мобільні оператори та більшість ключових  інтернет-провайдерів. Це сприятиме створенню дієвої системи захисту від кібершахрайства по всій Україні.

Як не потрапити на фішинговий сайт?

Шахраї масово надсилають громадянам у месенджерах, смс або емейлах посилання, що ведуть на шкідливі ресурси. Тому керівник Команди реагування на кіберінциденти в банківській системі України CSIRT-NBU радить: 

  • Не переходьте за посиланням від незнайомих осіб. Ці лінки можуть заразити ваш пристрій вірусом, викрасти персональні дані та реквізити карток, інформацію про інші рахунки. 
  • Якщо необхідно перейти на сайт державного органу, компанії чи організації, адресу якої ви отримали в посиланні з невідомого номеру, то краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.
  • Перевіряйте правильність назви сайтів, на які переходите та вводите свої персональні дані. Адреси справжнього та шахрайського сайту можуть бути схожі, за винятком одного чи кількох символів.

Головна зброя проти шахраїв це обізнаність та уважність. Радимо бути уважними, не поспішати та завжди перевіряти отриману інформацію.

 Що робити, коли все ж ошукали

Якщо ввели на підозрілому сайті реквізити своєї платіжної картки і після цього зрозуміли, що сайт може бути шахрайським, по перше, треба негайно заблокувати свою платіжну картку. Для цього можна скористатись інтернет-банкінгом або, зателефонувавши на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки.

По друге, потрібно звернутися до Кіберполіції із відповідною заявою, наприклад, можна це зробити онлайн за посиланням ticket.cyberpolice.gov.ua

Фінансові злочини — не десь там відбуваються. Це ціла система у якій живуть тисячі шахраїв, і якщо у вас є смартфон чи банківська картка, ви вже потенційно в зоні їхніх інтересів. З простого, що можна зробити просто зараз: перевірте свій інтернет-банкінг, сайти, на яких вводите дані карток, паролі не зберігайте реквізити у браузері. Налаштуйте на облікових записах двофакторну аутентифікацію, щоб крім пароля вводити і одноразовий код з смс. Гугліть номера, які вам щось пропонують здебільшого ошукані люди вже зазначили цей контакт у мережі. Особливо, це актуально при підозрілих онлайн-продавцях.

Вимагати повернення коштів від банківської установи можна лише у випадку, коли саме банк безпідставно списав кошти з картки. У випадку махінації зі фішинговими сайтами — найімовірніше, не допоможе. Бо відбувається конфлікт інтересів банку та клієнта. Тому не бійтесь звертатись до поліції, у випадку бездіяльності, постраждалий виявиться єдиною винною особою. Кіберзлочин не лише якісь масштабні DoS-атаки та проблеми рівня Пентагону, це і : незаконний доступ, перехоплення, втручання у дані, зловживання пристроями, шахрайство, пов’язане із комп’ютерами, правопорушення, пов’язані з дитячою порнографією…

Continue Reading
Click to comment

Усі новини

чи є в ньому натяк на спін-офф

Published

on


Після виходу на Netflix 3 сезону “Гри в кальмара” творець цього найспішнішого південнокорейського вебсеріалу Хван Дон Хьок спростував чутки про те, що фінал був написаний з натяком на майбутній американський спін-офф. Втім він зазначив, що із задоволенням подивився б продовження історії, якби до її створення долучився режисер Девід Фінчер.

У фінальній сцені 3 сезону “Гри в кальмара” з’являється неочікуване камео оскароносної амеркианської акторки Кейт Бланшетт у ролі вербувальниці з Лос-Анджелеса. Режисер Хван Дон Хьок розповів в інтерв’ю The Hollywood Reporter, що цей хід не пов’язаний з чутками про створення у США спін-оффу дорами.



У фінальній сцені “Гри в кальмара 3” з’являється Кейт Бланшетт в ролі вербувальниці

Фото: Скрин відео

За словами Хван Дон Хьока, сенс фінальної сцени був у тому, що Фронтмен чув про аналогічні ігри в інших країнах, але не знав про них напевно. Тому він був шокований, коли випадково на власні очі побачив вербувальницю зі Штатів.

“Через історію Ґі Хуна я хотів передати ідеї надії та жертви, і те, що ми ніколи не повинні відпускати це, якими б важкими не були обставини. Однак в останній сцені я також хотів підкреслити, що система настільки міцна та глибоко вкорінена, що її не можна легко демонтувати, і тому вона вимагає всіх наших постійних зусиль та сильної волі”, — пояснив режисер.

Останній сезон “Гри в кальмара” продовжує історію гравця № 456 Сон Ґі Хуна.

Спін-офф “Гри в кальмара” у США: коментар Хван Дон Хьока

Журналісти також поцікавилися думкою творця “Гри в кальмара” щодо можливого американського спін-оффа серіалу, який за поширеними у ЗМІ чутками має зняти голлівудський режисер Девід Фінчер. Хван Дон Хьок відповів, що офіційно представники Netflix нічого йому про це не казали.

“Я завжди був великим шанувальником творчості Девіда Фінчера — відколи побачив “Сім” — і мені подобалися його фільми. Тож, якби він створив “Американську гру в кальмара”, гадаю, було б дуже цікаво це подивитися. Я б точно клікнув на неї одразу після виходу, якби це сталося”, — сказав південнокорейський режисер.

Режисер і сценарист серіалу Гра в Кальмара Хван Дон Хьок зняв усі 3 сезони



Хван Дон Хьок зняв усі три сезони культового південнокорейського серіалу “Гра в кальмара”

Фото: Wikipedia / 이런 경향

“Гра в кальмара 3” — всі серії доступні на Netflix

Прем’єра останнього сезону серіалу “Гра в кальмара” відбулася на стримінговій платформі Netflix 27 червня. Підписники платформи отримали доступ до перегляду онлайн одразу всіх 6 епізодів. 3 сезон “Гри в кальмара” продовжив історію вже знайомого глядачам гравця № 456 Сон Ґі Хуна який повернувся до смертельно небезпечних змагань, щоб покласти їм край.

В січні 2025 року ЗМІ писали, що творці серіалу “Гра в кальмара” взяли за основу історію справжнього концтабору “Притулок братів”, що функціонував у Південній Кореї протягом 30 років. Цей трудовий табір був відомий жахливими порушеннями прав людини.



Джерело

Continue Reading

Події

На Венеційській бієнале Україну представлятиме Жанна Кадирова

Published

on



На 61-й Венеційській бієнале, яка відбудеться у 2026 році, Україну представлятиме скульпторка Жанна Кадирова.

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомила заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.

«Кураторська група Національного павільйону України на La Biennale di Venezia затверджена наказом міністра за рішенням конкурсної комісії», – зауважила вона.

На конкурсі переміг проєкт «Гарантії безпеки» скульпторки Жанни Кадирової та кураторської групи у складі Ксенії Малих і Леоніда Марущака.

До складу конкурсної комісії увійшли Вікторія Бавикіна, Максим Горбацький, Петро Бевза, Олег Тістол, Ілона Демченко, Анастасія Мануляк і Христина Береговська.

Читайте також: Український скульптор Лідаговський презентував свої роботи в Італії

Як повідомляв Укрінформ, Венеційська бієнале була заснована в 1895 році. Національні павільйони вперше представили в 1907-му. Захід відбувається що два роки.



Джерело

Continue Reading

Відбудова

В Охматдиті розпочали монтаж окремих конструкцій у новому лікувальному корпусі

Published

on


У лікувально-діагностичному корпусі НДСЛ “Охматдит”, який зазнав пошкоджень внаслідок ракетної атаки РФ, демонтують окремі конструкції та встановлюють нові.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя, передає Укрінформ.

“Станом на 30 червня 2025 року підрядною організацією виконано новий обсяг демонтажних і монтажних робіт на кількох поверхах будівлі. До робіт залучено нові ділянки, а також розпочато етап активного монтажу конструкцій. Зокрема, на першому, а також частково на п’ятому і шостому поверхах Блоку В триває демонтаж стель і перегородок. На третьому поверсі завершено монтаж нових гіпсових перегородок і стель типу «Армстронг» (модульні стелі, що складаються з металевого каркаса та легких плит) у палатах і коридорах”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що продовжується відновлення фасаду. У блоці Б стартували роботи з монтажу нової фасадної плитки.

Як повідомляв Укрінформ,у національній дитячій спеціалізованій лікарні “Охматдит” розпочалася активна фаза капітального ремонту пошкодженого російською ракетою корпусу.

Читайте також: Ляшко у Раді прокоментував результати тендеру на відбудову «Охматдиту»

Станом на 23 червня в лікарні вже було проведено демонтаж стель і перегородок у чистих приміщеннях кількох поверхів, встановлено нові модульні стелі у палатах, розпочато герметизацію швів, а також здійснено частковий демонтаж фасадної плитки.

Фото: МОЗ



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.