Політика
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України

Новий уряд ФРН проводитиме по відношенню до України більш активну політику.
Таке сподівання в коментарі Укрінформу висловив німецький експерт, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
«На даний момент виглядає так, що буде проводитися нова урядова політика щодо України», – сказав Умланд.
Він звернув увагу на те, що принаймні риторика нового канцлера Фрідріха Мерца «натякає на це», і що коаліційна угода стосується також і України. У цьому документі, який, на думку експерта, є не просто символічним документом, а має в Німеччині велике значення – є фактично зобов’язуючим документом, чітко зазначено, що Україну слід підтримувати, щоб вона була в кращій переговорній позиції.
«Я вважаю, що поки ця коаліція залишається при владі, уряд залишається при владі, принаймні виходячи з тієї риторики, яку ми чуємо зараз, насправді відбудеться активізація німецької допомоги Україні. Я насправді очікую значного пожвавлення німецької політики щодо України, як на двосторонній, так і на багатосторонній основі через Європейський Союз, формат «Рамштайн» та «Коаліцію охочих», НАТО», – сказав експерт.
Він додав, що від Соціал-демократичної партії, яка увійшла в уряд цього разу як молодший партнер, в новому уряді будуть представлені політики (як от віце-канцлер, міністр фінансів Ларс Клінгбайль і міністр оборони Борис Пісторіус), які «відносно близькі до ХДС у питаннях зовнішньої політики».
«Я б сказав, краще крило СДПН знаходиться в уряді», – зауважив Умланд, додавши, що деякі інші політики з «фракції Герхарда Шредера» (проросійського екс-канцлера – ред.), очевидно, не будуть мати такого великого впливу як раніше.
Умланд визнав при цьому, що поки немає інформації про якісь конкретні цифри допомоги чи про «конкретні нові підходи». В тому числі немає конкретики щодо питання, яке турбує багатьох – щодо ракет Taurus. Колишній канцлер Олаф Шольц використовував так звані директивні повноваження, щоб не передавати Україні ці ракети. Мерц натомість, міг би використати свої повноваження, щоб ухвалити рішення про поставку Taurus.
«На мою думку, Мерц, ймовірно, спробує зробити так, щоб був більший західний пакет допомоги, європейський пакет допомоги, щоб ракети Taurus були частиною цього більшого європейського пакету, і щоб у ньому також була аналогічна британська чи французька зброя, щоб вони постачалися в ширшому контексті, так би мовити, а не як окрема поставка з Німеччини до України», – припустив аналітик.
Але, зауважив він, для цього новому канцлеру доведеться переконати власне населення, яке в своїй більшості не підтримує передачу такої зброї.
«Думаю, нам доведеться почекати і подивитися, чи зможе Мерц донести це питання про Taurus до німецької громадськості», – сказав експерт. Таке ставлення німців є великою мірою результатом риторики Олафа Шольца, нагадав він.
Говорячи про посилення ролі Німеччини на міжнародній арені, чого багато хто очікує, Умланд висловив упевненість, що Берлін буде цього прагнути, але скоріше не як національна країна, а через Європейський Союз, через президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн, яка як і Мерц є членом Християнсько-демократичного союзу.
«Німцям буде легше це сприйняти, якщо будуть європейські дії та європейська політика, а не німецька національна політика», – пояснив німецький експерт.
Щодо відносин зі США, то Мерц, за оцінкою Умланда, є «мабуть, найбільш проамериканським, найбільш проатлантичним канцлером у повоєнній історії Німеччини», якого в цьому контексті, на думку Умланда, можна порівняти з Конрадом Аденауером. Втім, тоді як Фрідріх Мерц добре знає Америку, є проатлантичним і проамериканським, сам американський уряд зараз є наразі настільки антизахідним, подекуди розгубленим і під час некомпетентним, що позиція Берліна тут може не дуже допомогти, вважає експерт.
Але, додав він, добрим для німецько-американських відносин є те, що канцлер – політик ХДС, адже ця консервативна партія традиційно ближча до республіканців, ніж соціал-демократи (до якої належить Шольц – ред). За будь-яких умов, завдяки Мерцу, значення Німеччини для Америки зросте, вважає співбесідник агентства.
Як повідомлялось, Фрідріх Мерц був обраний 6 травня канцлером ФРН у другому турі голосування. Він і його уряд почнуть роботу цього ж дня.
Фото: Die Zeit
Політика
Путін не хоче жодного миру і не готовий до припинення вогню

Попри запропонований президентом США Дональдом Трампом план щодо припинення війни, Росія продовжує атакувати цивільну інфраструктуру в Україні. Це свідчить про те, що Путін не хоче жодного миру і не готовий навіть до припинення вогню.
Про це міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив перед неформальною зустріччю міністрів закордонних справ країн ЄС, що відбувається у Варшаві, повідомляє кореспондент Укрінформу.
“І правда в тому, що президент Трамп запропонував Путіну вихід із цієї війни, принаймні припинення вогню. Але чого ми не бачимо, так це фактично припинення вогню. Минулої ночі в Україні знову було божевілля проти цивільного населення, тому цілком очевидно, що Путін не хоче жодного миру і навіть не готовий до будь-якого припинення вогню”, – сказав Цахкна.
За його словами, тиск на Путіна має бути посилений.
Міністр нагадав, що уряд Естонії два тижні тому вирішив збільшити оборонні видатки з наступного року вже до 5,4 відсотка ВВП.
“Під час зустрічі НАТО в Гаазі (саміт 24-26 червня – ред.) ми обговоримо новий рівень і скажемо, що насправді кожен повинен враховувати, що ціллю у майбутньому має бути також 5%. Тому що це те, що відповідає оборонним планам НАТО для нашого регіону та для Європи. Тож Європа повинна зробити більше”, – сказав естонський міністр.
За його словами, країни Європи повинні взяти на себе відповідальність, якщо вони хочуть мати тривалий мир, та надати гарантії військової безпеки Україні.
Як повідомляв Укрінформ, сьогодні та завтра у Польщі відбувається неформальний саміт міністрів закордонних справ країн ЄС, у якому також бере участь Велика Британія.
Політика
Сибіга зустрівся з тимчасовою повіреною у справах США в Україні

Mіністр закордонних справ Андрій Сибіга в ході зустрічі 6 травня із тимчасовою повіреною у справах США в Україні Джулією Девіс обговорив двосторонню співпрацю країн.
Про це повідомляється на сайті МЗС України, передає Укрінформ.
Глава української дипломатії привітав Девіс із початком її роботи в Україні та побажав їй успіхів у подальшому зміцненні стратегічного партнерства між Україною та Сполученими Штатами.
Сибіга наголосив, що Росія майже два місяці продовжує удари по українських містах і громадах замість того, щоб погодитися на пропозицію США щодо тривалого припинення вогню, яке Україна прийняла безумовно ще 11 березня.
Глава МЗС відзначив зусилля Сполучених Штатів на чолі з президентом Дональдом Трампом задля припинення війни та підкреслив відданість України справі досягнення справедливого та сталого миру.
«Сторони обговорили актуальні питання подальшої двосторонньої співпраці України та США», – йдеться у повідомленні.
Співрозмовники окремо відзначили важливість підписання угоди між урядом України та урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови.
Сторони також скоординували графік подальших двосторонніх зустрічей на різних рівнях.
Як повідомляв Укрінформ, з 5 травня Джулі Девіс розпочала виконання обов’язків тимчасово повіреної у справах США в Києві. Вона очолюватиме дипломатичну місію США від імені Дональда Трампа.
Раніше стало відомо, що посол Сполучених Штатів в Україні Бріджит Брінк подала у відставку через збільшення політичних розбіжностей з адміністрацією американського президента Трампа.
Фото: МЗС
Політика
помер Федорук, який був мером міста 17 років поспіль

Микола Федорук двічі отримував орден «За заслуги» за ефективне управління Чернівцями. В ОВА наголосили, що він був справжнім патріотом і мудрим керівником.
Про смерть політика 7 травня повідомив міський голова Чернівців Роман Клічук.
Микола Федорук багато років був мером Чернівців. Зі слів Клічука, мешканці міста багато чим зобов’язані колишньому міському голові.
“Саме за його каденції наше місто змінювалося, не втрачаючи при цьому своєї унікальної душі. Він був людиною, яка жила Чернівцями й для Чернівців”, — підкреслив він.
Мер висловив співчуття рідним і близьким Федорука.
Також на смерть політика відреагував голова Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк. Він зауважив, що відчуває глибокий сум через цю звістку, назвавши Федорука видатним державним діячем.
Фото Миколи Федорука
Фото: Руслан Запаранюк / Чернівецька ОДА
“Його внесок у розвиток Чернівців, області та держави загалом важко переоцінити. Микола Трохимович був справжнім патріотом, мудрим керівником і людиною, яка завжди ставила інтереси громади понад усе”, — написав Запаранюк.
Він висловив співчуття рідним, близьким, друзям і знайомим померлого від себе особисто й від імені обладміністрації.
“Світла пам’ять про Миколу Трохимовича Федорука назавжди залишиться у наших серцях! Хай Бог йому дарує вічний спокій і Царство небесне”, — додав чиновник.
Біографія Миколи Федорука
У чернівецькому виданні “Шпальта” повідомили, що на момент смерті Федоруку був 71 рік. Він народився 20 березня 1954 року в селі Пісочне на Волині. Політик здобув освіту у “Львівській політехніці” за спеціальністю “Напівпровідникові й електронні прилади” та у Київському інституті політології й соціального управління за фахом “Теорія соціально-політичних відносин”. Він був полковником запасу СБУ.
Посаду мера Чернівців Федорук обіймав з 1994 по 2011 рік — чотири каденції поспіль. У березні 2011 року депутати міської ради проголосували за дострокове припинення повноважень міського голови через “порушення Конституції України, законів України та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень”. Жителі Чернівців засудили рішення й збирали підписи для референдуму про недовіру, але його не відбулося.
Федорука двічі відзначали орденами “За заслуги” — III ступеня та І ступеня. У 2000 році він був нагороджений за внесок у становлення та розвиток місцевого самоврядування, а у 2008 році (на 600-річчя міста) за внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток Чернівців.
Нагадаємо, 6 травня відбувся масштабний обмін полоненими з РФ. В Україну повернулись 205 воїнів, яких тримали у тюрмах, знущаючись з них “за межами людяності”.
Вночі на 5 травня у Росії помер радянський чемпіон із класичної боротьби Віктор Авдишев, який створив у Києві одне з найвпливовіших злочинних угруповань.
-
Суспільство1 тиждень ago
Мережа «Епіцентр» зазнала хакерської атаки
-
Суспільство5 днів ago
В Києві відбулася восьма церемонія міжнародної премії Woman 2024
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
-
Події1 тиждень ago
У Києві відбудеться форум «Стратегія розвитку культури в Україні 2025-2030: ключові кроки реалізації»
-
Усі новини1 тиждень ago
Китай обіцяє обійти США у розробці нових надпотужних чипів: що про це відомо
-
Події1 тиждень ago
У Нідерландах дитина пошкодила в музеї картину вартістю десятки мільйонів євро
-
Політика1 тиждень ago
Угоду про надра ратифікують у Раді
-
Відбудова1 тиждень ago
У Харкові затвердили перелік об’єктів відновлення за державні кошти