Суспільство
МКСК не виключає «російського сліду»

МКСК не виключає, що у незаконному встановленні табличок на пам’ятнику та братській могилі воїнам УПА на горі Монастир поблизу с. Верхрата у Польщі є російський слід. Це збіглося з початком пошукових робіт в с. Пужники та може свідчити про намір зірвати ці роботи.
Про це в телеефірі сказав заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Андрій Наджос, передає Укрінформ.
“Встановлення цієї таблички збіглося дивним чином з початком робіт в Пужниках. І ми між собою, коли спілкувалися із польськими колегами, не виключали так званого російського сліду в цій всій історії для того, щоб зірвати ці роботи, зіпсувати взагалі атмосферу і хід підготовки до цих робіт”, – сказав Наджос.
Він нагадав, що міністри культури України та Польщі виступили зі спільною заявою, в якій засудили такі незаконні дії. Польська влада демонтувала незаконно встановлені таблички.
“Отже, менш ніж за тиждень, інцидент ми вважаємо повністю вичерпаним. Було засуджено такі дії і, власне, сама табличка демонтована. Нам здається, що це знову-таки чергова ознака того, що обидві країни без політизації і без емоцій рухаються в правильному напрямі”, – сказав Наджос.
Як повідомлялося, 24 квітня в Тернопільскій області на місці зниклого села Пужники розпочали ексгумацію тіл польських громадян, які загинули у 1945 році. Роботи проходять у межах українсько-польської співпраці, спрямованої на спільне осмислення історичних подій Другої світової війни. Перед цим на горі Монастир поблизу с. Верхрата у Польщі на пам’ятнику та братській могилі воїнам УПА невідомі встановили незаконні таблички. 21 квітня 2025 року, поліцією Польщі було відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину передбаченого ст. 261 Кримінального кодексу Республіки Польща (наруга над пам’ятником чи іншим громадським місцем, встановленим для вшанування історичної події чи вшанування особи), а також ст. 288 КК РП (знищення чужої речі). 28 квітня 2025 року Реставратор пам’яток культури Підкарпатського воєводства видав наказ про усунення таблички, встановленої сторонніми особами на території гори Монастир. Дії було виконано відповідно до чинного законодавства та з урахуванням вимог охорони культурної спадщини.
Міністерства культури України та Республіки Польща у спільній заяві рішуче засудили факт вандалізму щодо українського місця пам’яті на горі Монастир, наголосивши на необхідності негайного усунення всіх незаконно встановлених елементів.
Суспільство
«ЛЮДИНА РОКУ-2024»: церемонія нагородження

29-а урочиста церемонія вручення премії «Людина року-2024».
Нагородження лавреатів премії дивіться на YouTube-каналі Укрінформу.
«Країна героїв. Достойні слави!» – саме під таким гаслом проходить цьогорічна урочиста церемонія вручення премії.
Це – вшанування всіх, хто бореться за Україну: на фронті, в лікарнях, у волонтерських центрах, на культурному, дипломатичному та економічному фронтах. Відважні військові, медики, волонтери, митці, спортсмени, дипломати – гордість за кожного, хто творить сучасну історію України!
Фото організаторів заходу
Суспільство
Колаборант з Каховки створив власну катівню для жителів Херсонщини Анонси

Колаборант із Каховки перетворився на справжнього мисливця за проукраїнськими мешканцями на Херсонщині. Він викрадає, б’є та здає людей російським окупантам. Його ім’я – Сергій Четвергов.
Про це пише Центр журналістських розслідувань.
За даними видання, 50-річний Сергій Четвергов із Каховки з 2022 року співпрацює з російськими окупантами у ролі поліцая. Він безпосередньо причетний до викрадень і жорстоких катувань місцевих жителів, заявляючи, що прагне повністю “зачистити” місто від проукраїнськи налаштованих громадян.
Жителі Каховки, серед яких і постраждалі, розповіли журналістам, що Четвергов особисто затримує людей, доставляє їх до власної катівні, де б’є до непритомності та жорстоко знущається. Декого він передає російським військовим. Частина викрадених досі перебуває в полоні.
За словами потерпілих і їхніх родичів, Четвергов не лише зраджував знайомих, написавши на них доноси, але й координував їхнє викрадення. У місцевих окупаційних пабліках він відкрито погрожує активістам, АТОвцям, партизанам і проукраїнським аграріям, скаржачись, що його “підвал порожній”.
Також Четвергов брав участь у пропагандистських заходах російських військових до 9 травня у Каховці.
За інформацією ЦЖР, до війни він працював керуючим на місцевій фермі, потім торгував горілкою та мав магазин автозапчастин.
На додаток, у цій цинічній схемі Четвергову активно сприяє його земляк Роман Лежев — уродженець Каховки, який нині ховається в Індонезії. Попри тисячі кілометрів, він залишається на зв’язку з окупантами: постачає Четвергову інформацію про проукраїнських жителів, які потім зникають у його катівні.
Тим часом у межах обміну полоненими росії передали 70 колаборантів, серед яких є представник з Херсона — Віктор Кирилов. Він був засуджений за колабораціонізм до 9 років ув’язнення. Зрадник працював поліціянтом — водієм чергової частини окупаційної поліції Корабельного району Херсона. Кирилов очікував на виїзд до росії понад 11 місяців і 9 днів. 23 травня його передали росії в рамках обміну.
Суспільство
«Людина-епоха»: помер голова наглядової ради «Одесагазу» Ігор Учитель

Про це повідомила ввечері 11 червня 2025 року заступниця міського голови з питань ЖКГ, колишня керівниця КП «Теплопостачання міста Одеси» Анна Позднякова.
«Не віриться… Пішов з життя Ігор Учитель – Голова наглядової ради «Одесагазу». Сильна, мудра людина. Людина, що залишила по собі не просто підприємство, а цілу історію», – написала вона на своїй сторінці у Facebook.
Анна Позднякова також згадує, як співпрацювала з Ігорем Учителем у часи її керівництва КП «ТГО»: «Не завжди одразу знаходили спільну мову, але завжди знаходили спільну мету. Спільно прийняті рішення стали ключовими для початку нового старту у розвитку підприємства. У найскладніші часи він одним із перших підставляв надійне плече».
За її словами, покійний голова наглядової ради ПАТ «Одесагаз» був з тих людей, хто багато й відповідально працював замість пафосних промов.
«Людина – епоха. Пройшов шлях від найнижчої сходинки до голови підприємства, яке стало його другою домівкою. Совсім недавно вітали його з 70-річчям… Він був у гарній формі, з блиском в очах, як завжди – з гумором і впевненістю. І ось– така тиша», – додала заступниця мера.
Причина смерті Ігоря Учителя на момент публікації цієї новини невідома. Про день і місце прощання з ним також поки не повідомляється.
Нагадаємо, напередодні Всесвітній клуб одеситів повідомив про смерть одеського письменника, краєзнавця та найстарішого члена клубу Анатолія Горбатюка.
А 8 червня загинув соліст Одеської національної опери, тенор світового рівня, заслужений артист України та волонтер Владислав Горай.
-
Війна1 тиждень ago
Зараз у ворога немає переправ через Оскіл
-
Одеса1 тиждень ago
У липні запустять додатковий потяг з Вінниці до Одеси – Укрзалізниця
-
Війна1 тиждень ago
На фронті від початку доби сталися 69 зіткнень, третина з них
-
Війна1 тиждень ago
Дрони на оптоволокні несуть загрозу вглиб лінії фронту на 50 кілометрів
-
Політика1 тиждень ago
ВАКС призначив ₴120 мільйонів застави Чернишову
-
Суспільство5 днів ago
Центр ідентифікації тіл репатрійованих захисників планують відкрити наприкінці літа
-
Події5 днів ago
Меджибізький замок внесуть до держреєстру нерухомих пам’яток України
-
Політика1 тиждень ago
НАБУ і САП просять ₴120 мільйонів застави і відсторонення від посади