Connect with us

Суспільство

Одеса святкує 610 День народження :: Інтент :: Суспільно-політичне видання:: Регіональна мережа якісної журналістики

Published

on


Одеса ще сперечається, але вже інакше рахує роки свого існування. Містяни та гості готуються до фестивалю, присвяченого до 610-річчя першої письмової згадки про Коцюбіїв — поселення, з якого й почалася історія Одеси. У центрі уваги — не лише свято, а й питання спадщини, прозорості влади та публічності депутатів.

Акцент тижня: Скільки років Одесі

Дивиться Акцент у повному варіанті

У своїй книзі (мовою оригіналу) “Первое тридцатилетие истории Одессы” історик та статистик Аполлон Скальковський висловив думку, що “засновницею” міста була імператриця Катерина II, яка 27 травня 1794 року видала наказ про заснування порту у Гаджибеї, що вже існував. А початком літочислення міста він вважав 22 серпня, тобто 2 вересня за новим календарем. 

Документа про заснування саме Одеси або перейменування вже існуючого містечка на Одесу немає.

Доктор історичних наук, професор ОНУ ім. Мечникова Тарас Гончарук переконаний, що Одеса має святкувати понад 600 років. Таку тезу у 1991 році висунув одеський історик Олександр Болдирєв. Він пояснив це першою історичною згадкою про місто – Коцюбіїв.

19 травня 1415 року – день першої писемної згадки польським істориком Яном Длугошем порту Кочубіїв, який існував на місці сучасної Одеси. Його 12-томна праця латиною “Історія Польщі” була написана в середині 15 століття і видана друком в 1614 році.

Фестиваль під назвою “Одесі 610” триватиме в місті п’ять днів: з 17 по 21 травня у виставковому просторі Національної спілки художників України на вулиці Торговій.

Торік виставка картин одеських художників присвячена історії міста та написаних до 600-річчя першої письмової згадки про Кочубіїв, який згодом став Хаджибеєм та був  перейменований Катериною II в Одесу відбувалася в Одеському літературному музеї 18 та 19 травня.

Позачергова сесія Одеської міської ради

Фото: Інтент/Наталя Довбиш

В порядку денному було чотири питання:

  • Про внесення змін до Міської цільової програми “Незламна Одеса” на 2024 – 2026 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 24 квітня 2024 року № 2021-VІІІ.
  • Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 04 грудня 2024 року № 2578-VIII “Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2025 рік”.
  • Про надання доручення Комунальному підприємству “Теплопостачання міста Одеси” на виконання функцій замовника  будівництва об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Одеси, переданих йому від імені Одеської міської ради.
  • Про внесення змін до Міської цільової програми “Безбар’єрна Одеса” на 2023 – 2025 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 03 травня 2023 року № 1142-VIIІ. 

Захід пройшов без несподіванок, усі чотири пункти ухвалено. Найбільше часу зайняло обговорення пункту про безбар’єрну Одесу. Геннадій Труханов за відсутності Олени Китайської дозволив собі досхочу попіаритися на темі.

Аналіз декларацій триває

Андрій Розов. Фото: Одеська міська рада

  • Експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” проаналізували декларації депутатів Одеської міської ради за 2021–2024 роки.
  • Згідно з даними з Єдиного державного реєстру декларацій, депутати та члени їхніх родин у 2024 році задекларували готівкових коштів на 1 мільярд гривень, а ще 129,9 мільйонів гривень — на банківських рахунках.
  • Абсолютним лідером за доходами стала родина Вадима Мороховського: 97,8 мільйона гривень. Сам депутат задекларував 49,3 мільйона гривень зарплати як голова правління ПАТ “Банк Восток”, 10,5 мільйона гривень відсотків та 3,9 мільйона гривень гонорарів. Його дружина також отримує доходи в Україні та дивіденди від компанії в Естонії.
  • На другому місці — Петро Обухов, який задекларував 23,7 мільйона гривень, із яких 10,2 млн — дивіденди від СВК “Дружба народів”.

Інфографіка: “Атестація депутатів місцевих рад”

До п’ятірки також увійшли:

  • Юрій Шумахер разом із родиною задекларував дохід у розмірі 18,1 млн грн за 2024 рік. Значну частину цієї суми — 8,2 мільйона гривень — склали надходження від підприємницької діяльності самого депутата, а також його заробітна плата у приватних компаніях ПП “Торгівельно-дистриб’юторська компанія С і С” та ТОВ “Ростдорстрой”. Дохід дружини також сформувався шляхом бізнесової діяльності.
  • Сім’я Олексія Потапського задекларувала 17,7 мільйона гривень доходу за 2024 рік. З цієї суми 5,8 мільйона гривень надійшли від підприємницької діяльності депутата, ще 10,1 мільйона гривень — у вигляді дивідендів від СВК “Дружба народів”. Крім того, дружина отримала 1,2 мільйона гривень як грошовий подарунок. У її доходах також надходження від незалежної професійної діяльності та продажу рухомого майна.
  • Родина Андрія Кісловського, яка посіла п’яте місце за розміром доходів, задекларувала 15,9 мільйона гривень. Основним джерелом прибутків сім’ї виступає підприємницька діяльність. Депутат отримував зарплату у компаніях ТОВ “Нерум” і ТОВ “Дельфінарій НЕМО”.
  • Серед “нульових” — родина Володимира Іванова, а також депутати Жукова, Корнієнко та Саутьонков, які не задекларували жодної гривні доходу.
  • Окремо виділяється депутат Нікіта Авдєєв, який спершу подав декларацію з 2 гривнями доходу, а згодом — виправлену: вже на 8,9 мільйона гривень, отриманих із компаній, пов’язаних з енергетикою.
  • 16 травня стало відомо, що у декларації директора департаменту економічного розвитку Одеської міської ради Андрія Розова знайшли недостовірних даних на 6,2 мільйона гривень. НАЗК перевірили декларацію посадовця за 2022 рік та дійшло висновку, що Розов не вказав у документі майно на цю суму. 

В Одесі розгорнули великий прапор України у Всесвітній день вишиванки

Фото: Інтент/Олексій Кравчук

  • 15 травня одесити вбралися у вишиті сорочки та сукні й вийшли на вулиці міста, щоб відзначити День вишиванки, який святкують щороку у третій четвер травня.
  • Як повідомив кореспондент Інтента, біля сотні людей зібралися на Європейській площі, де влаштували фотосесію в національному вбранні. Після цього учасники вирушили ходою. Їх маршрут пролягав від Європейської площі до пам’ятника Дюку, далі — Приморським бульваром до будівлі міської ради. Потім учасники піднялися до Оперного театру, пройшли вулицями Європейською та Дерибасівською. Там знову фотографувалися, а згодом отримали великий український прапор, який розгорнули та понесли Дерибасівською до Міського саду.


Ігор Льов



Джерело

Суспільство

Єврокомісія інвестує €5 мільйонів на друк українських підручників

Published

on



Європейська комісія інвестує 5 мільйонів євро на друк 2 мільйонів примірників українських підручників.

Про це повідомляє Міністерство освіти та науки, передає Укрінформ.

“Під час Конференції з питань відновлення України (URC 2025) Європейська комісія оголосила про новий етап підтримки для української освіти. У 2025–2026 навчальному році ЄС інвестує 5 млн євро на друк близько 2 млн підручників для українських шкіл. Цей внесок допоможе забезпечити учнів матеріалами для ефективного навчання”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Зеленська обговорила з міжнародними партнерами розширення підтримки українських дітей та молоді

Єврокомісія також підтвердила, що триває підготовка до асоційованої участі України у програмі Erasmus+. Процес відбувається під керівництвом Роксани Мінзату, виконавчої віцепрезидентки Єврокомісії. Новий статус дозволить закладам освіти України отримати повний доступ до всіх конкурсів Програми, а також користуватися такими ж можливостями, що доступні європейським університетам.

Як повідомляв Укрінформ, Литва виділяє 21 мільйон євро на відновлення освіти в Україні.

Фото: пресслужба Міністерства освіти і науки України



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Втікачі за кордон через Одещину потрапляли на допити до придністровських силовиків Анонси

Published

on



Організатори схем з незаконного переправлення чоловіків призовного віку через кордон на окуповану територію Молдовського Придністров’я, не лише допомагають ухилятися від мобілізації, а й передають українців до рук спецслужби “ПМР”, яка контролюється росією. 

Як дізналися журналісти “Слідства.Інфо” під час роботи над розслідуванням, більшість організаторів схем з переправлення чоловіків просять клієнтів приїхати в Одесу, звідки залучені водії перевозять їх до кордону з окупованою частиною Молдови.

Прикордонники визнають, що ця ділянка приваблює порушників значно слабшим контролем ніж інші ділянки кордону з Молдовою, адже придністровці пильнують свій бік значно слабше ніж українці та офіційні молдовські прикордонники.

Журналісти стверджують, що перевізники співпрацюють із так званим Міністерством державної безпеки, співробітники якого випитують у втікачів інформацію про українську армію, розташування військових об’єктів та систем ППО. Ці дані російська фсб може використовувати проти України. З 2017 року “мдб” очолює колишній співробітник федеральної служби безпеки Валєрій Гебос

Журналістка вдавши із себе жінку, яка хоче вивезти чоловіка з України, поспілкувалася з п’ятнадцятьма втікачами. Виявилось, ті, хто тікав самостійно, мали можливість спокійно сісти в таксі до Кишинева. А ті, хто користувався послугами перевізників за гроші, — проходили допити в так званому Міністерстві держбезпеки “ПМР”.

Журналістка також знайшла чоловіка, який самостійно перетнув кордон у ділянці з так званою “ПМР” — без послуг платних перевізників. Але за порадою інших осіб здався місцевим прикордонникам, а ті — повезли його спочатку у міліцію, а згодом — на допит.

“У мене були жорсткі допити. І, найімовірніше, це були фсбівці. Цей, що мене допитував, ну дуже схожий був. Тому що запитували про військову техніку. Принижували… Кайданки можуть надягнути, кинути на підвал, якщо підозрюють, що ти брешеш чи щось іще”, — розповів чоловік.

Усі чоловіки проходили допит за стандартною схемою: спочатку здавались прикордонникам або одразу їхали у відділ внутрішніх справ. Там їх тримали в камері, поки не наставала черга їхати на допит — до слідчих так званого МДБ. Кілька чоловіків виїжджали через Рибницю — придністровське місто поблизу з українським кордоном. 


Кирило Бойко



Джерело

Continue Reading

Суспільство

У Болградському районі попри спеку триває активна фаза збиральної кампанії

Published

on


Станом на 9 липня аграрії зібрали близько 230 тис. тонн нового врожаю з площі 62 тис. гектарів. Про це повідомляє Бессарабія.UA з посиланням на Болградську РДА.

Попри складні погодні умови та ресурсні обмеження, аграрії району демонструють високий рівень організації та ефективності. Середня врожайність складає 36,9 ц/га. 

Зокрема серед культур зібрано:

  • пшеницю — 105,5 тис. тонн, врожайність 39,3 ц/га;
  • ячмінь — 96,4 тис. тонн (40,8 ц/га);
  • горох — 27,4 тис. тонн (24,2 ц/га).

Також активно збирається ріпак, результат — 68,95 тис. тонн з врожайністю 27,7 ц/га.

Частичное или полное использование материалов разрешается только при условии прямой и открытой для поисковых систем гиперссылки на сайт Бессарабія.UA. Гиперссылка должна быть размещена в подзаголовке или в первом абзаце материала и вести непосредственно на цитируемый материал. Гиперссылка обязательна вне зависимости от полного либо частичного использования материалов. Использование фотографий и видео разрешается при условии указания источника Бессарабія.UA. Если на фотографии присутствует вотермарк сайта, их сохранение при использовании фотографий обязательно





Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.