Суспільство
У справі підміни таблиці на могилі УПА на горі Монастир поки нікого не затримали

Польська поліція веде розслідування у справі підміни таблиці на братській могилі вояків УПА на горі Монастир неподалік Перемишля на польсько-українському прикордонні. Станом на сьогодні нікого не затримано.
Про це у коментарі кореспондентові Укрінформу повідомила речниця поліції міста Любачів Підкарпатського воєводства Мажена Мрочковська.
За її словами, 21 квітня у першій половині дня місцева поліція отримала від польських прикордонників інформацію про те, що у місці пам’яті на горі Монастир «розміщено нову таблицю і хрест».
«Поліцейські виконали усі необхідні дії, зокрема огляд місця, зібрали фотодокументацію. Зараз здійснюються дії щодо встановлення осіб, які відповідають за цю підміну», – зазначила Мрочковська.
Вона додала, що районна прокуратура у Любачеві поінформована про цю справу.
«По цій справі поки нікого не затримано»,- уточнила поліцейська.
Як повідомило регіональне польське видання Zlubaczowa, на братській могилі УПА з’явилася нова таблиця, «яка, ймовірно, є нелегальною». На підміненій таблиці написано, що в цьому місці поховані члени УПА, «відповідальні за терор і геноцид проти беззахисних поляків, українців та євреїв». Зловмисники також підмінили тризуб на надмогильному пам’ятнику на хрест.
Раніше Укрінформ повідомляв, що на горі Монастир поблизу села Верхрата Підкарпатського воєводства Польщі, неподалік кордону з Україною, розташована могила 62 вояків УПА, два кам’яні хрести 1940 років з вирізьбленими зображеннями тризуба, а також пам’ятник. Легальний надмогильний пам’ятник був встановлений польською владою в 2000 році у відповідності до українсько-польських домовленостей. Вандали розбили меморіальну плиту на могилі у 2015 році, а повністю знищили її в січні 2020 року.
Після другого руйнування таблиці польська сторона в 2020 році відновила таблицю перед візитом Президента Володимира Зеленського до Польщі, але з іншим написом. Київ закликав Варшаву відновити її до первинного вигляду. У Польщі пообіцяли зробити це після проведення в цьому місці пошуково-ексгумаційних робіт. Однак відтоді нічого не змінилося аж донині, коли на ній з’явився новий провокативний напис.
Загалом упродовж 2014-2020 років на півдні Польщі були знищені та спллюндровані вісім українських місць пам’яті. Відео та фото руйнувань цих пам’ятників часто першими публікували російські сайти та ресурси бойовиків на окупованих територіях України. Відтак члени української громади Польщі наголошували, що на ці акти вандалізму треба дивитися у ширшому контексті ведення гібридної війни, спрямованої на погіршення польсько-українських відносин.
Відновлення знищеної меморіальної плити на горі Монастир було передумовою для згоди української сторони щодо проведення пошуково-ексгумаційних робіт у польських місцях пам’яті в Україні.
Польські громадські діячі та активісти закликали владу країни відновити напис з іменами та прізвищами загиблих українців на братській могилі УПА на горі Монастир неподалік села Верхрата на польсько-українському прикордонні.
Фото: zlubaczowa.pl
Суспільство
В Одесі пішов з життя голова профспілки незалежних журналістів Анонси

22 квітня 2025 року на 78-му році життя помер керівник профспілки незалежних журналістів в Одесі Леонід Заславський.
Про це повідомив його син Євген Заславський.
За його словами, Леонід Абрамович відійшов у вічність вдома, в Одесі.
У дописі сина йдеться, що останні роки життя батько переживав важку втрату дружини та друзів, які пішли раніше.
“Зараз, сподіваюся, він може знову бути разом із ними. Спочивай з миром, мій тато. Я не знав людину добрішу за тебе, ти багато чого мене навчив, я тобі дуже вдячний, я тебе дуже люблю і страшно зараз журюся”, – написав він.
Леонід Заславський був відомим одеським журналістом, громадським діячем і головою Незалежної профспілки журналістів Одеси. Він активно відстоював свободу слова та права працівників медіа, особливо в періоди політичного тиску та цензури.
У 2002 році Заславський очолив ініціативну групу зі створення Одеської незалежної медіа-профспілки, метою якої було протидіяти маніпуляціям у ЗМІ та сприяти корпоративній солідарності серед журналістів . Під його керівництвом профспілка активно реагувала на випадки тиску на журналістів, зокрема, висловлювала занепокоєння з приводу побиття юриста телекомпанії “Одеса плюс” та вимагала розслідування цього інциденту.
Заславський також виступав проти обмеження доступу журналістів до інформації. Наприклад, у 2004 році він повідомив про скасування акредитацій журналістів на сесію Одеської міськради, де розглядалося питання про утворення федерації східних і південних областей України. Його діяльність була спрямована на захист прав журналістів та забезпечення неупередженого висвітлення подій в Одесі. Заславський наголошував на важливості присутності журналістів на місцях подій та критикував провладні телеканали за відсутність у висвітленні протестів.
16 квітня помер генеральний консул Молдови в Одесі Іон Чорний. Він пішов із життя через хворобу.
Перед тим пішов з життя суддя та заступник голови Одеського апеляційного суду Андрій Дришлюк. Причину смерті судді не назвали. Андрій Дришлюк був гостем подкасту ІзбирКом FM. Тоді він розповідав про міжнародні проекти, судову реформу та доходи суддів.
Також в Одесі померла викладачка консерваторії та музикантка Наталія Бузанова.
Суспільство
Одеська інфекційна лікарня обрала годувальника для пацієнтів без аукціону :: Інтент :: Суспільно-політичне видання:: Регіональна мережа якісної журналістики

Одеська міська інфекційна лікарня провела закупівлю для обрання компанії, якій заплатять за надання послуг з харчування пацієнтів – на укладання угоди очікує товариство з обмеженою відповідальністю “Фабрика смаку”.
Відповідну інформацію оприлюднили в системі електронних закупівель Prozorro.
Закупівлю провели у форматі відкритих торгів з особливостями тож конкурентів в компанії не було. В разі укладання угоди до кінця року компанія повинна буде надати лікарні:
- 15 тисяч 92 комплектів харчування дорослому (гастро стіл з молоком) – комплект чотирьох разового харчування однієї особи на добу.
- 4 тисячі 615 комплектів харчування дорослому (гастро стіл без молока) – комплект чотирьох разового харчування однієї особи на добу.
- 25 комплектів перетертого харчування дорослому (гастро стіл без молока) – комплект чотирьох разового харчування однієї особи на добу.
- 3 тисячі 686 комплектів харчування для дітей віком від 3 до 10 років (гастро стіл без молока) – комплект чотирьох разового харчування однієї особи на добу.
- 1 тисячу 868 комплектів харчування для дітей віком від 11 до 18 років (гастро стіл без молока) – комплект чотирьох разового харчування однієї особи на добу.
Загальна сума, на яку розраховує компанія – 7 мільйонів 809,4 тисячі гривень. За даними сервіса YouControl, фірма “Фабрика смаку” зареєстрована у травні 2015 року зі статутним капіталом 1 тисяча грн, а вже за два місяці вона отримала замовлення на харчування лікарень Одеси. Директор та власник фірми — Ігор Левінзон.
У грудні 2023 року видання Nikcenter заявило, що за харчування одеські медзаклади платять подекуди вдвічі більше, ніж в інших містах. А “фейковими” конкурентами “Фабрики смаку” на тендерах ніби виявилися її працівники.
У вересні 2022 року Центр публічних розслідувань, проаналізував склад компаній, які беруть участь у тендерах на право годувати школярів Одеси, та визначив основних гравців на цьому ринку в Одесі. ТОВ “Фабрика смаку” експерти визначили, як одного з лідерів.
Одеса
Затори на трасі Одеса — Рені, дороги у бік КПП перенавантажені

Затори на Одещині. Фото: скриншот
У вівторок, 22 квітня, на картах фіксуються навіть більші затори на трасі Одеса — Рені, ніж були вчора. Найбільше тягнучок утворюється біля прикордонних КПП до Молдови, проте й у бік Румунії доведеться простояти в черзі.
Про це Новини.LIVE дізналися з картографічного вебсервісу Google Maps.
Реклама
Читайте також:
Затори до Молдови
У бік пункту пропуску “Паланка — Маяки — Удобне” наразі є значний затор. Простояти в тягнучці доведеться понад дві години. Спостерігається рух автівок і біля “Старокозаче — Тудора”. На КПП “Рені — Джурджулешть” також є черги, поїздка триватиме декілька годин.
Затори до Румунії
На найближчому до Румунії поромному переході пункт пропуску “Орлівка — Ісакча” час очікування — менш як годину, оскільки автівок там небагато. Зранку біля каналу Кофа заторів також не було, адже міст лише кілька днів тому відкрили після завершення ремонтних робіт. Тягнучки час від часу з’являються і біля пункту пропуску “Орлівка”.
Нагадаємо, нещодавно ми писали про продаж російського танкера. А також про те, які документи необхідно мати для подорожі до Молдови.
Реклама
-
Усі новини1 тиждень ago
машинний зір не допоміг (відео)
-
Усі новини1 тиждень ago
у Китаї створили найкращий у світі елемент
-
Усі новини7 днів ago
Кожен телефон приховує трюк, який полегшує життя користувачам: про що йдеться
-
Відбудова5 днів ago
У Піддубному на Донеччині відновили газопостачання після обстрілу
-
Політика7 днів ago
ВАКС продовжив обов’язки для ексдепутата Микитася до 9 червня
-
Події7 днів ago
Українка перемогла на конкурсі краси у США Miss Petite Universe
-
Усі новини7 днів ago
чоловік ремонтував будинок та виявив під підлогою щось невідоме (фото)
-
Політика1 тиждень ago
Перемовини щодо «мінеральної угоди» проходять позитивно