Connect with us

Суспільство

Аккерманська фортеця позбавляється російських імперських символів та повертає забуту спадщину

Published

on


Аккерманська фортеця, що розташована в Білгороді-Дністровському на Одещині, поступово звільняється від імперських нашарувань. Одним із кроків стало прибирання назви «вежі Пушкіна», яка не мала історичного підґрунтя. Про те, як доцільно деколонізувати гуманітарний простір фортеці, в ефірі «Українського радіо. Одеса» обговорили співзасновник ГО «Деколонізація. Україна» Вадим Поздняков, історик Андрій Красножон та краєзнавець Олександр Маркевич. Повідомляє Суспільне.

Деколонізація Аккерманської фортеці

За словами Вадима Позднякова, Одеська область нині демонструє одну з найвищих активностей у дерусифікації та деколонізації. В регіоні триває системне очищення простору від російських імперських символів, і цей процес охоплює як великі міста, так і невеликі громади.

«Мешканці міста збирають інформацію про всі порушення мовного та декомунізаційного законів. Ми формуємо блоки даних, надсилаємо звернення до місцевої громади, а звідти інформація передається у відповідні департаменти та балансоутримувачам. Процес триває активно, відбуваються демонтажі. У Білгороді-Дністровському вже демонтовані десятки об’єктів, які підпадали під дію мовного чи деколонізаційного», — зазначив Поздняков.

Деколонізації зазнала й Білгород-Дністровська фортеця, яка була зведена у 13–15 століттях. Це одна з найбільших і найкраще збережених середньовічних фортець Східної Європи. Вона має 32 вежі, масивні мури та складну оборонну систему.

У рамках дерусифікації з фортеці прибрали низку російськомовних вказівників та вивісок. Особливу увагу привернула так звана «вежа Пушкіна». Вадим Поздняков зауважив, що ця назва є типовим прийомом російської пропаганди — робити акцент на несуттєвих деталях і видавати їх за щось значуще. Проте, якщо поглянути на ситуацію з історичної перспективи, факт перебування російського поета на території фортеці лише один день не має жодного значення для її майже 700-річної історії, додав він.

Звідки ж взялась «вежа Пушкіна»

Історик Андрій Красножон спростував пушкінський міф і пояснив, як насправді з’явилась ця назва. За його словами, вперше вона згадується в архівах на початку 20 століття, коли в Аккермані була популярна мода на художню та портретну фотографію. Місцеві фотографи намагалися зробити свої роботи привабливішими для продажу, тому підписували їх вигаданими історичними коментарями. Одна з таких світлин квадратної вежі в південно-західному куті фортеці отримала підпис, що Олександр Пушкін провів тут цілу ніч.

«Насправді ж ця історія є брехнею. Пушкін дійсно відвідував Білгород-Дністровську фортецю під час подорожі Бессарабією в грудні 1821 року, але пробув в ній зовсім недовго. Споруда без опалення, пора року дуже морозна, тож ночівля була неможливою. Після окупації території румунами про царських фотографів ніхто не згадував, тож вигадка про ніч Пушкіна у фортеці закріпилася», — додав історик.

Саму табличку, яка офіційно позначала вежу як «пушкінську», встановили всього близько шести років тому. Також Андрій Красножон зауважив, що вона не була історично обґрунтованою, а лише частиною туристичної навігації, тому її демонтаж не є втратою для культурної спадщини.

«Вони просто засмітили фортецю, старий оборонний комплекс 15-18 століть, сучасними, до речі, незаконними табличками з написами, які не мають жодного відношення до історичної спадщини, що підлягає державній охороні. Взагалі, не варто було з самого початку встановлювати ці сучасні таблички на давніх стінах», — зазначив історик.

На запитання, яким же історичним фактом можна було б замінити цю назву, Красножон відповів, що однозначної відповіді немає. Назви веж у різні періоди історії змінювалися, і через брак документальних свідчень встановити їх усі неможливо.

Повернення забутої спадщини

Краєзнавець Олександр Маркевич, своєю чергою, впевнений, що порожнє місце необхідно чимось заповнити, і для цього не треба нічого вигадувати, а достатньо згадати своє.

Він наголошує, що українська історія і культура мають достатньо постатей, які дійсно згадували Аккерман у своїх роботах. Наприклад, Леся Українка відвідувала фортецю та описала її в поемі «Подорож до моря». У своїх листах вона згадувала, що фортеця справила на неї гнітюче враження та порівнювала її з велетенським похмурим циліндром.

«Ми нічого нового насправді не приносимо. Ми просто повертаємо своє», — зазначає Маркевич.

Він додав, що важливо згадувати імена таких особистостей, як Іван Нечуй-Левицький, який описав фортецю в повісті «Микола Джеря», чи Адам Міцкевич, котрий згадував її у своїх сонетах.

«Ми б’ємося за ці пластикові таблички, замість того щоб показати, наскільки багатою у нас історія дійсно української культури тут. Що ми не українізуємо, а ми повертаємо просто те, що нам з певних причин забороняли. Ми тепер просто згадуємо і показуємо», — підсумував краєзнавець.

Частичное или полное использование материалов разрешается только при условии прямой и открытой для поисковых систем гиперссылки на сайт Бессарабія.UA. Гиперссылка должна быть размещена в подзаголовке или в первом абзаце материала и вести непосредственно на цитируемый материал. Гиперссылка обязательна вне зависимости от полного либо частичного использования материалов. Использование фотографий и видео разрешается при условии указания источника Бессарабія.UA. Если на фотографии присутствует вотермарк сайта, их сохранение при использовании фотографий обязательно





Джерело

Суспільство

Розшукали жінку, яка пограбувала могилу наймолодшого захисника «Азовсталі»

Published

on


«Поліцейські Вінницького райуправління розшукали жінку, причетну до наруги над могилою наймолодшого оборонця «Азовсталі». Проведеними слідчо-оперативними заходами та за допомогою камер відеоспостереження правоохоронці встановили, що до кримінального правопорушення причетна 39-річна вінничанка. Вдома у фігурантки знайшли й крадені речі», – йдеться у повідомленні.

Згідно з повідомленням, зловмисниця стверджує, що злочин вона вчинила у стані алкогольного сп’яніння. Пояснити свій вчинок не змогла.

За цим фактом триває досудове розслідування за ч. 2 ст. 297 ККУ (Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого). Наразі з жінкою проводяться слідчі дії та очікується на результати призначених експертиз, за висновками яких будуть прийняті остаточні процесуальні рішення.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Вінницька окружна прокуратура.

Як повідомлялось, 30 березня до поліції звернулась матір Назарія Гринцевича з повідомленням про те, що з могили її сина, військовослужбовця з позивним «Грінка», на кладовищі «Сабарів-1» невідомі скоїли крадіжку дерев’яної булави та трьох свічок.

Нацгвардієць Назарій Гринцевич (позивний «Грінка») три місяці разом із побратимами тримав оборону на Азовсталі, був бойовим медиком. Понад чотири місяці він перебував у російському полоні. У межах великого обміну його звільнили разом із 215 українськими військовополоненими.

Після повернення та реабілітації Назарій знову повернувся у військо і разом із товаришами заснував Підрозділ спецпризначення Артилерійської групи Бригади «АЗОВ» «Контакт 12», де був командиром взводу оптичних спостерігачів.

Читайте також: Житель Львівщини отримав 9 років в’язниці за наругу над могилами воїнів

Він загинув 6 травня 2024 року у бою поблизу міста Кремінна Луганської області. Захисник був нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Маяки Криму та Миколаївщини зʼявилися на нових марках Укрпошти Анонси

Published

on


Укрпошта анонсувала випуск нової серії марок, що зображує маяки Чорного та Азовського морів, зокрема й ті, що знаходяться на тимчасово окупованій території Криму. До колекції також увійшли маяки Миколаївської та Одеської областей.

Про це повідомили у компанії.

До випуску увійшли:

  •     Ай-Тодорський та Чаудинський маяки Криму, що бачили тисячі кораблів і буревії;
  •     Шаганський маяк на Одещині, що веде судна через Чорне море;
  •     Білосарайський та Бердянський Верхній маяки, що освітлюють приазовські хвилі;
  •     Руський Задній маяк у Миколаївській області, що допомагає кораблям у Дніпровсько-Бузькому лимані.

Фото: Скріншот з сайту Укрпошти

Новий блок марок присвячений 25-річчю Держгідрографії – установи, яка забезпечує безпеку судноплавства в Україні.

Тираж блоку складе 50 тисяч примірників, номінал кожної марки – U (відповідає тарифу на внутрішній лист до 50 г).

Фото: Скріншот з сайту Укрпошти

До поштового блоку Укрпошта також випустить конверт “Перший день” тиражем 20 тисяч примірників, картки — 10 тисяч примірників та 500 примірників презентаційних папок.
Погашення штемпелем “Перший день” відбудеться у Головпоштамті в м. Києві (01001).

Офіційне введення в обіг поштового блоку “Маяки України” відбудеться 4 квітня. А вже з 31 березня поштовий блок, конверт та художня картка до випуску доступні у Поштовому маркеті для оформлення передзамовлення.

Попередній блок “Маяки України” (2010) зібрав низку міжнародних нагород. У 2011 році блок посів I місце в 10-му китайському конкурсі “Найкращий друк”, а у 2012 році австрійці віддали йому VI місце у конкурсі “Гран-прі Виставки WIPA”.

Раніше Укрпошта випустила марку “Тризуб Незалежності” до Дня Гідності та Свободи. А в  День Українського прапора, 23 серпня, у Херсоні погасили нову марку, написану художником Нікітою Тітовим, “Все буде UA!”, – синьо-жовті кольори у кожному куточку нашої неподільної країни.


Ірина Глухова



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Футбольна команда Арцизької ДЮСШ посіла п’яте місце на Чемпіонаті України з футзалу

Published

on


За підсумками чемпіонату команда Арцизької ДЮСШ-АМК посіла п’яте місце.

В Івано-Франківську відбувся фінальний етап Чемпіонату України з футзалу серед дівчат 2008-2009 р.н. (Вища ліга). У фінальну вісімку змагань пробилася й команда Арцизької дитячої та юнацької спортивої школи, повідомили у пресслужбі Арцизької міської ради. 

Попередньо у чемпіонаті взяли участь 20 команд з різних куточків України. Фінальний етап виявився надзвичайно напруженим: усі команди демонстрували високий рівень гри, а переможця інколи визначали лише в останні секунди матчів.

Юні футзалістки з Арциза доклали максимум зусиль у кожній грі, але відсутність достатньої ігрової практики з досвідченішими суперниками стала перешкодою у боротьбі за призові місця. Проте участь у змаганнях такого рівня дала дівчатам цінний досвід та розуміння напрямків для подальшого розвитку.

За підсумками чемпіонату команда Арцизької ДЮСШ-АМК посіла п’яте місце.

 

Колектив висловлює подяку Арцизькому міському голові Сергію Парпуланському, начальнику відділу освіти, молоді та спорту Арцизької міської ради, а також батькам спортсменок за підтримку. Окрема вдячність головному спонсору – директору «Арцизької м’ясної компанії» Андрію Карайвану за допомогу у забезпеченні участі команди в чемпіонаті.





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.