Connect with us

Суспільство

Української мови в Одесі стало більше: боєць Азову про зміни за три роки Анонси

Published

on



В Одесі ситуація з українською мовою стала значно кращою, хоча боротьба з боку умовного русофільського контингенту все ще триває.

Таку думку висловив письменник і військовослужбовець полку “Азов” Павло Дерев’янко. В інтерв’ю для Інтента він поділився враженнями про зміни, які відбуваються в Одесі протягом трьох років повномасштабної війни, зазначивши, що місто поступово трансформується — як у зовнішньому, так і в глибинному культурному сенсі.

“Я знаю, що за ось ці три роки повномасштабки Одеса змінюється. Тут відбуваються постійно усі пертурбасії. В плані української мови ситуація стала значно краще і стала значно більше. При цьому продовжується все одно боротьба умовного русофільського контингенту проти цього”, — каже боєць, який добре пам’ятає місто ще до 24 лютого 2022 року.

За його словами, через масовані російські обстріли Одеса втратила частину населення — частина містян виїхала у більш безпечні регіони. Але навіть попри це, атмосфера міста змінюється, і ці зміни — на користь національного усвідомлення.

“Знаю, що, ну навіть не знаю, це моє особисте враження, тому що я тут був до повномасштабки. Зараз дійсно відчуваюся, що людей стало менше через ці масові обстріли. Зрозуміло, що не всі хочуть жити в цих умовах, тому вони виїжджають до інших міст, які вони вважають безпечнішими. Тому видно, що трішки людей стало менше. Це моє особисте враження від того, як я там прийшов усе вечері по вулицях”, — поділився військовослужбовець.

Він упевнений, що Одеса перебуває на шляху глибшого національного самоусвідомлення, подібно до Харкова. Обидва міста, як нагадує боєць, мають сильний локальний патріотизм, але також і приховану, часто замовчувану українську історичну основу.

“Мені здається, що, в принципі, Одеса, як і Харків, на своєму такому трансформаційному шляху до більшої українськості. Бо що Харків, що Одеса відомі тим, що своїм локальним патріотизмом прапор міста. У нас тут своя атмосфера, там є велика земля, велика Україна, у нас тут Одеса. І все, у нас тут завжди було по-своєму. Хоча по факту Одеса і всі землі довкола – це потужний козацький спадок, побудований на козацьких могилах. І тут насправді є чим пишатися, і тут знову ж таки ми повертаємося до розмови про історію. Якусь частину ми знаємо, і її спеціально розкрутили в часи імперської росії, а яку спеціально замовчали і викреслили, щоб позбавити будь-яких натяків на Русь України”, — зазначив боєць “Азову”.

На його думку, війна актуалізувала історичну пам’ять і відкрила нові сенси, які раніше ховалися під тиском імперської пропаганди.


Ірина Глухова



Джерело

Україна

Жіночі вагони – Укрзалізниця запускає три потяги

Published

on



Вже у цьому місяці в Україні курсуватимуть нові додаткові спеціальні жіночі вагони у складі поїздів на трьох напрямках.

Перші рейси поїздів з додатковими жіночими купе, які будуть у вагонах № 5, заплановані з 25 липня, повідомили в “Укрзалізниці”.

“Відчуття комфорту та безпеки під час подорожей — один із наших пріоритетів. Саме тому ми масштабуємо проєкт жіночих купе і додаємо ще 3 поїзди”, — йдеться у повідомленні УЗ.

У яких поїздах будуть жіночі купе:

  • потяг ⁠⁠№ 38/37 Київ — Запоріжжя
  • потяг ⁠⁠№ 98/97 Ковель — Київ
  • потяг ⁠⁠№ 22/21 Львів — Харків

В “УЗ” наголошують, що за вартістю жіночі купе не відрізняються від звичайних. Й наразі зазначена послуга доступні в складі 15 поїздів.

Де вже є жіночі купе?

  • потяг⁠ ⁠№ 1/2 Харків — Ворохта
  • потяг ⁠№ 3/4 Запоріжжя — Ужгород
  • потяг ⁠№ 5/6 Запоріжжя — Ясіня
  • потяг № 15/16 Харків — Ясіня
  • потяг № 17/18 Харків — Мукачево (Ужгород)
  • потяг ⁠№ 22/21 Львів — Харків
  • потяг ⁠№ 26/25 Одеса — Ясіня
  • потяг № 29/30 Київ — Ужгород
  • потяг⁠ ⁠№ 38/37 Київ — Запоріжжя
  • потяг⁠ № 41/42 Дніпро — Трускавець
  • потяг ⁠№ 43/44 Черкаси — Івано-Франківськ
  • потяг⁠ ⁠№ 75/76 Київ — Кривий Ріг
  • потяг ⁠№ 81/82 Київ — Чоп (Ужгород)
  • потяг⁠ № 95/96 Київ — Рахів
  • потяг⁠ ⁠№ 98/97 Ковель — Київ

Варто зазначити, що у такі купе допускаються лише жінки або жінки з дітьми до 5 років включно. Компанія-перевізник попередила, що пасажир при виборі подібного сервісу повинен звернути увагу на позначку “Жіноче купе” під час оформлення квитка в мобільному застосунку чи на сайті.

Нагадаємо, у травні 2023 року одна з блогерок поскаржилась, що її супутниками по купе були троє чоловіків, через що вона відчувала себе дискомфортно. Ця публікація набула неочікуваного розголосу.

Й у червні “Укрзалізниця” розпочала пілотний проєкт з продажу квитків у жіночі купе. Спочатку вони реалізовувалися на рейсах, вийшли у лідери за кількістю зареєстрованих конфліктних випадків.



Джерело

Continue Reading

Суспільство

З початку червня з полону повернулися сотні українців

Published

on



За вісім етапів масштабного обміну полоненими вдалося повернути додому сотні українців, серед них поранені, цивільні та зниклі безвісти.

Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський у Фейсбуці, передає Укрінформ.

«Вісім етапів великого обміну. З початку червня додому повернулися сотні наших людей. Наша молодь, захисники Маріуполя, ті, хто тримав оборону в Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Сумській, Чернігівській та Київській областях. Поранені, тяжкохворі. Ті, кого вважали зниклими безвісти», — зазначив глава держави.

За словами Зеленського, більшість звільнених перебували в російському полоні ще з 2022 року. Серед повернених не лише військові, а й цивільні особи, які також стали заручниками війни.

Президент підкреслив, що це результат злагодженої роботи великої команди, яка щоденно докладає зусиль для звільнення кожного українця.

«Ми продовжуємо, і працюватимемо, доки не повернемо кожного, усіх без винятку», – заявив він.

Читайте також: Лубінець пояснив, на яких умовах Україна повернула до Росії евакуйованих із Курської області

Як повідомляв Укрінформ, під час чергового етапу обміну важкохворих, важкопоранених та молоді віком до 25 років додому повернулися українці, перебування яких у російській неволі було підтверджене Міжнародним комітетом Червоного Хреста чи з інших джерел.

Фото: СБУ



Джерело

Continue Reading

Суспільство

Вогонь російської ППО знищив тисячу гектарі у заповіднику Асканія-Нова Анонси

Published

on


В Херсонській області внаслідок дій російської ППО на території окупованого біосферного заповідника “Асканія-Нова” згоріло майже тисячу гектарів степу.

Про це повідомили на сторінці заповідника “Асканія-Нова” імені Ф.Е. Фальц-Фейна.

Там зазначили, що протягом двох днів, 1 та 2 липня, на території заповідника вирувала масштабна пожежа.

 Як свідчать супутникові знімки Sentinel-2, вогнем було охоплено 942 гектари заповідної зони в масиві “Південний”, а також ще близько 104 гектари сільськогосподарських угідь навколо. Причиною загоряння, за попередніми даними, стала діяльність російської зенітної установки, яка базується безпосередньо на території заповідника.

Фото: Біосферний заповідник “Асканія-Нова” 

Водночас російська окупаційна адміністрація поспішила звинуватити у пожежі “вражеские дроны”, не надавши жодних доказів. 

Фахівці нагадали, що це не перший випадок: ще 22 серпня 2023 року в тій самій місцевості – ділянці “Великий Чапельський під” – виникла велика пожежа після падіння уламків ракети російської ППО. А 1 вересня 2023 року вигоріла територія в межах ділянки “Успенівка”, і нинішнє згарище частково наклалося на попереднє.

Фото: Біосферний заповідник “Асканія-Нова” імені Ф.Е. Фальц-Фейна

Найбільших втрат зазнали унікальні степові екосистеми. Зокрема, згоріли біотопи з рідкісними рослинними угрупованнями Stipeta ucrainicae та Stipeta capillatae, які охороняються Зеленою книгою України. 

Таким чином, під загрозою опинились десятки видів флори і фауни, багато з яких не зустрічаються більше ніде у світі.

Попри ці факти, окупаційна влада зайнята не відновленням довкілля, а підрахунком збитків, які вони цинічно приписують “наслідкам української агресії”.

Біосферний заповідник “Асканія-Нова” — унікальна природоохоронна територія в Україні, яка входить до списку найдавніших степових заповідників світу. Він розташований в  Херсонській області, Каховському районі, неподалік однойменного селища Асканія-Нова.

Заповідник створено 1898 року бароном Фрідріхом Фальц-Фейном, який присвятив життя збереженню дикої природи. Площа: 33,3 тисячі гектарів, з яких понад 11 тисяч гектарів є цілинним степом, який ніколи не оброблявся людиною. Входить до світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО, також є частиною Смарагдової мережі Європи.

 “Асканії-Нова”  – це одна з небагатьох територій у Європі, де зберігся незайманий степовий ландшафт із природною флорою та фауною. З 24 лютого 2022 року заповідник  перебуває під окупацією. У квітні 2024 року з’явилася інформація про критичний стан об’єкта. До війни тут мешкало понад 3000 видів тварин, серед яких 27 видів із Червоної книги МСОП і 7 видів із Червоної книги України. Чимало колекцій рідкісних тварин за час окупації майже втрачено.


Ірина Глухова



Джерело

Continue Reading

Trending

© 2023 Дайджест Одеси. Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки за умови прямого посилання на сайт. Для Інтернет-видань обов'язковим є розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на використаний матеріал не нижче другого абзацу. Матеріали з позначкою «Реклама» публікуються на правах реклами, відповідальність за їхній зміст несе рекламодавець.