Connect with us

Економіка

Скільки податків на нерухомість і автотранспорт треба платити в 2025 році

Published

on


І нерухомість, і автомобілі в разі купівлі-продажу оподатковуються. Юристи розповіли Фокусу, які податки і коли потрібно сплатити в 2025 році, якщо продавати чи купувати житло або автомобіль.

Про те, що податкове навантаження для громадян і бізнесу зростає, стало відомо ще восени минулого року, коли Верховна Рада проголосувала за законопроект №11416-д, який запровадив нові ставки військового збору та інші нововведення. Не оминули увагою депутати і операції з нерухомістю, для яких теж тепер діє підвищений розмір військового збору, а саме – 5%. Фокус звернувся до юристів, щоб дізнатись детально про всі платежі фізичних осіб при купівлі чи продажу житла та автотранспорту.

Податки на нерухомість в 2025 році: як зросли платежі і хто має платити

У 2025 році в Україні оподаткування операцій з нерухомістю зазнало змін, що впливають на учасників ринку як первинного, так і вторинного житла, каже юрист АО “Віннер Партнерс” Анастасія Руденко.

Експерт пояснила: якщо житло придбане на первинному ринку, то покупець сплачує 1% від вартості нерухомості, як внесок до Пенсійного фонду. При купівлі житла на вторинці платежі наступні: покупцеві потрібно сплатити 1% від вартості квартири чи будинку до ПФУ, а продавцю — 1% за нотаріальне посвідчення угоди. “Державне мито – це плата за нотаріальне засвідчення переходу права власності від продавця до покупця. Сплачує продавець у розмірі 1% від вартості нерухомості”, — зазначив Андрій Шабельніков, адвокат, керуючий партнер Evrika Law.


Fullscreen

Якщо нерухомість у власності понад три роки, то з першого продажу в році не сплачуються ПДФО та військовий збір

Фото: ТСН

При продажу об’єктів нерухомості в 2025 році платежі зросли, адже ВРУ ухвалила, а президент підписав минулого року зміни до Податкового кодексу – законопроєкт №11416-д, і таким чином військовий збір був збільшений до 5%.


Важливо

Українці заплатять податки за квартири, які давно купили: деталі

“Варто наголосити, що у 2025 році діє підвищена ставка військового збору у розмірі 5% від вартості об’єкта нерухомості. Тому загальна сума податків які сплачуються під час купівлі-продажу нерухомості, значно підвищилася“, — пояснив Андрій Шабельніков. За його словами, загальна сума витрат на податки і збори залежить від того, як довго нерухомість була у власності.

Податкове навантаження на операції з нерухомістю у 2025 році може сягати 12% від вартості угоди, залежно від кількості проданих об’єктів та терміну їх володіння

Якщо нерухомість перебувала у власності понад три роки, то ПДФО та військовий збір з продажу сплачувати немає необхідності.

Скільки податків платити, якщо нерухомість перебувала у власності менше 3 років:

  • 5% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО);
  • 5% військового збору (з грудня 2024 року ставка зросла з 1,5% до 5%).

Скільки податків платити, якщо протягом року продається кілька об’єктів:

  • Перший продаж у році: за умови, що нерухомість була у власності понад 3 роки, податки не сплачуються;
  • Другий та наступні продажі: незалежно від терміну володіння, ПДФО 5% та військовий збір 5%.

“Таким чином, податкове навантаження на операції з нерухомістю у 2025 році може сягати 12% від вартості угоди, залежно від кількості проданих об’єктів та терміну їх володіння. Рекомендується ретельно планувати такі операції та консультуватися з фахівцями для оптимізації податкових витрат”, — зауважила у коментарі Фокусу Анастасія Руденко.

У 2025 році діє підвищена ставка військового збору у розмірі 5% від вартості об"єкта нерухомості


Fullscreen

У 2025 році діє підвищена ставка військового збору у розмірі 5% від вартості об”єкта нерухомості

Фото: Reddit

Отже, наголошують фахівці, якщо відбувається продаж квартири, яка перебувала у власності понад три роки, то не виникає обов’язку сплатити ПДФО і військовий збір. Така ж ситуація і у випадку отримання квартири у спадщину. Проте за умови продажу будинку або квартири, якою людина володіла менше трьох років, то виникає обов’язок сплати податку на доходи в розмірі 5%, а також потреба оплатити військовий збір 5%.

При купівлі житла на вторинці платежі наступні: покупцеві потрібно сплатити 1% від вартості квартири чи будинку до ПФУ, а продавцю — 1% за нотаріальне посвідчення угоди.

Важливо пам’ятати: згідно із законодавством, об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором при операціях з нерухомістю є дохід від продажу нерухомості, тобто ціна, що зазначається у договорі купівлі-продажу. Отже, якщо в 2025 році громадянин продав квартиру, а в договорі була зазначена її вартість у сумі 2 млн гривень, і у власності таке житло перебувало менше трьох років, то продавець має сплатити до державного бюджету ПДФО в сумі 100 тис. грн. та військовий збір у сумі 100 тис. грн., тобто загалом – 200 тис. грн. становитимуть обов’язкові платежі (ПДФО та військовий збір).

Купити чи продати автомобіль: якими є обов’язкові платежі в 2025 році

Анастасія Руденко зазначає: у 2025 році в Україні оподаткування операцій з купівлі та продажу автомобілів регулюється чинним законодавством, яке визначає розміри зборів та податків залежно від вартості транспортного засобу та кількості здійснених операцій протягом року.

Якщо автомобіль реєструється вперше в Україні, що відбувається при купівлі у салоні або ввезенні авто з-за кордону, то має бути сплачений пенсійний збір, а ставка збору залежить від вартості автомобіля.

Яка ставка збору до ПФУ в разі купівлі нового або ввезеного з-за кордону авто:

  • Ставка 3%, якщо вартість автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ПМПО). У 2025 році ПМПО становить 3028 грн, тому граничний розмір вартості авто — 499 620 грн.
  • Ставка 4%, якщо вартість автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів ПМПО (ціна авто від 499 620 грн до 878 120 грн).
  • Ставка 5%, якщо вартість автомобіля перевищує 290 розмірів ПМПО (ціна машини перевищує 878 120 грн).

“Ці ставки застосовуються як при купівлі нового автомобіля в салоні, так і при першій реєстрації вживаного автомобіля, ввезеного з-за кордону”, — каже Анастасія Руденко.

Податки на продаж автотранспортних засобів застосовуються також і до продажу мопедів та мотоциклів


Fullscreen

Податки на продаж автотранспортних засобів застосовуються також і до продажу мопедів та мотоциклів

Коли автовласник продає автомобіль на вторинному ринку, то має сплатити податок на доходи (ПДФО) та військовий збір. Але ці платежі не сплачуються за умови, що це перший продаж транспортного засобу в році. А от для кількох наступних вже протягом року угод потрібно буде сплатити і ПДФО, і військовий збір.


Важливо

Посилки до 150 євро – з ПДВ та митом: що пропонують в Раді і скільки податків треба буде платити

“Ставка податку щодо доходу, отриманого фізичною особою від продажу (обміну) протягом податкового року другого з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда становить 5% від вартості авто + військовий збір – 5%. Ставка податку щодо доходу, отриманого фізичною особою від продажу (обміну) протягом податкового року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу становить 18% від вартості авто + військовий збір – 5%”, — розповів Андрій Шабельніков.

При першій угоді з продажу автомобіля в цьому році податки не сплачуються, а от якщо угод кілька на рік, то з наступних вже платиться ПДФО та військовий збір


Fullscreen

При першій угоді з продажу автомобіля в цьому році податки не сплачуються, а от якщо угод кілька на рік, то з наступних вже платиться ПДФО та військовий збір

Фото: Pixabay

Тобто, пояснює Анастасія Руденко, при другому продажу загальне податкове навантаження складає 10% від вартості автомобіля, а при третьому та наступних — 23%. І ще є важлива пільга по сплаті військового збору, зазначена в законодавстві, — для військовослужбовців ставка військового збору лишається на рівні 1,5%. Тим часом, для нерезидентів в Україні діють підвищені ставки оподаткування операції з продажу авто, а саме — незалежно від кількості проданих автомобілів, дохід таких продавців оподатковується за ставкою ПДФО 18% та ставкою військового збору 5%.



Джерело

Економіка

першими будуть реалізовані нафтогазові проєкти, — WSJ

Published

on



В межах угоди про корисні копалини між Україною і Сполученими Штатами Америки, ймовірно, першими запрацюють нафтогазові проєкти.

Про це повідомляє видання The Wall Street Journal.

Як зазначають посадовці, саме вони мають більше шансів на швидке втілення. Ці ініціативи простіше реалізувати в умовах війни. Натомість розробка родовищ рідкісноземельних мінералів ускладнюється, оскільки частина з них розташована поблизу лінії фронту.

Однак наразі є деякі бюрократичні перепони. Зокрема, перш ніж почнуться реальні інвестиції, угоду має затвердити Верховна Рада. Також потрібно створити й запустити інвестиційний фонд. Лише після цього Україна зможе залучати інвесторів до видобутку своїх природних ресурсів.

Видання називає підписання угоди дипломатичною перемогою як для України, так і для президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа. Завдяки їй американський президент може заявити, що Україна не просто отримує допомогу, а платить за неї. Видання також зазначає, що Трамп, ймовірно, продовжить обмін розвідданими з Україною.

Однак, за словами американських посадовців, частина компаній зі США може й не зважитися інвестувати через постійну загрозу російських обстрілів. Однак видання наголошує, що вигода може бути значною, адже Україна містить 20 із 50 корисних копалин, які вважаються критично важливими включно з титаном, літієм та ураном.

Нагадаємо, угода про корисні копалини була підписана в ніч на 1 травня. Повний текст угоди зі США був оприлюднений Кабінетом міністрів України того ж дня.

За інформацією видання Reuters США та Україна можуть десятиліття або більше чекати прибутку. Ключовими проблемами в отриманні доходів від проєктів, реалізованих в межах угоди про надра, є труднощі запуску нових шахт на території держави, яка постраждала від бойових дій.



Джерело

Continue Reading

Економіка

Скільки коштуватиме картопля в 2025 року та чи подорожчає вона

Published

on


Наприкінці квітня ціни на молоду українську картоплю значно різняться із вартістю імпортної. Як зміниться ціна картоплі, що на неї впливає та чи варто очікувати щедрого врожаю, з’ясовував Фокус

Молода картопля — відмінне джерело вуглеводів та клітковини. На відміну від старої, багатша на вітамін С і має втричі більше калію і магнію. Проте аграрії кажуть, що стара картопля — то харч, а молода — забава. Тож Фокус дізнався актуальні ціни на таку “забаву”, а також з’ясував, коли з’явиться корисна молода українська картопля і чи варто чекати на зниження цін.

Україна побила рекорд з імпорту картоплі

Як повідомив аналітик плодоовочевого ринку проєкту EastFruit Євген Кузін, від липня 2024 року по березень 2025-го Україна імпортувала 83 тис. тонн продовольчої картоплі, що є рекордним показником не лише останніх чотирьох сезонів, а й одним із найвищих за всю історію.


Fullscreen

Україна побила рекорд з імпорту картоплі

Фото: УНІАН

“Більше картоплі Україна імпортувала тільки в сезонах 2019/20 (з російського і білоруського ринків) та 2020/21 (з Євросоюзу). Зараз картоплю ввозять або з країн ЄС (урожай 2024 р.), або з Єгипту (новий урожай)”, — додав він.

Протягом сезону ціни на картоплю значно коливалися: зростали, відносно стабілізувалися, а з кінця березня почали знижуватися через розпродаж залишків запасів. Зараз, в квітні, споживачі стали заглядатися вже на молоду картоплю у супермаркетах та ринках, констатуючи, що український продукт — набагато дорожчий за імпортний.

Українська молода картопля, яку продають зараз, вирощується в теплицях


Fullscreen

Українська молода картопля, яку продають зараз, вирощується в теплицях

Фото: УНІАН

Ціни на картоплю оновлено: скільки тепер коштує продукт

Станом на 30 квітня українська молода картопля у супермаркетах та на ринках коштує 95-140 грн/кг, імпортна (зазвичай єгипетська чи з Ізраїлю) — 36-42 грн/кг.

Звичайну (урожай 2024 року) картоплю наразі можна придбати в середньому за 33 грн/кг.

Ціни на картоплю у квітні оновили


Fullscreen

Ціни на картоплю у квітні оновили

Фото: УНІАН

У супермаркетах Metro ціна кілограму старої картоплі — 29,90 грн, в Auchan — 29,8 грн, а в Megamarket вартість досягає 39 грн.

Як зазначив у коментарі Фокусу голова ФГ “Аделаїда” Сергій Рибалко, ціни на молоду картоплю у квітні традиційно вищі, адже обумовлені способом її вирощування. Наразі такий продукт можна назвати унікальним. Але через тиждень-два, в середині травня і потім у червні, ціни на молоду картоплю підуть на спад.

Ціни на молоду картоплю у квітні традиційно вищі


Fullscreen

Ціни на молоду картоплю у квітні традиційно вищі

Фото: УНІАН

“Українська молода картопля, яку продають зараз, вирощується в теплицях, тож має дуже низький врожай і досить високу ціну. Це перша картопля, вирощування якої потребує великих затрат. У травні молода картопля з-під агроволокна матиме мінімум в два рази нижчу ціну. До того ж, все залежить від попиту. Як кажуть аграрії, “помідор — то харч, а диня — то забава”. Так ось стара картопля — то харч, а молода — то забава. Люди не купують багато молодої картоплі, а беруть помірно, аби скуштувати. Споживання такої картоплі в Україні мізерне — близько 5 тонн на день. Дуже багато такої картоплі через високу ціну не з’їдається, пропадає. Тож цей продукт — не загального споживання”, — пояснив експерт у коментарі Фокусу.

Щодо імпортної картоплі, яка зараз представлена на прилавках супермаркетів, то вона не є молодою, а вирощувати її набагато дешевше, каже аграрій.

Щодо імпортної картоплі, яка зараз представлена на прилавках супермаркетів, то вона не є молодою, а вирощувати її набагато дешевше

“Єгипетська або європейська — це не молода картопля. Це картопля, яка вирощується у звичайних умовах і витрати на яку є мінімум втричі меншими, ніж на справжню молоду. Тому вся різниця саме в цьому. Просто йдеться про різні види продукції”, — пояснив Сергій Рибалко.

Врожай молодої картоплі в квітні в Україні - що буде з цінами


Fullscreen

Врожай молодої картоплі в квітні в Україні – що буде з цінами

Фото: УНІАН

Фокус також поцікавився прогнозом на майбутній врожай картоплі в Україні, і хоча аграрії одностайно проти загадування на майбутнє, деяке порівняння з минулим роком експерти все ж зробили.

“Станом на зараз цьогорічна ситуація набагато гірша за попередній період 2024-го. Але що буде, подивимося. Попереду — дуже довгий сезон і надавати прогноз зарано”, — додав Сергій Рибалко.


Важливо

Ціна впала майже удвічі: в Україні різко дешевшає популярний овоч

Щодо майбутньої ціни картоплі, то, як повідомив у матеріалі Agroreview Олександр Ніколаєв, директор фермерського господарства «Рось-2008», ціна восени 2025 року коливатиметься в діапазоні 28–30 гривень за кілограм, що відповідає минулорічним показникам. Раніше Держстат оцінював, що в 2024 році в Україні картоплю посадили на площі близько 1 млн га. Але порівняно з 2023 роком врожайність господарств впала вдвічі. Причинами стали несприятливі погодні умови: приморозки в травні, зливи у червні і спека в серпні. Саме це найбільше вплинуло на врожай картоплі минулого сезону, а також спричинило зростання ціни овочу.  



Джерело

Continue Reading

Економіка

США й Україна можуть спільно відновити роботу Запорізької АЕС, — Галущенко

Published

on



Україна та США мають спільну зацікавленість у поверненні Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) під український контроль, а також подальшому запуску задля участі у масштабних енергетичних проектах, пов’язаних із відбудовою країни.

Про це заявив міністр енергетики України Герман Галущенко під час дискусії, яка відбулася в рамках заходу Атлантичної ради, повідомляє “Укрінформ“.

Раніше президент США Дональд Трамп вже заявляв про можливість спільної власності США та України над ЗАЕС. Галущенко пояснив, що обидві країни мають спільний інтерес з відновлення контролю та початку її експлуатації.

“Ми бачимо нові горизонти для енергетичної співпраці, включно з можливістю експорту електроенергії. Водночас масштабна відбудова України вимагатиме значного зростання споживання електроенергії, ми повинні бути до цього готові”, — зазначив він.

Міністр підкреслив, що ситуація, в якій ЗАЕС і далі залишається під російською окупацією, є абсолютно неприйнятною.

“Це загроза для всієї глобальної архітектури мирного атому. Якщо світ дозволить одній країні захопити ядерний об’єкт та зберігати над ним контроль навіть після завершення війни, це може зруйнувати довіру до атомної енергетики як безпечної галузі”, — додав він.

Також Галущенко розповів, що об’єкти атомної інфраструктури України перебувають під постійною загрозою російських атак. Зокрема, від серпня 2024 року зафіксовано понад 150 випадків, коли ракети чи безпілотники пролітали над діючими або зупиненими АЕС.

Занепокоєність в Міністерстві енергетики викликають цілеспрямовані удари по підстанціях, що забезпечують функціонування ядерних об’єктів. І серед яких не лише ЗАЕС, а й інші українські атомні станції.

“Ми постійно інформуємо МАГАТЕ про ризики та наполягаємо на інспекціях підстанцій. Адже аварійне відключення ядерного блоку — це крок до катастрофи за сценарієм Фукусіми”, — резюмував міністр.

Нагадаємо, що наприкінці березня на Запорізькій атомній електростанції, яку контролюють росіяни, зафіксовано серйозну аварійну ситуацію — в одному з резервуарів стався витік дизельного пального. Кількість розлитої рідини була настільки великою, що її вистачило б для забезпечення аварійної генерації електроенергії протягом 25 діб. Про це повідомив речник МЗС України Георгій Тихий.

Також, на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції російські військові організували так звану “Спартакіаду-2025”. Такі дії окупантів, як зазначають у Центрі спротиву, є черговою спробою легітимізувати присутність Росії на українському об’єкті та відволікти увагу від фактичного безладу в управлінні станцією.



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.