Суспільство
У ДТЕК розповіли як оформити побутовий тариф на електроенергію для жителів одеських новобудов
Навіть після введення багатоквартирного будинку в експлуатацію, забудовник може не завершити процедуру приєднання до електромереж. З цієї причини, новобудова вважається промисловим об’єктом, а жителі сплачують електроенергію за комерційним тарифом. Сума може становити і 5 грн/кВт-год.
На пресбрифінгу генерального директора ДТЕК Одеські електромережі Дмитра Григор’єва розповіли, що в Одесі є будинки, які понад 10 років як під’єднані до мережі, як будівельні майданчики. Протягом останніх 4 років перепідключення відбулось у 28 ЖК.
Варіанти переходу на побутовий тариф
Сьогодні врегулювати це питання можна трьома методами і загалом, це питання відповідальності забудовника, але до ДТЕК може звернутись і ОСББ, керуюча компанія чи інша уповноважена організація. Отже:
● Потрібно виконати технічні умови, щоб отримати приєднання за постійною схемою живлення та отримувати безперебійне електропостачання. Це найраціональніший шлях, який безпосередньо існував до воєнного стану. Для виконання цих умов потрібно розробити проєктно-кошторисну документацію, сплатити вартість приєднання, виконати будівельно-монтажні роботи, укласти договір з оператором системи розподілу (ОСР, тобто ДТЕК), звернутись до постачальника на укладання договору за побутовим тарифом.
● Якщо перший варіант неможливий через проблеми, викликані воєнними станом, держава запропонувала скористатись тимчасовим порядком приєднання, який наразі гарантований постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 352. Приєднання у цьому випадку відбувається за спрощеною процедурою отримати приєднання до електромереж. Написавши заяву до ДТЕК, замовник отримує технічні умови та обирає варіант приєднання. Далі потрібно також здійснити будівельно-монтажні роботи, потім надати гарантійний лист до ОСР про виконання цих робіт. Наступний етап — укладання договорів з оператором розподілу та постачальником електроенергії. Протягом одного року після закінчення воєнного стану замовник має внести плату за потужність та передати збудовані мережі на баланс ОСР.
● Також можна укласти тимчасовий договір про надання послуги з розподілу електричної енергії відповідно до Постанови НКРЕКП № 1340, що дає змогу користуватися побутовим тарифом. Однак він діє тільки на період воєнного стану і рік після його закінчення. Якщо не виконати технічні умови — договори з мешканцями будинку будуть знову розірвані.
Дмитро Григор’єв надав поради тим, хто планує купувати квартиру у новобудові, аби не потрапити на дорожчий тариф: перевіряти усі документи на стадії будівництва, звернути увагу на наявність технічних умов про приєднання до мереж, під час підписання акту приймання квартири впевнитись у введенні будинку в експлуатацію та виконанню технічних умов. Спікер зазначив, що наявність сертифіката про введення будинку в експлуатацію ще не означає виконання технічних умов.
Чинний тариф на електроенергію
Зазначимо, що чинний тариф на електроенергію для населення покриває лише 28% витрат на її виробництво, доставку до споживачів та податків. У НКРЕКП пояснили, що ринкова ціна складається з:
● середньозваженої ціни купівлі-продажу електроенергії на ринку «на добу наперед» за квітень 2023 року – 2,81 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● тарифу на послуги з передачі з 01.04.2023 – 0,43 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● середньозваженого тарифу на послуги з розподілу електричної енергії для другого класу напруги з 01.04.2023 – 1,32 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● середньозваженого тарифу на послуги постачальника універсальних послуг – 0,115 грн/кВт-год (без урахування податку на додану вартість);
● податку на додану вартість (20 %).
Тарифи на електроенергію для населення наразі становлять 1,44 грн/кВт-год (при споживанні до 250 кВт-год на місяць) та 1,68 грн/кВт-год (у випадку споживання більше 250 кВт-год на місяць). Водночас середньозважена фіксована ціна на електричну енергію для населення становить 1,56 грн/кВт-год (з урахуванням ПДВ), — вказують в Нацкомісії.
Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський говорить, що розглядають кілька варіантів підвищення тарифу. Серед пропозицій, запровадити тариф на рівні 2 гривні 40 копійок за кіловат. Інший варіант — 2 гривні 80 копійок за кіловат. Таким чином тариф для побутових споживачів зросте мінімум на гривню.
Одеса
Італія допомагатиме у відбудові Одеси
У Києві відбулася зустріч Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та віцепрем’єр-міністра — міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії Антоніо Таяні. Сторони обговорили потреби у відновленні. У спільному українсько-італійському комюніке Італія оголосила про взяття під патронат відбудови міста Одеси та Одеської області, щоб пришвидшити їхнє відновлення від наслідків російської агресії, повідомляє департамент комунікацій Секретаріату КМУ.
«Підтримуємо початок роботи представництва Confindustria в Україні та готовність Італійського агентства експортного страхування (SACE) надавати фінансові гарантії італійським компаніям. Цінуємо активну позицію уряду Італії щодо підтримки швидкого відновлення України», — сказав Денис Шмигаль і подякував за військову, гуманітарну та санкційну підтримку.
Прем’єр підкреслив, що Україна очікує на ухвалення 12-го пакета санкцій, який має бути спрямовано на унеможливлення постачання в росію західної високотехнологічної комплектації.
Президент України під час зустрічі з італійським урядовцем високо оцінив готовність Італії взяти під патронат Одесу, зокрема фінансування відбудови Спасо-Преображенського кафедрального собору та інших історичних пам’яток міста, пошкоджених внаслідок російських ракетних атак.
Володимир Зеленський подякував італійському уряду і Прем’єр-міністрові за політичну підтримку нашої країни в усіх питаннях та висловив сподівання, що тема України буде серед ключових пріоритетів головування Італії у «Групі семи» 2024 року.
Глава держави поінформував про ситуацію на полі бою та першочергові потреби Сил оборони України. Було наголошено на важливості подальшого нарощування оборонної підтримки нашої держави, зокрема посилення ППО для захисту мирних українців та зернової інфраструктури, повідомляє Офіс Президента.
Одеса
Хто залишиться без води в Одесі: адреси відключень
Час поновлення водопостачання в Одесі може змінюватись в ході ремонтних робіт Сьогодні 3 жовтня в частині Одеси відключили водопостачання. Це пов’язано з проведенням ремонтних робіт працівниками “Інфоксводоканалу”. Про це повідомляє пресслужба “Інфоксводоканалу”.
Адреси відключень води: Архітекторська вул., усі будинки Люстдорфська дорога вул., усі будинки Академіка Глушка просп., усі будинки Академіка Корольова вул., усі будинки Ільфа і петрова вул., усі будинки Вільямса вул., усі будинки Польський узвіз, усі будинки.
Водопостачання всім абонентам, планується повернути до 18:00.
Кримінал
У Ренійському порту вилучили контейнер із сигаретами вартістю майже 74 млн грн
У Ренійському морському торговельному порту 45-футовий контейнер з сигаретами іноземного походження, ввезений поза митним законодавством, повідомляє ТУ БЕБ в Одеській області.
Вантаж був ввезений з Об’єднаних Арабських Еміратів, із порушеннями. Детективи вилучили понад 900 тисяч пачок сигарет без марок акцизного податку, що перевозились у 1 830 коробах.
Встановлено, що товар за документами призначався вигаданому отримувачу. Процесуальне керівництво здійснюють прокурори Одеської обласної прокуратури.