Відбудова
Понад пів трильйона на відбудову: оцінки світових інституцій

Завдана агресором шкода та потреби на відновлення України сягнули вже майже $570 млрд
Напередодні Уряд України, Група Світового банку, Єврокомісія та ООН оприлюднили результати оновленої «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4)». У документі обсягом понад 200 сторінок містяться детальний аналіз економічних, соціальних та інших грошових збитків, заподіяних нашій країні російським агресором у період з 24 лютого 2022-го до 31 грудня 2024 року, та оцінки матеріальних потреб для майбутньої відбудови. І ті, й інші цифри в багато разів перевищують обсяги нашого річного ВВП. Водночас лише упродовж минулого року збитки, яких зазнали певні сектори української економіки, передовсім енергетичний, зросли на десятки мільярдів доларів. Про ключові цифри та висновки експертів – докладніше.
ПРО ВТРАЧЕНІ АКТИВИ
Одразу зазначимо, що відображені у звіті оцінки заподіяних збитків стосуються лише майна, зруйнованого та пошкодженого внаслідок бойових дій, без урахування вартості об’єктів та інфраструктури, контроль над якими Україна тимчасово втратила через окупацію ворогом територій на півдні й на сході країни. Звісно ж, не йдеться і про потенційну вартість корисних копалин, доступу до покладів яких через окупацію ми не маємо.
Лише загальний прямий збиток будівлям та інфраструктурі, за оцінками авторів звіту, сягає $176 мільярдів. Це на $24 мільярди більше, ніж було станом на кінець 2023 року (згідно з матеріалами попереднього звіту – RDNA3).
Левова частка цього зростання – додаткові втрати української енергетики. Збитки активам, включно з інфраструктурою виробництва, передачі та розподілу електроенергії через посилення ворожих атак зросли на 93%. Водночас порівняно з позаминулим роком зруйнованих та пошкоджених об’єктів побільшало на 70%. Тож тепер загальні прямі втрати енергетики та видобувної промисловості аналітики оцінюють у понад $20 мільярдів.

Як уточнив міністр енергетики України Герман Галущенко, за три роки повномасштабної війни галузь зазнала понад 30 масованих атак. Водночас українські об’єкти генерації загальною потужністю 18 ГВт опинилися в тимчасовій окупації.
«Торік 12 грудня була найбільша за всю історію масована атака – близько 300 ракет і дронів одночасно атакували нашу енергосистему… Удари змінилися, стали масштабнішими, із застосуванням більшої кількості та більш сучасної зброї, із застосуванням ракет з касетними частинами. Якщо говорити про такі масовані удари, то їх більше ніж 30. Ми вже не рахуємо щоденні удари. Бо фактично кожен день, кожну ніч відбувається атака на енергосистему», – констатував урядовець.

Лише торік внаслідок таких ударів було втрачено чи пошкоджено 10 ГВт електрогенерації. Це приблизно дорівнює піковому споживанню таких країн, як Нідерланди чи Фінляндія.
Майже стільки ж, як і енергетика, – більш як $17 мільярдів – втратили торгівля та промисловість. Понад $13 мільярдів – прямі збитки освіти й науки, приблизно $11 мільярдів – сільського господарства.
Ще більші загальні втрати транспортної сфери та житлового сектору – $37 мільярдів та $57 мільярдів відповідно. Згідно з оцінками, пошкоджено чи зруйновано 13% загального житлового фонду. Збитків різного ступеня зазнали 2,5 мільйона домогосподарств.
Приблизно 72% руйнувань припадає на області, розташовані найближче до лінії протистояння: Донецьку, Харківську, Луганську, Запорізьку та Херсонську (загальні збитки $116 мільярдів), а також на Київщину, яка суттєво постраждала у перші тижні війни і тепер є однією з пріоритетних цілей російських ракетних та дронових ударів.

«Оцінка підтверджує надзвичайну шкоду, яку Росія завдала Україні. ЄС уже підтримує реконструкцію та відновлення України, мобілізуючи більше приватних інвестицій через Ukraine Investment Framework та допомагаючи країні глибше інтегруватися в Єдиний ринок ЄС. Це стане запорукою відновлення України та створить нові можливості для українського і європейського бізнесів», – прокоментувала комісар ЄС з питань сусідства та розширення Марта Кос.
Сумарно ж економічні, соціальні та інші грошові збитки автори звіту оцінюють у майже $589 мільярдів, що значно перевищує збиток, завданий активам. Найбільше втрат припадає на торгівлю та промисловість (десь $214 мільярдів), сільське господарство ($73 мільярди), енергетику та видобувну промисловість ($72 мільярди), транспорт ($47 мільярдів) та розмінування й поводження з вибухонебезпечними речовинами ($30 мільярдів).
Водночас загальні оцінки заподіяної ворогом матеріальної шкоди не містять даних про втрати доходу домогосподарств, які, за твердженням аналітиків, вже перевищили $73 мільярди.
«Уряд України, за підтримки міжнародних партнерів, третій рік поспіль реалізує програму швидкої оцінки, яка дає нам змогу більш системно планувати відновлення економіки. І ми бачимо, що з кожним роком масштаби збитків зростають», – констатувала перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.

ПРО ФІНАНСОВІ ПОТРЕБИ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ
Загальні потреби України у відновленні та реконструкції протягом наступних 10 років автори звіту оцінили приблизно у $524 мільярди. Це майже втричі перевищує минулорічний номінальний ВВП.

«Нові дані перевищують попередню оцінку на $38 мільярдів. Такі величезні цифри означають, що відновлення має стати проєктом глобального масштабу», – прокоментував прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Він нагадав, що держава вже визначила основні засади відбудови. Йдеться про формулу «відбудувати краще, ніж було», принципи безпечності, енергоефективності, безбар’єрності та інклюзивності.
Найбільше грошей знадобиться для реконструкції та відбудови житлового сектору – майже $84 мільярди. Щонайменше $78 мільярдів потрібно для відновлення транспортної галузі, $68 мільярдів – енергетики та видобувної промисловості, $64 мільярди – торгівлі та промисловості. Фінансова потреба для відновлення сільського господарства – $55 мільярдів, ще $39 мільярдів треба для соціального захисту населення, щонайменше $30 мільярдів – очікувані витрати в галузі розмінування та поводження з вибухонебезпечними предметами.
Чи така ось показова цифра: лише для розчищення завалів та утилізації (переробки) сміття знадобиться, за оцінками аналітиків, принаймні $13 мільярдів!
Хоча у звіті наведені розрахунки потреб для відбудови упродовж першого повоєнного десятиліття, і автори дослідження, і українські урядовці наголошують на необхідності активних відбудовних робіт уже тепер, ще до завершення активних бойових дій.

«Головний принцип – відбудова має відбуватися вже тепер. Від цього залежить якість життя мільйонів людей, перспективи повернення українців з-за кордону, створення точок зростання, що рухатимуть нашу економіку вперед», – наголосив Денис Шмигаль.
У звіті визначено 348 пріоритетних проєктів загалом на $17 мільярдів. Понад $7 мільярдів на повне або часткове фінансування 127 проєктів уже вдалося знайти завдяки внутрішнім резервам та допомозі міжнародних партнерів. Гроші скеровують на виконання пріоритетних завдань у житловому секторі й на транспорті, в освіті, охороні здоров’я, галузі соціального захисту, енергетиці, водопостачанні, розмінуванні та цивільному захисті. Проте загальний дефіцит фінансування потреб на відновлення та відбудову цьогоріч сягне майже $10 мільярдів.
Навряд чи буде легше і після війни. Тому одне з ключових завдань – залучення для відбудови приватних інвестицій.
«Залучення приватного сектору буде критично важливим для відбудови. Для приватного сектору ми розробили низку стимулів: податкові й митні пільги, програми компенсацій за капітальні інвестиції, гранти, гарантії і технічну допомогу від Єврокомісії в межах Ukraine Facility та інфраструктуру страхування від воєнних ризиків від ЄБРР, DFC, MIGA, міжнародних експортно-кредитних агентств», – нагадала Юлія Свириденко.

Загалом, за оцінками віцепрем’єр-міністра – міністра національної єдності Олексія Чернишова, для успішного відновлення Україна потребує подвоєння ВВП і, окрім багатомільярдних інвестицій, ще 4,5 мільйона працівників.
Водночас у звіті впливових світових інституцій, поміж іншого, наголошується, що пріоритетність інвестицій у відновлення та відбудову матиме вирішальне значення для вступу України до ЄС та забезпечення її довгострокової стійкості.
Владислав Обух, Київ
Перше фото: НБУ
Відбудова
Кожна прифронтова громада отримає в середньому по ₴10 мільйонів на відновлення

У межах комплексної фінансової підтримки від уряду кожна прифронтова громада отримає в середньому по 10 млн грн на відновлення та відбудову.
Про це під час Міжнародного форуму згуртованості «Творимо майбутнє» повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба, передає кореспондент Укрінформу.
«Наші громади залишаються стійкими. Найскладніше зараз тим, хто живе і працює біля лінії фронту. У таких громадах немає тихого дня. Бригади ремонтують водогін, електрику під постійними обстрілами, а працівники місцевого самоврядування встигають за день організувати евакуацію, відновити зв’язок, знайти пальне для лікарні, поговорити зі своїми мешканцями. Саме для таких громад уряд ухвалив рішення про системну фінансову підтримку. Минулого тижня було виділено 1,5 млрд грн і учора ще додатково 1,8 млрд грн. В середньому близько 10 млн грн на кожну громаду», – наголосив Кулеба.
Він зазначив, що ці кошти цільові і будуть спрямовані на облаштування укриттів, закупівлю спецтехніки, на відновлення критичної інфраструктури – на все найнеобхідніше для збереження життя.
Віцепрем’єр-міністр нагадав учасникам форуму, що на сьогодні 19% України залишаються під окупацією, сотні тисяч об’єктів пошкоджено або знищено, мільйони українців змушені залишити свій дім. Попри це в країні триває відбудова, економіка працює, а громади залишаються стійкими. Продовжується в Україні і реформа децентралізації.
«Ми продовжуємо реформу децентралізації і створюємо механізм прямої взаємодії між громадами. Я вдячний кожній громаді, яка долучилась до нашої ініціативи – державної програми «Пліч-о-пліч». Цей проєкт об’єднав сьогодні 450 громад з різних регіонів. Вони працюють разом, відновлюють соціальні об’єкти, організовують культурні та спортивні події, допомагають одна одній на постійній основі. Це вже стало частиною повсякденної логіки нашого відновлення», – додав Кулеба.
Як повідомлялося, Мінрозвитку разом із міжнародними партнерами офіційно запустили другу фазу програми “Партнерство за сильну Україну”. Вона спрямована на підтримку постраждалих від війни громад. У межах програми Україна отримає понад $190 млн.
Відбудова
У Чернігові відновили дитсадок і харчоблок лікарні за підтримки Латвії та ПРООН

На церемонії відкриття об’єктів заступниця міністра розвитку громад та територій Марина Денисюк зазначила, що Латвія підтримує Чернігів з 2023 року. Саме тоді було започатковано проєкт “Латвія для Чернігова: реконструкція соціальної інфраструктури”.
Проєктом передбачено відновлення 5 об’єктів соціальної інфраструктури у Чернігівській області, пошкоджених внаслідок збройної агресії РФ. Відбудова харчоблока лікарні та дитячого садочка – частина цієї ініціативи. Денисюк висловила вдячність за її реалізацію уряду Латвії та ПРООН.
Зазначається, що пошкоджену навесні 2022 року вибухом касетної бомби будівлю харчоблока Чернігівської обласної лікарні було істотно модернізовано. Завдяки встановленню нового обладнання та оптимізації робочих процесів вдалося покращити умови праці персоналу харчоблока. Крім того, вдалося зменшити споживання електроенергії на 40%, а час приготування страв – на 30%.

Дитячий садок №19 у Чернігові зазнав пошкоджень також навесні 2022 року, зокрема, вибухова хвиля вибила понад 90% вікон і дверей. Заклад повністю відремонтували: відновили дах та фасад, замінили вікна та двері, відбудували пошкоджені стіни. Будівлю термомодернізували та зробили інклюзивною Також відновлено асфальтове покриття на території.
Завдяки економії коштів вдалося додатково придбати 51 дитяче ліжко. Тепер понад 150 вихованців зможуть повернутися до повноцінного навчання у садочку.
На офіційному відкритті обох об’єктів були присутні заступниця голови Чернігівської ОДА Жанна Шерстюк, посол Латвії Ілгварс Клява, заступник постійного представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс.
Як повідомлялося, за даними Мінрозвитку, з початку повномасштабного вторгнення в Україні було пошкоджено понад 3400 закладів освіти, ще 365 – зруйновано повністю. З медичної інфраструктури 1900 об’єктів пошкоджено, 300 – зруйновано.
Фото: Мінрозвитку
Відбудова
На першочергові протиаварійні роботи у костелі святого Миколая потрібно майже ₴22 мільйони

Для проведення першочергових протиаварійних робіт у костелі святого Миколая у Києві необхідно майже 22 мільйони гривень.
Про це йдеться у відповіді Міністерства культури та стратегічних комунікацій на інформаційний запит Укрінформу.
“Відповідно до дефектного акта та кошторисної документації на виконання першочергових протиаварійних робіт Миколаївського костелу необхідне фінансування у сумі 21 910 788,00 грн. Питання щодо виконання першочергових протиаварійних робіт у Миколаївському костелі знаходиться на особливому контролі в МКСК”, – йдеться у відповіді.
Зазначається, що МКСК та державна організація «Національний будинок органної та камерної музики України» вживають всіх можливих заходів для пошуку позабюджетних коштів для виконання всіх необхідних першочергових протиаварійних робіт.
Станом на сьогодні пропозицій від ЮНЕСКО щодо виконання першочергових протиаварійних робіт по Миколаївському костелу до МКСК не надходило.
Як повідомляв Укрінформ, 20 грудня внаслідок ворожого ракетного удару по Києву вибуховою хвилею пошкоджено фасадне вітражне скло на вікнах, а також вежі костелу святого Миколая, пам’ятці архітектури національного значення.
План реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок ракетного обстрілу Києва 20 грудня, передбачає повернення об’єкта культурної спадщини автентичності XIX століття.
-
Події1 тиждень ago
Україна просить Європу допомогти в евакуації культурних артефактів
-
Суспільство1 тиждень ago
Зеленський відвідав поранених захисників, які виконували завдання на Донеччині та у Курській області
-
Усі новини6 днів ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини5 днів ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Усі новини4 дні ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Події1 тиждень ago
Уряд призначив голову Держмистецтв
-
Відбудова4 дні ago
У Житомирі власники пошкодженого та зруйнованого обстрілами житла отримали понад ₴90 мільйонів компенсації
-
Політика4 дні ago
ВАКС продовжив обов’язки для ексдепутата Микитася до 9 червня