Війна
Соціальна інтеграція ВПО в Одеській області
В Одеській області зареєстрована майже 221 тисяча людей, які вимушено покинули свої домівки і будують життя майже з нуля. Щоб інтегруватись у суспільство, потрібно мати місце для проживання; роботу або соціальні виплати, передбачені законом; можливість користуватись усіма послугами в регіоні. ВПО — не транзитні пасажири, це громадяни своєї ж країни, які досі обирають залишатись вдома і справді наша задача допомогти їм жити, працювати та будувати майбутнє.
“Дайджест Одеси” поспілкувався з директором департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОВА Тетяною Дементьєвою, яка розповіла про поточні умови та програми для ВПО в області.
Соціальні послуги
Динаміка переміщення пов’язана із подіями на лінії фронту та гуманітарними умовами. Наразі щодня реєструється в органах соціального захисту по 100-200 людей, але треба враховувати, що не всі залишаються в регіоні. Найбільше переселенців зареєстровано з Херсонської, Донецької та Миколаївської областей. Також приїжджають з Харківської, Луганської, Запорізької та Дніпропетровської областей.
Для перебування обирають, здебільшого, Одесу, як обласний центр та Одеський район. Ті, хто реєструються у Ізмаїльському районі — переважно потім виїжджають за кордон на постійне чи тимчасове проживання.
Як розповідає Тетяна Миколаївна, є обласна програма соціальної підтримки населення. За нею ВПО можуть звертатись, як за частковою матеріальною допомогою на лікування, так і за реабілітацією дітей з порушенням опорно-рухового апарату. За реабілітацією поки звернулося лише дві дитини.
Також є державна програма, яка реалізується Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву в Одеській області є програма пільгового житлового кредитування для ВПО під 3% річних.
Щодо надання соціальних послуг, передбачених законом, то тут все просто – всі, хто їх потребує, отримують їх у межах чинного законодавства.
Щоб отримувати виплати по безробіттю, маршрут як і в усіх інших містах — потрібно звернутись до найближчого Центру зайнятості. За період з 24 лютого 2022 року по 12 травня 2023 року зареєстровано безробітних ВПО 2971 особу. За цей же період ВПО нараховано та виплачено допомоги по безробіттю 24 415 607,33 грн. Вдалось працевлаштувати 655 осіб.
Війна
Росіяни атакують Зміїний з метою терору морських шляхів, — Гуменюк
Останніми днями почастішали атаки росіян на острів Зміїний. Удари керованими авіабомбами провокують небезпеку для пересування суден акваторією Чорного моря.
«Вони намагаються бомбити саме навігаційні шляхи. Тому що сам острів географічно і ландшафтно міцна скеля. Розбомбити його не так просто, якщо розраховувати, що там щось хотілось б розмістити. Біля самих газовидобувних платформ їм немає що робити. Їм підходу до вишок Бойка немає. Тому вони просто тероризують морські транспортні шляхи», — розповіла речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк в етері телемарофону.
За її словами, росіяни скидають керовані авіабомби для того, щоб привести в дію морські міни, яких ще доволі багато в морі, і щоб ускладнити навігаційний шлях.
Речниця також підкреслила, що останніми днями працює тимчасовий коридор.
«Нам довіряють судновласники і йдуть на те, щоб судна йшли тим коридором, який ми запропонували. Безпековий компонент нами дотримується, ми повністю забезпечуємо безпеку для суден», — зазначила Наталія Гуменюк.
Війна
В Україні вже працює Е-реєстр військовозобов’язаних
Єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже функціонує та постійно наповнюється інформацією. Про це в коментарі Еспресо повідомив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
За його словами, Мінцифри очікує бачення нової команди Міністерства оборони України.
«Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту — ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації», — розповів Федоров.
Федоров зазначив, що електронний реєстр військовозобов’язаних Оберіг вже наповнений на понад 90%. Однак, є питання сервісів на базі Оберігу та якими вони будуть.
Нагадаємо, 18 вересня до Верховної Ради було подано законопроєкт №10062 про створення електронного реєстру військовозобов’язаних.
Законопроєкт передбачає передачу Міністерству оборони даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах.
Війна
ЗСУ отримали гвинтокрил, який намагалися приховати екскерівники запорізького підприємства
Співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) передали ЗСУ раніше арештований гвинтокрил Мі-2, який намагалися приховати колишні керівники «Мотор Січі».
Як повідомили у пресгрупі ДБР, арешт гелікоптера Мі-2 стався у червні 2023 року у межах розслідування кримінального провадження щодо перешкоджання законній діяльності ЗСУ та пособництва державі-агресору. Під час розслідування з’ясувалось, що у травні 2022 року гелікоптер, за вказівкою колишнього керівництва «Мотор Січ» перегнали спочатку в одну з європейських країн, а потім на Близький Схід. Все це робилось з метою перешкодити його передачі ЗСУ. Наразі повітряне судно вже повернули в Україну й відтепер вертоліт буде виконувати завдання в одній з бойових частин ЗСУ.
Нагадаємо, у розпал великої війни колишній посадовець, якого звинувачують у державній зраді, блокував передачу Мі-2 українським розвідникам. Давав вказівки розібрати гелікоптер на запчастини та приховати документи, які необхідні для експлуатації.
Щодо ймовірного вилучення Мі-2, українськими розвідниками доведено, що В’ячеслав Богуслаєв часто спілкувався з директором маркетингу та торгівлі АТ “Мотор Січ” та керівником дочірньої компанії цієї корпорації “Вертольоти МСБ” Павлом Касаєм.
Як вже писав «Форпост», 22 жовтня минулого року стало відомо, що СБУ затримала почесного президента компанії «Мотор Січ», екснардепа В’ячеслава Богуслаєва. Йому оголошено підозру в колаборації та пособництві державі агресору.