Події
Українські науковиці розповіли, хто почав тренд одягати піджак із вишиванкою

Українські науковиці розповіли, хто почав тренд одягати піджак з вишиванкою.
Про це розповіла наукова співробітниця Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, кандидатка історичних наук Марина Олійник під час дискусії “Українська вишиванка: традиція та сучасне значення”, передає кореспондент Укрінформу.
Вона додала, що експертів з історії і культури виготовлення української вишиванки з кожним роком стає все більше.
“Вишиванка – це наш тренд… Ми не можемо достеменно сказати, хто завів моду поєднувати вишиванку з європейським одягом, з піджаком. Перша світлина, на якій зафіксовано піджак і вишиванка була не в Івана Франка, як прийнято вважати. Це Марко Кропивницький, 1864 рік, Бобринець, Південь України. Про це говорять документи, які дійшли до наших часів”, – заявила Олійник.
Своєю чергою докторка педагогічних наук, професор, завідувачка відділу навчання мов національних меншин Інституту педагогіки НАПН України Наталія Богданець-Білоскаленко розповіла, що попри триваючу повномасштабну війну цього року 15 травня відбудеться VІ Міжнародна науково-практична конференція “Україно моя вишивана: актуальні проблеми становлення і розвитку особистості в національному та євроінтеграційному вимірах”.
“Ми не знали проводити чи ні. Але зібралися і вирішили: це потрібно всім нам! Адже духовність це те, що нас підтримує. Слід це пам’ятати і не забувати, що ми українці. Минулого року нас підтримала навіть Рада Європи. Понад 80 учасників було в залі і понад 100 онлайн. А цьогоріч конференцію проводять Мелітопольський університет імені Богдана Хмельницького і Музей книги і друкарства”, – зазначила Богданець-Білоскаленко.
Як повідомляв Укрінформ, Варшавська Українська Школа (ВШколУ) запросила всіх охочих на яскраве святкування у столиці Польщі Дня вишиванки – Wyszyvanka Fest 2025.
У столиці Туреччини 15 травня також відбудеться святкування Дня вишиванки, організоване для української та кримськотатарської громад, турецьких друзів і представників Посольства України.
Події
Автор кримінальних романів Майк Крейвен напише книгу про Джеймса Бонда для дітей

Видавництво Ian Fleming Publications звернулося до лавреата премій, автора кримінальних романів Майка Крейвена, із проханням написати нову пригодницьку книгу, в якій вигаданий шпигун навчає 12-13-річних дітей бути агентами 00.
Про це повідомила BBC, передає Укрінформ.
Крейвен, ветеран армії з Карлайла, розповів, що на нього вже накинулися “пуристи” бондіани, закликаючи залишатися вірним легенді у книзі “Джеймс Бонд і Академія секретних агентів”, яка, як очікується, буде опублікована наступного літа.
Британському письменнику сказали, що у нього є вільна ліцензія на історію, але він не може суперечити попереднім роботам.
«Спадщина цього персонажа просто вражає. З ним не можна жартувати – він частина нашої національної ідентичності», – сказав Крейвен.
Він додав, що не зможе воскресити персонажа, якого вбив Ян Флемінг, наприклад, Ґолдфінгера чи Блофельда.
За його словами, однією з причин, чому він взявся за серію дитячих книжок, було бажання допомогти “зрушити з місця” проблему грамотності серед молоді.
«Я думаю, що лише кожна третя дитина зараз читає для задоволення, що досить сумно, тому що, коли я ріс, це була моя основна форма розваги», – зазначив Крейвен.
Коли його запитали, як він змінює свої тексти, щоб пристосувати їх до молодшої вікової групи, він відповів, що використовує менше лайки.
Зазначається, що «Джеймс Бонд і Академія секретних агентів» Крейвена вийде наступного червня.
Як повідомляв Укрінформ, студія Amazon MGM здійснюватиме творче керівництво кінофраншизою про Джеймса Бонда, уклавши угоду з багаторічними продюсерами бондіани Майклом Вілсоном і Барбарою Брокколі.
Фото: BBC
Події
Королева Швеції вручила престижну нагороду українській піаністці Наталії Пасічник

Відома українська піаністка, директорка Українського інституту у Швеції Наталія Пасічник отримала з рук Її Величності Королеви Сільвії престижну премію Асоціації друзів митців.
Про це повідомили Укрінформу в пресслужбі Українського інституту у Швеції.
На церемонії вручення голова правління Асоціації друзів митців Ганс Ділен підкреслив, що Наталія Пасічник використовує свій талант, щоб розповідати про Україну та поширювати українську культуру.
“Сьогодні це є надважливою місією. Наталія будує культурні мости між Швецією та Україною. Її мистецька діяльність є шляхом для глибшого взаєморозуміння між нашими народами”, – сказав він.
Своєю чергою Наталія Пасічник подякувала за високу оцінку її діяльності.
“Я вдячна за це визнання й увагу до промоції української культури – і, зокрема, української музики – у Швеції. Сьогодні – не час святкувань, але на часі ще раз нагадати про потребу України бути почутою, мати підтримку світу, говорити про існування окремої, глибокої, багатої та інтегрованої у європейський контекст української культури,” – підкреслила вона.
Зазначається, що культурну премію Асоціації друзів митців щороку вручають особам, які зробили вагомий внесок у культурне життя Швеції. Вручення традиційно відбувається за участі членів королівської родини.
У пресслужбі також поінформували, що Асоціацію друзів митців було засновано у 1937 році. Її багаторічним головою був принц Євген – представник нині правлячої династії Бернадоттів, четвертий син короля Швеції Оскара II. Він був відомим художником, колекціонером і меценатом. Метою товариства є підтримка та заохочення діячів у галузі гуманітарних наук і мистецтва у Швеції, зокрема – через щорічну культурну премію.
Як повідомляв Укрінформ, у березні 2025 року шведський уряд оголосив про виділення Українському інституту в Швеції 9 мільйонів шведських крон (понад 800 тис. євро) для втілення проєктів, спрямованих на промоцію української культури.
Український інститут у Швеції був заснований у 2014 році. Він має штаб-квартиру у Стокгольмі. Основними напрямками його діяльності є культурна дипломатія, освіта та формування громадської думки. Очолює інститут відома українська та шведська піаністка Наталія Пасічник.
Фото: Lars Edelholm, Fredrik Jönsson.
Події
У Франківську створили ікони для незрячих з аудіосупроводом

В Івано-Франківську науковці створили ікони для незрячих людей та воїнів, які втратили на війні зір. Проєкт має назву “Невидима спадщина”.
Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив в.о. ректора Карпатського університету професор Ігор Цепенда.
«Це один із наших найкращих проєктів, що не має аналогів. Ідеться про ікони, створені для незрячих людей та воїнів, які втратили на війні зір. Назва проєкту – “Невидима спадщина”, мета – зробити мистецтво доступним кожному, незалежно від фізичних можливостей», – зазначив Цепенда.


За його словами, ікони створені на найсучаснішому обладнанні, у тактильній техніці. Тут використали шрифт Брайля та аудіосупровід, який можна послухати телефоном. Віряни зможуть рукою відчути обриси і лики святих та їхню енергетику. Тому науковці застосували ще унікальні технології для покриття та дезінфекції поверхонь ікон.


«Українських ікон є багато. Ми зосередилися на кількох. Серед них – “Вишгородська ікона Божої Матері”, яку в нас украли загарбники кілька століть тому і назвали “Владімірской”. У нашому проєкті – “Манявська Божа Матір”, “Гошівська Богородиця”, триває робота над “Крилоською Богородицею”», – додав професор.

Цепенда зауважив, що проєкт реалізували науково-творчий колектив кафедри дизайну і теорії мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв Карпатського університету імені Василя Стефаника у співпраці з Івано-Франківським краєзнавчим музеєм. Працювали під керівництвом доцентки Надії Бабій.


“Ці ікони після освячення стануть нашим подарунком для військових госпіталів”, – запевнив професор.
Також ікони для незрячих передадуть у школи для дітей із вадами зору.
Як повідомляв Укрінформ, вчені розробили контактні лінзи, які дозволять бачити у темряві.
Фото: pnu.edu.ua, Суспільне Івано-Франківськ
-
Суспільство1 тиждень ago
Суд залишив під вартою екскомандира 155 бригади «Анна Київська» до 20 липня і зменшив заставу
-
Суспільство1 тиждень ago
Комунальні підприємства та університет звернулися до депутатів з проханням надати землю Анонси
-
Політика1 тиждень ago
Фіцо і Додіка внесли до бази «Миротворця»
-
Усі новини1 тиждень ago
чому ми не можемо схуднути, попри дієти і спорт
-
Усі новини1 тиждень ago
чому деякі популярні телефони «відстали від життя»
-
Війна1 тиждень ago
Командир корабля морської охорони Микола Щербаков
-
Політика1 тиждень ago
Новообраний президент Румунії вперше відвідає Україну
-
Одеса1 тиждень ago
Командир відділення ТЦК в Одесі за гроші допомагав ухилянтам