Одеса
День туризму: Чорноморка, яку ми бачимо зараз і у майбутньому

Щорічно, 27 вересня, це Всесвітній День туризму та день Туризму в Україні. Одеса багата на туристичні зони, а ще вона багата на місця, які могли б такими бути. “Дайджест Одеси” поспілкувався з місцевими жителями Чорноморки, аби дізнатись, чому вона втратила свою “туристичність” і що насправді хочуть бачити тут люди.

Звичайно манить сюди море, пройшовши повз пляж, ми зустріли поважну пані, яка чекала на свою подружку. Жінка розповіла, що вже десь 20 років обирає “своїм місцем” саме Чорноморку. “Я живу не в Чорноморці, але приїжджаю завжди сюди. Якщо раніше можна було полежати, позасмагати та відчути море, то зараз все одно приїжджаю, аби подивитись, подихати повітрям. Взагалі мені подобається спілкуватись з людьми з цього місця, знайшла тут подруг. Ми збираємось, то 8, то 10 дівчаток. Граємо в карти на березі моря. Розумію, що для молоді тут багато чого не вистачає. А ми радіємо тому, що можемо пройтись та насолодитись хоча б видом моря” — розповіла жінка. Вона впевнена що дожила до свого віку, а це понад 80 років, завдяки перебуванню тут.
Одним з людей, котрий знає про Чорноморку майже все — є Андрій Шевченко, керівник ОСОН КМ “Люстдорф”.

“Я у Чорноморці з 1990-го року. Отже, розповім те що було раніше і що я бачив. Коли я купив тут будинок та переїхав, з мене посміювалось багато друзів-містян, питали: “ти куди поліз, до Чорноморки, чого не на тому ж Таїрова?”. Але це було справді таке відокремлене місце. Я відповідав: “Хлопці, хоч раз сюди приїдьте до мене, посидимо і ви зрозумієте чому Чорноморка.” Коли ти весь день перебуваєш у метушні міста та сюди після роботи повертаєшся, наприклад, влітку, то розумієш чому. Активного транспортного руху не було. О п’ятій ранку двірники метуть, трамвайчик інколи проїде. І повітря: степове, морське, пригріте сонечком. У нас був намивний пляж, завозили пісок. Поки Совіньйон не побудував яхт-клуб. Було гарно, працював причал, морський трамвайчик, який ходив від морпорту та доходив до Чорноморки. Людей було дуже багато, вони здебільшого працювали у санаторіях. А у літній період тут пройти було неможливо, пляж заповнено. Потім з часом ставало все менше і менше відвідувачів, через припинення роботи санаторіїв, багато відпочинкових баз вже не функціонували. Та і все ж це приватний сектор.
Якщо говорити про перспективи надалі, то баз відпочинку немає, відповідно і цього туризму немає. Але останні роки перед війною приватний сектор приймав людей, тому їх було багато, пляжі були повні в сезон. І, напевно, перспектива Чорноморки полягає у пологості пляжу та доступу до міської інфраструктури. Я думаю, що за цим майбутнє: пляжі треба відновлювати у будь-якому випадку, бо жителям того ж Таїрова, мабуть, це найзручніше місце. Все одно якісь причали залишилися, і вони функціонуватимуть. Треба їх відновлювати. Саме перед війною розпочали розробки проєктно-кошторисної документації. Хоча були цікаві ідеї, але не вдалось реалізувати. За цими планами ми могли б розширити нашу досить вузьку смугу так, щоб вона була не меншою, ніж у Затоці. Якщо буде планова забудова приватного сектора, хай і висотна, але обмежена, то з нею підтягнеться й інша інфраструктура. Так ми можемо розвинути Чорноморку”.
У жителів насправді є своє бачення Чорноморки у майбутньому. З нами ним поділився Данило Горячкін, редактор інформаційного видання “Південна медіа мережа”. Місцями Чорноморки він вважає Будинок культури та пляж, але обидва майже знищені.

“Щодо Центрального пляжу. Насамперед він має бути із відкритою набережною, на якій комфортно не лише вдень, а й красиво — увечері. Не за прикладом Аркадії із тисячами МАФів. Мають бути лавки, дерева, дитячі майданчики, малі архітектурні форми, фонтани. Приклад — парк Горького. Ось такою має бути територія відпочинку на пляжі.
Щоб все це зберегти, необхідне патрулювання поліцією, приватними охоронними структурами, громадськими патрулями з мешканців Чорноморки, а також встановленням систем відеоспостереження. І, звичайно, вхід на пляж має бути вільним. А заробляти можна на послугах, залишаючи вибір туристам, користуватись послугами чи відвідувати пляж безкоштовно.
На жаль, Чорноморка зараз не є привабливою як для туризму, так і для життя. Вона швидше нагадує депресивне село, аніж частину курортного міста. Слабка інфраструктура, наливайки та відсутність контролю за правопорядком з боку поліції. Для якісних змін необхідний комплексний проект розвитку Чорноморки із залученням соціально відповідальних інвестицій, тобто коли, наприклад, будується готель, поруч облаштовується громадська зона відпочинку чи дитячий майданчик, а не навпаки — красти суспільний простір для свого бізнесу, як це відбувається зараз”.

Чорноморка має багату та довгу історію, тому ми навідались до одесита у 4-му поколінні та жителя Чорноморки Володимира Костянтиновича.

“Я застав Чорноморку зовсім іншу, а зараз це лише назва. Я був любителем моря і весь свій вільний час проводив тут, хоча пляжів навколо Одеси достатньо. Чим же мене цей район цікавив: я все ж таки називаю Люстдорфом, бо до “Чорноморки” все ще не звик. Раніше тут ходив 29 трамвай, а ми жили на Ближніх Млинах. Уздовж дороги був лише степ, не те що висотки. Загалом в Одесі архітектура дозволяла не більше ніж 5 поверхів. До речі, перший трамвай пішов 1910 року звідси на Дачу Ковалевського. Приїжджав я сюди і такий був тут пляж: тиша та спокій. Заходиш, зграйки рибок плавають, крабчики плавають, вода прозора. Мені пощастило застати такий час і я думаю, що це дозволило мені дожити до такого віку — 92 роки.
Якийсь час я жив за кордоном. Але коли повернувся, вирішив піти на пляж та зрозумів, що справжній пляж загинув – це ціла історія. Там обвали, залишився шматочок і на цей маленький шматочок приходила велика кількість людей. Вода змінила колір. Я перестав ходити. Думаю, що пляж занапастили. За цей рік, коли не можна купатися, може море і вичиститься. Бачили б ви раніше цей район.”.
Місцеві жителі та активісти роблять багато корисного власними силами. Серед таких активних людей і Алла Маркевич, її родина п’ять поколінь проживає у Чорноморці. Її дід був одним із засновників Бурлачої Балки, тому вона впевнена, що має боротись за долю свого району.

Алла Геннадіївна розповіла, що якийсь час район був кинутий напризволяще, і саме місцеві жителі боролись за його долю. Рік по тому об’єдналась група волонтерів, аби допомагати району — Центр ініціатив Чорноморки, і разом з жителями вони намагаються власними силами покращити це місце.
“ Мене запитали, щоб ви хотіли тут бачити, я й кажу: у нас у Чорноморці ніколи не було дитячого майданчика. Разом ми написали листа і нам погодились допомогти. Тепер у нас у Чорноморці не те що один, а аж три дитячі майданчики, і вони шикарні. Зараз з’явився комплекс зупинок: трамвайні і для маршруток. Під свою опіку ми взяли клумбу та посадили там ялинку. Організували небайдужих чорноморських жителів, так, переважно це бабусі. Ось ми разом виходимо й піклуємось про це, прибираємо, щотижня возимо воду, щоб поливати рослини. Я мрію, щоб на стороні де я живу з’явився тротуар, хоча б маленька доріжка, аби ми не тонули у брудові після дощів.


Хотілось, щоб було все чудово, Чорноморка процвітала. Я пам’ятаю, коли я була дитиною — тут був просто рай. Чорноморка була чудовою, ходили катери. Я дуже задоволена і рада, що є люди, які не байдужі до цього району, ми зробили величезний крок. Хочеться більше сіяти добра, любові” — наголосила Алла Геннадіївна.
Біля пляжу ми потрапили на працівника футбольного клубу “Чорноморець”, Тер-Ізраїля.

Чоловік переїхав до Одеси за рік та два дні до вторгнення. За цей час він помітив, що тут багато не вистачає саме для людей. Запропонував, але це вже, мабуть, на майбутній сезон, поставити невеликий водний атракціон, щоб діти мали тут чим займатись. Або зробити велопрокат. Головне, щоб люди були не лише користувачами, зазначив чоловік, а щоб була комунікація та бажання щось зробити.
Цього року Чорноморка — не туристичне місце, але і туристів наразі немає. Є час і бажання, аби місце стало ще одним майданчиком розвитку, натхнення та відпочинку. Місцеві жителі мають надію на повернення Чорноморці гучного імені та створення сучасного району. Для цього необхідне залучення інвестицій, будівництво нових центрів, дитячого садка. Потрібна і робота на березі моря, щонайменше, укріплення схилів та розширення пляжної території. Це дозволить зробити в місті сьогочасну зону для відпочинку.
Жителі впевнені, що після нашої перемоги, у період відбудовування країни, і до Чорноморки прийдуть інвестори, які розкриють потенціал району, як туристичного міста. Сучасні готелі, житлові забудови, зони відпочинку та розваг: ось що допоможе Чорноморці.

Нагадаємо, що із запуском трамвайного маршруту «Північ-Південь», який поєднує Таїрова та Котовського, припинив курсувати маршрут №3. Для жителів Чорноморки, Червоного Хутора, Дружного, та Совіньйону — це значні складнощі, щоб дібратись до центру міста та назад.
Одеса
Військовий скоїв ДТП на Одещині — рішення суду

Військовий за кермом. Фото ілюстративне: volynnews
Військовий в Одеській області вночі виїхав на зустрічну смугу та зіткнувся з іншою автівкою, водій якої через ДТП отримав чисельні травми. Потерпілий подав позов до суду — тепер службовець має сплатити штраф та позбавився прав на один рік.
Про це ми дізналися в Єдиному реєстрі судових рішень.
Читайте також:
Подробиці справи
ДТП сталося на автодорозі Одеса — Южне, біля села Вапнярка. Військовий не справився з керуванням та на Mercedes-Benz протаранив Mazda 3, водій якої отримав тілесні ушкодження середньої важкості, а саме закриту травму грудної клітки — перелом 6-го ребра, підкапсульний розрив селезінки із гематомою, та забійну рану в області правого колінного суглоба.
Що вирішив суд
На суді військовий розкаявся та вибачився перед потерпілим. Проте чоловіка визнали винним ч.1 ст.286 КК України (порушення правил дорожнього руху): він має сплатити 51 тисячу гривень штрафу. Крім того, фігуранта на рік позбавили права керувати транспортними засобами.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про смертельну ДТП в Києві. А також про автобус, який зіткнувся з вантажівкою.
Одеса
Відносини між Україною та Сполученими Штатами Америки.

Люди на Дерибасівській. Фото: Новини.LIVE
Політика США за останні кілька місяців змінилася щодо України. Нинішній глава Білого дому в своїх висловлюваннях дедалі частіше озвучує проросійські наративи. Та й допомога нам зупинена в рамках так званого примусу до миру. Події розгортаються настільки швидко, що за ними багато хто не встигає.
Чи потрібно зміцнювати взаємини із США? Це питання журналісти Новини.LIVE поставили одеситам.
Читайте також:
Відносини України та США
В умовах скорочення підтримки від США деякі мешканці Одеси вважають, що співпрацю з Америкою слід оцінювати, виходячи лише з того, наскільки вона приносить користь Україні. Вони підтримують взаємодію між країнами, якщо вона дає відчутні позитивні результати. Водночас люди з певним скептицизмом ставляться до окремих аспектів сучасної політики Сполучених Штатів.
“Ой, я навіть не знаю. Якщо будуть у цьому якісь плюси для України, то звісно, що так, а якщо не буде ніяких плюсів, то навіщо вони нам треба, ті США. Вони нам до цього допомагали, і в цьому були плюси, а з теперішнім президентом Америки я бачу одні мінуси, на жаль. Дай Боже, імпічмент Трампа, а там побачимо”, — каже одеситка Тетяна.
Схожу позицію має й інша одеситка, Наталія, яка переконана, що партнерство зі Сполученими Штатами є життєво необхідним для України у нинішніх умовах. Вона вважає, що ця співпраця має ключове значення на кількох важливих рівнях, а політичні відносини із США відкривають для нашої країни нові шляхи для міжнародної співпраці та зміцнюють її позиції на світовій арені.
“Ви знаєте, нам усім буде плюс, якщо будуть хороші стосунки. Це ж покращення економічних питань та політичних. Міжнародні відносини ніхто не скасовував, тим паче, коли вони хороші”, — зазначила Наталія.
Підтримка у війні
Деякі одесити звертають увагу на те, що Україна потребує військової допомоги США, особливо зараз, коли на фронті ситуація ускладнюється. Без підтримки союзників, вважають вони, країні буде вкрай важко. Ми маємо зміцнювати свою обороноздатність, отримуючи сучасне озброєння, технології та підготовку для військових.
“Так, нам без них важко, ви ж бачите, що ми на війні трохи починаємо здавати. Вони скасували постачання зброї, через це ми трохи гальмуємо. Нам необхідна їхня допомога, треба миритися, обов’язково”, — наголошує Володимир.
Одесит Сергій також один з тих, хто розглядає співпрацю зі США передусім як джерело життєво важливої підтримки у війні. Чоловік впевнений в тому, що нормальні відносини між країнами будуть налагоджені та збережені, адже без допомоги боротьба за незалежність України могла б стати набагато складнішою.
“Звичайно, що нам потрібно покращувати стосунки. Підтримка зброєю, коштами — це необхідність. Нам важко буде на війні та і в цілому без цієї допомоги”, — зазначив Сергій.
Майбутні переговори із США
Деякі одесити вважають, що діалог із США має бути стратегічним і не передбачати жодних територіальних компромісів. Люди переконані в тому, що Україні слід вести переговори, але ж зберігаючи власні інтереси, та тримати свою чітку позиціюю. Поступки у війні можуть створити небезпечний прецедент, який лише посилить агресію противника.
“Потрібно з ними говорити й добиватися своїх пріоритетів. Ніякі території віддавати не можна. Я от новини слухав, і кажуть, що потрібно робити перемовини з урахуванням того, що ми віддамо Херсон та Запоріжжя, а далі що? Через пів року заберуть Одесу, і що з цього вийде? Ні в якому разі не йти на такі умови!” — наголошує одесит Андрій.
Більшість опитаних вважає, що покращення відносин зі США є важливим, проте їхні аргументи різняться. Для одних це питання економіки, для інших — військової допомоги, а хтось наголошує на дипломатії без поступок.
Раніше ми писали про те, що Трамп назвав Зеленського “невдячним”, говорячи про допомогу ЗСУ та про загрозу ядерної війни.
Одеса
В Одесі пролунали вибухи | Новини.live

Пожежа після вибухів. Фото ілюстративне: скриншот
Ввечері у понеділок, 10 березня, в Одесі лунали вибухи. Раніше мешканців міста попереджали про загрозу атаки ворожих дронів.
Про це повідомив мер міста Геннадій Труханов у Telegram.
Читайте також:
Що відомо про вибухи в Одесі
“В місті чутно вибухи! Будьте у безпечних місцях”, — написав Труханов.
До цього Повітряні Сили ЗСУ попереджали про загрозу обстрілу.
Про загрозу писав і голова Одеської ОДА.
“Одеса та район, будьте в укриттях! Загроза застосування ворогом ударних безпілотників!” — попереджав раніше Олег Кіпер.
Де оголосили тривогу
Станом на 23:00 карта повітряних тривог має такий вигляд.
Нагадаємо, що минулої ночі звуки вибухів лунали в Києві. В столиці працювали сили ППО.
Також ми писали, що в ніч проти 10 березня росіяни вдарили по Запорізькій області, пошкодивши об’єкт критичної інфраструктури.
-
Війна1 тиждень ago
Війна в Україні – Рубіо розкрив позицію Трампа
-
Усі новини5 днів ago
що вони там роблять (відео)
-
Усі новини5 днів ago
Максим Галкін заспівав українською — росіянин виконав пісню Степана Гіги
-
Війна1 тиждень ago
Сили оборони збили 68 російських безпілотників, ще 43 локаційно втрачені
-
Політика4 дні ago
Європа повинна відкинути заклики до демілітаризації України
-
Відбудова1 тиждень ago
Понад 8 тисяч будинків у Харкові зруйновані, однак планувати відбудову міста треба вже зараз
-
Політика1 тиждень ago
Італія хоче запропонувати на переговорах поширити на Україну дію статті 5 НАТО
-
Цікаво1 тиждень ago
KFC збирає до школи дітей, які потребують особливої допомоги